איך להתכונן ולתפקד בראיון עבודה

November 25, 2010


בתקופה האחרונה יצא לי לראיין הרבה מועמדים למשרות פיתוח שונות ולאחרונה קראתי את הפוסט של אלעד בנושא הכנה לראיון עבודה ונהניתי מאוד ממנו ואף אאמץ לעצמי כמה מהדברים שכתב.


אחד הנושאים ששמתי לב אליהם בבואי לראיין מועמד זה אופן ההתנהגות של מרואיין בזמן הראיון עצמו. אם תחפשו באינטרנט תמצאו הרבה המלצות על איך להתראיין – איך לבחור את הכיסא עליו נשב בחדר הישיבות, איך להתלבש, איך לדבר, ואיך לא לענות “פרפקציוניזם” על כל שאלת אופי שאתה נשאל (יתרון/חסרון).


הייתי רוצה בהזדמנות זו לתת כמה תובנות שלי כמראיין מהתחום המקצועי לגבי איך כדאי להתארגן ולהתנהג בבואך לראיון עבודה מקצועי:


1. תעשה שיעורי בית – לא יזיק לבקר באתר האינטרנט של החברה בשביל ללמוד קצת מה החברה עושה ומה המוצרים המובילים שלה. ככה תוכל להראות קצת בקיאות כאשר תשאל את השאלה הקבועה – “אז מה שמעת עלינו?”. אולי באותה הזדמנות גם תגלה שהמשרדים הם בתל-אביב אבל הפיתוח הוא בעפולה, ואתה בכלל גר באשדוד.


2. תתכונן נפשית – אתה מגיע לראיון עבודה, ברור לכולם שעל חלק מהשאלות תדע לענות ועל חלק לא. אל תרגיש בושה מעצם זה שאתה לא יודע לענות, ובאמת שאף מראיין לא יתקוף אותך במשפטי “איך אתה לא יודע את הדבר הפשוט הזה??”. נסה לקחת את זה בקלות – ואל תיתן לתשובת “אני לא יודע” לדכא אותך ולהשפיע על שאר הראיון. והכי חשוב – אל תמציא דרך פעולה חדשה למתודה שאתה לא יודע מה היא עושה. אם אתה לא יודע עדיף שתאמר זאת מאשר להמציא משהו שהסבירות היא שהוא אינו נכון (לפעמים טעויות שנאמרות בבטחון יותר משפיעות על ההחלטה מאשר חוסר ידיעה).


3. תגיע בזמן – מכירים את המשפט “העובד מאחר, הבוס מתעכב”? רוב אנשי המקצוע שמראיינים גם עסוקים רוב היום בדברים אחרים. בשבילנו האיחור זה תירוץ לבטל את הראיון בגלל שאנחנו “צריכים להספיק לפגישה הבאה”. למראיינים – גם לא יפה לגרום למרואיין לחכות לכם 20 דקות כי אתם באמצע דיבאג של קוד. עשיתם break, הקוד לא יברח…


4. אל תהיה רציני מדי, אבל אל תהיה ליצן – חיוך על השפתיים עוזר לשבור את הקרח (הערה לשני הצדדים), בדיחה פה ושם גם עוזרת לבטל את האווירה הרצינית, אך לא להגזים בבדיחות(פולימורפיזם מזכיר לי את הבדיחה על הרב, הכומר וביל גייטס שמגיעים לגן עדן…)


5. תראה נוכחות – זקוף גב, ישר מבט ונסה לדבר כמה שיותר רהוט. הרבה מאיתנו לחוצים בראיונות וזה גורם לשפיפות, הורדת העיניים לרצפה, דיבור חלש והתנהגות שאומנם לא פוגעת בדעת המראיין עליכם (אנחנו יודעים שאתם לחוצים), אבל מקשה על המראיין לקבל תחושה של מי אתם באמת.


6. תגיעו מיושבים עם עצמכם – כפי שאלעד כתב, הרבה פעמים נשאלת השאלה למה אתה רוצה לעזוב את מקום העבודה? אז תענו לעצמכם על זה בראש לילה לפני הראיון, במקום לגמגם אח”כ. אולי זה גם מה שיוביל אתכם למסקנה שאתם ממש, אבל ממש, כבר רוצים לעזוב את מקום העבודה הנוכחי שלכם. או לחילופין, שבעצם אין סיבה לעזוב וכבר שכחתם למה שלחתם קורות חיים.


7.תביע התעניינות בחומר – שאלו אותך שאלה ולא ידעת? נצל את סוף הראיון לברר מה היתה התשובה. ככה גם תראה שאתה רוצה ללמוד וגם על הדרך תשכיל מהראיון ותכין את עצמך יותר טוב לראיון הבא.


8. ולבסוף – תתכוננו מקצועית. כולם שואלים על תיאוריה, אז תדפדפו קצת באינטרנט ותזכרו מה ההבדל בין stack ו-heap, מה זה struct ולמה לייצר כזה דבר במקום class, וכל שאר הדברים שאלעד הזכיר בפוסט המצוין שלו. אגב, לגבי חידות ההגיון – לא סיפור אם תגידו “אין לי מושג” – אני מכיר מעט מאוד אנשים שיודעים לענות על השאלות האלו (קוראים להם “חנונים”), רוב הסבירות שגם המראיין שלכם לא יודע איך מגיעים לתשובה והוא מקריא אותה מדף שהוא שלף מהאינטרנט לפני כן. גם אני לא מאלו שפותרים בראש שאלות על איך מוצאים בשתי זריקות ביצה מאיזה קומה היא נשברת ולכן אני נמנע מלשאול שאלות כאלו בראיונות (הגעתי למסקנה שזה לא עוזר לי לעמוד על טיבו של אדם והיכולות שלו לכתוב ב#C).


אז לסיכום – תארגנו את המחשבות, תגיעו ברוח טובה, ותנסו להיות עצמכם.


וכמובן – הדברים נכתבו בלשון זכר בשל נוחות הכתיבה, אך מכוונים לשני המינים. חבל שלא חשבתי על זה לפני כן, הייתי כותב באנגלית ופותר את הבעיה.ובנימה אחרת – בשבוע הבא אני אהיה בטקאד. אומנם השנה אני לא מרצה, אבל אהיה זמין לכל שאלה בתחומים בהם אני עוסק – WCF, Entity Framework, Asp.Net ו-Silverlight. תוכלו למצוא אותי גם במפגשי ה-VIP של סלע ואולי בעוד איזה מפגש של מיקרוסופט. פשוט תחפשו את הדמות שמסתובבת בחולצה כתומה עם כובע בוקרים ועניבה (האמת נהיה הרבה שנראים ככה, אז גם תזהו אותי לפי תג השם “עידו פלטו”). נתראה באילת…


Add comment
facebook linkedin twitter email

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

2 comments

 1. מאיה בוכניקNovember 28, 2010 ב 12:34 pm

  היי עידו, טיפים מצויינים. כל מילה בסלע… 🙂
  אני כבר עכשיו מפרסמת את הלינק לפוסט שלך בעמוד שלי בפייסבוק. אשמח אם תבקר בבלוג שלי ותעדכן אותי מה דעתך עליו…:
  http://www.careertips4geeks.blogspot.com
  בבלוג יש מאות טיפים לחיפוש עבודה, כתיבה נכונה של קורות חיים ואיך לעבור ראיון בהצלחה.
  מאיה בוכניק

  Reply
 2. שירליDecember 6, 2010 ב 11:22 am

  היי עידו,
  מאמר חשוב מאוד למחפשי עבודה.
  אין ספק שלהגיע מוכן לראיון עבודה מגדיל את הסיכוי להתקבל באופן משמעותי.

  ברצוני להמליץ לך בתור מראיין ולמחפשי העבודה לבדוק איזה שאלות טכניות ובכלל נשאלות היום בחברות שונות באתר
  http://www.hired4sure.com

  Reply