רשמים מיום עיון על מערכות Embedded של חברת איסטרוניקס מרץ 2016

30 במרץ 2016

אין תגובות

חברת איסטרוניקס מייצגת את Intel ומגוון רחב של חברות נוספות בתחום ה Embedded עורכת מדי פעם ימי עיון על הנושא ומאחר ומילת הקסם Internet of Things הופיעה כמה פעמים בהזמנה, לא עמדתי בפיתוי והתייצבתי ב 8:30 בבוקר במלון דניאל בהרצליה פיתוח. ההרשמה הייתה קצרה, בעיקר בגלל שהתג שלי נמצא משום מה בראש הערמה. אז ניצלתי את הזמן עד לתחילת הרצאת המליאה כדי לעשות סיבוב קצר בתערוכת הנציגים והשותפים כדי לראות ולהתעדכן מי נגד מי, כשאני מתעלם בקושי רב מהעוגות ושאר מוקשי הבטן.

PS100 062 (640x294)

את היום פתח דורון איתן מנהל קבוצת ה Embedded באיסטרוניקס שנתן את נאום השיווק הרגיל של מי אנחנו, את מי אנחנו מייצגים ואיך אנחנו יכולים לעזור לכם. עם כל המיזוגים והקניות של חברות בעולם, מוטת השליטה של איסטרוניקס בתחום ה Embedded גדלה והיו כמה חברות שלא ידעתי שהם בכלל בתחום כמו למשל Dell ו Lenovo. וכמובן שמצאתי שם את Windows 10 בגירסאות ה IoT וה Embedded שלו.

 

PS100 069 (640x286) את הרצאת המליאה העביר Guy Bar-Ner שנושא בתואר Director Channel Sales, South Europe של אינטל. ההרצאה הייתה בעברית וזו היית הרצאת "אווירה" עם משפטים כמו "אם אפשר לחלום על זה, היום אפשר כבר לעשות את זה" ו "Innovate Connect and Scale" וגם "Think big, start now and scale fast". מעבר למשפטי המוטיבציה פרס גיא את נקודת המבט של אינטל על עולם ה Iot והפירוש שלי לנקודת המבט הזו הוא כדלקמן. IoT זה לא דבר חדש, אבל הוא הפך כיום ללהיט בעיקר בגלל שהטכנולוגיה התקדמה ונהייתה נפוצה, המחיר של הגששים והתשתיות הנדרשות ירד משמעותית ועלויות הניתוח והעיבוד של המידע הנאסף ירדו עוד יותר. אבל לא זו הנקודה המעניינת, הנקודה המעניינת היא שהשינויים הללו איפשרו בנייה של מודלים עסקיים חדשים לגמרי, שלא היו קיימים קודם. מודלים שכולם מבוססים פחות או יותר, על היכולת לאסוף בזול ובהשקעה קטנה, מידע שקודם לא יכולת לאסוף אותו בכזו בקלות, ריכוזו וניתוחו של המידע הזה בתשתית ובכוח החישוב הזמין והזול בענן ועשיית כסף מהתובנות שהניתוח הזה נותן לך. המידע נאסף ומעובד ללא מגע יד אדם ,מקצר תהליכים ומדייק נתונים. הקטע של Machine Learning ביחד עם AI ו BI, מעבר להשלכות המפחידות שיש לזה על נושא הפרטות שלנו, פותח תחומי ידע חדשים. אנחנו עוד לא נמצאים בעולם שבו הכל מחובר, יש חסמים של אבטחה, סטנדרטיזציה, חיבוריות, קישוריות, יכולת ניהול של מערכות עם Scale כל כך גדול ותשתית ארכיטקטורה תקנית שתאפשר להעביר פתרונות משוק לשוק ומתחום לתחום. אבל אנחנו מתקדמים לשם מהר מאד. וכמו בכל שוק מתפתח, יש לחברות הגדולות יתרון, בזה שהם נותנים לכל חברות ההזנק והגופים הקטנים להילחם אחד בשני עד מוות, ואז קונות את השורדים במחיר מציאה, כדי לגדול עוד יותר וגם לעשות מזה עוד (הרבה) כסף. כבר אמרנו, הרבה מיזוגים ורכישות.

PS100 081 (640x281)

דורון חזר לבמה כדי לתת סקירה טכנית שיווקית על מה איסטרוניקס עושה בתחום ה Embedded. וכפי שדורון עצמו הודה, השקף החמישי שלו היה השקף הראשון שבו הוצג משהו טכני ולא שיווקי על המסך. דורון הציג בצורה מסודרת את כל המרכיבים השונים של מערכת Embedded כשבכל אחד מהם הציג את מה שיש לאיסטרוניקס להציע באותו תחום. בכל יום עיון חינמי כזה יש מאבק בין הצפי של הקהל לקבל מידע טכני ובין הרצון של החברה המארחת למכור את עצמה והיום הזה נטה קצת יותר לכיוון השיווקי.

PS100 101 (640x372)

המרצה הבא היה שי עזרן שהציג את מגוון היע"מ-ים של אינטל לתחום ה Embedded דרך ארכיטקטורת Quark, וכלה ב Xeon מבלי לדלג על Curie ו Edison. לאחר מכן שי סקר והציג פחות או יותר כל אחד מהדוכנים בתערוכה, באיזה קובייה הוא נמצא ואיך הקובייה הזו בדיוק משתלבת בעולם ה IoT וה Embedded. לאחר מכן שי עבר לנושא ה Software defined networks וקישר אותו למוצרי הקישוריות בין הרכיבים והרכזות של IoT אל הענן. ההרצאה הזו הייתה ממש בזמן ובמקום שכן מיד לאחריה יצאנו להפסקה שכללה קפה עוגיות וביקור בתערוכה וזה איפשר לי לעשות סיבוב שני ממוקד יותר אצל המציגים השונים. לאחר ההפסקה התפצלנו למסלולים. אני מאד לא אוהב מסלולים כי תמיד יוצא לי שבאותו חלון זמן יש כמה הרצאות שמעניינות אותי, ואני תמיד יוצא בהרגשה שפספסתי משהו. מצד שני עדיף שתהייה לך אפשרות בחירה על במקום שתהייה תקוע בהרצאה משעממת בלי אפשרות לברוח באמצע. מאחר והיו רק שלושה מסלולים לא פיספסתי יותר מדי.

PS100 132 (640x455) התחלתי במסלול ה Embedded וקיבלתי שוב את שי עזרן שדיבר על (כמעט) כל סוגי ה Form Factor שאתה יכול להיתקל בהם בעולם ה Embedded. יש הרבה תקינה בעולם הזה ולמרות שחלק מהשקפים חזרו על מה שהיה בהרצאות הקודמות היה שם מספיק בשר כדי שאשאר עד הסוף. אני חושב שבהרצאה הזו, למרות שאולי לא התכוון לכך, שי נתן את האבחנה הטובה ביותר שראיתי בין עולם חובבי ה IoT למיניהם לבין עולם מקצועני התחום. יש הבדל עצום בין הכנת Proof of concept על ארדואינו לבין אותו מוצר בדיוק כפי שהוא יצא בסוף לשוק במיליון יחידות לקהל הרחב והרבה רעיונות יפים מתים בשלב המעבר מדוגמא למוצר. מעטים מאלה שבונים צעצועים עם Raspberry Pi שמעו בכלל על COM Express (למשל).

PS100 150 (640x403)

לאחריו עלה לבמה אילן מרקוס שדיבר על ה NUC ועל ה Compute Stick. שני מוצרים מעניינים שיש להם שימוטש בנישות שוק מסויימות. התחום הזה התפתח ויש כיום לשני המוצרים האלה מגוון רחב יותר של דגמים (ובמקרה של ה NUC גם תוספים) פרט לציון העובדה שהדגמים החדשים יהיו זמינים בקרוב לקניה לא היה בהרצאה הזו שום דבר שלא היה זמין באתר למי ששני המוצרים הללו היו כבר מוכרים לו אבל זו הייתה סקירה טובה למי שנתקל במוצרים הללו בפעם הראשונה. אחד המשתתפים בקהל התקיל את המרצה בנקודה המעניינת שאם המשתמש עושה Shut Down למערכת ההפעלה, ה Computer Stick נכבה וכדי להדליק אותו מחדש צריך גישה לכפתור ה Power On דבר שמחייב את המשתמש, תלוי באופי הזיווד, לשלוח יד ארוכה אל מאחורי המסך, דבר שלא תמיד אפשרי. מעולם לא חשבתי על הבעיה הזו וזה מסוג הדברים שרק מי שנתקל בהם יודע עליהם. כמובן שיש לזה פתרונות אבל צריך להיערך להם מראש.

PS100 185 (640x360)

אחרי אילן עלה לבמה אורן בנישתי, מרכז תחום IoT באינטל ונתן הרצאה על איך אינטל רואה את תחום ה IoT. ההרצאה סקרה את מגוון הפתרונות של אינטל בתחום ונסקרו בה הארכיטקטורה והמרכיבים של עולם ה IoT לפי אינטל, ה IoT Gateway, ה Trusted Analytic Platform (קוד פתוח חינמי שיכול לשמש אותך כנקודת התחלה), מערכת ההפעלה Helix של WindRiver, פלטפורמת הפיתוח המסחרית של אינטל לתחום ה IoT ואפילו הוזכרה גם החממה של אינטל למי שיש לו רעיון חדש ומהפכני בתחום ה IoT וצריך שיחזיקו לו את היד לאורך התהליך. הנושא של החממה היה חדש לי וגם התרשמתי מהקלות היחסית של התאמת ה GateWay לשימוש מהיר Out of the Box ותהליך בניית תשתית איסוף המידע מהגששים השונים דרך האשף המובנה.

PS100 209 (640x544)

ניצלתי את ההפסקה כדי לעבור למסלול התכנה לשמוע את אלי אליעזר מדבר על כלי התכנה של אינטל. ההרצאה של אלי הייתה מעניינת במיוחד בגלל שהוא הציג כמעט אל כל המקומות שבהם אתה יכול להיתקל בבעיית ביצועים וגם הציג (קצר מדי לטעמי) את הכלים של אינטל שיכולים לעזור לך לאתר אותם. כולם רוצים, בגדול, לנצל טוב יותר את מה שיש מתחת למכסה המנוע של היע"מ. אבל החיים לא כל כך פשוטים ומלאים בפשרות. אלי הסביר בצורה מאד ברורה, שצריך לקחת בחשבון, שאם המטרה היא שהיע"מ יהיה מנוצל מאה אחוז, היישומים, באופן פרדוקסלי, ייקחו יותר זמן. ואם אתה רוצה שהיישומים יסתיימו בזמן הקצר ביותר, היע"מ לא יגיע לנצילות מלאה. אי אפשר להשיג את שני הדברים האלה בו זמנית. וזו מקודה שלא תמיד ברורה למי שנתקל בסתירה הזו בפעם הראשונה.

כדאי אולי לציין, שיש לאינטל בתחום כלי הפיתוח יתרון, בגלל שהם תמיד יהיו מעודכנים ל CPU החדש ביותר לפני כל האחרים. כך שמי שרוצה לסחוט מה CPU את טיפת הביצועים האחרונה, לא תהיה ברירה אלא להשקיע את ההשקעה התקציבית הנדרשת כדי לקנות את כלי הפיתוח של אינטל.

PS100 253 (640x628)

המרצה הבא במסלול התכנה היה אמיר ארז שדיבר על מערכות ההפעלה של WindRiver (שנקנתה די מזמן על ידי אינטל) הוא דיבר על פלטפורמת Helix ואיך היא נותנת פתרון מקצה לקצה לכל עולם ה IoT. רשמתי לעצמי מכל ההרצאה שיש ל WindRiver מערכת הפעלה שנקראת Rocket שמבוססת על VxWorks ושרמת הבסיס שלה היא חינמית (על יכולות מתקדמות תצטרך כבר לשלם) ושיש להם גם מערכת הפעלה Pulsar שמבוססת על Unix שהיא קוד פתוח. בנוסף יש גם פתרון NFV מלא לרשתות בשם Titanium.

בהפסקה דילגתי ממסלול התכנה חזרה למסלול ה Embedded לשמוע על CompuLab ועל Telit ומשם דילגתי חזרה למסלול התכנה לשמוע את סוף ההרצאה על Security ואת ההרצאה על OpenCL. ההרצאות במסלולים היו קצרות (חצי שעה). זה יותר מדי זמן להרצאה שיווקית אבל פחות מדי זמן להרצאה טכנית. כך שאמנם קיבלתי המון גיוון בנושאים אבל רמת העומק בכל נושא הייתה נמוכה יחסית. נשארתי להגרלה וכמו תמיד לא זכיתי בכלום (לא שהיו לי ציפיות).

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *