רשמים מהרצאת המליאה של WinHec 2015 עם Don Box.

20 במאי 2015

כבר הרבה זמן שלא היה כנס WinHec בעולם המיקרוסופטי. האחרון היה ב 2008 בלוס אנגלס. למי שלא יודע מה זה WinHec אז זה הכנס שבו נפגשים יצרני חמרה וכותבי Device Drivers לעסוק בקשר שבין חמרה ומערכת ההפעלה. הכנס של 2008 עסק בחידושים הצפויים ב Windows 7 (שעוד לא יצאה לאור) וב Windows Server 2008 R2. מי שיקרא את החוויות שלי מאותו כנס יתרשם שלפחות מבחינת רמת השירות שניתנה למשתתפים הכנס היה מאד ספרטני. מאז לא היה במיקרוסופט כנס הממוקד בקשר של חמרה ותכנה וה PDC – ים (השם הקודם של Build) לא כללו כמעט חומר בנושא.

פתאום אני מגלה ש WinHec חזר (סוג של). והוא התרחש השנה ב 18-19/3, לא פחות ולא יותר מאשר בעיר Shenzen בסין, קצת (בערך 100 ק"מ) צפונה מהונג קונג. לא נראה לי מתאים תקציבית לקפוץ לסין ליומיים רק בשביל זה. אז רשמתי לי ביומן להצטרף לכנס וירטואלית. הכנס הזה היה מאד מעניין מהרבה בחינות, קודם כל חלק מההרצאות היו בסינית וחלק באנגלית עם תרגום סימולטני בו זמנית לשתי השפות. יש שתי גירסאות לכל השקפים ולכל הקלטות הווידאו בסינית ובאנגלית.

מה שיותר חשוב, מיקרוסופט חשפה בכנס הזה, בשקט ובלי הרבה מהומה, הרבה מהחידושים ב Windows Internals וב Device Drivers שפורסמו אחר כך ברוב רעש והמולה ב Build וב Ignite. מה שגרם לכך שלי (ולכל מי שהשתתף וירטואלית או פיזית ב WinHec) הם כבר היו חדשות ישנות.

הדבר הראשון שמשך את תשומת ליבי בהרצאת ה Key Note, זה שמי שהעביר אותה הוא לא פחות ולא יותר מאשר Don Box, אותו Don שהקים את Dev Mentor ונשאב ממנה כמו רבים וטובים אחרים (ראה ערך Mark Russinovich) למיקרוסופט. אותו Don שהיה (בין השאר) אחד מהמתכננים של SOAP ו WCF ו Oslo (אחת האיטרציות המוקדמות מאד של Azure), אותו Don שבשנת 2001 העביר ב Tech-Ed בברצלונה הרצאת Key-Note על SOAP ו XML כשהוא שרוע בביגוד מינימלי באמבט אמיתי, מלא מים וסבון. לקח לי זמן לזהות אותו, התסרוקת שלו (אם להגדיר את זה בעדינות) השתנתה לחלוטין, סגנון הדיבור היה רגוע יותר, אבל פה ושם בצבצו עדיין כמה קטעים מוכרים מהעבר.

מסתבר ש Don נושא היום בתואר Distinguished Engineer ותחום האחריות שלו הביא אותו לסין, לדבר על מה שלדעתי מהווה את הבשורה החשובה של מיקרוסופט בכנס הזה וזה המודל המאוחד ליישומים ול Device Drivers של Windows 10. אבל לפני שנדון בחידוש הזה אנחנו צריכים לכסות קצת רקע, אחרת אני חושש שלא יהיה ברור למה אני כל כך מתלהב דווקא מהחידוש הזה.

