ארוע פתיחת מרכז המחשבים הרביעי של בזק בינלאומי ו Azure Stack

22 ביולי 2017

תגיות: ,
אין תגובות

20170719_091509Aמרכז מחשבים רביעי, סיבים, הצטרף ביום רביעי, בארוע חגיגי, לשלושת מרכזי המחשבים הקיימים של בזק בינלאומי. לרגל הארוע נערך טקס פתיחה רשמי, שאליו הוזמן, פחות או יותר, כל מי שרצה להכיר את הנושא. נכון שבזק זה לא גוגל, מיקרוסופט או אמזון, אבל תשתית הענן שלהם מאד גדולה (בקנה מידה ישראלי). אז נרשמתי, התייצבתי, ואפילו קיבלתי תג שמי עם שרוך שחור. עד שהתחיל הטקס נתנו לנו לטייל קצת בין הארונות וליד הכלוב של תשתיות שלב ההתרחבות הבא. היה קפה, מגשים של כיבוד מכל הסוגים, וגם קצת פירות וירקות. אז טיילתי, שתיתי קפה, ואפילו אכלתי חתיכה של אבטיח, והמתנתי בסבלנות שהארוע יתחיל.

20170719_094406Aאת הארוע פתח אייל צפריר, סמנכ”ל המגזר העיסקי, בהרצאת מוטיבציה על מה זה ענן, למה זה חשוב, העולם עובר לעננים וכו’. העסק התחיל להיות מעניין כשהוא החל לתאר את שיתופי הפעולה שלהם עם ספקי שרותי ענן אחרים (Cisco, Double Take, Microsoft, Virtual Nest, abiquo, BI Share, Business Backup וכו’). לאחר מכן הוא עבר לדבר על תשתית האבטחה של המיני (בקנה מידה עולמי) ענן (מבוססת Mcaffe) וקינח בתאור היכולות הנוספות של מרכז המחשבים החדש.

20170719_095730Aלאחריו עלה לבמה שלומי עכו, דירקטור שרותי ענן, שסקר את היתרונות של מיחשוב הענן ולמה כדאי להשתמש בשרותי הענן של בזק בינלאומי. הוא סקר את כלי הניהול שהם מספקים לתמיכה בכל העננים, כלים שמאפשרים לך להיות בשליטה מלאה ולקבל תמונה הוליסטית מכל שרותי העננים השונים (והמתחרים) שאתה מפעיל דרכם. בדיוק בשלב שבו כמעט איבדתי עניין, באה (מבחינתי) הפצצה. למי שלא יודע אז מיקרוסופט הכריזה ממש עכשיו, על האיטרציה החדשה של ה Azure Stack ומסתבר שבזק בינלאומי נכנסת לנושא ברצינות. יש להם כרגע ביתא שכבר עובד, והם צופים שלקראת סוף ספטמבר הם יוכלו לתת Azure as a Service לקהל הרחב.

20170719_102035Aאני מייד אחזור לנושא של ה Azure Stack, אבל חשוב לציין בנקודה הזו, שיש בזק בינלאומי, כבר די הרבה זמן, את היכולת לתת ללקוחות שמעוניינים בזה את ה OpenStack כשרות. אני לא ארחיב כאן על OpenStack, אבל מבלי להיכנס לפרטים, זה אומר שתמיכה בעננים ציבוריים זה לא משהו שחדש להם.

20170719_103024Aאבל הנושא המעניין יותר הוא ה Azure Stack. למי שלא מכיר את הנושא, זה היכולת להקים Azure פרטי ואישי עם (כמעט) כל היכולות שיש לך ב Azure הציבורי. אצלך, במרכז המחשבים המקומי של הארגון. הנושא של Azure Stack לא חדש במיקרוסופט, והוא עבר הרבה איטרציות ושלבי אלפא וביתא שונים. בגילגול האחרון שלו, זה שהוכרז לפני כמה שבועות, אתה יכול לקנות חמרה מוכנה מ Dell, HP, Lanovo ובקרוב מעוד כמה ספקי חמרה, מארז חמרה מאושר על ידי מיקרוסופט, שעליו מותקן Azure in a Box, שאותו אתה יכול לחבר לחשמל ולרשת, ולהפעיל אצלך Azure. לפי מה שבא לך, אתה יכול להפעיל אותו כשרות Azure פרטי לחלוטין שמשרת אך ורק את הרשת הפנימית שלך, או שאתה יכול לחבר אותו במקביל לענן הציבורי, ולחלק משאבים בצורה חופשית בין החלק הפרטי והחלק הציבורי, בצורה שקופה למשתמש הסופי.

20170719_103125Aחשוב להסביר, אולי, למי שלא מכיר את הנושא, שלאף אחת מחברות הענן הגדולות, אין מרכז מחשבים בישראל ובסיכוי שיפתחו אחד כזה קלוש. הבעיה שנתקלים בה הרבה גופים היא שהמחוקק הישראלי (כמו מחוקקים רבים בעולם), הגדיר סוגים מסויימים של נתונים (רפואיים, פרטיים, הנהלת חשבונות וכו’) שאותם אסור לאחסן מחוץ לגבולות המדינה. המגבלה החוקית הזו, גורמת לכך ענפים שלמים במשק (בנקרות, רפואה, ביטוח וכו’), לא יכולים להשתמש בצורה מלאה בשרותי הענן הציבוריים. ישראל קטנה מדי על מנת להצדיק כלכלית בניה של מרכז מחשבים (ומרכז גיבוי) רק עבור נפח הנתונים שלה. כך שיקח כנראה עוד הרבה זמן עד שחברות הענן הגדולות יפתחו אצלנו מרכזי מחשבים. החשיבות של ה Azure Stack היא בכך שהוא מאפשר לייצר ענן, בקנה מידה קטן יותר, ונותן אפשרות למי שמעוניין להרים את הכפפה, לתת Azure מקומי עם בטחון שהנתונים לא יצאו מהתחום הגיאוגרפי של המדינה. 

20170719_101131AAzure Stack נותן פתרון נוח להרבה בעיות בעולם ה Enterprise ולא רק בתחום הרגולציה. היכולת ההיברידית שהוא נותן מאפשר לחברות להחליט איזה משאבים הם מריצים On Premis ואיזה משאבים הם מריצים בענן הציבורי, בצורה שקופה ועם חיבוריות מלאה בין הסביבות. וזה במקביל נותן מענה מלא לרגולטור שכן זה מאפשר לחברות שיש עליהם מגבלות חוקיות שלא לשים נתונים ספציפיים מחוץ לאזור הגיאוגאפי שלהם בצורה שקופה למשתמש. יש כאן גם פתרון לכל אותם גופים (בטחוניים, ממשלתיים וכו’) שיש להם רשתות שאינן מחוברות לעולם החיצון, שעכשיו הם יכולות להריץ אצלם ענן פרטי מלא, עם אותו מימשק שהם מכירים מהענן הציבורי.

20170719_103650Aהכניסה של בזק בינלאומי לנושא ה Azure Stack מאפשרת להם לתת Azure as a service, לכל אותם גופים שבגלל שיקולי רגולציה, לא יכלו להשתמש בענן הציבורי הרגיל. תוסיפו לזה שכבר יש להם הסמכה ממשלתית על מרכז המחשבים שלהם בתל אביב (והרבה מערכות ממשלתיות כבר נמצאות שם בלי ענן) אז התוספת הזו של ה Azure Stack פותחת להם הרבה אפשרויות חדשות ומעניינות לאפשר שימוש בענן של מיקרוסופט, להרבה גופים שעד עתה לא חשבו בכלל על ענן.

20170719_104151Aאת סדרת ההרצאות סיים דני, מתחום פיתוח תשתיות. שהוא מי שבנה (פחות או יותר במו ידיו) את כל מרכזי המיחשוב של בזק (יכול להיות שאני טועה לגמרי בנקודה הזו, אבל זו הייתה ההתרשמות שלי מהידע שהוא הפגין). דני נתן את מפת הדרכים של מרכזי המחשבים, הסביר מה תחום ההתמחות של כל אחד מהם, פירט נתונים טכניים, שטחים, Racks, חיבורי רשת, שרידות מכל האספקטים, אבטחה ורשימה ענקית של שרותי Hosting. דני נתן ממש מפרט טכני של כל אחד מהאתרים, וגם הרחיב על מגוון הלקוחות שמשתמשים בהם. מבחינתי זה היה החלק המעניין ביותר’ כי אני תמיד אוהב לשמוע אנשי שטח מדברים על פרויקטים שהיו מעורבים בהם, כי מהנסיון והשיקולים שהיו להם, לומדים בסופו של דבר הכי הרבה.

היה כף, קצר במידה ושווה מבחינתי כל רגע.


הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *