SMB3 what my client will get from it?

10 בפברואר 2013

הטיפול שנעשה בחלונות 8 בניהול של קבצים הוא סוף סוף טיפול שורש עמוק ורציני. אם עד היום כל אחד מאיתנו הכיר מספר רב של בעיות ידועות בגישה של חלונות לטיפול בקבצים (מסרגלי התקדמות מדומים ועד נעילות על קבצים) סוף סוף הבעיות האלו נפתרו ושופרו והרבה בזכות SMB 3 או בעצם SMB 2.2 במקור.


את SMB 2.1/SMB 2.0 הכרנו כבר בחלונות ויסטה \ 7 (בהתאמה)– לא כולנו הטמענו אותם, וקצת חבל שכך. החוקיות היא לשימוש במכנה המשותף הנמוך ביותר. (הגרסא הגבוהה ביותר הנתמכת בשני הצדדים). השיפורים המעניינים שם היו :

 • תמיכה ב MTU  גבוהה. מה שמאפשר העברה באמת מהירה של מידע על חיבורי רשת של מעל 1 GB.

 • חתימה על ההודעות בסשן – החתימה הזו היום היא נדרשת בחלונות 8 / 2012 וניתנת אמנם למעקף אבל מאוד כדאי להגדיר אותה במערכות הסטורג' הקיימות. כך נוכל להבטיח שמידע מועבר בצורה בטוחה ומאובטחת. (אחרת אנו צפויים להיתקל בשגיאות כמו  "System error 2148073478," "extended error," or "Invalid Signature"  על מערכות Windows 8 / Windows 2012 )

 • תמיכה ביותר סוגי נעילה של קבצים, אם עד היום נתקלנו בהודעות כמו זו המופיעה למטה. מהיום חלונות ואפליקציות אחרות יוכלו לשחרר נעילות שכאלו בעצמם בלי התערבות שלנו כאנשי תמיכה.

 הלקוחות ייהנו גם מכמה פיצ'רים חדשים ומעניינים שהתווספו ב SMB גרסא 3:

 • תמיכה ב Fail Over של שרתי קבצים. עד היום בכל יצרני הסטורג' היינו חווים Down Time למשתמשי ה CIFS שלנו והפרעה בעבודה שלהם. ב SMB 3. לא נצטרך יותר לדאוג מכך – Fail Over במערכת הסטורג' יהיה שקוף גם למשתמשי ה CIFS.
 • תמיכה ב Multichannel עד כה כל החיבור על השרת נעשה בסשן אחד. היום אנחנו ייכולים לפתוח כמה סשנים שיאפשרו לנו חלוקה טובה יותר של רוחב הפס. אפילו לשימוש בכמה כרטיסי רשת נפרדים – הן בצד של הקליינט ובצד של השרת. המגבלות עד היום היו גם בפאן של נוחות אך גם במגבלה ממשית למשל בשרתי TERMINAL  אליהם היו מחוברים משתמשים רבים וחולקים סשן TCP יחיד.
 • העתקה שקופה – כאשר משתמש יעתיק מידע בין שיתופים. הוא כבר לא ייצרך להשתמש במשאבי הרשת והמחשב שלו , ההעתקה תתבצע בתוך מכונת הסטור'ג.
 • שיפור משמעותי בביצועי השרת   (שימוש במנגנוני RDMA  בכרטיסי רשת תומכים). הפניות כבר לא צריכות לעבור דרך הזיכרון ו CPU  של המכונה. יהיה תיאום מושלם בין כרטיס הרשת עצמו – לדיסקים מה שייחסוך אחסון מיותר של מידע בזיכרון ועיבוד שלו ב CPU.
 • עדכון דו כיווני של הקליינט. אם משהוא משתנה על השיתוף, המשתמש לא ייצטרך לתחקר את השרת כל הזמן (למשל ב f5 או מתוך האפליקציה) בשביל למצוא שינויים – השרת יידע אותו על כך ובכך גם ייחסוך תעבורת רשת רבה ושאלות חוזרות.
 • הצפנה – אמנם אפשר להפעיל ב V אחד. אבל אפשר גם ממש להגדיר אותו ובכך להבטיח כי הגישה מוצפנת באמצעות מפתח פרטי או ה credentials של המשתמש.
 • Remote VSS מציע שיפור משמעותי למנגנון ה VSS. היום אנחנו רואים את זה בעיקר ב hyper-v ו sql שיודעים לעשות בו שימוש מרחוק, אבל בעתיד גם יצרנים אחרים ייתמכו בו יציעו ייכולות משופרות. הדגמה יפה בווידאו של חלק מהרכיבים.

זמינות:

 • לצערנו SMB 3 נתמך רק מחלונות 8\2012 וללא תמיכה בקליינטים ישנים יותר. אך בכל זאת כדאי לנו אולי לאפשר אותו ואת smb 2.1 כך אנחנו ומשתמשי חלונות 7 נוכל להנות מחלק מהייכולות. חבל לי להפנות אתכם להרבה מאמרים – יש מאמר אחד שמפנה לכולם:


 • EMC שחררו בינואר את גרסא VNXe 2.4 עם תמיכה כמעט מלאה לכל הפיצ'רים. מייקרוסופט כללה את כל הפיצ'רים בחלונות 2012 (כולל גרסת חלונות מיוחדת לסטורג'), NetApp תשחרר תמיכה ל SMB 3  בחודשים הקרובים בגרסא ONTAP 8.2..

חשבתי להוסיף לפוסט קצת מידע על השיפורים ייכולות הסטורג' של Windows Server 2012. אך אשאיר זאת לבלוג הייעודי
http://blogs.technet.com/b/storageserver/archive/2012/09/14/windows-storage-server-2012-is-available-to-microsoft-s-hardware-partners.aspx
 

 

 
 

Gidon Marcus work as a NetApp Technical Support Engineer for the EMEA market in Newcastle, UK. He is one of the moderators of the largest Hebrew IT community and also active in some other Israeli and world-wide professional Forums & communities. For the past two years worked for the Israeli police as a deployment & Windows client expert. And also worked as senior Windows Client consultant on behalf of Hewlett-Packard (HP). Gidon served in the Israeli air force as a system administrator and a team leader of the Sys-Desk department at a large air force base. In the free time study for BA in social science at the Open University And blogs about anything related to Microsoft and technology that’s beneficial to others

Visit Gidon Marcus profile on LinkedIn

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *