סיפורו של חוזר בתשובה: איך השתכנעתי ש-DAC הולך לשנות את חיי ה-DBA (וידאו–חלק ראשון)

27 באוגוסט 2012

אין תגובות

DAC, או בשמו המלא Data Tier Application, היה – איך לומר זאת בעדינות? חרא של דבר.

למי שלא בעניינים, DAC הוא כלי שמאפשר Deployment של בסיסי נתונים, בדומה להתקנה של רכיבי תוכנה. זו חבילה סגורה ששולחים ל-DBA והוא יכול להתקין אותה בסביבת ה-Production למשל. הרצאה מוקלטת מ-ISUG בנושא, כאן.

הרומן שלי איתו התחיל בסדר, ואפילו העברתי עליו כמה הרצאות בכנסים. באיזשהו שלב הבנתי שהמגבלות שלו לא הולכות לאפשר לו להמריא ושלחתי אותו לישון בסלון.

למה?

1. לא היתה תמיכה בכל האובייקטים ב-SQL Server – וגם באובייקטים שתלויים בהם… (זה הגיע למצב אבסורדי שאפילו על AdventureWorks לא היה ניתן להדגים את DAC)

2. נניח שהייתם רוצים לשדרג גירסה באמצעות DAC, למשל הוספת עמודה לטבלה מסויימת (דרישה לגיטימית, נכון?) : שדרוג של בסיסי נתונים קיימים עם DAC היה Side by Side. כלומר היה נוצר בסיס נתונים חדש, הנתונים היו מועתקים אליו, ואז בסיס הנתונים החדש היה נמחק. חושבים שאני צוחק? צודקים – בסיס הנתונים הישן לא היה נמחק. כל השאר היה ברצינות.

3. למרות שהרעיון היה מצויין, הוא לא באמת כלל חבילה סגורה שמכילה את כל מה שבסיס הנתונים צריך. Data לא נכלל בחבילה וזה חשוב למשל בשביל טבלאות Lookup או קונפיגורציה.

4. לא היתה תמיכה בגירסאות ישנות

 

כמו שאתם רואים, הפיצ’ר לא היה בשל והוא באמת לא תפס.

אבל מאז שהתחלתי להתייאש ממנו, מיקרוסופט גם הבינו שמשהו שם לא בסדר. גירסת SQL Server 2012 הסופית כללה לא מעט שיפורים, בעיקר באיזורים הבעייתיים שפירטתי למעלה.

והיום אני מאמין ב-DAC. השיפור העיקרי הוא כמובן תמיכה בשדרוג In Place. והעובדה שהוא מגיע כחלק מ-SSDT החדש תסייע לדחוף אותו.

אז איך אנחנו מתחילים להשתמש בו?

אני מכין סדרת וידאואים בנושא, קבלו את הוידאו הראשון: איך מתחילים לעבוד עם DAC באמצעות SSDT ?

image

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *