יום ראשון של Ignite 2015 ורשמים מהרצאת המליאה

15 במאי 2015

אין תגובות
n920 346 (450x800)

ביום ראשון בלילה התחיל גשם, התחזית הבטיחה סופות רעמים וברקים מ 1 בלילה שימשכו עד הצהריים לפחות. הוצאתי את המטריה והכנסתי לתיק הגב. ישנתי טוב, לא שמעתי אף סופת רעמים, קמתי בבוקר, ליום הראשון של הכנס (יום שני). לא היה גשם, טמפרטורות נוחות, בטלוויזיה התעלמו מכל נושא הגשם שהבטיחו אמש ודיברו רק על פקקי התנועה. הלכתי ברגל מהמלון למרכז הכנסים, לקח לי 20 דקות. ארוחת הבוקר יותר טובה מזו של ה Build, לפחות יש חביתה ולא ביצים קשות, אבל עדיין המון עוגות ופחמימות מטוגנות. הפעם החלטתי שאני לא לוקח סיכונים והלכתי ישר לאולם המליאה להיות ראשון בתור (שש דקות הליכה, רק כדי לתת לכם פרופורציות על הגודל של המתחם). תפסתי מקום טוב בתור וכנראה שגם בזמן, כי פחות מעשר דקות אחרי זה התור מאחורי כבר מילא את כל המסדרון. בניגוד ל Build הפעם פתחו את הכניסה לאולם שעה לפני תחילת ההרצאה והצלחתי לתפוס מקום טוב באמצע. התחברתי לרשת, וניצלתי את שעת ההמתנה למעבר על הדואר ושאר ענייני עבודה. אין לי מושג למה, אבל הרשת הייתה חסומה ל Whatsapp אבל Skype עובד, מעניין למה.

ה Ignite שונה מאד מה Build גם מבחינת מיקוד הנושאים וגם מבחינת סוג המשתתפים. הקהל כאן הוא בעיקר אנשי IT ולא מפתחים ותמהיל ההרצאות בהתאם. ה Ignite הוא גם הכנס הראשון שמאחד בתוכו את כלל המערכות של מיקרוסופט וכבר במבוא להרצאת המליאה הודגש הנושא של כולנו קהילה אחת, ובנו תלוי העתיד של התעשייה ובואו וביחד נצית ונדליק את העתיד, בקיצור, כנס של פירומנים.

n920 350 (800x450)

את הכנס פותח סאטיה בנאום מוטיבציה, כל ה IT ביחד, הזדמנות, מיקרוסופט עברה שינוי עצום בשנים האחרונות עכשיו תורכם לעבור את השינוי, זה העתיד, העצמה (Empower) שלכם, של הארגונים שלכם ושל המשתמשים שלכם. כל העולם החדש של ענן וניידות תחילה (cloud first mobile first), מנוהל ונבנה עם אנשי IT. המטרה של מיקרוסופט זה לשפר את היעילות שלכם ושל העובדים שלכם ולתת לכם את התשתיות הנדרשות כדי לעשות את זה. יותר מחשוב אישי, להמציא מחדש את סביבת העבודה ולבנות את התשתית העננית החכמה הנדרשת כדי לייצר את כל זה. עולם חדש, נייד, מימשק משתמש טבעי, מאובטח ובטוח, חומרות עם ובלי מסך ועם מסך בכל גודל שהוא ומימשקים חדשים ויצירתיים, מערכת ההפעלה חלונות כשרות ולא רק כמערכת הפעלה למחשב השולחני. בקיצור, המנה הרגילה של צואה של שוורים לכל הילדים שעדיין מאמינים בגן העדן של ה IT. אני לא בא בטענות לסאטיה, זה הסגנון האמריקאי ולא כולם ציניים כמוני.  

n920 352 (800x450)

כבר הזכרתי ברשומת רשת קודמת שהענן הוא בעצם מערכת ההפעלה החדשה והיכולות והשירותים שהענן מספק מאפשרים דברים שלא יכולת לעשות קודם. ברמה הארגונית, יש כאן תרחישים חדשים לגמרי של תהליכי עבודה, ניהול תהליכים עסקיים, עבודה משותפת בצוותים (ולא רק שיתוף מידע), רשתות חברתיות פנים ארגוניות, שילוב של עוזר אישי חכם כמו קורטנה בתהליכים הארגוניים, מימשקי יצירת תוכן חדשים כמו Sway, גישה חופשית למידע ארגוני עם ה Office Graph, שימוש בכלים חדשים ויעילים למציאת מידע פנים וחוץ ארגוניים (כמו Delve), התממשקות לכלים של צד שלישי כמו Sales Force, SAP וליישומים אחרים, פנים וחוץ אירגוניים, חשוב לציין שכל זה נעשה מבלי לאבד יכולות של אבטחה ובטיחות ותוך תאימות לתקני אבטחה בינלאומיים.

מיקרוסופט מאפשרת לך כיום (או טו טו) להקים את ה Azure הפנים ארגוני אצלך במרכז המחשבים, עם כל מערכות השירותים והניהול שלו אותו קוד שמיקרוסופט משתמשת בו בענן שלה), דבר שנותן פתרון חזק ומעניין לארגונים שלא יכולים להתחבר לעולם החיצון, כמו צבא, בטחון וממשלה. ארגונים שכן יכולים להתחבר לעולם דרך רשת מאובטחת VPN או כל צנרת אחרת, יכולים להתחבר בו זמנית ובמקביל ל Azure העולמי, ולהחליט בזמן אמת איפה תרוץ כל תת מערכת ו/או שרות, בענן הפרטי ו/או הציבורי ו/או בשניהם בכל קומבינציה שהיא, מה שנותן יכולת Scaling אינסופית במידה והיא נדרשת.

להלן רשימת מכולת של הכרזות: הכרזה של Windows Update לעסקים, Office 2016 Public Preview, יכולת שידור ב Skype for business. הכרזה של Office 2016 Preview, הכרזה של Preview release windows server and system server 2016, הכרזה של Azure stack (הענן הפרטי הארגוני), הכרזה על SQL 2016, Operation managers עם המון חידושים, הכרזה של Advance threat analytic solution לזיהוי בעיות אבטחה בארגון בזמן אמת ובטח שכחתי כמה.

סאטיה הציג את דלפי,את פוג'יצו ואת ריאל מדריד כדוגמאות לעסקים שהשתנו לחלוטין מבחינת המוצר ותחום הפעילות שלהם וכתוצאה מכך תשתית המיחשוב שלהם וכל מערך ה IT שלהם עבר שינוי ענק כדי להתאים את עצמו לצרכים הארגוניים המשתנים. דרך אגב, מסתבר שרק חמישה אחוז מהאוהדים של ריאל מדריד נמצאים בספרד, ידעתם ?. המסר הוא א. החברה שלך הולכת להשתנות (או שהיא בתהליך שינוי כרגע). ב. מה שהחברה שלך צריכה כרגע זה איש IT שמעודכן בטכנולוגיות החדשות ושיוכל לתת פתרונות ג. אם אתה לא מעודכן או שיפטרו אותך בקרוב או שהחברה שלך תפשוט את הרגל או תיעלם מהמפה באיזה שהוא שלב, כמו כל הדינוזאורים ד. אם אתה מעודכן בטכנולוגיות החדשות אתה ערך מוסף לחברה והם יעלו לך את המשכורת (ואם לא, אז זה הזמן לעדכן את קורות החיים שלך ולהתחיל לחפש מקום עבודה בחברה שכן מעריכה את זה שאתה דואג להתעדכן). דרך אגב, אם אתה חי בישראל ולא באמריקה, לא בטוח שמשהו מכל זה מתאים לך או למנטליות הישראלית, אז קח את כל זה עם קורטוב של מלח.

בשלב הזה עלה לבמה Joe Belfiore כדי להדגים ולהסביר לנו למח חלונות 10 זה החלום הרטוב של כל משתמש פרטי ומה שעוד יותר חשוב של כל משתמש עיסקי (ושל מחלקת ה IT שלו). קודם כל תפריט ההתחל, שמלחמות עולם פרצו על אי ההעלמות שלו בחלונות 8, שינה שוב את צורתו לשילוב של המראה המוכר שלו מחלונות 7 כולל החזרה של ה Jump Lists ביחד עם היכולות שנותן לו המראה החדש של חלונות 8 כמו Live Tiles. יישומים "מודרניים" יכולים לרוץ במסך ה Desk Top ולשנות גודל וניתן לעבור מיישום ליישום מבלי לאבד הקשר (כפי שהיה קורה הרבה בחלונות 8). קיבלנו גם באותה הזדמנות אפשרות להגדיר כמה שולחנות עבודה ולעבור ביניהם בקלות, כולל אפשרות נוחה להעביר יישום משולחן עבודה לשולחן עבודה אחר. יש גם תמיכה בשינוי גודל מסך דינמי ומעבר מעבודה עם מסך מגע לעבודה עם עכבר ולוח מקשים בצורה אוטומטית. המימשק הקולי בצירוף ליכולת ניתוח ההקשר של קורטנה, מאפשרים למשתמש לתקשר עם המחשב בשפה טבעית ולשאול את קורטנה שאלות על נושאים כללים, אבל גם לבקש עזרה על היישום שעליו אתה עובד כרגע, לחפש מצגות ארגוניות בנושא ספציפי וגם לבצע חיתוכים של מידע עיסקי תוך שימוש ב Power BI המובנה. הדפדפן החדש (Edge) נותן מימשק משתמש מהיר ונוח יותר, מאפשר לרשום הערות וסימונים על דפים נצפים ולשלוח אותם הלאה, מחובר לקורטנה, נותן Reading Mode ללא רעש ויזואלי, יכולת להוסיף הרחבות (כולל תרגום אוטומטי) וגם באותה הזדמנות משפר את רמת האבטחה של המשתמש.

גם הדפדפן החדש וגם מירב היישומים שבאים עם חלונות 10 כתובים כ Universal applications. מה שמייחד Universal applications זה שאותו קוד רץ על שולחן העבודה, הטלפון, ה Xbox, הטאבלטים וכל שאר ה Form Factors שחלונות 10 תומך בהם. זה שמיקרוסופט כותבת את דפדפן הדגל שלה, את ה OutLook, Word Preview ועוד הרבה יישומים אחרים שלה תוך שימוש בטכנולוגיה החדשה הזו מראה לא רק על ההשקעה של מיקרוסופט ב Universal Applications, אלא גם על ההשקעה שהיא משקיעה בקבלת ביצועים ובתמיכה בכל מימשק נדרש בסוד היישומים החדש הזה. הנקודה שאולי יותר חשובה ביישומים אוניברסליים, היא שהם כולם רצים בתוך Sand Box, מה שמשפר בצורה משמעותית את רמת האבטחה של המשתמש.

אבטחה היא כאב ראש מבחינת המשתמש, כמה שאתה עושה לו את החיים יותר קשים, ככה אתה מקבל יותר פרצות אבטחה. אחת המטרות החשובות שמיקרוסופט הציבה לעצמה בתחום האבטחה, היא לעשות אותה יותר פשוטה ושקופה למשתמש מבלי לוותר על עוצמת האבטחה. כל מי שעוסק בתחום האבטחה יודע שסיסמא זה דבר ששייך לעבר ובטח לא ניתן לסמוך על המשתמש בנושא הזה. המינימום הנדרש כיום זה Two factor authentication, ולעשות את זה מבלי שהמשתמשים שלך יסבלו (ואז ימצאו דרך לעקוף) זה לא דבר פשוט. ברוב פרצות האבטחה, המשתמש הוא הנקודה החלשה ביותר והדרך הכי טובה לשפר את האבטחה היא להוציא את המשתמש לגמרי מהמשוואה (עד כמה שזה ניתן). ג'ו הציג את Microsoft Passport ואת Hello, שמאפשרים מצד אחד להחזיק את כל הסיסמאות מוגנות, ומצד שני השימוש ב Hello עם פרמטרים ביולוגיים ליצירת Two Factor Authentication נותן למשתמש יכולת לקבל זיהוי קל ונוח ומאובטח בצורה מלאה והכי חשוב בלי הצורך להקליד סיסמא.

בעיה אחרת בתחום האבטחה היא זליגת מידע מסווג. מיקרוסופט מאפשרת לך להצפין חומר רגיש ברמה של קבצים בצרוף להרשאות גישה. מה שמבטיח שרק האנשים שמורשים לראות את המידע יראו אותו וכל מי שיקבל את הקבצים או את הדוא"ל ואיננו ברשימת המורשים, לא יוכל לראות את התוכן המוצפן.

n920 353 (800x450)

בשלב הבא עלה לבמה Gurdeep Singh Pall ודיבר על העולם המשתנה והמשמעות שלזה על עולם ה IT. ההתקדמות הטכנולוגית גורמת לשינויים בעולם. השינוי של העולם משנה את התעשייה. השינוי של התעשייה משנה את הדרך שבה חברות עושות עסקים וגם משנה באותה הזדמנות את התרבות הארגונית של החברות. הכל זז היום מהר יותר. אם פעם חברות היו נשארות ברשימת ה Fortune 500 למשך 75 שנה בממוצע, היום הם נשארות שם 50 שנה בממוצע. קצב השינוי מדהים. ילדי ה Baby Boom יוצאים עכשיו לפנסיה ודור המילניום נכנס עכשיו לכוח העבודה וב 2020 הם יהיו הרוב. מדובר בעובדים חדשים שלמדו להשתמש בטלפון החכם עוד לפני שלמדו לנהוג, ושכל הקונספט של מקום עבודה, הוא משהו זר להם. בעיקר כי הם עובדים בכל מקום שש להם בו תקשורת וזה לא חייב להיות המשרד ההיסטורי. אצלם ADHD ו ADD זה לא מחלה, אלא דרישת קדם, ובלי לתקשר בו זמנית עם כמה אנשים, דרך כמה אמצעי תקשורת שונים, בו זמנית, הם לא מרגישים נוח. להכניס אותם לקיוביקל זה אתגר ויצירת צוותי עבודה מבוזרים עם סוג האנשים הזה זה אתגר עוד יותר רציני וגם אתגר מסוג חדש לחלוטין. חברות שלא יכינו את עצמם לכוח העבודה הזה ולא יתמכו בסביבת העבודה של ילדי המילניום, לא יהיו בשטח בעוד 10 שנים. סביבת העבודה החדשה צריכה להתאים את עצמה לשינוי התרבותי וצריכה לכלול כלים ויכולות שמאפשרים לכל עובד לארגן קבוצה וירטואלית, להזמין אליה אנשים מכל הדרגים והסוגים, לעבוד בקבוצה הזו בו זמנית על אותם מסמכים, ולעשות את זה בכל סוג של מכשיר המאפשר לתקשר בסביבה הזו בצורה חופשית. זה ההסבר לזה שאתה מוצא במיקרוסופט מוצרים כמו Yammer ו Office 360 ו Sway. הוידאו הוא חלק חשוב בתקשורת בין אנשים בגלל המידע הלא רשמי העשיר שיש בו ואין בתקשורת כתובה. הנושא של ישיבות צוות הולוגרמיות עם Hololens יהיה אולי צורת העבודה המקובלת בצוותים עתידיים. במקביל, כמות המידע הדיגיטלי הולכת וגדלה ובלי אינדוקס וחיפוש של מטה-דאטה בתוך הנתונים, לא תמצא את הידיים והרגליים במקום העבודה. מה שמסביר את החשיבות שמיקרוסופט נותנת ל Office Graph ו Delv והאופציות החדשות של Share Point. בשלב הזה עלתה לבמה Julia White והציגה איך עובד מודרני עובד בסביבה הזו ואיך משתמש חכם מנהל בעצמו את מה שהוא צריך לעבודתו ללא צורך במעורבות של אנשי IT בתהליך. היא נתנה דוגמא של שימוש בקישור למסמכים ב One Drive במקום ה Attachments ההיסטוריים. לאחר מכן היא עברה להדגים את ה Surface Hub עם המסך הענקי שלו, שמאפשר לנהל ישיבה בחדר ישיבות, תוך שילוב קישוריות מלאה גם למי שלא נמצא פיזית בחדר עם שילוב מלא בכל כלי התקשורת והעבודה של מיקרוסופט. בקיצור, אם אתה לא רוצה שהמילניומים יקחו לך את הג'וב ויזרקו אותך מהעבודה הגיע זמן שתתחיל להשתמש ב FaceBook.

כאן עלה לבמה Brad Anderson וחזר על המנטרות Global First cloud first ושה IT at the center וכמובן Best time to be in It מפני שאתם, ה IT תוליכו את השינוי. כדאי אולי לציין שרוב אנשי ה IT שפגשתי בכנס היו מבוגרים בכמה שנים טובות מדור המילניום, וחלק מהם גלגלו עיניים לשמיים ברגע שהם שמעו את you will lead the transformation, אולי מפני שהם עברו כבר כמה וכמה Transformations כאלה, ויודעים היטב במה זה כרוך.

הנושא הראשון שבראד דיבר עליו זה אבטחה, ולא סתם הנושא הזה קיבל דגש בכנס הזה. בעידן שלאחר סנאודן וסוני, אבטחה זה הנושא החם והמדאיג ביותר בישובות מועצת המנהלים של כל החברות. מסתבר ש 75 אחוז מכשלי האבטחה מתחילים מהגנה גרועה על זהויות המשתמשים בארגון וכבר הזכרתי את זה בתחילת הרשומה הזו. הכיוון של מיקרוסופט הוא לתת לאנשי ה IT כלים להגן על הזהות של המשתמש, על היישומים (אם פורצים ליישום לא פורצים למערכת כולה), על הקבצים עם המידע (גם אם יש לך את הקובץ לא תוכל לקרוא אותו) ועל המכשירים שאתה משתמש בהם (גם אם יש למישהו את המכשיר, המידע הרגיש לא יהיה ניתן לקריאה). להלן כמה זימזומילים (Buzzwords) שתתחיל לשמוע מהר מאד: win10 secure boot, device guard, passport and hello windows. תשכח מסגנון ההגנה הישן של סיסמאות ותשכחו מעולם שבו המידע פתוח לכולם וגם באותה הזדמנות תשכחו מזה שמנהל המערכת יכול לעקוף את אמצעי האבטחה שהארגון כפה על המשתמש.

התוכנות של מיקרוסופט לארגון (כולל Outlook) ירוצו על כל הפלטפורמות (כולל אלה של המתחרים דהיינו אנדרואיד, איפד ומק) ויספקו גם שם יכולת מלאה של בקרה, הגנה ואבטחה, לאנשי ה IT על המידע הארגוני וכל זאת מבלי לפגוע במידע האישי והפרטי של המשתמש. גם אם המשתמש החוקי רוצה לעשות Copy ו Paste של חומר ארגוני לאזור האישי, זו תהיה החלטה של מחלקת ה IT אם לאפשר לו את זה (ולרשום ב Log שהוא עשה את זה) או לחסום את זה לחלוטין. כמובן שתמיד ניתן לצלם את המסך עם מצלמה ולשלוח הלאה, אבל לפחות למי שרוצה הגנה מטעויות מביכות שנעשו בתום לב (כמו למשל שמסמך מסווג נשלח בטעות לנמען הלא נכון), אז המערכת מספקת הגנה כזו.

הגנה בפני האקרים ומתקפות סיבר הינה חלק חשוב בכל ארגון IT, מיקרוסופט רכשה לפני לא הרבה זמן את חברת ההזנק הישראלית Aorato ושילבה אותה במוצרים שלה ועכשיו יש לנו את ה advanced threat analytics שמאפשר לך לקבל התראות ומעקב אחורה של כל פעילות חשודה בארגון. הדוגמא שהם נתנו נורא הצחיקה אותי, איך יכול להיות שאותו משתמש יעשה Login בשתי נקודות גיאוגרפיות שרחוקות אחת מהשנייה כמה אלפי קילומטר תוך פחות משעה. אני למשל יושב במשרד שלי מחובר לרשת האינטרנט מישראל. ואז אני קופץ לקבוצת משתמשים בבית מיקרוסופט ברעננה ושם, קו האינטרנט של האורחים יוצא משום מה באירלנד. לקוח אחר שלי, שהוא שלוחה של חברה בינלאומית עם מטה באירופה, קו האינטרנט שלו יוצא בצרפת. עכשיו לך ותסביר למערכת האבטחה הארגונית, איך קפצתי מצרפת לישראל דרך אירלנד תוך פחות משעתיים ושזה נורמאלי ולא ניסיון פריצה של האקר. אבל פרט לקטע הקטן הזה, הוצג תהליך איתור של מתקפת האקרים בזמן אמת, כולל מעקב אחר ההיסטוריה של המקרה אחורה עד למכתב ה Fishing שפרץ את השם והסיסמא של המשתמש הארגוני התמים, הכל בזמן אמת ובתהליך מהיר ופשוט וזה היה באמת מרשים. קודו לאאורטו.

תרשמו לכם צעצוע חדש בשם Azure remote app, אתה מעלה את היישום הארגוני הקיים והישן שלך לענן, כמו שהוא, עטוף בכל המשאבים שהוא צריך כדי לתפקד, והוא יהיה ניתן להרצה מרחוק, מכל מערכת הפעלה ומכל מכשיר (כולל אנדרואיד ואיפד). ממש חזון אחרית הימים. תרשמו לכם באותה הזדמנות להסתכל על Azure remote access manager ועל Azure RMS Document tracking, שמאפשר לך לקבל מעקב טלמטרי (כולל על מפה) מי ניגש לאיזה מסמך בארגון מתי ומאיזה מיקום גיאוגרפי (שניתן להורדה כבר עכשיו כ Preview).

בהרבה ארגונים המחלקות והמשתמשים מחפשים פתרונות לעקוף את זמן התגובה האיטי של מחלקות ה IT ואחד הפתרונות הוא שימוש ב SAAS מבלי לספר בכלל לאנשי ה IT. אז לא עוד, Claud app discovery מאפשר לאנשי ה IT לא רק לגלות מי משתמש במה, אלא גם להכניס את כל השימושים האלה תחת הגנות ה Policy הארגוני וגם לתת לך באותה הזדמנות סטטיסטיקות מדויקות על ההיקף והעלות של השימוש ב SAAS בארגון, לחסום את מי שלא מורשה וסתם להתעלל במשתמשים בשביל הכף וגזה זמין כבר היום.

כאן עלה לבמה terry myerson ודיבר על מה שכל אנשי ה IT מכירים בתור Patch Tuesday, יום השלישי השני בכל חודש שבו מיקרוסופט משחררת גל של תיקוני אבטחה דרך ה Windows Update. זה בדרך כלל מוכר יותר כיום רביעי של "למה כל המערכות התמוטטו לי דווקא היום". מצד אחד אבטחה זה חשוב ומצד שני לא כולם מרשים לעצמם להתקין כל עדכון ברגע שהוא יוצא בגלל שיקולי יציבות, ולחור הזה כמובן נכנסים כל ההאקרים (כי שעה לאחר שיוצא ה Patch הוא מפוענח ויוצא Script שמאתר מי לא התקין אותו ופורץ אליו). מיקרוסופט יודעת שהיא לא יכולה להכריח את כולם להיות מאובטחים בכוח, אז כאן נכנס windows update for business שמאפשר לאיש ה IT לבחור באיזה Ring של אבטחה הוא מעוניין להיות, ובכך להבטיח (אולי) שיותר מערכות בעולם יהיו מוגנות. טרי עקץ באותה הזדמנות את האנדרואיד, שלה אין בכלל מדיניות ברורה של שחרור עדכוני אבטחה, ואין לה אפילו מחויבות כלשהי לאבטחה (אתה מוזמן לקרוא את הסכם הרישוי שאתה חותם עליו כשאתה משתמש בה אם אתה לא מאמין לי או לטרי).

כאן חזר בראד לבמה והתחייב שוב שהענן המיקרוסופטי והענן הארגוני זה אותו דבר ויש לך שליטה מלאה על ההחלטה מה להריץ אצלך ומה (אם תרצה) להריץ בענן הציבורי וירה בקצב מהיר ש SQL 2016 יהיה זמין ל Preview כבר הקיץ, הזכיר את היכולת למתוח טבלה גדולה (למשל Log) מהארגון לתוך הענן באופן שקוף. ש Windows server 2016 ו System center 2016 יהיו זמינים ל Preview כבר הקיץ וגם הזכיר את Desire state configuration על יוניקס וש microsoft operations management suite (OMS) ניתן להורדה ולשימוש כבר עכשיו.

קרוב לשלוש שעות של הרצאה ללא רגע דל, המון חומר חדש, המון כיוונים ושינויים אסטרטגיים. מיקרוסופט עברה שינוי רציני בשנים האחרונות ועכשיו היא מצפה שאנחנו נלך אחריה ונעבור את אותו שינוי. רק העתיד יגיד אם הקפיצה שמיקרוסופט עושה והקצב המהיר, הנוכחי, והעוד יותר מהיר, העתידי, של השינויים, לא יגרום למיקרוסופט להשאיר את כולנו מאחור.   

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *