שרותי הסינון מנקודת המבט של המפתחים

10 באוקטובר 2007

7 תגובות

מסנני האתרים – מהצד של מפתחי האתרים.


מי מכם שקרא את עלוני בתי הכנסת של הציבור הדתי לאומי או את השבועון "בשבע", נתקל שם בחודש-חודשיים האחרונים במתקפה רבתי על "האינטרנט הפרוץ" וקריאה לנתק אותו בכלל או לשים עליו מסנן. הכוונה כמובן לבעיית הפורנוגרפיה ברשת, והעובדה שצעירים (וגם מבוגרים) דתיים גולשים באתרים הללו. אמר לי בעבר מנהל בי"ס תיכון כי אין לו ספק שתלמידיו נכנסים לזבל ואין לו מה לעשות נגד זה, אבל שלא יהיה "על מצפוני", ובחר בפיתרון של מורשת, פיתרון שחייב את המורים לבטל את החסימה לפני כל שיעור אנגלית ע"מ שבכלל ניתן יהיה לחפש משהו בגוגל.


ישנם פתרונות חסימה וסינון רבים בשוק:
פתרונות ברמת הרשת המקומית – שרתי פרוקסי שמוגדרים אד-הוק על ידי מנהלי מערכת נמרצים, כלי סינון המובנים בנתבים או שרתי סינון (SurfControl למשל) ואחרים. העובדה שאתרי פורנו הגיעו לרוב עם רוגלות ושאר תוכנות זבל שמספקות אחר כך עבודה ל-HelpDesk עודדה חסימת האתרים הללו.

בשוק הפרטי והבלתי מקצועי היו בעיקר תוכנות סינון שונות שרצות על המחשב המקומי, כמו זו של בב"ל – של חברת iCognito או של NV מבית PureSight, ואחרים. יש אפילו אחד שמגיע עם מערכת ההפעלה Windows Vista ואחר כתוסף לדפדפן Firefox. היה גם מי שחסם אתרים פה ושם ע"י שימוש בקובץ hosts של מערכת ההפעלה.


פתרונות אחרים מומשו ברמת ה-ISP (ספק האינטרנט) ואלו מקודמים בראש חוצות על ידי רבנים ומחנכים, ובאלו אשתדל להתמקד כאן:
 
"מורשת" הינו הספק הראשון שהרים את הכפפה. בעבר היה ספק אינטרנט עצמאי והיום מציע שרותי סינון מגוונים דרך בב"ל (אקטקום ז"ל) ואינטרנט זהב.
הרשימה השחורה שלהם לא מי יודע מה יעילה, והרשימה הלבנה משאירה אינטרנט-צעצוע חסר תועלת, משהו כמו מה שנפוץ ב"דמוקרטיה" בסין ובמדינות המפרץ או באיראן.
גרוע מכך – לא רבים יודעים את זה, אבל כל משתמשי הרשימה הלבנה שלהם מחוברים דרך כתובת IP בודדת לעולם, המשמעות היא שאם יש גולש שמציף מהכתובת הזו, חסימתה תגרור חסימת עשרות אלפי המשתמשים של הספק מהאתר. פעם ידעתי אותה בעל פה אבל לאחרונה היא התחלפה.
בניתם אתר שפונה לקהל יעד דתי או בתי ספר? מורשת לא יאשרו אותו מיוזמתם. אתם צריכים לשלוח להם מייל מיוחד ולהתחנן שהם יוסיפו את האתר ל"רשימה הלבנה" שלהם, ולא – ילדי בתי הספר הדתיים לא יוכלו לגלוש באתר שלכם. הם גם לרוב לא עונים למיילים וצריך לנסות פעמיים ושלוש. מנסיון.
יש לכם שרת שמחזיק קבצים סטטיים או דבר דומה – צריך לבקש מהם לפתוח גם אותו. עלוב..


"אינטרנט רימון" הוא ספק סינון חדש יחסית שנדחף בעיקר על ידי ישיבת ההסדר רמת גן והרב יהושוע שפירא. שמעתי עליו לראשונה מחבר, שלמד שם והיה חלק מהצוות שהריץ את הסיפור הזה בגירסת הביטא. היה נשמע לי מעניין ובדקתי קצת יותר לעומק את הפיתרון שלהם. יש לציין שלא התחברתי אליו ממש אלא נעזרתי באחרים שהתחברו ו/או עבדו במרכז הבקרה שלהם.


לרימון מסלולי סינון מגוונים המבוססים על מרכז בקרה אנושי שבודק ומאשר אתרים חדשים בזמן אמת, מה שמאפשר בחבילות הבסיסיות גלישה כמעט חופשית (ייתרון אדיר על מורשת למשל). הם טוענים שהם יודעים לסנן עד רמת התמונה או הדף הבודד.


כך למשל, נראה מדור באתר YNet אחרי שרימון סיננו חלק מהתכנים שבו:צילום: אתר כיפה (מתוך כתבה שלהם על הנושא)


גם שם נמצא בשימוש IP בודד לחלק מחבילות הסינון הסגורות יותר וגם שם ניתן לראות עשרות גולשים בו זמנית ללא קשר בניהם מחוברים מכתובת ה-IP הזאת: 213.151.32.56.
חסמתם אותו – כל משתמשי רימון לא יוכלו להתחבר לאתר שלכם (או להגיב וכו').


בעיה נוספת עם שירותי הסינון היא העובדה שהם לרוב מסננים את הפרסומות, גם בגלל אופיין הבוטה והלא צנוע (מנקודת המבט הדתית כמובן) וגם בתור צ'ופר לגולשים דרך אותו ספק. המשמעות הכלכלית לאתרים ברורה מאליה. אחרים מסננים על הדרך קבצים נלווים לאתר בגלל שמצאו שם משהו חשוד כבעייתי ואז אתם מגלים שהאתר לא עובד כי קובץ JS כלשהו נחסם.
מילים נפוצות שנחסמות: sex (שימו לב! נוטה להיבלע בין 2 מילים בכתובות של דפים), icq, messenger (לחסום לקוחות IM מבוססי Web) ואחרים.


גם אם התופעה כרגע יחסית זניחה, באתרים הפונים לקהל היעד הדתי או הצעיר ניכרת עליה משמעותית בשימוש בספקים הללו, כאשר בכ-95% מחדרי המחשבים בבתי הספר או בישיבות/אולפנות (מקביל לתיכון) מותקן שירות סינון כלשהו, לרוב מורשת או רימון.
בקיצור – כדאי לדעת.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

7 תגובות

 1. שחר גבירץ11 באוקטובר 2007 ב 10:02

  כמה דברים,
  דבר ראשון, היחידים שצריכים להיות מודאגים מזה הם מנהלי אתרי הסקס (מפסידים קהל גולשים, אבל להם אני לא דואג יותר מדי) ומנהלי אתרים המיועדים לתלמידים בבתי ספר דתיים.

  למרות, שלמען האמת, את החסימה של מורשת (היחידה שבה התנסיתי) ניתן לא פעם לעקוף ע"י מניפולציות שונות ומשונות על הדף שאליו אתה גולש.

  מבחינת כתובת הIP היחידה, יש להניח ששיטת הסינון שלהם עובדת בדומה לפרוקסי, שברמת הפרוקסי מתבצע ניהול התכנים. וכמו תמיד, כשמחוברים דרך פרוקסי, מחוברים דרך כתובת אחת ויחידה, או לכל היותר סט של כתובות שמחולקות בין משתמשי הפרוקסי.

  המנגנון של רימון הוא הרבה יותר מתוחכם, בזה שהוא מאפשר חסימה רק של תכנים בודדים. מצד שני, אם הוא חוסם פרסומות, ואני מנהל פורטל שמרוויח מפרסומות, הייתי פשוט דורש מהמשתמשים האלה לשלם לפני שהם נכנסים לאתר. וזה שזה כתובת IP אחת באמת היה עוזר.

  אני חושב שזה פחות דאגה של בעלי האתרים שהאתרים יעבדו כמו שצריך, אלא של ספקיות האינטרנט. יש גבול לכמה שאפשר לעשות בשביל לוודא שהכל יעבוד טוב.

  שחר.

  הגב
 2. שחר גבירץ11 באוקטובר 2007 ב 10:05

  ודרך אגב, תוספים ברמת מערכת ההפעלה הלוקאלית, הם כ"כ מטומטמים שזה פשוט פתטי להתקין אותם. אין אפילו אתגר בלעקוף אותם.
  פשוט, אין אפילו צורך להתאמץ בלעקוף. קח live cd של לינוקס, תכניס לכונן, תפעיל אותו, תיכנס ל browser המובנה, ויחי האינטרנט החופשי.

  חסימות בכלל זה די מיותר, כי אם מישהו ממש רוצה, הוא גם ימצא דרך לעקוף אותן.
  חסימות ברמת מערכת ההפעלה הן ממש ממש לא רלוונטיות.

  הגב
 3. Moshe L11 באוקטובר 2007 ב 18:37

  שחר,

  זה נכון ברמת המשתמש, אבל ממש לא נכון ברמת מנהל האתר.
  משתמש שינסה – יצליח, אבל הרבה פעמים הוא ממש לא ינסה.
  אם נחסמות הפרסומות למשל, או כתובת ה-IP שממש אבל ממש לא מעניינת אותו.

  אם מישהו יציף לך את האתר דרך רימון אתה פשוט לא תוכל לחסום את כל משתמשי הספק הזה אם הם יהיו אחוז נכבד מספיק מהגולשים שלך, ואז אתה בבעיה.

  הגב
 4. שחר גבירץ11 באוקטובר 2007 ב 18:44

  בדיוק בגלל זה אמרתי שהיחידים שצריכים להיות מודאגים הם אלה שמספקים שירותים למגזר הדתי ומנהלי אתרי הפורנו.
  עבור כל שאר אתרים, משתמשי שירותי הסינון האלה הם אחוז כ"כ קטן שלא שווה להשקיע בו. למעשה, בהתחשב בזה שבד"כ הפרסומות נחסמות שם, הגולשים דרך רימון צריכים להודות לאתרים המסחריים השונים על זה שהם בכלל מאפשרים להם להיכנס.

  הגב
 5. משה11 באוקטובר 2007 ב 18:48

  – יש לך טעות, באתרים המכונים בטרמינולוגיה של אינטרנט רימון "דינאמיים" מסננים גם את הפרסומות הבודדות (!).
  אנחנו בהחלט משתדלים להיות ידידותיים כלפי בעלי האתרים.

  – לגבי הגלישה מכתובת בודדת, זה הולך להשתנות בקרוב מאוד.

  – מערכת הסינון של אינטרנט רימון יורדת לרזולוציה של כל דף ודף וכן יודעת לחסום תכנים בתוך הדף, למשל להשמיט תוצאות חיפוש בגוגל טקסט או תמונות מסויימות בגוגל תמונות (אפשרי רק במסלול המוגן), וכמובן, המילים icq messenger ןכדו' אינם נחסמות במנועי החיפוש. השאלה האם מאפשרים לך שירותים אלו הוא שאלה של מאפייני המסלול שלך.

  הגב
 6. Moshe L11 באוקטובר 2007 ב 20:42

  משה,
  ראשית – ברוך הבא. נחמד לדעת שאתם עוקבים אחרי הנכתב עליכם ברשת.

  שנית,
  – לא הבנתי היכן טעיתי. במידה ואכן – אשמח לתקן 🙂

  – גלישה מכתובת בודדת – בשורה מצויינת. אשמח לעדכן כאשר יהיו שינויים.

  – חסימה: לא דיברתי רק על רימון אלא באופן כללי על החסמים הללו.
  וגם אצלכם כך הבנתי ישנה חסימה בחלק מהמסלולים

  – אם תסתכל בבלוג השני שלי (בערוץ 7, ושעוסק בנושאים אחרים לגמרי מאשר זה), תוכל לראות שלפני כמה שבועות דווקא שיבחתי אותכם על הנסיון ליצור רשת נקיה ועם זאת (כמעט) בלתי מוגבלת.

  שחר,
  ממה שאני יודע (ויש לי קצת סטטיסטיקה),
  באתרים שפונים לציבור הרלוונטי (בתי ספר / מגזר דתי) מדובר לפעמים ב-10-15% מכלל הגולשים שזו כמות לגמרי לא זניחה.

  לגבי ציבורים אחרים – מסכים איתך.

  הגב
 7. יעקב משם21 באוקטובר 2007 ב 23:18

  ציטוט
  – מערכת הסינון של אינטרנט רימון יורדת לרזולוציה של כל דף ודף וכן יודעת לחסום תכנים בתוך הדף, למשל להשמיט תוצאות חיפוש בגוגל טקסט או תמונות מסויימות בגוגל תמונות (אפשרי רק במסלול המוגן), וכמובן, המילים icq messenger ןכדו' אינם נחסמות במנועי החיפוש. השאלה האם מאפשרים לך שירותים אלו הוא שאלה של מאפייני המסלול שלך.

  תנסה להכנס במסלול מוגן+ לאתר הזה
  http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/forumpage.asp?id=92

  ועכשיו לזה
  http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/forumpage.asp?forum=92

  זה אותו אתר עם אותו התוכן לכתובת אחת תצליח, הכתובת השניה חסומה.

  אתה בטוח שאתם לא מסננים לפי כתובת?

  הגב