כל מה שרצית לדעת על HA: ראיון עם Allan Hirt

10 בפברואר 2011

אין תגובות

 

אלן (או בשמו העברי אברהם) הירט הוא MVP ומשתתף פעיל ברשימת התפוצה (החסויה) של SQL Server MVP’s. הוא האיש שיודע הכי הרבה על Clustering שאני מכיר. הוא כתב ספרים בנושא, וכמה מהתכנים החשובים בנושא HA באתר מיקרוסופט נכתבו על ידו.

את הראיון עשינו באנגלית, והתרגום בוצע באדיבותו של עידו רונן מגלובס.

 

שלום אלן, ספר לי בבקשה על עצמך ומה אתה עושה

שלום כולם. גדלתי בניו-ג'רזי קרוב לפילדלפיה וכעת אני מתגורר בארה"ב קרוב לבוסטון.

אני מנגן גיטרה בס למעלה מ-30 שנה והמוסיקה היא עדיין חלק גדול מחיי כאשר אינני עובד. כיום אני באמצע הקלטה של אלבום ג'אז חדש, בו אני עושה את כל הכתיבה והארגון. האלבום אמור להיות מוכן עד קיץ 2011.

אמנם אני לא עושה זאת הרבה, אבל אם צריך אני יכול להיות חזן בתפילת שחרית, מנחה ומעריב, וכן לקרוא בתורה ואת ההפטרה… העברית המדוברת שלי לא הכי טובה, לכן אני כותב באנגלית ואתם מתרגמים אותי לעברית. (הערת העורך: שוב תודה לעידו על התרגום).

כתבתי ותרמתי למספר ספרים ו- whitepapers במשך השנים. מרבית ה- whitepapers נמצאים באתר מיקרוסופט. ספרי האחרון Pro SQL Server 2008 Failover Clustering (בהוצאת Apress) , ו-SQL Server 2005 . אני אכתוב גם ספר על high availability לגירסת SQL Server Denali. הבלוג שלי בכתובת http://sqlha.com/blog, והטוויטר שלי הוא  @SQLHA.

מספר מילים על הרקע והקריירה שלך

התחלתי עם בסיסי-נתונים כמתמחה QA ב- Sybase בזמן שלמדתי באוניברסיטת Brandeis.

מתקופת ההתמחות נשארו אצלי שלושה דברים: הענין שלי בבסיסי נתונים, ב- SQL Server, תשוקה לאיכות והצורך בבדיקות בכל הרמות. לאחר מכן היו לי מספר משרות כולל תפקיד QA רשמי, מנהל משאבי בסיס נתונים של חברה בה טיפלתי באורקל, Sybase, ו- SQL Server על מספר פלטפורמות, ולבסוף משרה של יועץ עבור מיקרוסופט. משם, כמו שאומרים, הכל היסטוריה.

במיקרוסופט נפתחו הדלתות לעיסוקיי כיום, כולל הרצאות, הדרכות וכתיבה, ונכנסתי בצורה מעמיקה ל high availability. המסמך הטכני הראשון שכתבתי עבור מיקרוסופט ופורסם הוא SQL Server 2000 failover clustering whitepaper. אחרי מיקרוסופט הייתי תקופה ב- Avanade (מיזם ייעוץ משותף של Accenture ומיקרוסופט), ולבסוף לפני 3.5 שנים הפכתי לעצמאי והקמתי את החברה שלי Megahirtz LLC. אני נותן שירותי ייעוץ, מנטורינג, הדרכה, פיתוח תוכן ושירותים אחרים ללקוחות מכל רחבי העולם. זכיתי גם לקבל את התואר המכובד Cluster MVP ממיקרוסופט, זו כבר השנה השניה.

מה דעתך על מחשוב ענן ב- SQL Server בשנים הקרובות? כאשר SQLAzure יהיה בשימוש נפוץ, האם תצטרף לקבוצת פייסבוק שפתחנו "לפטר את כל ה- DBA ולשלוח אותם לסיביר"?

אני חושב שתמיד יהיה מקום למערכות בסיסי נתונים מסורתיות. לדעתי מבחינת SQL Server הענן עדיין לא בשל וצריך להתקדם כדי שיהפוך לנפוץ. הוא יתפתח בשנים הקרובות. אני לא חושב שחברות שיש להן אילוצים כמו אבטחה גבוהה יסכימו להעביר את המידע הרגיש שלהן אי שם לענן בו אין להן כמעט שליטה עליו ועל מי יכול לגשת אליו משום שזה על מערכת שהם לא מכירים.

הענן דומה לוירטואליזציה. לפני כמה שנים הוירטואליזציה היתה נישה, והיו דיונים על השפעתה על SQL Server. כיום כמעט לכל חברה יש וירטואליזציה מסוג כלשהו לשרתי ה-SQL שלהם, גם אם זה רק לסביבת פיתוח או בדיקות. זה מייצר אתגרים כמו לזהות צווארי בקבוק של ביצועים כאשר הכל וירטואלי, ואני רואה את אותו דבר בסביבות מבוססות ענן. הענן בהחלט ישחק תפקיד מבחינת כל מי שעוסק במחשבים, אבל התפקיד שלו מבחינת איך יפעלו היישומים, בסיסי הנתונים וה-DBA – עדיין בהתהוות.

המשמעות היא ש-DBA ומנהלים מכל הסוגים צריכים להיות יותר חכמים מבחינת מה שהם עושים, ולהיות עם עיניים פקוחות. אתה צריך ללמוד להסתגל, אתה לא יכול רק להניח שהמסיבה תמשיך לנצח. לכן חשוב לעדכן את הכישורים ולהסתכל אל העתיד. אני נתקל בלקוחות שהם 2, 3 או 4 גירסאות מאחור בכמה מקרים, וזה יפגע בהם בשלב מסוים, וזה בהחלט יגרום ל-DBA קושי לשווק את עצמם למעסיקים עתידיים. מבחינת הענן, ה-DBA לא יכולים להתעלם ממנו. אם יש לך את הכישורים המתאימים, אתה יכול להסתגל.

איזו תכונה לדעתך היא הכי לא שימושית בהיסטוריה של ה- SQL Server?

יש הרבה תכונות שצצו ונעלמו במשך השנים, וכנראה הן לא שימושיות במיוחד. בחירה טובה היא English Query – מישהו משתמש בזה?

הערת העורך: אצלנו בטח לא, אנחנו יודעים TSQL יותר טוב מאשר אנגלית…

להמשך הראיון…


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *