רשמים מכנס IBM Business Connect 2016

16 ביוני 2016

תגיות: , , ,
אין תגובות

כנס IBM Business Connect 2016 מתרחש בארצנו פחות או יותר אחת לשנה, כבר כמה שנים, ואפשר לומר שהוא כבר הפך למסורת. העולם של IBM הוא לא זר לי, והוא נמצא אצל חלק מלקוחותי. הכנס הזה הוא הזדמנות טובה להתעדכן במה שקורה בעולם ה IBM-י. אז פיניתי לי את הבוקר, החניתי את האוטו בתחנת רכבת הרצליה, טיפסתי על הרכבת הראשונה שעצרה שם ונסעתי תחנה אחת למרכז הירידים, ומשם כחלק מאימון הכושר השבועי שלי, הלכתי לצד השני של מרכז הירידים, לביתן 2. נרשמתי, קיבלתי שרוך עם תג שמי מודפס ויצאתי לשוטט בתערוכת השותפים.WP_20160615_001B

יוצא לי הרבה לשוטט בכנסים, ובתערוכות שותפים המלוות כנסים. הקהל ה IBM-י שונה באופיו מהקהל המיקרוסופטי, הרבה פחות מילניומים והרבה יותר מנהלים בכירים.

ישר על הכניסה הייתה במה קטנה עליה התנהלו ראיונות עם כל מיני לקוחות, שותפים, וסתם אנשים מעניינים. היו כל מיני ביתנים ודוכנים של טכנולוגיות שונות של IBM ביתנים ודוכנים של שותפים עסקיים, וכמובן נציגות מכובדת לחממה של IBM לחברות הזנק.

כמובן שהיו דוכני שתיה ומזנוני ארוחת בוקר. אז לקחתי הרבה קפה ובמאמץ רב ברחתי מהעוגות והקרואסונים. התחלתי לעבור בין כל דוכני הטכנולוגיות ושאלתי שאלות טכניות. היו הרבה מומחי IBM שהגיעו במיוחד מחו”ל בדוכנים והייתי צריך להוריד הרבה חלודה מהאנגלית שלי, אבל זה היה שווה את המאמץ, כי במקום ללכת ולחפש ולסנן את הכל מהמרשתת, קיבלתי ישר מפי הסוס קישורים ישירים למידע הטכני שחיפשתי.

באזור ה 9:30 נקראנו בנימוס להיכנס לאולם המליאה. אז יצאתי מהתערוכה ונכנסתי לאולם המליאה. זו הייתה כמובן טעות, שנבעה מהחינוך הלקוי שקיבלתי בילדותי. כי בניגוד אלי, לרוב הקהל לקח עוד די הרבה זמן, עד שהוא סיים את הקפה והעוגה ונכנס לאולם. מצד שני, תפסתי מקום טוב באמצע.

מנחה הארוע היה לא פחות ולא יותר מאשר אבי נוסבאום. אני באמת לא מכיר אותו (אל תקח את זה אישית אבי, פשוט אין לי טלוויזיה בבית). אבל הוא היה משעשע, בוטה, ולא עשה חשבון לאף אחד (כולל למארחים).

הכנס כולו היה בסימן המיחשוב הקוגנטיבי. את הרצאת המליאה פתח מופע אורקולי של סרט קונספט, כאשר על הבמה הופיעו במקביל לסרט כמה בני אנוש, שעשו את התנועות המתאימות בכאילו מול הפעילות שעל המסכים. WP_20160615_008B

המוטיב העיקרי של המסר היה ווטסון, לא זה מהרפתקאותיו של שרלוק, ולא זה הזכור לטוב מהיישומים המתרסקים במערכת ההפעלה חלונות (ששינה דרך אגב, את השם שלו, מ Dr. Watson ל Windows Error Reporting), אלא הידוען החדש ישן שזכה בתכנית החידונים Jeopardy. ודרך אגב, לא סתם הפניתי בכל הקישורים הללו לויקיפדיה. אם אתם (כמוני) משתמשים בויקיפדיה באופן קבוע, תרמו להם בבקשה משהו, עלות של כוס קפה ועוגה, או קצת יותר. חשוב לעשות את זה עכשיו, לפני שנאבד אותם לקפיטליזם החזירי.

אני זוכר את התקופה שבמיקרוסופט הכל היה .NET מישהו זוכר את SQL.NET ? את Visual Studio.NET ? היה חסר רק Windows.net. היום המנטרה המיקרוסופטית זה Azure והסיבה שנזכרתי בזה היא שבעולם ה IBM – י המנטרה היום היא Watson. הכל בעולם ה IBM-י איך שהוא קשור ל Watson וליכולות הקוגניטיביות שלו. אבטחה, השראה, אומנות, תעבורה, מזג אויר, רפואה, תובנות עסקיות, ניהול לקוחות, Out Think, הכל מתקשר עם הקוגנטיביות של ווטסון.

העידן הקוגנטיבי, העידן של ווטסון, הגיע. ואם לצטט את ווטסון עצמו, הוא פה כדי לעזור לנו ולשרת אותנו ולעשות את החיים שלנן יותר קלים. ווטסון יודע לקרוא מידע לא מובנה ולהסיק ממנו מסקנות. הוא יודע ללמוד לבד (לא כמו הילדים שלנו). מבין שפה טבעית ואפילו יודע לזהות את המצב רוח של מי שמתקשר איתו. יש עוד הרבה דברים שהוא יודע לעשות, שכולם זמינים בענן דרך ה API שלו ושל שרותי הענן המלווים אותו, בכל שפת תכנות שבא לך. ככל שיתקדם הזמן יתווספו לרשימת השרותים שלו עוד המון שרותים קוגנטיביים (לפחות 50 בשנה). למי שרוצה להשוות, המקבילה של ווטסון בעולם המיקרוסופטי (בהכללה גסה) היא הקורטנה ואוסף השרותים החדש / ישן שלה באז’ור שהוכרז ב Build האחרון.

לפרנואידים שבינינו, לא מדובר פה על SkyNet, ולא תהיה כאן מלחמה של  האנושות במכונות כמו ב The Matrix, מהסיבה הפשוטה, שדור המילניומים, כל כך רגיל שהמחשב מנהל אותו בכל החלטה שהוא לוקח בחיים, שהוא אפילו לא ירגיש מתי חופש הבחירה שלו ייעלם. רק אנחנו, הזקנים, שזוכרים מה זה פרטיות וחופש בחירה, נקטר ונצעק וכמו תמיד, אבל אף אחד ממילא לא יתיחס אלינו. ואל תדאגו, מחשבי העל שינהלו את העולם (מישהו אמר השגחה עליונה ?) לא יבזבזו אנרגיה להשמיד מישהו שממילא לא מסכן אותם. עולם חדש מופלא מתהווה לנגד עינינו (ותודה להאקסלי, זצ”ל) .

לאחר הסרטון עלה לבמה ריק קפלן מנכ”ל IBM, בירך את כולם, דיבר והדגים Tradeoff analitics בשיחה אישית עם (איך לא) ווטסון. דיבר על הטרנספורמציה שהעסק של IBM בארץ (ובעולם) עובר, על הכנסת כל נושא הענן, האנליטיקה הקוגנטיבית וההשפעות שיש לזה על שוק האבטחה, הרפואה והמסחר. הרבה כבוד ניתן למרכז המדעי של IBM בחיפה שהרבה מהתוצרים שלו נמצאים כיום בשטח. ריק הזכיר את פרויקט הזהוי של נקודות עניין בצילומי רדיולוגיה (נושא כואב בעולם הדיאגנוסטיקה הרפואית), זהוי מוקדם של בעיות סכרת וראיה, שרותים מתקדמים בבנק לאומי, איתור הונאות ברשות לניירות ערך, ויהוי צורות בסרטי וידאו עבור משרד הבטחון ופרויקט כמעט דמיוני בהיקף נקודות הקצה שלו (IoT כבר הזכרנו?) עם חברת טבע. WP_20160615_011B

ל IBM יש חממה משלה לחברות הזנק עם השם הסקסי alfa zone accelerator, כל מחזור נמשך 24 שבועות וכולל בתוכו 4 סמינרים (והטבות נוספות). בכל מחזור משתתפות 25 חברות הזנק ובנוסף IBM נבחרה ללוות את האינקובטור הרפואי MidUp בצפון בחיפה יחד עם בית חולים רמב”ם וקרן ההון סיכון פיטנגו. כך ש IBM היא שחקן פעיל בשוק חברות ההזנק הישראלי.

לאחר ריק עלתה לבמה Michelle Rohde Unger שהיא המנהלת של שרותי הקוגנטיב באירופה ודיברה בהתלהבות רבה על היכולות של השרותים הקוגנטיביים וההשפעה שלהם עכשיו ובעתיד על המסחר, התעשייה וחיי היום יום של כולנו. היא הבטיחה לנו שכל החלטה בעתיד תהיה מבוססת על ווטסון, רופאים יעשו פחות טעויות, החינוך יהיה מותאם לתלמיד, איכות החיים של כולנו תגדל ונפתור בעיות שעד עכשיו לא יכולנו לפתור. מבחינה מסחרית, בעולם העתידי, שבו כל ההחלטות יהיו דיגיטליות, גוף מסחרי שלא יהיה במשחק של הניתוח הקוגניטיבי של המידע העיסקי, פשוט יצא מהזירה, כי העלות הגבוהה של חוסר התובנות בעסק, פשוט תוציא אותו מהשוק. ההרצאה לוותה בהדגמה של עטרת ודולב מהמרכז המדעי של IBM בחיפה והדגמה נוספת של נפתלי ועמרי.

היה קו עיסקי מקשר בין כל מה שנאמר והודגם ויש כאן מודל עסקי מעניין המבוסס על שרותי ווטסון, שמאפשר שותפות עם IBM, כך שהשרות שלך והגב השיווקי והעסקי של IBM מתחברים (בדומה ל Market Place של מיקרוסופט). מי שהנושא הספציפי הזה מעניין אותו מבחינה עיסקית, מוזמן להרים לי טלפון.

בשלב הזה עלו לבמה עיתונאי הספורט ניב רסקין והבעלים של הפועל באר שבע אלונה ברקת וערכו ראיון, שבטח היה מאד מעניין לרוב הקהל, אבל מאחר והדבר האחרון שמעניין אותי בעולם זה כדורגל ולא הכרתי אף אחת מהנפשות הפועלות, ישבתי בשקט וחיכיתי בנימוס לסוף (במקביל עברתי על הדואר ועשיתי דברים מועילים).

הכנס כלל ארבעה מסלולים: Marketing & Client Experience, Security for a cognitive era, Cloud – Spectrum of possibilities, Analytics & Cognitive ו ReThink Development. התלבטתי קצת איפה להתחיל בסוף בחרתי ב Security. מי שהנחה את המסלול היה תומר צוקר. WP_20160615_023A

לאחר שהציג את המסלול הזמין את עמוס מרום מ IBM לדבר על איך נלחמים בפשיעה במרחב הקיברנטי. ההרצאה התחילה עם ההפחדה הרגילה שנועדה להכניס את מי שלא בתחום לאוירה, ומשם גלשה לאוסף של נושאים שהסיכום שלהם הוא כדלקמן: א. מי שמולך הוא אוסף ענק של גופים עם תקציבים, יכולות ומוטיבציה אינסופית. ב. אין לך סיכוי להילחם מולם לבד כי אתה קטן מדי ואין לך תקציב להילחם בכל העולם. ג. מודיעין זה המפתח למוכנות. כמות ענק של חומר לקרוא ולנתח (דרך אגב, ווטסון יודע לקרוא ולנתח מהר).  ד. שיתוף פעולה בינלאומי חוצה גבולות חוצה מדינות וחוצה חברות מתחרות הוא קריטי. ה. תגובה מהירה (מבוססת ענן) היא קריטית לא פחות. פרטים נוספים למי שמעוניין בקישור הבא.

אחריו עלה לבמה אלברטו חסון מי שאחראי במדינה שלנו על המוכנות לאיומי סייבר (מרכז CERT) ודיבר על מרכז הסיבר החדש בבאר שבע. למרות שהיה מעניין, לא רציתי להשאר תקוע באותו נושא כל היום, אז דילגתי למסלול האנליזה הקוגניטיבית לשמוע את דר. איה סופר מדברת על מה עסק יכול להפיק מהיכולות הקוגניטיביות הדיגיטליות. משם קפצתי למסלול המפתחים לשמוע את שמואל קלנר מדבר על Swift ועל קוד פתוח ומערכת קטורה. המשכתי להרצאה של אפרת הקסלר על איך לפתח קוד שמשתמש בווטסון ולסיום שמעתי את ויטה בורטניקוב מסבירה את התיאוריה האלגוריתמית שמאחורי הביטקוין ועל המימוש של מערכת Lodger מבוזר סינכרוני לפעילות עיסקית בין חברות בשם BlockChain (שמבוססת על אותם עקרונות אלגוריתמיים עליו מבוסס המטבע הפופולרי).

לכשנגמרו ההרצאות, חזרו כולם לאולם התערוכה לאכול ארוחת צהריים. מילאתי את עצמי בקפה, ניסיתי ללא הצלחה לברוח מהעוגות אבל הם תקפו אותי מכל הכיוונים כך שזה היה ממש חסר סיכוי. פגשתי הרבה מכרים וותיקים שלא ראיתי כבר הרבה זמן ואספתי קצת חומר. כשהשטח התחיל להיות דליל, יצאתי החוצה והתחלתי במסע הרגלי הארוך בחזרה לתחנת הרכבת ומשם למשרד. כל משתתף קיבל במתנה 500 דולר למשחקים בענן של IBM ואני מתכוון לנצל אותם עד תום ולרוץ ולספר לחברה בבלוג שלי.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *