הרצאת המליאה של כנס Build 2016

31 במרץ 2016

2 תגובות

למי שלא זוכר, בחרתי במודע, למרות שהייתה לי ההזדמנות, שלא לנסוע השנה לכנס Build 2016 שנערך (שוב) בסאן פרנסיסקו. הסיבה העיקרית הייתה כמובן שזוגתי (שתחייה) טענה שנמאס לא מארצות הברית והיא מעדיפה את אירופה, אבל זה לא הנקודה. אז למי שלא יודע, אתמול בשעה 8:30 בבוקר שעון סאן פרנסיסקו או שעה 18:30 לפי שעון ישראל נפתח הכנס ומליאת הפתיחה שודרה לכל העולם. התכנון שלי היה לשבת מול המסך הפרטי שלי בבית ולצפות במליאת הפתיחה עם קצת פופקורן. אבל בשעה 18:30 הייתי עדיין בדרכים, אז הפעלתי את הטלפון הנייד והתחברתי לשידור כאשר אני מאזין לאירוע דרך חיבור ה BT ברדיו של המכונית. מה אני אגיד לכם, האקוסטיקה הייתה מעולה ויכולתי לנסוע לי בנחת דרך הפקקים ולשמוע מה קורה בסאן פרנסיסקו.

את הכנס פתח סאטיה עם נאום מוטיבציה חברתי. פיתחתי לי משך השנים והכנסים עור של פיל עם ציפוי עבה וקשה של ציניות לכל המלל הרוחני/שיווקי של כל המנהלים הגדולים, כך שכל הפתיחה של "כמה המפתחים טובים" ו "כמה אנחנו רוצים לעזור לאנושות ולחברה" וכל הדילמות המוסריות של אבטחה אל מול הקידמה עברה די גבוה מעל לסף ההקשבה שלי. משפט ה Mission הנוכחי של מיקרוסופט הוא (ואני מצטט) "Empower every person and every organization on the planet to achieve more" התאים יפה מאד לרוחניות של הפתיחה.

אנחנו ניתן לכם את הפלטפורמה כדי שאתם תוכלו לבטא את הקריאטיביות שלכם ואנחנו ניתן לכם את הכלים לשנות את העולם ולהצליח (ונגזור קופון קטן בדרך), הייתה תמיד הדרך של מיקרוסופט. ה Mobile First Cloud First החביב לא נשכח וגם לא ההדגשה שהענן זה בעצם מערכת ההפעלה של ההווה והעתיד שלנו (וכל השאר זה סתם Devices וסנסורים). אני לא בטוח כמה אנשים מבינים לעומק את המשמעות האמיתית של העובדה שהם רק נקודות קצה ואוסף של סנסורים בשביל המהות האמיתית של קיום האנושות, שהיא המוח הגדול והמשותף של הענן. אבל כאשר הם יבינו את זה, ממילא הם כבר לא יוכלו לעשות עם הידע הזה משהו. 

יש למיקרוסופט שלוש רגליים חדשות, המחשב או ה Device האישי ואוסף הגששים של ה IoT המקושר אליו, הענן עם כל ה Machine Learning, BI and AI והמוח הגדול שלומד ומנהל את העולם, והרגל השלישית זה התהליכים המשרדיים העיסקיים וכל מה שקשור לתשתית העיסקית דרך, למשל, Microsoft Graph ומנוע תהליכים עסקיים. כל הנושא הראשון מופעל על ידי Windows 10, כל הנושא השני נמצא תחת ה Azure והשלישי תחת Office 365. ומה שמחבר את כולם ביחד, זה קונספט חדש ו"מהפכני" שנקרא Conversation, פרטים בהמשך.

הפיקוד עבר לטרי מאירסון, עם המלל השיווקי הרגיל (270 מיליון חלונות 10 פעילים, עדיין פחות ממספר תושבי ארצות הברית כך שיש עוד כמה אנשים חופשיים בעולם). הבשורה העיקרית היא שבתום השנה הראשונה של יציאת חלונות 10 לשוק יצא למערכת ההפעלה הזו עדכון מאסיבי, עם המון צעצועים ויכולות נוספות והעדכון הזה יינתן חינם לכל משתמשי חלונות 10. מה שלא נאמר שם, זה שזו גם תזכורת לכל מי שלא התקין עדיין חלונות 10 חינם, שיש לו רק עוד חודשיים פלוס לשדרג חינם, כי כשיצא העידכון גם חלונות 10 וגם השידרוג לחלונות 10 כבר לא יהיו חינמיים.

העדכון כולל רשימה של חידושים שלא מצאתי בהם משהו באמת חדש. יש את האפשרות ליישומים להשתמש בזיהוי הביומטרי של חלונות 10 (כולל מתוך Edge), מה שנותן מובן חדש ליכולת האיבטוח של פעולות דרך האינטרנט. יש שיפורים משמעותיים ליכולת ה Ink של המערכת (לא הצלחתי להבין למרות כל הדוגמאות, למה זה טוב לי, ולכל מי שלא מצייר על הטאבלט שלו באופן קבוע). קיבלנו גם את היכולת להפוך כל Xbox One למערכת פיתוח (למי שיש Xbox One), ההולולנס יהיה סוף סוף זמין לקהל הרחב (מה זה כמה אלפי דולרים ביני לבינכם בשביל להראות לחברה כמה אתה Cool). יש גם הרבה שיפורים לקורטנה, פרטים בהמשך.

כל זה הודגם על ידי Logon עם Hello ביומטרי, כל מיני שימושים (חסרי משמעות מבחינתי) בעט משולב מחשב, שמזהה אוטומטית מה שכתבת ומעביר את התפוקה לענן, לקורטנה (ול NSA) לפיענוח ותגובה חכמה, כמו להכניס פעילויות אוטומטית ליומן. סימון על מפה בדו ותלת מימד עם פיענוח אוטומטי של משמעות הנקודות שסומנו (הזכיר לי, סליחה על האסוציאציה, שולחן חול לפני תרגיל כיתתי), עריכת מסמכים עם העט בלבד, שימוש בסרגל וירטואלי (כולל סרגל עקומות) וציור אומנותי. יופי נחמה.

ה UWP, זה הבסיס ליישומים החדשים של מיקרוסופט (U מתייחס ל Universal כי זה רץ על כל הפלטפורמות). מיקרוסופט בונה את כל העתיד שלה על זה שכל היישומים העתידיים יהיו UWP ושכל היישומים הישנים יומרו ל UWP וכפי שתראו מיד מיקרוסופט תעשה הכל כדי שתעברו לשם. זה התחיל בסרטון שהראה שימוש ב UWP כ Electronic file bag לטייסים, נווטים ושאר אנשי הצוות במטוסים של בואינג כדי לתת מוטיבציה. וקווין גאלו הציג את "החידושים" בפלטפורמות הפיתוח כדי להתאים אותם לכל עולם המפתחים, כולל אלה שמפתחים למערכות הפעלה אחרות. כשהמטרה היא שסביבת הפיתוח של חלונות 10 תהפוך לסביבה המועדפת לכל המפתחים כולל מקינטוש ויוניקס (בהצלחה עם כל ה Die Hard Unix fans). הוצגו יכולות שימוש חדשות באפקטי GPU ואנימציה, הוצג הקוד שמאחורי שימוש ב Ink, והוכרז Visual Studio 2015 Update 2 ביחד עם ה Preview של ה SDK שמכיל את כל החידושים שצפויים להיות בעדכון השנה של חלונות 10.

כדי להרחיב את קהילת המפתחים מיקרוסופט ירדה לכביש ו Windows יכלול בתוכו כחלק אינטגרלי את ה Bash shell של Unix ויכלול תמיכה מלאה ביכולת הריצה של יישומים של לינוקס בחלונות וזה כולל את כל ה Command lines ו/או למי שאוהב אז גם את emacs (לא הראו את VI אבל אני מניח שגם הוא שם). זה לא חדש שחלונות תמך ב Unix עוד בשלב שקראו ל NT 3.11, יכולת שנזנחה באיזה שהוא שלב והנה ההיסטוריה חוזרת, ובגדול, כמה אירוני.

בשנה הקודמת הוכרזה היכולת לקחת יישום Web ולהפוך אותו ליישום UWP במאמץ קטן. אבל המטרה היא הרי לכבוש את כל העולם עם UWP, אז השנה הוכרז ה Windows desktop app converter שלוקח יישום Desktop רגיל והופך אותו ל UWP כמעט ללא שינוי. אם המפתח ירצה, הוא יכול באותה הזדמנות לחבר את היישום הזה לכל ה API ומגוון השרותים הזמינים ליישומי UWP. הוזכר גם זמרין, נושא השימוש בזמרין כדי לפתח קוד אחד לכל הפלטפורמות הוא לא חדש ומסתבר שכל הקוד של המימשק ל Microsoft Band כתוב ככה.

כמובן שצריך לדבר על משחקים. ה UWP זוהר במיוחד למפתחי משחקים, כי אתה כותב פעם אחת וזה רץ על כל הפלטפורמות. השימוש ב Desktop App Converter עובד גם על קוד של משחקים שנבנו ל Win32 API (ו Xbox 360) מה שמאפשר להעביר אותם ל Xbox One בצורה חלקה, ובאותה הזדמנות לאפשר להריץ אותם גם על כל PC עם Windows 10. תוסיפו לזה שכל מי שרוצה, יכול לקחת את ה Xbox One שקנה בחנות ולהפוך אותו למערכת פיתוח למשחקים, וקיבלתם מוטיבציה נהדרת למפתחי משחקים. (ולא לשכוח את DirectX 12).

ואיך אפשר בלי ה HoloLens, שסוף סוף מוכנה לשיווק וזמינה כרגע למפתחים ושותפים. זה צעצוע מעניין עם הרבה יכולות מעניינות ולא ברור בדיוק למיקרוסופט מה לעשות עם חתיכת הטכנולוגיה המתקדמת הזו, אבל בדיוק בשביל זה יש מפתחים ויזמים. מיקרוסופט הציגה כמה דוגמאות והדגמות וזרקה את הכדור לנו. תמורת סכום סימלי של כמה אלפי דולרים, תוכל להרשים את כל החברים שלך בצעצוע הכי חם בשוק ולכתוב לו דברים שאף אחד לא יודע בדיוק מהם, כי זה משהו ממש חדש לגמרי בקונספט וביכולות. ולא, לא נתנו למשתתפים קיט כזה חינם למרות שזה היה מתבקש.

סאטיה חזר לבמה להסביר מה זה בדיוק ה Conversation. שמחבר את שלושת העולמות. שהוא הזכיר בהתחלה. מסתבר שזה להכניס AI ו Machine Learning ו Deep Learning מתוך כל ערוצי הקלט האפשריים כך שהמכונות יבינו שפה מדוברת, תמונות, סרטים ובהמשך מן הסתם גם רגשות וגלי מוח בשידור ישיר. Skipe translate ו Cortana ו Tay (לא לצחוק) הם דוגמאות התחלתיות לכיוון שאליו הולכת מיקרוסופט.

הארכיטקטורה היא אינטראקציה חכמה ביננו לבין עוזר אישי דיגיטלי (קורטנה) לבין bots, שהם יישומים ספציפיים שמבצעים משימות שקורטנה קוראת להם מתי שצריך ביחד עם Experts שלהם קורטנה קוראת שהיא לא יודעת מה לעשות עם מה שהיא מקבלת. למי שלא מכיר את העקרונות של Deep Machine Learning (ותסלחו לי על החיבור שעשיתי לכמה מונחים בתחום) המוח הגדול לומד ומשפר את עצמו תוך כדי התהליך כך שקורטנה היום הרבה יותר חכמה (אקספוננציאלית) ממה שהייתה פעם, בגלל שהיא לומדת עלינו יותר ויותר, ככל שאנחנו חושפים את עצמנו יותר ויותר אליה ומשתפים אותה בכל מה שקורה בחיינו משהו דומה ליומן של טום רידל בהארי פוטר וחדר הסודות (מי שלא קרא את הספר שידלג על האנלוגיה).

מפתחים יכולים לכתוב קוד לקורטנה מסביר מרקוס אש, המטרה היא שתדבר איתה בדיוק כמו שאתה מדבר עם עוזר אנושי. קורטנה יכולה לגשת לדואל שלך וליומן הפעילות לנתח ולסדר לך אותם לפי התכתובת שלך, להכניס ולעקוב אחר משימות, לגשת למסמכים האחרונים שעבדת עליהם ולא רק במחשב, התראות שאתה מקבל בטלפון יעובדו מייד ויוכנסו לתכנית העבודה שלך בזמן שאתה עובד על ה PC והיא גם תזמין עבורך אם צריך מקום במסעדה או טיסה או מונית וגם תכניס את החשבוניות שאתה מקבל בדוא"ל לדו"ח הוצאות הנסיעה שלך.

המימשק של קורטנה נפתח למפתחים ואתה יכול להתחבר אליו דרך כתיבה של Experts ו Bots ובכך לעזור להרחיב את המוח הגדול והמשותף ולתת לו יותר יכולות ניתוח (Experts) ויותר יכולות פעולה (Bots). המימשק הוא פשוט, אתה אומר למוח הגדול מהם התובנות שיגרמו לקורטנה לקרוא ל Bot מה שנקרה במינוח המיקרוסופטי Insights ואתה אומר למוח הגדול מהו המידע שאתה רוצה לקבל ולהחזיר, מה שנקרא במינוח המקצועי Context ואתה שם את זה באתר ה MarketPlace ומי שמעוניין להשתמש בידע ובנסיון שכתבת בתוך ה Bot שיואיל וישלם. או בפראפראזה על משפט אחר Bot is the new application.

ההדגמה הראשונה הייתה איך שילוב של היכולת של המוח הגדול להבין מה שקורה ב SkyPe, החל מתרגום אוטומטי של הודעות שנשלחות, דרך זה שקורטונה מנתחת את מה שנאמר בשיחה ומגיבה למילות מפתח שמופיעות בשיחה עם הצעות ל Actio Items כולל הזמנה של מלון ומי החברים שכדאי לך להתקשר אליהם ולהודיע שאתה בסביבה. החידוש היה שזה עבד גם בשיחות וידאו ולא רק בשיחות מלל. אז למי שרוצה ה SDK ל SkyPe Bot זמין.

אז האתגר החדש למפתחים זה Experts ו Bots שזה היישומים החדשים לעולם ה Conversation וכולם ירוצו במערכת הפעלה חדשה שנקרת Cortana Intelligence Suite שזה השם החדש לאח הגדול. מערכת הפיתוח ל Bot-ים נקראת  Microsoft Bot Framework ודוגמא שלמה של קוד להזמנת פיצה הוצגה ופותחה על הבמה. ומיד אחריה עברנו קצת לעתיד למה שנמצא כרגע בפיתוח עבור התשתית הזו, כמו ניתוח אוטומטי של שיחות בשפה טבעית ללא צורך ללמוד Machine Learning עם כלי ניתוח שפתי תוך העזרות בשבלונות וכלי UI נוחים שמחברים אותך מאחורי הקלעים ל Deep Learning כשהמודל שלך לומד לשפר את עצמו תוך כדי תנועה.

הנושא של שילוב אינטליגנציה ביישומים עבר הרחבה משמעותית ויש כיום תחת המותג Cognitive services אוסף של כמה עשרות (22) שרותים שמאפשרים לך לשלוח למוח הגדול בענן דברים ולקבל פיענוח קוגניטיבי שלהם כמו למשל לשלוח תמונה ולקבל את רשימת החפצים שנמצאים בה, המיקום שלהם, היחסים בניהם או תיאור ורבאלי שלהם. וכמובן תרגום מ Voice ל Text בהרבה שפות עם יכולת אימון ולימוד דינמית. זהוי ותרגום אינטליגנטי של שפה טבעית, זהוי מין וגיל מתמונה כולל מה אומרת הבעת הפרצוף, וכמובן חיפושים חכמים למיניהם. כל זה סוכם בסרט מרגש על מה מפתח עיוור (שזה כבר משהו חריג) יכול לעשות במיקרוסופט, עם הטכנולוגיות הקוגניטיביות החדשות הללו. למי שמחפש השראה שילך ישר לשתי הדקות האחרונות בסוף הרצאת המליאה, כי זה כל מה שהוא צריך.

אז בואו ונסכם. חלונות 10 ישודרג עוד כמה חודשים, כל העולם UWP, גם מפתחי Unix יתחילו להרגיש נוח בחלונות 10 (לאחר שיתגברו על הבחילה הראשונית), ובואו כולנו לעזור למוח הגדול לנהל לכולנו את החיים כדי שיהיה לנו חיים טובים. עד כאן הרצאת המליאה של כנס Build 2016.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 תגובות

  1. Pingback: הרצאת המליאה של היום השני ב Build 2016 | GadiM - Gad J. Meir www.idag.co.il

  2. Pingback: רשמים מכנס IBM Business Connect 2016 | GadiM - Gad J. Meir www.idag.co.il