סיכום אישי למפגש בלוגרים – 25 לפרברואר 2009

5 במרץ 2009

כמו שאומרים: "עדיף מאוחר מאשר אף פעם…"

ברצוני לתת כאן סיכום אישי למפגש הבלוגרים האחרון שהתקיים ב- 25.02.2009 במשרדי מיקרוסופט ברעננה.

אני מודה למארגני האירוע ומאחל המון הצלחה ולידה קלה למיכל שהייתה בין מארגניה ובעיניי היא ה- Mama של הקהילה 😉

היה נחמד לראות את הבלוגרים החדשים ולקשר את פניהם לבלוג, למפגש הגיעו כמה בלוגרים וותיקים (חלקם עזבו את הפלטפורמה, אבל הביעו את כבודם לקהילה ע"י ההשתתפות במפגש). כל הבלוגרים הציגו את עצמם בתחילה, היה ניתן לשמוע מכל בלוגר שני שהוא מתחרט על כך שלאחרונה הזניח את הבלוג שלו (אני איחרתי לכן לא יצא לי להציג את עצמי וגם להתלונן על חוסר ההשקעה שלי בבלוג).

בתחילת המפגש השתתפנו בסדנת הכתיבה אשר הועברה ע"י נוגה עמית (אחת הבלוגריות מעניינות של הקהילה). סדנא באה לתת כלים בסיסיים לתהליך הכתיבה ונעשה שם ניסיון של הכוונה ליציאה מהמשבר של הכתיבה (כפי כבר ציינתי, רוב הבלוגרים הודו שלאחרונה קיים כזה גם אצלם). לפי דעתי הייתה אחלה סדנא, האם תניב פרות (פוסטים)? – נראה בהמשך (לפי כמות הפוסטים החדשים בפלטפורמה)…

אפרופו משבר כתיבה… לפי דעתי יש כמה סוגי משברים ויש גם כמה סיבות למשבר… הרוב ציינו כי אין להם זמן (גם אני עם אותו התירוץ), חלק אמרו שברחה להם המוזה או נגרמו הנושאים המעניינים לטעמם.

אני יכול לומר שהכול תקופתי, לכל אדם יש תקופה שהוא יותר פנוי, יותר רומנטי או מתעורר בבוקר עם מוזה חדשה. אנו עובדים קשה לפרנסה, רואים את הבית רק בשעות החושך ועייפים, המשבר הכלכלי העולמי לא הולך לשפר את המצב (אלא אם חס וחלילה בלוגר יהיה מובטל, אז יהיה לו המון זמן איכות להשקעה בבלוג). אין פתרון קסם למשבר הכתיבה, לכל אחד יש שעון ביולוגי משלו ועוד פרמטרים רבים השונים מאחרים. על עצמי אומר שאת רוב הפוסטים אני כותב בשעות הלילה (בין 1:00 ל- 5:00), על חשבון שעות השינה (ועם המחשבה המבאסת שלמחרת צריך לקום מוקדם לעבודה), אבל אלה השעות שלי (איש לילה אנוכי), ואם אני כבר בשוונג של הכתיבה אז אני עושה את זה עד הסוף (עד הכאב ראש שבא אחרי שעה 3:00 לפנות בוקר). כתיבה זה משהו אישי, אחד מרגיש כי חייב לכתוב (הרי בלוג יכול להיות סוג של יומן), שני רוצה לחלוק ידע וחוויות עם גולשים, ויש עוד מלא סוגים אחרים של דחפים לכתיבה.

 clip_image004

אחרי הסדנא הייתה הפסקת אוכל מסורתית עם פיצות… (הפחדנו שם את המנקה – מעולם לא ראתה חבורה של בלוגרים רעבים מסתערים על פיצה).

אחרי הפסקת האוכל היה דיון לגבי עתיד הפלטפורמה ועל חזון הקהילה.

 

"להיות או לא להיות…" האם פלטפורמה/קהילה תהיה בעיקר עבור בלוגים טכניים או תהיה פתוחה לכל סוגי הבלוגים. זו לא פעם ראשונה שאנו מקיימים את הדיון ולא פעם הראשונה סוגרים את הדיון ללא החלטה ("החלטנו לא להחליט…" – זה מאוד אופנתי בימינו). לדעתי אין ברירה ודי בקרוב יהיה צורך להחליט לאן מועדות פני הקהילה. רוב הבלוגרים הנם אנשים טכניים ובין האנשים הטכניים הרוב זה אנשי פיתוח תוכנה. אפשר לומר שהרוב קובע ולפי זה להחליט שפלטפורמה תהיה דומה לזו של MSDN, או להחליט שפלטפורמה תהיה פתוחה לכל סוגי הבלוגים – הדבר בפני עצמו יחייב כמה צעדים לשדרוג ושינוי התפיסה. אם נלך על המודל שכל בלוגר יכול לכתוב על מה שבא לו ולעשות עם הבלוג ככל העולה על רוחו (בהתאם ל- Declaimer הנוכחי של הפלטפורמה שנראה חסר, אבל יש משהו בסגנון), הדבר יחייב הקמה של Abuse Team, אשר קיים בכל הפלטפורמות הגדולות של בלוגים (כמו בלוגר, Live Journal וכו'). נכון לעכשיו מיקרוסופט נסמכת על טוב ליבם של הבלוגרים הממושמעים, ככל שהפלטפורמה תגדל לא יהיו ניתן לעלות בקלות על הפוסטים בעלי תוכן פוגעני שיכול להוביל לתביעות ואף לסגירת הפלטפורמה.

נצטרך להחליט על אופי הקהילה, יהיה צורך לדון ברצינות לגבי הכוון של הקהילה ועל הפלטפורמה עצמה, הן בהיבטים הקונספטואליים והן בהיבטים הטכניים. לפי דעתי, הפלטפורמה קיימת תחת Sub-domain של מיקרוסופט, ממונת על ידי מיקרוסופט, מיקרוסופט הנה חברה טכנולוגית ולפי דעתי הכתובת http://blogs.microsoft.co.il נתפסת בעיני מפתחי תוכנה רבים בארץ ככתובת לבלוגים טכניים שבצורה כלשהי קשורים לטכנולוגיות של מיקרוסופט. אני חושב שמיקרוסופט יכולה לפתוח שתי פלטפורמות "כללית" (בדומה לבלוגר של גוגל) ושנייה "פלטפורמה למפתחים" או אנשים טכניים; פלטפורמות יישבו גם בדומיינים שונים ויעוצבו בצורה שונה. פלטפורמה כללית יכולה לקבל גם שם דומיין יותר מגניב וקצר מאשר ישנו כיום (למשלhttp://microblogs.co.il ), יוכל לפנות להמון מגזרים שונים ואף לתרום לקידום הספונסר (בקהילה או במסחר). נכון להיום (שוב, לפי דעתי), רוב הבלוגרים כאורחים בפלטפורמה של מיקרוסופט שומרים על סטאטוס-קוו מסוים, כמעט לא ניתן למצוא פוסטים המבקרים בחריפות את מיקרוסופט או את הטכנולוגיות שלה (יתכן שזה בגלל שרוב הבלוגרים עובדים עם הטכנולוגיות של מיקרוסופט ולכן הצטרפו לקהילה, הרי לא נראה הרבה בלוגרים כותבים פוסטים בנושא Java, Oracle, Flash ויתר הטכנולוגיות המתחרות).

מדוע אני מציע לפצל את הפלטפורמה (לכללית וטכנית), בעבר השתתפתי באופן פעיל בפורומים של קהילת "Fleshoo", זוהי קהילה שבהגדרתה מיועדת למעצבים של אתרי האינטרנט ובעיקר התמקדה בעבר בטכנולוגיית הפלאש. מי שהצטרף לקהילה שייך את עצמו לעולם מעצבי האתרים (זה לא הפריע לפיתוח דיונים ונושאים שונים שלא קשורים לעיצוב, אבל הפלטפורמה מייעדת את עצמה למגזר מסוים). "פלשו" עושה גם "מפגשו" – פגישות ואירועים קהילתיים לאנשים שמשתתפים בקהילה הוירטואלית, פגישות הן גם מקצועיות, גם בנושא ניהול הקהילה וגם בשביל להעביר זמן בקרב האנשים שאתה פוגש בעולם הווירטואלי ואז רואה בעולם אמיתי.

חזרה אלינו … תמיר חסון (אחד הבלוגרים הוותיקים) הזכיר את נושא העריכה בהקשר לדיון "הסוער" על הדף הראשי. קיימות מספר פלטפורמות בלוגרים (די מצליחות וידועות) שגם מכילות דף ראשי שבו מציגים קטעי פוסטים או אזכורים של פוסטים, כלומר יש עורך או עורכים שמעצבים את הדף הראשי על מנת לחשוף תכנים איכותיים ואת היוצרים שלהם, גולש מן השורה מגיע לדף ראשי ובוחר לקרוא את מה שמעניין אותו, הוא יכול להיחשף לבלוגים שיעניינו אותו; ללא אותו דף יתכן ומעולם לא היה מגיע לבלוגים האלה. לא תמיד הגולש מגיע לבלוג שלו דרך מנועי החיפוש. בפלטפורמה שלנו דווקא הרוב מגיעים ממנועי החיפוש, מכוון שמדובר לרוב בבלוגים טכניים שפונים לאוכלוסייה מסוימת של גולשים שמחפשים לרוב חומר טכני לפתרון בעיה טכנית כלשהי (לדוגמא: מתכנת יכול לחפש פונקציה לקריאת קבצי טקסט בדוט-נט ויגיע דרך מנוע חיפוש לפוסט של בלוגר המסביר על אותה הפונקציה). לדעתי יש צורך בעורך או כמה עורכים, השאלה היא איך לעשות זאת, האם התפקיד של עורך הוא התנדבותי, מי מספיק מוכשר כדי להיות עורך ואיך מייצרים "מתודולוגיה צודקת" לעריכת דף ראשי (בצורת Journal או משהו בסגנון) איך לא לפגוע בבלוגרים שפוסטים שלהם לא מגיעים לדף השער של המגזין; כאן ניתן ללמוד מאחרים, אבל לפני הכול יש להחליט על אופי הפלטפורמה ועל ההיבטים הכרוכים בזה.

הזכרתי לפני כן את העניין הטכני של הפלטפורמה… לפי דעתי חשוב להעביר סדנאות לבלוגרים מתחילים (העניין עלה במפגש האחרון), בלוגרים וותיקים יכולים לייעץ לחדשים ולחסוך להם אמון כאבי ראש בהתמודדות עם הכלים (שעדיין לא כ"כ ידידותיים) המשמים לניהול הבלוג ולכתיבת הפוסטים. למשל עד היום אני לא יודע איך לגבות את הפוסטים הישנים שלי (אי שם קיים פתרון לא רשמי לכך – הייתי רוצה לדעת איך לעשות זאת נכון ולהשמיש כלים של השרת הקהילתי שלנו). אפשר בינתיים לפתוח בלוג או פורום שייתן תמיכה טכנית בנושאים אלה (אני חושב שיהיו המון בלוגרים שישמחו לחלוק ידע ולעזור). אגב, מישהו בפעם שעברה הבטיח לנו סטטיסטיקות מתקדמות 😉 …

 

לסיכום אומר שאני גאה להיות חלק מהקבוצה האיכותית של הבלוגרים תחת פלטפורמה של מיקרוסופט, לפי דעתי יש בכך איזושהי יוקרה וגם רואים את ההשקעה של מיקרוסופט במפגשים ובכלל ההטבות שבלוגרים מקבלים מיד פעם (לא אכנס כאן לדיון – מי מרוויח מכל זה, לפי דעתי כל צד הוא המרוויח). אין לי שום בעיה להיות "שכן" באותה הפלטפורמה עם בלוגים שאינם בתחום הטכני (את רובם מעניין לקרוא וחלק גדול מן הכותבים גם תרמו לקהילה), ברצוני לומר שיש לתת הגדרה יותר מדויקת לקונספט של הקהילה ולבחון כוונים חדשים, אחרת נאבד בלוגרים איכותיים.

תיהנו 😉

Add comment
facebook linkedin twitter email

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

5 comments

 1. Shlomo5 במרץ 2009 ב 9:14

  סיכום מעניין
  תודה

  Reply
 2. Ella Maschiach5 במרץ 2009 ב 11:58

  וואו מקסים תודה רבה, סיכום ממש מקיף!
  אני מודה שנאלצתי לפספס את הפגישה כי היא התנגשה עם מפגש של ה bi user group.
  הוספת לי הרבה. תודה רבה!

  Reply
 3. Rotem Bloom5 במרץ 2009 ב 12:40

  כל הכבוד על הסיקור המפורט אחלה של השקעה.

  Reply
 4. תומר5 במרץ 2009 ב 17:50

  אחלה פוסט. איך אני יכול להצטרף לפלטפורמה שלכם?

  Reply
 5. Maxim8 במרץ 2009 ב 11:10

  תודה על התגובות החמות 🙂
  תומר, בלינק הזה יש קובץ וורד עם הסברים לגבי פתיחת הבלוג: http://blogs.microsoft.co.il/open.docx.
  בהצלחה.

  Reply