עולם החמרה התפתח רבות בשנים האחרונות. כיום אתה יכול להשיג מחשב שלם על חתיכת סיליקון עם כל התקשורת והציוד הפריפראלי להתחברות לציודי קצה שונים ומגוונים בעלות של דולרים בודדים. והעלויות הולכות וקטנות ככל שהזמן עובר. יש כיום שתי ארכיטקטורות מעבדים נפוצות בשוק החפיצים (גאדג'טים) החכמים, ארכיטקטורת אינטל וארכיטקטורת ARM. ארכיטקטורת ARM מאד נפוצה בגלל צריכת האנרגיה הנמוכה מאד שלה, מה שאומר זמן בטרייה ארוך יותר. צריכת האנרגיה הנמוכה באה על חשבון ביצועים אבל הרבה יצרנים ומתכננים היו מוכנים להתפשר על ביצועים בשביל זמן ארוך יותר בין הטענה והטענה.

אינטל, מצידה החלה לנוע בכיוון של יע"מ-ים (CPUs) "חלשים" יותר עם זמן סוללה גבוה יותר עם סדרת ה Atom אדיסון וה Curie. מצד שני ה ARM החל לנוע בכיוון של מערכות חזקות יותר וריבוי מעבדים, גם אם זה אומר שצריכת האנרגיה נהיתה גבוהה יותר.

מיקרוסופט, משך שנים הייתה צמודה ב Desk Top לארכיטקטורת אינטל אבל החל מחלונות 8 ועם המעבר של ה DeskTop לכיוון ה Tablets היא החלה להכנס גם לשוק של ה ARM החזקים יותר, עם Windows RT ועם מחשב ה Surface הבסיסי וגם עוד יותר חזק, לתחום של הטלפוניה (שבו ארכיטקטורת ה ARM הכי נפוצה) עם ה Windows Phone. לא צריך לשכוח שמיקרוסופט נמצאת בשוק מערכות ה Embedded כבר שנים, עם תמיכה ב ARM ו Intel, יש לה בתחום הזה שתי משפחות של מערכות הפעלה ה Windows Embedded Compact וה Windows Embedded Standard. אם בשלב הזה איבדתם כבר את הצפון מרוב מערכות הפעלה, צריך להיות לכם ברור, שלתמוך בכזה מגוון של מערכות הפעלה זה לא דבר פשוט, גם למיקרוסופט.

הבעיה מסתבכת עוד יותר אם אתה יצרן של חמרה שמתחברת למחשב שמריץ Windows. כי בנוסף לכל הצרות האחרות, יכול להיות שתצטרך עכשיו לפתח כמה דגמים שונים של Device Drivers כדי לתמוך במוצר שלך בכל אחת סוגי מערכות ההפעלה. ולכתוב Device driver זו עדיין משימה מורכבת (אם כי פחות ופחות ככל שהטכנולוגיה והסטנדרטיזציה של המימשקים מתקדמת).

אני חושב שבשלב הזה הגענו לנקודה שבה תוכלו להבין למה אני כל כך מתלהב מהמודל המאוחד של Device Drivers ושל יישומים שנותנת גירסה 10 של חלונות. אתה כותב Device Driver ויישום פעם אחת בלבד ובלחיצת כפתור תקבל שהחמרה שלך מדברת עם היישום שלך ועם המשתמש בכל הארכיטקטורות ש Windows 10 תומך בהם. כל התהליך הזה של "האחדת" כל הגירסאות השונות של מערכות ההפעלה של מיקרוסופט למערכת אחת, זו המהפכה האמיתית והחידוש המשמעותי ביותר שמביאה לנו חלונות 10.

W10

ושלא תחשבו לרגע שהאיחוד הזה הוא רק קוסמטי, יש כאן תכנון מחדש של גרעין מערכת ההפעלה. לכל מי שמכיר את התרשים (הישן) של החלוקה הרוחבית של גרעין מערכת ההפעלה, עם מנהל הזיכרון, מנהל האוביקטים, מנהל הקלט פלט וכו'. בארכיטקטורה החדשה, הגרעין מתחלק גם לאורך, לגרעין מינימלי, גרעין בינוני וגרעין מלא. מה שאומר שיש לנו כאן ארגון מחדש של כל המבנה של מערכת ההפעלה וגם של צורת העבודה איתה. חידושים כמו למשל ה Nano Server שהוכרז ב Ignite בעולם השרתים, הם תוצאה ישירה של הארגון מחדש הזה.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *