מבחן התוצאה הנקיה

27 בנובמבר 2007

אין תגובות

רציתי להיות ב-Developer Academy, אבל לא הסתייע בידי. במקום זאת אני במחנה צריפין סוחב ערכות ערוב לפלוגות היחידה הקרבית בה אני משרת.

אז עד שהמשאית תועיל בטובה להגיע, תפסתי משרד קטן בשביל לכתוב.

 

אחת התופעות המציקות ביותר בחיפוש ברשת, היא הקפיצה של אתרים, וגרוע מכך – תמונות, לא לעניין בתוך מנועי החיפוש. אתרים בעייתיים (פורנוגרפיה, הימורים ואחרים) מקדמים את עצמם בשיטות שונות לראש תוצאות החיפוש הלגיטימיות. אחרים עושים את זה בעזרת הקישורים הממומנים שמצידו השמאלי של הדף.

 

לא רבים יודעים, אבל Google הוא לא השחקן היחיד בשוק, אם כי העיקרי שבו. בשנים האחרונות עושה Microsoft נסיונות רבים להיכנס לשוק הזה ומנוע החיפוש שלה, Windows Live, לא מפגר אחרי גוגל במאומה, ולא אחת גם מקדים אותו בתוצאות מדוייקות יותר ורלוונטיות.

 

למנוע החיפוש Live יש יכולת שלא רבים מכירים, והמכונה SafeSearch (והמופעלת כברירת מחדל). הכוונה לכלי שמיועד לסנן מתוצאות החיפוש אתרים בעלי אופי לא ראוי ולא לעניין.

הפעלתי את האפשרות הזו, אותה מפעילים מתפריט האפשרויות של המנוע (כמו גם את שינוי השפה לעברית), וביקשתי מאחותי רוויית הנסיונות להשתמש ביכולותיו השונות.

 

תחילה בחרתי מילים פשוטות. "חדשות". תוצאה שניה או שלישית – ערוץ 7. הפתעה נעימה.
אחר כך בחרתי (בעצת אחותי) ללכת לחיפוש התמונות (שלא עובד בישראל אלא רק בחו"ל, וקצת חבוי – אבל דובר עברית), ולחפש חתולה. בעוד בגוגל היו תוצאות שעסקו בעניינים לא צנועים שונים ומשונים, כאן החיפוש היה נקי וסיפק תוצאות מדוייקות ומתאימות,ובממשק נעים ומתוחכם יותר משל גוגל.

2:0 לטובת Live. גם על הנקיון של התוצאות וגם על הממשק החכם.

 

בשאר החיפושים שביצעתי, התוצאות שסיפק Live היו רלוונטיות לרוב, אם כי אחרות. בחיפוש שמי הפרטי והכינוי גוגל נתן תוצאות מתאימות יותר מדפים צדדיים ברשת. כנראה הכיסוי שלו מעט עמוק יותר.

במקרה אחד הם פספסו אתר בעייתי (שהיה ברור שהוא כזה מהתוצאות). מייל קצר לתמיכה שלהם עם הלינק וחומר רקע גרמו לסילוקו של האתר ונספחיו מהתוצאות.

חיפוש בחומרים טכניים – אין הבדל משמעותי בין גוגל ל-MSN, למעט אולי המיון הפנימי בין התוצאות שבדף הראשון.

 

 

לסיכום: יש ל-Live הרבה מה ללמוד ממתחריו בתחום הכיסוי של אתרים ישראליים, אבל בכל מה שקשור לתוצאות נקיות מזבל ומדוייקות – הוא עובר את גוגל בצורה משמעותית, וכדאי להכיר אותו.

בחיפוש תמונות הוא עדיף משמעותית בכל פרמטר.

 

אני, בעז"ה, אמשיך לעקוב.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *