נעים להכיר: VIZKY

21 בפברואר 2009

vizrt_logo

לאחרונה יצא לי לבקר בסניף ישראלי של חברת VIZRT. החברה עוסקת בפיתוח ושווק של מוצרי תוכנה וחומרה בתחום הטלוויזיה, אינטרנט ומדיה דיגיטלית, בנוסף לחברה יש פעילות בתחומים אחרים. שם VIZRT (או בקיצור VIZ) מוכר בעולם הטלוויזיה, בעיקר בזכות מערכות הגרפיקה לשידורים טלוויזיוניים, VIZRT תופסת נתח נכבד בתחום הנ"ל בהרבה מקומות בעולם ועובדת עם רשתות/תחנות טלוויזיה גדולות כמו CNN, BBC, CBS, SKY, CCTV וגם עם רשתות/תחנות טלוויזיה בארץ כמו "קשת", YES וכמה נוספות. לחברה יש מספר מרכזי פיתוח ושירות הפרוסים בכל העולם (סניף ישראלי נמצא במרכז הסחרי/תעשייתי של שפיים), החברה תופסת מקום מכובד בעולם הטכנולוגי של שירותי המדיה הדיגיטלית. אציין שיש חברה ישראלית "אורעד" (מטה בכפר סבא) העוסקת בתחומים דומים ומתחרה של VIZRT בתחום של מערכות גרפיקה לטלוויזיה.

בפוסט זה אסקר אחד מהמוצרים האחרונים של VIZRT.

 

vizky_header

VIZKY הנו חלק פלטפורמה המשלימה את קשת המוצרים של VIZRT, נועדה לתת מענה להצגה גרפית עשירה ב- WEB עם יכולות אינטראקטיביות ואיכות גרפית מרשימה. VIZKY הנו Plug-in אשר מותקן במערכת הפעלה ומשולב בדפדפן WEB (נכון לעכשיו עובד עם Internet Explorer, Firefox ו- Safari במערכת הפעלה של מקינטוש). VIZRT פיתחה קיט MPS (Multi Platform Suit) עם תוסף (Plug-in) בעל מנוע רינדור תלת-ממדי (3D Renderer), מרנדר תומך ב- DirectX ו- OpenGL (ראו פוסט עם הסברים על הטכנולוגיות הנ"ל). הניסיון העשיר של VIZRT בתחום הגרפיקה התלת-ממדית בעולם הטלויזיה איפשר בנייה של תוסף זה עם יכולות מרשימות של ניגון סצינות גרפיות עם מודלים תלת-ממדיים, טקסטורות ועוד.

ניתן לומר שתוסף די דומה בקונספט לתוספי דפדפנים הידועים כמו: Adobe Flash ו- Microsoft Silverlight. אציין ש- VIZRT מעולם לא טענו שמוצר זה בא להתחרות בתוספים הנ"ל, אלא בא לתת פתרון לנישה מסויימת בתחום העברת שידורים טלוויזיוניים אינטראקטיביים לעולם ה- WEB. לעומת זאת נראה ש- VIZKY אכן יכול להוות תחרות מסויימת לשני התוספים הנ"ל ויש לו יכולות גראפיות מרשימות ביחס ל- Flash ו- Silverlight. מספיק לציין ששני התוספים הנ"ל (נכון להיום) לא כוללים יכולת ניגון של גרפיקה תלת-ממדית (אפשרות כזאת תתכן בעתיד). שלשת התוספים מכילים רכיבי נוספים (חוץ מגרפקיה) המאפשרים בנייה של אפליקציות WEB עשירות (Rich Internet Applications). תמיכה בתקשורת עם שרת, העברת מידע בין השרת ללקוח (Client-Server Communication), חיבור לבסיסי נתונים ושירותים מרוחקים ועוד. [אני מתכנן פוסט נוסף עם השוואת היכולות/יתרונות/חסרונות של התוספים הנ"ל]

להלן כמה פרטים/רשמים על התקנת המוצר ודוגמאות:

התקנה

ההתקנה די פשוטה ודומה להתקנה של תוסף Silverlight:

vizky_setup

קובץ ההתקנה בגודל 2.7MB (אגב, קובץ ההתקנה של Silverlight שוקל בערץ 4.4MB) מכיל Runtime Libraries המאפשרים הרצה של התוסף. בסיום ההתקנה מרעננים את הדף ורואים שאזורים מסויימים התמלאו בגרפיקה חדשה – התוסף עובד (ראו בהמשך מידע על הרצה בדפדפנים שונים).

vizky_plugin_warning

מכוון ש- Plug-in "לא חתום" עם Certificate בכל הפעלה יוצג דו-שיח הנ"ל, אם אינכן בוטחים במקור הדף שרוצה להפעיל את התוסף אל תסמנו "V" ב"Do not show me the warning…". יש לזכור שהפעלת (לחיצה על "Allow") התוסף נותנת "או ירוק" ל- ActiveX לשימוש בכל משאבי המחשב, כולל גישה לקבצים, תקשורת וכו', בדומה ל- ActiveX-XBAP של WPF.

מנוע רינדור 3D

vizky_renderer_taskbar

 

בהפעלת התוסף יוצג Icon עם אותיות VZ בסרגל המשימות, לחיצה שמאלית על האייקון תציג תת-תפריט עם בחירה של סוג מנוע תלת-ממד. החלפה של מנוע תצריך ריענון של דפי אינטרנט פעילים, בהם מוצגים תוספים VIZKY.

ההחלפה בין DirectX לבין OpenGL לא כ"כ מורגשת מבחינת איכות התצוגה, לעין המקצועית ייראו שינויים במספר תכונות גרפיות כמו החלקה, אורות, Shaders ואחרים (על מנת לבדוק הבדלים מהותיים יש לבנות מודלים תלת ממדים מופשטים ובעלי תכונות הנ"ל, לשלב בסצינה שנטענת בתוסף, לכבות ולהדליק אותם לפי הבדיקה ובהתאם למנוע).

 

vizky_DirectX vizky_OpenGL

[לחצו על התמונות על מנת לפתוח אותן בגודל אמיתי בחלון חדש]

 ביצועים

בדיקה פשוטה ב"מנהל המשימות" של Windows מגלה שמרנדר הנו Process די רעב למשאבים:

vizrt_renderer_process

לפי הבדיקה של המרנדר עפ הדוגמאות שיש באתר VIZKY ראתי צריכה ממוצעת של 30-70% מה- CPU ו- 78-160MB של זיכרון RAM. החלפת מנוע תלת ממד מ- DirectX ל- OpenGL משפרת את צריכת הזיכרון (Process לצריכה לצריכה של 76MB באותה הסצינה). כמובן שכל הנתונים יכולים להשתנות מחשב למחשב, ישנה גם תלות בכרטיס גראפי חזק, כמות הזיכרון הפנימי ו- CPU. מצאתי שניגון מיטבי של סצינה "מכונית במוסך" היה עם OpenGL בתוך דפדפן Firefox 3.0.

נתוני המחשב עליו הרצתי את התוסף:

Manufacturer: Hewlett-Packard
Model: HP Pavilion dv5 Notebook PC
Processor: AMD Turion™ X2 ultra Dual-Core Mobile ZM-80 2.10 GHz
Display Adapter: ATI Radeon HD 3200 Graphcs with 2.00 GB (RAM)
Memory (RAM): 4.00 GB
System type: “Professional Windows Vista” 64-bit Operating System

 

 

 

 

 

* לא ניתן לעשות השוואת ביצועים עם תוספים כמו Flash ו- Silverlight, מכוון הם לא מנגנים סצינות תלת ממדיות (בשלב זה).

לכל סצינה (או אפליקציה) שמריצים יש דרישות מינימום בהתאם למורכבות האובייקטים התלת ממדיים ורכיבים אחרים.

דרישות מינימום במסך טעינה של דוגמא "מערכת הבחירות בארה"ב":

vizky_demo_elect_spec

דרישות מינימום במסך טעינה של דוגמא "הדמיה למכונית פורד-פוקוס במוסך":

vizky_demo_car_spec

בשתי הדוגמאות הנ"ל ניתן לראות דרישות חומרה הזהות לאלו שיש במחשקי מחשב תלת ממדיים "קלים". מכוון שנעשה שימוש ב- DirectX/OpenGL הרינדור מצריך כרטיס גרפי מתאים וגם דרישה ל- CPU (פנטיום 4 או תואם).

דפדפנים

תוסף של VIZKY "רץ" ב- Internet Explorer, Firefox וב- Safari במערכת הפעלה של מקינטוש.

נכון לעכשיו הדפדפן Google-Chrome "לא מסתדר" עם התוסף:

vizky_chrome_crush

מכוון ש- Plug-in "חי" בסביבה משלו בתוך הדפדפן – אין הבדלים משמעותיים בהפעלה או ביכולות תצוגה/ביצועים בין הדפדפנים עבור המשתמש הרגיל.

טכנולוגיה

vizky_struct_basic_workflow

כפי שציינתי מקודם, VIZKY שייך למשפחת המוצרים של VIZRT, תוסף VIZKY מנגן/מריץ סצינות/אפליקציות שניתן לבנות בעזרת כלי VIZ-ARTIST (זהו כלי עיצוב עיקרי של VIZRT המשמש לבניה של סצינות גרפיות לתחום הטלויזיה ומדיה דיגיטלית). סצינה יכולה להיות כחלק מאפליקצייה עשירה עם פונקציונאליות מסויימת ו- GUI מותאם אישית (למשל ניתן לתכנת "אזורים חמים" או "אובייקטים חמים" בסצינה שיכולים לשמש ככפתורי הפעלה), VIZ-ARTIST מכיל Script-Engine עם יכולות תכנות מגוונות (סינטקס של שפת הסקריפט דומה ל- VB). שילוב מנוע סקריפטים ואפשרויות של תכנות או הקלטות מקרו בתוכנות לעיצוב גרפי די נפוץ וניתן לראותו בתוכנות כמו 3D Max, Blender, Autocad ואחרים.

מעצב יכול לבנות סצינה בעזרת VIZ-ARTIST ולייצא אותה בפורמט MPS אשר "מוכר" לתוסף ואם כזה מותקן אצלכם במחשב הוא ינגן את הסצינה בדפדפן שיזהה אובייקט של VIZKY בתגיות HTML בדף האינטרנט (בדומה לתגיות של תוספים כמו Flash ו- Silverlight):

<OBJECT WIDTH=950 HEIGHT=150 CLASSID="CLSID:..." VIEWASTEXT>
  <PARAM NAME="File" VALUE="http://.../header.mps.idx">
  <embed type="application/Vizky" width=950 height=150 File="http://.../header.mps.idx">
</OBJECT>

vizky_struct_broadcast

VIZKY חלק מ- MPS ויכול לשמש כמוצר משלים למערכת שידורים מודרנית הכוללת קשת שלמה של מוצרי VIZRT שיכולים לשמש אנשים כמו עורכי תוכן, מעצבים גראפיים, עורכי וידאו, שדרים, מפעילים גרפיים ועוד. מערכות יכולו להיות פרוסות באולפן, משרד, חדר שידור, שרת WEB ועוד מקומות בתחנות שידור. ניתן לשדר תוכן גראפי הן למקלטי טלויזיה והן לקליינט WEB דרך שרת WEB לתוסף של VIZKY. ניתן ליצור אינטראקציה שלמה בין שידור טלויזיוני לבין קליינט WEB בזמן אמת; לדוגמא תוכניות בנושא הבחירות, ספורט, שעשועונים; וכל אלה יכולים לבוא עם נתונים סטטיסטיים בזמן אמת וגרפיקה עשירה.

 vizky_struct_push_pull

שיטת Push/Pull בין שרת ללקוח (שרת ודפדפן WEB) מאפשרת תקשרות דו-כוונית והזרמת נתונים בזמן אמת. תוכן גרפי עשיר עם יכולות תלת ממדיות יוצג בעזר מרנדר מקומי ולא כזרימת וידאו – הדבר יחסוך זמני טעינה, ימנע "תקיעות" בזמן השידור ויהווה חיסכון משמעותי בניצול התעבורה ברשת. בין שרת ללקוח יועברו תכנים אחרים כמו קליפים של וידאו, טקסטים ותמונות. ניתן לבצע אינטראקציה דו-כוונית בין לקוח לשרת. משתמש קצה יוכל להתאים אפליקצייה לצרכיו האישיים (למשל התאמה אישית של תפריטים באתר).

vizky_struct_update_and_instance

ביזור מערכות מאפשר טעינת תוכן האפליקציה/סצינה ממקורות שונים. VIZKY "מוטמע" בתוך דף WEB ומנצל את כל היתרונות של סביבת האינטרנט יחד עם גישה למשאבי המחשב (הדבר יכול להוות חיסרון מבחינת האבטחה – יישומי אינטרנט בד"כ רצים בתוך "ארגז חול", כנראה השימוש ב- VIZKY ייעשה בעיקר בסביבה ספיציפית, עד שלא ישתנה הקונספט של ההפעלה).

לפי המידע בדף המוצר של VIZKY ניתן להבין שיהיה ניתן להריץ את התוסף גם בפלטרפורמות ניידות (כמו טלפונים סלולריים), בתנאי שעל הפלטפטרמה מותקן OpenGL ו- Java Engine, לצורך זה יש התקנה Lite של התוסף עבור מכשירים ניידים. הדבר יאפשר הרצה של סצינות תלת ממדיות במכשירים כאלה.

מכוון שתוסף "מנצל" משאבים מקומיים של המחשב הוא מאפשר למשל ניגון קבצי מדיה מפורמטים שונים תוך ניצול Codecs המותקנים במחשב הלקוח, אציין ש- Flash ו- Silverlight די מוגבלים מהבמחינה הזאת.

 פיתוח ו- SDK

VIZRT מספקת SDK למפתחי צד שלישי. ניתן לפתח מוצרי תוכנה מבוססי טכנולוגיה של VIZRT (ולא רק VIZKY).

מתוך דף המוצר באתר של VIZRT:

Vizky
 • Installed on end-user devices
 • 2D & 3D renderer including audio based on OpenGL and OpenAL technology
 • Extendable video codec, enabling users to play standard supported formats and also download extra video codec plug-ins.
 • Employs only one core engine per machine to share resources from all display windows
 • Displays windows using ActiveX technology, controlling the plug-in via JavaScript
 • Supports custom applications written for it in C, C++ and/or C#
 • Supports Internet Explorer (plus any browsers using the IE engine) as well as Firefox and Safari
 • Supports Incremental Update
 • No license required

*כפי שציינתי מקודם, כלי עיצוב/פיתוח VIZ-ARTIST מכיל עורך סקריפטים, ניתן למשל לבנות סצינה עם אובייקטים ולתכנת פונקציונליות לפי האלגוריתמים השונים ואף לבנות אפליקציות שלמות.

דוגמא לאפליקציית אינטרנט תלת ממדית לשידורי הסטטיסטיקה של הבחירות (ניתן גם לבנות יישום למסך מגע שישמש פרשן/מגיש טלויזיה בזמן השידורים):

 vizky_demo_elect_01

vizky_demo_elect_02

לסיכום

לדעתי זוהי טכנולוגיה מאוד מעניינת וחדשנית, המביאה יכולות גרפיות עשירות מעולם הטלויזיה אל תוך האינטרנט. נכון לעכשיו התוספים הנפוצים מתחום Rich-Internet-Client אינם תומכים בגרפיקה התלת ממדית. VIZKY עם מרנדר תלת ממד מאפשר בניית יישומים מרשימים מבחינה ויזואלית ומעשיר חוויית המשתמש. סצינות עם גרפיקה ווקטורית ניתן להציג ברזולוציות שונות ללא איבוד של איכות התצוגה.

לצד היתרונות הברורים יש כמה חסרונות: מערכת VIZ MPS) VIZKY) נמצאת תחת תחום "Web Designer" בדף "מוצרים" באתר של VIZRT. משפט פתיחה של Brochure מייעד אותה להפצה של תוכן וידאו וגרפיקה ברמה גבוהה דרך האינטרנט, VIZRT מייעדת את המערכת למעצבי WEB – הפתרון אינו זול ומכיל רכיבים רבים השרושים לבנייה של סצינה והפעלה, מצד אחד הקונספט נראה כפתרון טוב לצד הקליינט, מצד שני VIZRT רוצה לשווק מערכת הכוללת שרת ועוד רכיבים נוספים.למשל ה- Flash של Adobe מיועד לרוץ בקליינט, מעצב WEB רוכש כלי עיצוב ומייצר קבצים שניתן לשלב בתוך אתר WEB קיים, תפקידו של הדפדפן להפעיל תוסף מתאים על מנת טעון קובץ Flash. היה ניתן לייעד את VIZKY כמוצר משלים לקשת המוצרים של VIZRT, למשל אלה שיש להם מערכות שידור של VIZRT יוכלו לנצל את התוסף להצגה של סצינות גרפיות ללקוחותיהם. התוסף עובד בסביבה לא בטוחה (מחוץ ל"ארגז חול") ומקבל גישה מלאה לכל משאבי המחשב, לפי דעתי זוהי חריגה מן הקונספט של ActiveX/Plug-in בתוך הדפדפן, אם התוסף זקוק לגישה ייחודית למשאב כלשהו הוא חייב לאפשר קינפוג של ההרשאות בדומה ל- XBAP. עניין בעייתי נוסף הנו מנוע רינדור שצורך המון CPU ו- RAM, גם כאשר מדובר בסצינות פשוטות המכילות מספר קטן יחסית של אובייקטים (ונראה שרוב האובייקטים בדוגמאות בנויים עם מספר קטן של פוליגונים וטקטסטורות). למשל הרצה של מחשק תלת ממדי "Half Life 2 Episode 2" עם הגדרות מקסימליות של רזולוציה ואיכות הרינדור לא מגיעה לאחוזי ניצול כה גבוהים כמו VIZKY (בדקתי על אותו המחשב שבו הרצתי את VIZKY).

אני נלהב מהטכנולוגיה וחושב שבעתיד הקרוב יהיו ירבו אתרים תלת ממדי, יהיו אתרים כמו: קניון וירטאלי (משהו דומה כבר קיים ב- SL), משחקי רשת מרובי משתמשים עם תלת ממד (כאלה שלא דורשים התקנה כבדה), אתרים להדמיות שונות (רפואה, אדריכלות ועוד).

תהנו 🙂

 

*** פוסט זה מהווה סיקור בלבד. אינני אחראי לכל ניצול לרעה של תוכן הפוסט או לכל פגיעה בגורם כלשהו הקשור לפוסט זה. פוסט זה אינו פרסומי ואין לי כל תועלת כספית משום צד המוזכר פה. במידה ויש חוסר דיוק או אי התאמה של תוכן הפוסט לנושא כלשהו הנכם מוזמנים לפנות אלי, אדאג לבצע שינויים בהתאם.

 

Add comment
facebook linkedin twitter email

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

4 comments

 1. Avi Pinto21 בפברואר 2009 ב 9:57

  פוסט מעניין, תודה,
  אבל כמו שאמרת – אין סיכוי שאתקין תוסף שמאפשר גישה אל כל המחשב שלי, ועוד צורך כ"כ הרבה CPU

  Reply
 2. Maxim21 בפברואר 2009 ב 16:12

  Thanks Avi,
  I think that this plug-in isn't different from WPF-XBAP or other 3rd party plug-ins from internet; none of VIZKY examples are harmful. The CPU issue is also problematics as in other plug-ins, Flash uses CPU in same range while playing video.

  Reply
 3. בייחלה22 בפברואר 2009 ב 19:33

  פוסט מעניין ומושקע

  Reply
 4. Maxim22 בפברואר 2009 ב 20:48

  תודה בייחלה 🙂

  Reply