הרצאת המליאה של היום השני ב Build 2016

1 באפריל 2016

אין תגובות

היו לי הרבה ציפיות מהרצאת המליאה של היום השני. היא גם תוכננה להיות יותר ארוכה מהיום הראשון (כמעט 3 שעות) וגם פתח אותה סקוט גטרי (האיש והחולצה). כמובן שסקוט התחיל עם Azure והתגאה ב Hipper Scale (שלי יותר גדול משלך גוגל) ושכל דבר (כולל כמובן מערכות הפעלה מתחרות) רץ על Azure ובעיקר הדגיש את הנקודה שמפרידה אותם מכל העננים האחרים, והיא, שהם היחידים בעולם העננים, שמאפשרים לך לעשות את אותו ענן גם באתר הלקוח (אצלך) וגם בענן הציבורי (אצלם), ומאפשרים לקשר אותם, לערבב אותם ולהעביר תת מערכות מצד לצד בקלות.

מיקרוסופט רכשה זה עתה את Xamarin ו Miguel de Icaza בכבודו ובעצמו עלה לבמה להדגים את היכולות, כנראה בפעם הראשונה כעובד מיקרוסופט. מיגואל גילה חוש הומור רב, בזה שהתייחס לרכישה המתוקשרת כל כך כ "ראיון הקבלה לעבודה הארוך ביותר שהיה לי". כשסיים, סקוט הבטיח לכולם ש Xamarin יהיה כלול ב Visual Studio ללא תוספת מחיר, כולל בגירסת ה Community החינמית, מה שגרם לכל המפתחים באולם לרקוד על השולחנות (מה לעשות, גיקים). וכמיטב המסורת של מיקרוסופט החדשה (ותודה לסאטיה) ה Core של Xamarin יהיה Open Source.

ה Xamarin Test Cloud Service שמאפשר לך לבדוק את היישום, פיזית, על כמעט כל המכשירים הניידים בעולם, ישולב ויהיה חלק מה Visual Studio Team Services כולל תמיכה מלאה ב Continues integration. תוסיפו לזה עוד רכש של מיקרוסופט, חברת ההזנק HockeyApp שמאפשרת לך לנהל את ההטמעה לכל הבודקים שלך, כולל קהילת האלפא והביתא, ולאסוף מהם משוב. וקיבלת תשתית פיתוח שלמה, ליישומים מרובי פלטפורמות, בלי שתצטרך להשקיע אגורה בתשתיות פיזיות. סקוט גם ניצל את ההזדמנות לבשר לכולם שUnity, JetBrain ו RedHat הצטרפו ל .NET Foundation.

הנקודה המעניינת הבאה הייתה בעולם ה IoT. אחד המיכשולים שנתקל בהם כל מי שמתחיל לשקול ברצינות פרויקט IoT בהיקף גדול, זה הצורך להגיב בזמן אמת על אירועים חריגים שקורים בשטח. בשביל זה צריך לבנות תשתית שמקבלת דיווח על האירועים החריגים ומגיבה אליהם  במינימום זמן. זה נורא מסבך את החיים, כי צריך שרת עם Redundancy ו 99.99999 Up Time, ולשים עליו תקשורת, מערכת לקבלת ההודעות ולשיגור התגובות, וכמובן צריך גם לכתוב את הקוד הספציפי שמגיב לאירוע. אז קבלו שרות חדש, Azure function preview. אתה רק נותן את הקוד שמגיב (במגוון שפות לפי מה שנוח לך) וברגע שמערכת ה IoT שלך מדווחת על אירוע חריג, הקוד ירוץ אוטומטית ויגיב מיד. ותשכח מכל הבעיות של Scalability או תחזוקה. ואתה משלם רק לפי כמות הפעמים שהקוד הזה רץ ולא על התשתית. אין חריגים אין תשלום. ושוב, גם כאן, ה Run Time הוא Open Source, ואם אתה רוצה, אתה יכול גם להריץ אותו בעננים המתחרים. באותה הזדמנות הוכרזו גם ה Azure IoT started kit, וה Azure IoT device management וגם Azure IoT gateway services.

משם עברנו ללהיט החדש שעושה הרבה רעש, עולם ה Micro Services. מיקרוסופט תומכת כיום בכל סוגי ה Containers שנמצאים בשוק, שזו הרמה הכי בסיסית שממנה אפשר כבר לומר שאתה Mini Service. המוצר שיצא רשמית לשוק, ה- Azure Service Fabric, הוא כבר Micro Service אמיתי. ארכיטקטורה יעילה של מערכת דורשת תכנון נכון וההדגמות שהוצגו היו כבדות ב CPU ו משאבים עם דגש על Deployment ו Recovery תוך כדי תנועה. גם כאן ה Run Time של ה Micro Service יהיה חופשי לציבור ואם אתה כל כך רוצה תוכל להריץ אותו בעננים המתחרים.

בשלב הזה חזרנו קצת על אתמול עם תקציר של כל השרותים הקוגניטיביים החדשים הפעם ממבט של Azure וטיפול ב Data. הוצגו כמה חידושים ב Document DB ויכולת לפרוש את המסמכים גלובלית. ומי שכל כך אוהב את Mongo DB יוכל לשלב את ה Document DB בקלות ולהשתמש בכלים של Mongo DB לניהול כל המרכיבים. Power BI Embedded מאפשר לך להכניס הרבה יכולות של Power BI לתוך היישום שלך מבלי שה Power BI מותקן אצל המשתמשים ומבלי שהם אפילו יודעים שאתה משתמש בו, פרטים נוספים ב Power BI Embedded SDK.

יש יישום Reference שכולל את כל המרכיבים שהוזכרו עד כה ועוד רבים אחרים שנקרא MyDriving. הוא כל כך גדול וכולל כל כך הרבה יכולות שמצורף אליו ספר הדרכה אלקטרוני רב עמודים כדי שתוכל להבין מה הוא עושה וללמוד ממנו איך לעשות את זה בעצמך. פרטים נוספים ב azure.com/mydriving.

בשלב הזה הפיקוד הועבר לצי לו כדי לדבר על מה מפתחים יכולים לעשות בעולם של Office. אם עד עכשיו חשתי לאות קלה והעיניים שלי התחילו למצמץ קצת, מכאן והלאה זה היה ממש מאבק לשמור על עירנות. אז להלן התקציר. כל המידע של Office הארגוני או הציבורי חשוף לפניך באמצעות המימשק של ה Microsoft Graph (זה לא חדש ורק נהיה מפחיד יותר מגירסה לגירסה). ומאחר ורובנו מנהלים את כל העולם העיסקי והפרטי שלהם עם Office, המימשק הזה מאפשר לך לקבל את כל לוחות הזמנים, התכתובת, המסמכים, הקשרים הארגוניים הרשמיים והקשרים הלא רשמיים, בעלי עניין בחברה ועל מי שרלוונטי לכל פרויקט או תת פרויקט. עכשיו השאלה היא מה עושים עם זה. אז יש לך, כמפתח Office פחות או יותר שלוש אפשרויות. לשאוב את מה שמעניין אותך מהמידע הזה ולעשות עם זה משהו. לכתוב Add In, או לנצל את היכולות הקוגניטיביות החדשות ולכתוב Bot (פרטים בהרצאת ה Key Note הראשונה). פרטים נוספים ב Graph.microsoft.io וב Dev.office.com ואני די בטוח שבזה הרגע חסכתי לך שעה של צפייה מתסכלת.

אם כבר מדברים על תיסכול, אז שלושת רבעי השעה האחרונה של ה Key Note (וזה הרבה זמן, כמעט כמו כל הזמן שהוקדש ל Office, מה שמראה כמה הנושא חשוב למיקרוסופט העולמית), הייתה מצגת של Evangelist – ים קהילתיים, שסקרו בקצב מסחרר וכמעט בלתי אפשרי למעקב (בעיקר אחרי כדור השינה של ה Office), אוסף ענק של פרויקטים, שהמכנה המשותף העיקרי של רובם, היה שהם נעשו בשיתוף פעולה הדוק עם קהילות המשתמשים והמפתחים המפוזרות בארה"ב ובאנגליה תוך השקעה מאסיבית של אמצעים ותקציבים. לעומת זאת, אצלנו בארץ, מיקרוסופט ישראל מצמצמת את הפעילות של קבוצות המשתמשים, כדי לחסוך בבורקסים. מה לעשות, כמי שהיה (ועדיין) מעורב בקהילה המקצועית של מיקרוסופט בארץ, זה מתסכל אותי.

אז להלן התקציר של כל הרצאת ה Key Note של היום השני: Xamarin חינמי, סביבת פיתוח בדיקות והטמעה מלאה ליישומים בענן מבלי צורך בתשתיות אצלך, קצת IoT, הלהיט החדש Micro Services, Office Graph הישן וזהו פחות או יותר.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *