תפילת אשכבה (אולי זמנית) לאתר הבלוגים של הקהילה של מיקרוסופט בישראל

8 באפריל 2017

תגיות: ,
תגובה אחת

BlogClose

את ההודעה על כך שמיקרוסופט ישראל החליטה לסגור את אתר הבלוגים של הקהילה שלה, קיבלתי טלפונית מאפרת בתחילת חודש אפריל. הנוסח היה פחות או יותר שבראשון במאי אנחנו מורידים את האתר ולאחר מכן נשקול ונחליט באיזו צורה נחדש את הפעילות שלו, אם בכלל. הודעה בנוסח דומה (בעברית בלבד תוך התעלמות מהקהל הבינלאומי שקורא את הפוסטים שנכתבים באתר באנגלית), קופצת לכל מי שמתחבר לאתר. כפי שהבנתי מהשיחה, נפלה החלטה לסגור את האתר והסיכוי שהאתר יחזור לפעולה אחרי זה הוא קטן.

השאלה הראשונה ששאלתי הייתה איך אני יכול לגבות את החומר. לאפרת לא הייתה תשובה ברורה אבל היא הבטיחה לי שתבדוק ותחזור אלי. לא לגמרי הצלחתי להבין מאפרת למה מיקרוסופט ישראל החליטה לסגור את הפלטפורמה הזו. אפרת דיברה על בעיות של אבטחה ושמירת פרטיות ועל תעבורה נמוכה כפרמטרים עיקריים וגם על זה שאין יחס ברור של עלות תועלת בין ההשקעה באתר לתמורה שמתקבלת ממנו. אף אחת מהסיבות הללו אינה מחזיקה באמת מים לדעתי, אבל לא אני הוא זה שמקבל את ההחלטות במיקרוסופט ישראל. לכן, כמו שאומרים בצבא, זה מה שיש ועם זה ננצח.

אתר הבלוגים של הקהילה עלה לאויר לפני הרבה שנים, אני התחברתי אליו ב 2006 באשמתו של יוסי תאגורי (הזכור לטוב) שהיה אז האחראי על נושא הקהילות במיקרוסופט (עם מיכל גבע הזכורה גם כן לטוב). יוסי הוא זה שהצליח לשבור את הפחד שלי מהחיה המוזרה הזו שנקראת בלוג ואני חייב לו תודה על זה. אבל חשוב לציין שהאתר היה קיים כבר כמה שנים טובות עוד לפני שהתחברתי אליו. לפני כמה שנים, מיקרוסופט אפילו העבירה את כולם מפלטפורמת הבלוגים המקורית ל WordPress, כולל ארגון מחדש של כל העיצוב הגרפי וגיבוי ושחזור מלאים של כל היסטוריית הבלוגים מהפלטפורמה הקודמת.

יש לי זכרונות טובים מהפלטפורמה ומהקהילה. אמנם לא הייתי כותב פנאטי ו/או מצטיין אבל הייתי מעורב. מיקרוסופט דאגה באותה תקופה לקהילת הבלוגרים וטיפחה אותה, היא זימנה את כולנו פעם או פעמיים בשנה למפגש, חילקה פיצה ופרסים (סמליים) לבלוגרים שבלטו בקהילה, אספה משוב מהקהילה ופעלה בהתאם למשוב וגם דאגה ל SCO ולשאר האספקטים הטכניים של תחזוקת האתר. לאור כל ההיסטוריה הזו, אני חושב שדי ברור שההודעה על סגירת הפלטפורמה (ועוד בדיוק לפני פסח) ממש הפתיעה אותי.

רק באותו ערב נפל לי האסימון, שהבעיה הרבה יותר חמורה מאשר גיבוי ושחזור לבלוג אחר. הפוסטים שלי (ושל כל שאר הכותבים בבלוג) יהפכו כתוצאה מההחלטה הזו ליתומים במרחב הקיברנטי. הפלטפורמה החדשה שאעבור אליה (ולא משנה מה היא תהיה), תהיה בכתובת אינטרנטית (URL) שונה לחלוטין מה URL המקורי. כל מי שקישר ברחבי האינטרנט קישור לפוסט שלי בבלוג הישן יקבל קישור שבור, בלי אף יכולת לדעת, שהמידע עדיין זמין והבלוג עבר למקום אחר. אין לי מושג כמה קישורים כאלה יש לבלוג שלי, אבל אני רק דג קטן בבלוגריה. אני די בטוח שחצי מהקישורים בספרים ובמאמרים של סשה, של פאבל מצביעים על פוסטים בבלוג שלהם, שעכשיו יהיו שבורים. אלה רק שני השמות הראשונים שקפצו לי לראש ואני מתנצל מראש בפני כל הטובים והרבים הנוספים שהפלטפורמה הזו שימשה להם בסיס לחשיפת הידע המקצועי שלהם. תוסיפו לזה את כל הקישורים להרצאות ולשקפים של מרצים שהשתתפו בארועי הקהילה של מיקרוסופט בשנים האחרונות וכל ההפניות לשקפים של כל הכנסים השונים שנערכו בארץ על ידי מיקרוסופט לאורך השנים. זו כבר בעיה ממש רצינית של לינקים שבורים וזה לא משהו שניתן לפתור בצורה פשוטה על ידי גיבוי ושחזור לבלוג אחר.

שלחתי דואל לאפרת עם תקציר בעית הלינקים, הצורך בגיבוי ובקצת יותר זמן. אפרת יצרה איתי קשר נוסף לפני יום ואמרה לי שכל הנושא עובר חשיבה מחדש, ויש סיכוי שיתנו הארכת זמן ושהם יחשבו על תהליך של גיבוי. אבל אפרת סירבה בכל דרך שהיא להתחייב לעתיד הבלוגריה ואמרה שהחלטות יתקבלו רק אחרי החג. מה שאומר, שבתכנון של Worst case scenario (שזו לצערי המומחיות שלי) יוצא, שאם ההחלטה הסופית תהיה שסוגרים את אתר הבלוגים, יהיו לי כ 12 יום להתארגן לנושא. כמובן שזה יוצא קצת צפוף. אז לצערי, אני חייב לפעול כרגע מתוך ההנחה שהאתר הולך להסגר בראשון למאי.

דרך אגב, גם אם בסופו של דבר ההחלטה תהיה לא לסגור את האתר. באילוצי הזמן האלה, אני חושש שזה יהיה הרבה אחרי שהסוסים יברחו מהאורווה, וחבל. אז כפי שאמרתי מקודם, זה מה יש ואם החיים מחלקים לך לימונים, לך ותעשה לימונדה. אני מכין כרגע את תכנית המעבר והשדרוג ואני אעדכן לפי קצב ההתקדמות שלי.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת

  1. Shahar Gvirtz8 באפריל 2017 ב 20:00

    יכול לשתף את פרטי יצירת קשר עם אפרת? אני חושב שאם הם החליטו לסגור, שזאת כמובן זכותם, הם צריכים לכל הפחות לפתוח לנו את אופציית ייצוא הנתונים הסטנדרטית של וורדפרס – כדי שנוכל להעביר את החומר למקום אחר.

    הגב