הכירו את "חלונות מולטי-פוינט" – מספר עמדות ממחשב בודד

7 באוקטובר 2012

מערכת ההפעלה Windows MultPoint Server ייכולה לפעול על כל מחשב PC עם חומרה חזקה, כשמספר משתמשים "טרמינליים" ייכולים להתחבר אליה באמצעות אחת מהאפשרויות הבאות, ריבוי של כרטיסי מסך ומבואות USB; עמדות Zero Client בחיבור רשת (לא Thin-Client, זה מוצר אחר);  Zero Client בחיבור USB פשוט (שבגדול זה פשוט כרטיס מסך+קול חיצוניים); או בחיבור RDP ממחשב או מ ThinClient פשוט ומוכר.

 
הרעיון קיים בעולם כבר מ 1996 ונקרא MultiSeat (כן יש גם לינוקס, וגם מוצרים עצמאיים) הוא כמובן מבוסס על כמה עקרונות פשוטים – חסכון במשאבים, הפחתת תקלות ותחזוקה, חסכון בתשתיות (רשת, חשמל וכ'ו), פריסה קלה ומהירה,אפשרות קלה ופשוטה של מנהל\מורה\מדריך "להשתלט" על תלמידים ולהציג להם תוכן (להמרות – שאם יורשה לי, אני מאוד ממליץ על iTALC  למשימה). מערכת ה Windows Multipoint Server קיימת ב 3 גרסאות 2010, 2011, Beta 2012 והיא מאפשרת להריץ פוטנציאלית כ 20 עמדות קצה על מחשב בודד אחד! (מגבלת רישוי, בפועל – זה כנראה פחות). הרישוי עצמו מתבסס על הרישוי הקיים שלכם ל Windows Server ודורש בנוסף עליו רישיונות CAL ע"פ כמות הטרמינלים (בדומה לטרמינל סרבר).
 
 
 
בתמונה: Zero-Client בחיבור USB או ברשת, כמובן שאפשר במקום – פשוט להוסיף כרטיסי מסך.
 
 
מה חדש\מלהיב בגרסאת 2012 Beta ?
 
 • ממשק משתמש חדש ומאוד נוח למורה\מנהל\מדריך שמאפשר לו לשלוט בכל תלמידי הכיתה – וגם אפילו במחשבי Windows 7+8 שקיימים בכיתה. כך שגם אם קיימת אצלכם חומרה חלשה היא ייכולה להשתלב בפתרון החדש. גם בגרסא 2012 ניתן להכניס את ה"שרת" לדומיין. ולנהל את משתמשי הדאשבורד (המורים\מנהלים) דרך קבוצות משתמשים ייעודיות.השליטה עצמה ב"שרת" היא אבסולוטית בכל התחומים מהמקת משתמשים, הכנסת שרתים חדשים לניהול, הגדרת התצוגה – הכל מרוכז ב 2 קונסולים, אחד לניהול השרת ואחד לעבודה שוטפת.
 • תמיכה מלאה ב EWF – Enhanced write filter מנגנון המאפשר "נעילה" של ההרד דיסק, כל שינוי שנעשה על המחשב ייעלם לאחר הריסט.

 • ממשק משתמש מלא של ווינדוס 8. כולל אפשרות למסך מגע – מולטי טא'צ, כניסת משתמשי Live ID (המשתמש\תלמיד נכנס עם היוזר שלו מהבית). חנות הווינדוס, ממשק האירו (שגם זמין ב RemoteFX למי שמתחבר ב RDP).

 • אפשרות להרצת מכונות ויטואליות (Hyper-V) על המחשב, כולל ייכולת מובנית בדאשבורד להצמדת כל מכונה לטרמינל מסוים.

 • פיצול מסכים, נניח ויש לי מסך רחב, ואני רוצה לפצל אותו ל 2 טרמילים נפרדים, אני ייכול לעשות זאת ובכך לחסוך מסך תוך הקצאת חצי מסך לכל משתמש או לשימוש של הדגמה בצד אחד ועבודה באחר.

 • חלוקת כתובת IP שונה לכל סשן,  כל סשן ייכול לקבל IP וירטואלי שמאפשר לכל מני יישומים שדרושים זאת להתייחס לכל משתמש ככתובת אינדבידואלית. פונקציה נחמדה שכבר קיימת מ Server 2008R2 ב Terminal Services / Citrix XenApp / WMS 2011

 • הגבלת גלישה באינטרנט למשתמשים בלחיצת כפתור, ניתן להגדיר לאילו אתרים יוכלו לגשת המשתתפים בזמן העבודה.

 • תמיכה ממש טובה ב PowerShell. הכוח בידיים שלנו ! 🙂
 
 
בהצלחה!

About the blog owner:

Gidon Marcus served in the Israeli air force as a system administrator and a team leader of the Sys-Desk department at a large air force base in the south of Israel. For the past two years worked Gidon for the Israeli police as a deployment & Windows client expert. Today Gidon learns for B.A in social science at the Open University. And works as senior Windows Client consultant at a major company in the Israeli financial sector on behalf of Hewlett-Packard (HP). Gidon is active in some Israeli and world-wide professional Forums & communities, And blogs about anything related to Microsoft and technology that’s beneficial to others.

Visit Gidon Marcus profile on LinkedIn:

View Gidi Marcus's profile on LinkedIn

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת

 1. רועי 21 באוקטובר 2012 ב 11:13

  כדאי גם להכיר את התחנות הרזות – Zero Client over LAN שמותאמות במיוחד עבור מולטיפוינט סרבר.

  לפרטים נוספים :
  http://greenware.co.il/zero-client-over-lan.html

  הגב