Application Virtualization – Where is MS taking us ?

9 באוגוסט 2012

שוק ה – Application virtualization מתחמם. מייקרוסופט שינתה לחלוטין את חווית המשתמש והארכיטקטורה בגרסא 5 של  App-v, ומשיקה טכנולוגית Application virtualization גם לצד השרת. סקירה קצרה של הטכנולוגיה – ופנייה לאן.

 
 החודש שחררה מייקרוסופט את גרסאת ה  Beta 2 ל App-v 5,  ואת Office 2013 customer preview (שייצא גם בגרסאת ה 365 המעניינת).  באפריל  האחרון מייקרוסופט שחררה את גרסאת ה Server App-v הראשונה (ביחד עם Scvmm 2012).. שלושת המוצרים הללו נותנים לנו חלון קטן אל כוונותיה של מייקרוסופט להתחרות בשוק ה Application virtualization בו שולטות היום (ביחד עם MS עצמה): Vmware עם ThinApp, חברת Citrix עם Xen Application Stremming, חברת סימנטק עם Symantec Workspace Streaming – וכמה וונדורים בינוינים וקטנים שעשו עבודה מצוינת, אבל לא נכנסו לתחרות.
 
גרסת ה App-v 5 חושפת כמה שינויים משמעותיים. הבולטים ביותר הם שינוי ה UI וקיצור תהליך ה Sequencing. השינויים הללו הפכו אותו ל"מוצר להמונים" שרק ישתפר עם הזמן כאשר התוכנות החדשות יתאימו את עצמן לטכנולוגיית ה Application virtualization. שינוי נוסף הוא העלמת כונן ה Q – הכונן שהיה עד כה בעיה רצינית של ארגונים, נעלם ולא יישוב עוד. כמו כן בוטלה מגבלת גודל האפליקציה של 4GB. השינוי האחרון הוא בארכיטקטורה ששופרה וכך גם סיומת הקבצים השתנתה ל .appv. הממשק עצמו יציב יותר – ונראה כי כמגמה כללית מייקרוסופט נפתרת מממשק ה MMC..
 
ראשית, מה זה Application Virtualization ? הטכנולוגיה כנראה התפתחה מתוך מתודולוגיה של Portable apps. בשנת 2003 התחילו להופיע באינטרנט גרסאות Portable לכל מני תוכנות בשוק. היתרון היה בכך שלא היה צורך להתקין את התוכנה על המחשב, בפועל היו יוצרים לתוכנה בועה שמכילה מערכת קבצים ורג'יסטרי – ואורזים את כל האפליקציה לקובץ EXE בודד.
היום, טכנולוגית ה Application virtualization מאוד דומה, אך משלבת בתוכה קצת יותר חוכמה ויכולות. היא השתכתבה ע"י VMWare שחיפשו פתרון לשמירת ה IMAGE בסביבת ה VDI נקי (Golden).
הרעיון כאן הוא לארוז את כל התוכנה לתוך קובץ בודד + קובץ קונפיגורציה, ולהריץ בתוך "בועה" באמצעות קליינט מקומי (של פתרון ה application virtualization) את הקובץ. הקובץ עצמו יכול להיות ממקום על המחשב המקומי, על כונן רשת, על שרת טרמינל, על אימג' VDI, או על שרת WEB ייעודי של פתרון ה Application Virtualization, האחרון מאפשר לנו לשלוט בהרשאות, רישיונות ולהשתמש בפתרון ה Streaming  שמספקות החברות (קובץ האפליקציה מועבר אל התחנה בחלקים – בלוקים).
 
Portable Apps – ככה הכל התחיל.
 
שוק ה Application virtualization מאוד תחרותי, ונראה כי מייקרוסופט מנסה לקחת לעצמה נתח מאוד גדול:
  1. מודל הרישוי למשל הוא "חינמי" – אם אתם לקוחות SA או שיש לכם רישוי CAL (Terminal services) קיבלתם את App-v במתנה, אם לא – אין לכם Appv-v.

  2. קיצור ופישוט התהליך הם רק חלק מההקלות למשתמש. אפליקציות חדשות (כמו Office 2013) כנראה יגיעו ארוזות כבר ב App-v, עד היום לא היו ברשת אפליקציות מוכנות(pre-sequenced apps) ב ThinApp/App-v  וכ'ו. היינו חייבים להכין אותם בעצמנו (בעיקר עקב בעיות רישוי). בעתיד הקרוב ייתכן וכל אפליקציה מייקרוסופטית תגיע גם בקובץ .appv למתחרים זה חסרון עצום – סימנטק למשל לא תוכל לשווק תוכנת אנטי ווירוס ב SWS. והנה – אופיס 2013 בטא כבר מוכן בקובץ .appv אגב, גם ה Office 2010 starter שהגיע "חינם" עם מחשבים חדשים היה מבוסס על תשתית כלשהיא של App-v (אז קראו לזה ClickToRun).

  3. העברת ה App-v לענן הציבורי, אמנם אין על זה שום הצהרה, אבל אני צופה שיהיה איזשהו שילוב עם intune\azure. כבר עכשיו בגרסאת הבטא של Office 365 2013 האפליקציות מוזרמות דרך   App-v 5 על גבי האינטרנט. אני מאוד נהנתי מהחוויה, אתה מוריד מהאתר שלהם קובץ EXE של חצי מגה, וכבר יש לך אופיס עובד על התחנה ! (ברקע עדיין מתבצע Streaming אבל התהליך שקוף למשתמש). מאוד יכול להיות שמייקרוסופט תציע שירות ציבורי כזה, ואולי אף תמציא תפיסה חדשה (בדומה לאופיס 365) של שכירת אפליקציות וניהול מרוחק של הרישוי וההפצה. פתרון שכזה יתאים מאוד לעולם ה Bring your one device. וכבר כיום מתאפשר ניהול מרוחק – מתוך ה 365 אני ייכול כמנהל לנטרל (להסיר) התקנות של Office למשתמשים.

שינוי התפיסה בעולם ה Application Virtualization כבר מעבר לפינה, והמלחמה עליו לפחות מהפאן השיווקי, כבר החלה – כל החברות כבר מכניסות את הפתרון שלהם כחלק מחבילות התוכנה במטרה לתפוס נתח שוק ולהשיג יתרון, חלקן זיהו את הקשיים בהפיכת חלק מהאפליקציות לתואמות Application virtualization ומבטיחות סיוע בתהליך ה sequencing תוך התחייבות לאחוז הצלחה מסוים.
התחרות הטכנולוגית היא בעיקר בתאימות לאחור, בהפרדה גדולה יותר מרכיבי מערכת ההפעלה הקיימים (מה שיאפשר הגירה חלקה יותר בין מערכות הפעלה). וכן בקישור בין בועות כך שלמשל SAP ייכול להשתמש בתוכו במודולים של OFFICE.
 
 
המגמה החדשה האחרונה היא בתחום ה Server, וכאן מייקרוסופט מובילה ללא עירעורין בחדשנות הטכנולוגית. (יש שיגידו – כל כך חדשני, שאפילו "לא קיים"). הטכנולוגיה של Server application virtualization עדיין ממש בחיתוליה. אבל חושפת בתוכה אפשרויות חדשות ופוטנציאל עצום. עד היום טכנולוגיות הוירטואליזציה הפרידו בין החומרה למערכת ההפעלה, היום הם גם יפרידו בין מערכת ההפעלה לתוכנה עצמה. לא סתם השוותי בין טכנולוגית הוירטואליזציה הקודמת – לזו. ייתכן מאוד ונראה בקרוב שרתים רצים על טכנולוגיות כדוגמת PVS ומאפשרים לנו Software as a service אמיתי לגמרי , ענן ה Azure של מייקרוסופט הופך לרלוונטי מתמיד – מעתה גם ניהול מערכת ההפעלה עצמה יוצא אל ספק ה "ענן", ואילו הארגון עצמו רק שולח אליו אפליקציות מוכנות להרצה (ללא התקנה). 
 
ההתנסות האישית שלי עם המוצר – היא די מועטה, ניסיתי אותו קצת על אתרי WEB וכל מני שרת FTP חינמיים, משימה קצת מייגעת (פרשתי בשיא) במיוחד מכיוון שהאינטרנט חסר בתיעוד על המוצר והטכנולוגיה – אך האתגר מבחינתי עדיין קיים, ואני עדיין מחפש מוצר צד שרת נוח להתנסות הזו (לא, מוצרי MS ברובם לא תומכים עדיין). אם יש רעיונות אני אשמח לשמוע 🙂 .
 
 
 

על הכותב: גדעון מרקוס, בוגר חיל האוויר הישראלי – רצ’
סיס-דסק בבסיס צבאי גדול בדרום הארץ. בשנתיים האחרונות – מומחה סיסטם בכיר לתחום הקליינט
במשטרת ישראל. משתתף פעיל בפורומים וקהילות בתחומי ה IT בארץ ובחו”ל.

בקרו אותי בלינקדין:

View Gidi Marcus's profile on LinkedIn

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת