הרצאת המליאה של Scott Guthrie בכנס Connect 2015

19 בנובמבר 2015

תגובה אחת

כנסים וירטואליים זה הלהיט במיקרוסופט כיום, קובעים תאריך, עושים המון PR, מזמינים כמות מספיק גדולה של אנשים כדי למלא אולם (אבל מספיק קטנה כדי שזה לא יהיה כנס אמיתי), מקליטים מראש את רוב ההרצאות באולפן, פרט לכמה שמשאירים לשידור החי, מתחברים לרשת במועד ובשעה ומשדרים את הרצאות המליאה ועוד כמה ב Live ואת השאר משחררים לצפייה ב Web, פחות או יותר באותו זמן והנה יש לך כנס שנראה ומתנהג כמעט כמו כל הכנסים של מיקרוסופט, רק עם הרבה פחות הוצאות מנהלה.

אז כנס Connect 2015 של מיקרוסופט מתרחש בימים אלה (אתמול והיום) אי שם בניו-יורק. השידורים מתחילים בבוקר שם, אבל בוקר שם זה אחר הצהריים פה, אז ב 17:00 אמש התחברתי לאוזניות ולמסך המחשב עם פופקורן (לא באמת) ופנקס דיגיטלי פתוח, על מנת לראות מה יש לסקוט גטרי לבשר לנו על החידושים בכלי הפיתוח של מיקרוסופט.

סקוט התחיל כמובן עם המנטרה Mobile-Fires Cloud-First ואני התמקדתי יותר בזה שהוא דיבר כשמאחוריו חלון ענק פתוח אל הנוף הניו-יורקי באמצע היום, ולמרות שכל הצילומים נעשו מול האור גם הוא וגם המסכים עליהם הוקרנו השקפים היו חדים וברורים כאילו אור אחורי חזק הוא בכלל לא בעיה.

scott (640x320)

מיקרוסופט מסורתית היא חברה של מפתחים ולמען מפתחים. גוף הפיתוח שלה היה תמיד (פרט לתקופה אפלה אחת) במקום של כבוד ובעולם החדש והמילניומי שאליו אנחנו נכנסים, עם מיקרוסופט שממציאה את עצמה מחדש כחברה פתוחה וסוציאליסטית שחיה בעננים, לפיתוח יש מקום של כבוד (ותודה לסאטיה).

אז המטרה של מיקרוסופט היא שתשתמש בכלים שלה לפתח את כל מה שאתה רק רוצה, בכל טכנולוגיה שאתה רוצה, בכל שפה שבא לך ועבור כל מערכת הפעלה, כל עוד שזה יהיה בכלים שלה וכל עוד שזה יהיה, עד כמה שאפשר, בענן שלה. ואני לא מתכוון כאן שמה שאתה מייצר יהיה על הענן של מיקרוסופט, לא ולא, מצידה של מיקרוסופט תייצר מה שאתה רוצה שירוץ על איזה ענן שאתה רוצה, כולל של המתחרים הכי חזקים שלה בתחום הענן, אבל שתהליך הפיתוח שלך, יהיה על הענן של מיקרוסופט.

guigesalllanm (640x388)

בשביל זה מיקרוסופט צריכה להגיע למצב שכולם ישתמשו בכלי הפיתוח שלה, לא בגלל שהם תלויים או קשורים לטכנולוגיה של מיקרוסופט, אלא בגלל שהם טובים עד כדי כך, שמתכנתי פינגווין, אנדרואידים ואוכלי תפוחים למיניהם, יעברו להשתמש בכלים של מיקרוסופט לצורך הפיתוח שלהם, כי הם כלים טובים ונוחים יותר ממה שמציעים להם המתחרים. וזו מטרה מאד שאפתנית.

אחד מהגורמים ש"מפתחי כל העולם החופשי התאחדו" כל כך שנאו את מיקרוסופט, זה בגלל שכל הכלים והטכנולוגיות שלה היו Proprietary, דהינו רכוש של מיקרוסופט, עם זכויות על ה IP, כלומר על ה Intellectual property, שמוגן בדרך כלל בפטנטים ומחייב לשלם למיקרוסופט על כל שימוש שאתה עושה בו. הכיוון ההפוך הוא הקוד הפתוח, שכולם תורמים וכולם משתמשים (לא בדיוק) ואתה לא חייב לשלם לאף אחד על הידע (גם כן לא בדיוק, צריך לקרוא את האותיות הקטנות).

כאשר המודל העיסקי שלך זה למכור מוצרים ייחודיים, הנושא של הגנות פטנטים הוא אמצעי חשוב להגן על הרכוש שלך (ראה המשפט האחרון בין סמסונג לאפל). אבל אם אתה מוכר שרותי פיתוח בענן, אז יותר חשוב לך להגדיל את נפח השוק של כותבי התכנה, וקהילת הקוד הפתוח, היא קהל יעד גדול מספיק, כדי לתת לו מקום של כבוד באסטרטגיה העסקית שלך.

אז אם נחזור לרגע לסקוט, אז אחרי Mobile-First Cloud-First, המנטרה הבאה היא שכל כלי הפיתוח שמיקרוסופט מייצרת יהיו Powerful Open and Productive. מה שאומר שהמותג החזק של Visual Studio מקבל כמה תוספות והרחבות שממש לא היו בתכנון המקורי שלו. מעניין שעל ה Visual Studio המקורי והישן, סקוט לא דיבר כמעט בכלל, המוקד של ההרצאה היה שני הילדים המועדפים כרגע במשפחה, Visual Studio Code ו Visual Studio Online (שקיבל שם חדש ומתאים יותר Visual Studio Team Services).

אז כמה הכרזות לתשומת לב.

Visual Studio 2015 update one יצא רשמית בהמשך החודש, ביחד פחות או יותר עם Windows 10 SDK Update. השורה התחתונה, עוד כלים ועוד יכולות. כולל תמיכה במנהלי חבילות זרים ולא רק בנגטס של מיקרוסופט.

ה ASP.NET 5 וה .NET Core CLR יצאו משלב הביתא והם החל מאתמול בדירוג RC עם רשיון Go Live. המשמעות, Asp.Net ו .NET על יוניקס, אפל וחלונות, אותו קוד ירוץ על כולם באותה צורה. ולמי שלא זוכר את ההיסטוריה, שני הפרויקטים האלה, הם פרוייקטי קוד פתוח. במאמר מוסגר, אפילו Mono נשבר ומשתמש כיום ב Core CLR כבסיס לפיתוח שלו במקום בקוד שכתבה בזמנו הקהילה וזה אומר משהו.

כדאי לציין בנקודה הזו שיש תמיכה מלאה של ASP.NET 5 בעולם החדש של ה Container – ים וגם Docker וגם ה Nano Server תומכים בו, מה שמוליך לארכיטקטורות Fabric מעניינות שבהם כל Object הו יחידת ריצה עצמאית שזו ממש מהפכה ארכיטקטונית תכנונית (לא למי שמכיר את ה IDesign Method) (דורש רשומת יומן רשת נפרדת).

בואו ונדבר קצת על Visual Studio Code ששודרג אמש ממעמד של Preview למעמד של ביתא. זה כלי עריכה ופיתוח קטן, זריז, מהיר, ניתן להרחבה בקלות. החל מאתמול הוא גם קוד פתוח, יודע לעבוד עם כל שפה או טכנולוגיה (ואם לא אז תוסיף לו הרחבה בעצמך וצרף אותה לקוד הפתוח), תחליף אידאלי לכל מי שעוסק בפיתוח בסביבה מרובת שפות וטכנולוגיות. כולל כיום גם תמיכה ב Debug ובעוד דברים (ניתן להרחבה בקלות כבר אמרנו). ומה שיותר חשוב, חינמי לחלוטין (קוד פתוח כבר אמרנו ?). בקיצור, זרוק את כל אוסף הכלים שלך ובמקום להשתמש לפיתוח למק, לאנדרואיד, או לג'אווה, כל אחד בכלי שלו, תשתמש לכולם באותו כלי. זה לא נותן לך את כל מה שאתה יכול לעשות עם ה Visual Studio הרגיל אבל הוא נותן מספיק כדי שהוא יהפוך לסביבת ה IDE המועדפת עליך בסביבה מרובת פלטפורמות וטכנולוגיות. ואל תזלזלו לרגע במקדם המכירות החזק ביותר של הכלי הזה, מקדם העצלנות. אני עובד עם הרבה סביבות ורק לזכור מה עושה f5 בכל אחת מהסביבות זה הרבה יותר ממה שאני מסוגל לזכור. כך שכלי אחד לכל הסביבות עם מימשק אחיד, זה מבחינתי (ולא רק מבחינתי) ממש עליה ברמת החיים. יכולת ההרחבה שלו פשוטה ונוחה, ולכתוב לו הרחבה זה ממש עניין פשוט ומהיר, כפי שהודגם על הבמה, על ידי מי שכתב את ההרחבה שמאפשרת לכלי הזה לעבוד עם שפת Go, בפחות משבוע.

אם אתם מחפשים תמונה סוריאליסטית שלא הייתה יכולה להתרחש לפני כמה שנים, אז תסתכלו על ההדגמה, שבה אנדרי הילסברג, מי שהמציא את ECMA Script ומי שאחראי ל Type Script (שזה הניסיון לתקן את השטויות שהוא עשה עם ECMA Script בשבועיים שבהן הוא יצר את האסון הזה, אי שם בתקופת נטסקייף (זצ"ל)). עומד על אותה במה, באירוע של מיקרוסופט, עם מפתחת בכירה של גוגל בצוות של אנגולר (שזה למי שלא יודע מוצר מתחרה של גוגל). והגוגלית מספרת ש Type Script היא השפה המועדפת על מפתחי אנגולר ושגוגל תורמת קוד ל Typescript שהוא (כבר ניחשתם) עוד פרויקט קוד פתוח. וברקע יש שקף שאומר שגוגל אוהבת את TypeScript. וסקוט גטרי עומד ומשקיף עליהם בחיוך אוהב כמו אבא שמחתן את הילדים שלו. זו אולי הדוגמא הטובה ביותר למיקרוסופט החדשה שאתם בטח לא הכרתם (ושוב תודה לסאטיה).

על המוצר החדש ישן Visual Studio team services אני לא מתכוון לכתוב ברשומת יומן הרשת הזו, כי מגיע לו רשומת יומן רשת נפרדת אבל הכיוון שלו הוא Dev-Ops והוא הכלי הכי נוח כיום לעשות תהליכי פיתוח, הטמעה ושחרור גירסה בשוק (ולא משנה באיזה טכנולוגיה אתה משתמש).

VSDevEssentials (640x367)

כמה דברים שהוזכרו ממש בסוף ובקצרה בגלל גלישה בזמנים זה שמיקרוסופט רכשה את HockeyApp ואת המשמעויות של זה תגלו בקרוב, הוכרזו גם Azure Services Fabric Public Preview ו Microsoft Graph , יש שני סוגי מנוי MSDN חדשים, VS cloud subscription, שמאפשר בין השאר מנוי על בסיס חודשי לפרויקטים קצרים ו מנוי Visual Studio dev essential שהוא חינמי לחלוטין ונותן במתנה גם 25 דולר שימוש חינמי באזור כל חודש (ויש הרבה דברים שאתה יכול לעשות ב 25 דולר באזור, אבל זה לרשומת יומן רשת נפרדת).

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת

  1. Pingback: מה כולל מנוי ה MSDN החינמי MSDN Developers Essentials שהוכרז ב Connect 2015 | GadiM - Gad J. Meir www.idag.co.il