רשמים מהרצאת הפתיחה בכנס Build 2015

3 במאי 2015

WP_20150429_004

היו סימנים מחשידים כבר בבוקר של היום הראשון. ארוחת הבוקר הייתה קפה, שתיה קלה, ביצים קשות וכמה "עוגיות". צרפתי תמונה כדי שלא תחשבו לרגע שאני צוחק עליכם.

אחרי הארוחה הלכתי לעמוד בתור הענק להרצאת המליאה. התור היה ארוך מאד ונמשך עד השירותים (תמונה מצורפת). ההרצאה אמורה להתחיל ב 8:30 את המדרגות הנעות לקומה השלישית פתחו רק ב 8:10. ב 8:30 עדיין התור היה ענק ולמרות שלא הייתי אחרון בתור אלא במקום טוב באמצע התור, אני ועוד רבים אחרים כבר לא הצליחו להיכנס לאולם המליאה והועברנו לאחר כבוד לאחד מחדרי העודפים כדי לצפות בהרצאת הפתיחה על מסכים. ממש יופי, נסעתי כמה אלפי קילומטרים ושילמתי כמה אלפי דולרים כדי לצפות בהרצאה שיכולתי לראות בשידור חי בבית בתנאים הרבה יותר נוחים.

כדי לזרות מלח על הפצעים, ההרצאה התחילה בזמן, מבלי להתחשב בזה ששליש מהמשתתפים עדיין היו מחוץ לטווח ראיה ושמיעה ועד שהגעתי למסך הקרוב ביותר סאטיה כבר היה עשר דקות בתוך ההרצאה שלו. זה לא היה סוף העולם, כי רוב מה שהפסדתי היה נאום המוטיבציה הסטנדרטי של מה היה פעם וכמה התקדמנו וכמה העולם השתנה וכמה אנחנו המפתחים חשובים ולמה עכשיו זה הזמן הכי טוב להיות מפתח ו/או יזם.

WP_20150429_007WP_20150429_008

מיקרוסופט תמיד הייתה חברה לפתחים ופלטפורמות. מפתחים, כלי פיתוח ופלטפורמות היו תמיד מרכז הליבה העיסקית של מיקרוסופט מההתחלה וללא המפתחים והיצירתיות שלהם מיקרוסופט לא הייתה היום במקום שבו היא נמצאת. באיזו שהיא תקופה מיקרוסופט שכחה את זה קצת וחשבה שהיא רק חברה של מערכות הפעלה ועכשיו (בעיקר בגלל סאטיה) המפתחים חזרו קצת יותר למרכז.

אז לאחר כל נאומי המוטיבציה, סאטיה הזמין לבמה את Scott Gu, האיש והחולצה האדומה, סגן נשיא שאחראי במיקרוסופט על הענן ומערכות ה Enterprise. למי שעוד לא קלט, המיקוד של מיקרוסופט בנקודת הזמן הזו הוא להעביר את כולנו לענן. סקוט הזכיר בקצרה את אופיס 365, דינמיקס, הפריסה ב 19 אזורים גיאוגרפיים (יותר מכל המתחרים ביחד) והאלסטיות האינסופית שהענן נותן לך. הענן זה כבר מזמן לא משהו שאתה יכול להקיף בהרצאה של שעה, יש בו מעל 500 שירותים שונים שמתחברים אחד לשני ומאפשרים לבנות מה שאתה רוצה בסגנון של חיבור קוביות לגו. הענן של מיקרוסופט משרת היום חצי מיליארד משתמשים ברחבי העולם וההתייחסות הנכונה היא לחשוב עליו כמערכת הפעלה, שבדיוק כמו כל מערכת הפעלה היא מספקת שירותים ליישומים שאתה כותב. כמו כל מערכת הפעלה גם ה Azure מתפתחת כל הזמן ונוספים לה שירותים ויכולות נוספים. אלא שבניגוד למה שהיינו רגילים בעולם מערכות ההפעלה, הענן לא מוציא גירסה חדשה פעם בשנה, בענן, כיום, התהליך הוא רציף. בכל מחזור של כמה שבועות יוצאת "גירסה" חדשה של הענן, עם שירותים ויכולות נוספים, בקצב מפחיד שלא ניתן ממש לתפיסה.

הבעיה העיקרית שיש לך כאשר אתה מתעסק במערכות בהיקף כזה, זה איך להתקין את התוכנה שלך על הפלטפורמה שבה אתה מעוניין (יוניקס, חלונות, Node.js) בצורה קלה, ועוד יותר חשוב, כשאתה גדל, איך אתה מנהל את כל ההתקנות האלה על כל המכונות שמריצות את היישום שלך, במקביל ובצורה אוטומטית. מיקרוסופט אימצה לצורך הענין את Docker, שאם אני יכול לסכם אותו בשורה אחז, זו סביבת התקנה והרצה שלוקחת את המערכת שלך ואת כל התלויות שלה ואורזת אותה בתוך קופסה שניתנת להרצה בכל מערכת הפעלה שתרצה, בסביבת הרצה שמפעילה אותה מידית. מעין הכלאה של מכונה וירטואלית ותכנית Setup חכמה. כאן עלו לבמה Ben Golub מנכ"ל ואחד המייסדים של Docker ביחד עם מיודעינו מרק רוזנוביץ. בן היה מלא שבחים על שיתוף הפעולה עם מיקרוסופט ועל זה שמיקרוסופט אימצה את הפתרון שלהם ונתנה להם את כל הסיוע להוסיף את התמיכה הנדרשת כך שהמוצר שלהם ירוץ בתמיכה מלאה תחת הענן המיקרוסופטי (במקום לבלוע אותם או להילחם בהם) ואילו מרק, למרבה השעשוע, שימש בקטע הזה בתפקיד נער ההדגמות והדגים עד כמה השימוש בכלי הזה פשוט וקל והעלה לענן תוך כמה דקות באמצעות המעטפת של Docker, יישום Node.js-י תחת יוניקס ויישום ASP.NET בשרת חלונות. מסתבר שהתמיכה של מיקרוסופט היא לא רק בהתקנה אלא גם בכלי הפיתוח. אתה יכול לדבג באמצעות VS יישומים שרצים תחת Docker בתוך סביבת הריצה של Docker.

סקוט חזר לבמה והציג את ה NET Core שעובד לא רק על חלונות אלא גם על Unix ו Mac ומאפשר לך להריץ (ולדבג !!) את אותו קוד על כל מערכות ההפעלה. אחר כך סקוט המשיך בתיאור תמציתי של היכולות שנותן הענן ו Azure למפתחים עם דוגמאות מכל מיני חברות החל מחברות הזנק וכלה בענקי תעשייה, הציג את ה Azure App Service והסביר כיצד הוא מאפשר לך לנהל את כל מחזור החיים הרציף של היישום שלך בכל רחבי העולם ולתמוך בכל סוגי ה Clients בכל היקף דינמי שיידרש וכמובן מאפשר לך לשנות את ה Scale בצורה אוטומטית לפי העומס.

כדי להציג את כל היכולות הללו הוזמן לבמה Scott Hanselman שהוא PM בכיר שדיבר על תנועת ה Makers, שזה כיום חוד החנית של היזמות בתחום IoT ובתחומי פיתוח אחרים (השם החדש לכל המשוגעים שמפתחים את הדור הבא של הדברים במרתפים ובגראז'ים הביתיים) והראה יישום ASP.NET שרץ על ה Core .NET, את אותו יישום מתורגם ל Modern Application על מחשב שולחני או טאבלט עם תמיכה באפצ'י קורדובה כדי לייצר יישום נייד לטלפון חלונות וגם לאנדרואיד שרץ על האמולטור של אנדרואיד (שהוא כיום חלק בלתי נפרד מסביבת הפיתוח של VS ורץ יותר מהר מזה שבא עם ערכת הפיתוח של אנדרואיד), כשהקוד מנוהל עם VS Online על Git תוך מימוש מלא של Continues Integration, הטמעה, Scaling ו Monitoring מלא בזמן אמת.

סקוט הציג איך הקונספט של Logic application מאפשר לחבר עם Swagger את כל המערכות העסקיות בארגון ביחד ולא משנה מאיזה יצרן הם מגיעות ולייצר ככה תהליכי עבודה עיסקים המקושרים לכל המערכות הארגוניות. וכדי לסיים את החלק שלו בבאנג, סקוט (שמכנה את עצמו The Lesser סקוט כדי להבדיל בינו לבין סקוט Gu) הראה ש Visual Studio Online עובד גם על מקינטוש, שזה אולי לא חכמה כל כך גדולה, אבל אז הוא התקדם צעד אחד נוסף והציג גירסה של Visual Studio Code שרצה על מקינטוש, יוניקס וכמובן גם על חלונות. השורה התחתונה כאן היא שמיקרוסופט רוצה ש Visual Studio יהפוך להיות מערכת הפיתוח המועדפת והמובילה לכל עולם המפתחים כולל אוכלוסיית הקוד הפתוח, היוניקס והמקינטוש. וכן, Visual Studio תומך גם ב Objective C ויודע לייצר יישומים אוניברסליים ל iOS (עדיין תצטרך להחזיק מקינטוש פיזי אחד בסביבה כדי לשגר אותם לחנות של אפל). ומאפשר Debugging מלא גם של יישומי .NET שרצים תחת Mono. ודרך אגב, הגירסה הזו של VS היא חינמית.

סקוט גו חזר לבמה להציג את ה Azure Service Fabric שזה מימוש מלא של התחזית של Juval Lowy (שמגיע לארצנו ביולי להעביר את ה Project Design Master Class) על Every Class is a Service וזה נושא מרתק שאכתוב עליו בהזדמנות רשומת רשת (בלוג פוסט) נפרדת. הרעיון הוא שאתה כותב מערכת רגילה עם Classes ועם Objects אבל כל אובייקט רץ בענן (המיקרוסופטי או הפנים ארגוני) עם יכולת Scale Out מלאה ועם שמירת State כשצריך. בוגרי ה Architects Master Class של Juval שבנו מערכות לפי ההנחיות שלמדו בקורס, יוכלו להעביר את המערכות שלהם לטכנולוגיה החדשה כמעט ללא שינוי ולהינות מכל היתרונות שהיא נותנת.

כפי שכבר ציינתי מקודם, ה Azure הוא מערכת הפעלה שלמה עם המון שירותים וכל מה שאתה צריך לעשות כיום כדי לבנות יישום זה לבחור את הקוביות (של מיקרוסופט ושל גופים אחרים) לקשר אותם אחת לשנייה במימשקים המתאימים (של מיקרוסופט או של עולם הקוד הפתוח) והכל רץ ומתקתק ומנוטר. הקטע של יכולת החיבוריות לעולמות חיצוניים פתוחים או סגורים הופך את ההצעה של מיקרוסופט לאטרקטיבית במיוחד. לדוגמא, אם אתה צריך אבן בניה של מסד נתונים, תוך כמה דקות אתה מעלה מכונה וירטואלית משבלונה קיימת, שמריצה איזה מסד נתונים שאתה רוצה (לא רק SQL) ומחבר אותה ליישום שלך, תהליך שבעולם הישן היה לוקח ימים. זה כל כך פשוט ונוח שיש סיכוי גדול שתתמכר לנוחיות הזו ותעביר את כל המערכות שלך לאזור ולו רק מתוך עצלנות טהורה. דרך אגב, כדאי לכל מי שהמומחיות שלו היא בתחום מסדי הנתונים לבדוק את הצעצוע החדש של מיקרוסופט בתחום הזה, ה Elastic Database Pool.

הנושא הבא שסקוט הציג היה ההתקדמות העצומה של תחום ה BI, להקים מערך BI ארגוני היה בדרך כלל עבודה תשתיתית של כמה שבועות בעיקר אם אתה משתמש בכמה טכנולוגיות כמו hadoop או nosql. כיום אתה מייצר מערך ניתוחי כזה בענן תוך פחות משעה, מפעיל אותו בכל Scale שתרצה רק בזמן שאתה צריך ומשלם רק על הזמן שהוא עובד. זה משנה לגמרי את השיקולים והעלויות של הקמת מערך ארגוני כזה. תחום ה Machine Learning שפעם היה תחום של מומחים בלבד, נהיה זמין עד כדי כך, שכל סטודנט שלומד BI ו Machine Learning באקדמיה, יכול תוך כמה דקות, להגדיר תהליכי ניתוח ולמידה למערכת בענן ולשלוח אותה לשחר לטרף על כל מאגר נתונים בכל גודל ובכל היקף, ולראות איזה תובנות מעניינות הוא  מצליח לחלץ מים המידע. חיזוי משחקי NFL זה נחמד (וזו דוגמא שהוצגה של סטודנט) אבל כל היכולות האלה נהיות הרבה יותר חשובות כאשר אתה מקשר אותם לים המידע שמשגרים סנסורים שונים בעולם ה IoT, ששם כל נושא איסוף וניתוח המידע והוצאת תובנות בזמן אמת הרבה יותר משמעותי. אז קבלו בבקשה את Data Lake, שירות מסד נתונים בגודל אינסופי עם קישור ישיר לפורמט ההדוף, מוגן באבטחה ברמת Enterprise ומותאם במיוחד לאיסוף כמויות אינסופיות של מידע מכל סנסורי ה Iot שלך (ולא רק) ישירות לעיבוד זמן אמת, עם כלי האנליזה שמספק לך האזור להפקת תוצאות ותובנות, בכל רמה ועומק שתרצה.

בשלב הזה חזר לבמה סטיה כדי לדבר על Office ועל השינוי הארגוני שמכלול הכלים והיכולות של Office, לצורותיו השונות, יוצרות בארגון. השיתופיות הנוחה והבטוחה בין גורמי פנים וגורמי חוץ הניתנת לביצוע בקלות רבה באמצעות הכלים והשירותים של Office מאפשרים התחברות ארגונית נוחה גם למערכות פנים ארגוניות כולל מערכות של צד שלישי כמו SAP. באותה קלות ובטיחות ניתן להתחבר גם לשירותים ומערכות חיצוניים לארגון. אחר כך הוצג מוצר החדש במשפחת Office שנקרא Swag, שזה כלי שנותן יכולת "לספר סיפור" עם כל יכולות המדיה, הוצג שילוב של כל מיני תוספים ל Outlook כמו Uber ו Salse force ומה שהכי חשוב הוצג מימשק אחיד לכל יישומי Office המאפשר לך לשלוף מכל יישום גרף ג'יסוני של הנתונים שאתה מחפש. שאל AD על משתמש, שאל עם קבצים, שאל על נתונים וכולם זמינים לך דרך מימשק ה API האחיד. המימשק האחיד מאפשר גם למפתחים וגם למשתמשים חכמים להתממשק ולפתח בקלות יישומים ושירותים ארגוניים ולשתף אותם בארגון בסגנון של רשת חברתית. אז תזכרו את המונח Office Graph ובאותה הזדמנות תציצו במה שה SkyPe SDK החדש יכול לתת לכם.

מכאן עבר סטיה לדבר על חלונות 10 והזמין לבמה את טרי מאירסון. השורה התחתונה שהוצגה היא שחלונות 10 נותן פתרון לכל סוגי ה Devices כל ה Form Factors, כל ארכיטקטורות היע"מ (CPU) עם אותו סט API ועם אותו מימשק תכנה כך שאתה מפתח פעם אחת לכל המכשירים והארכיטקטורות עם ה Unified Application (וזה לא רק ברמת היישום אלא גם ברמת ה Device Drivers). מה Desk Top דרך ה Mobile וה Tablet, דרך ה Xbox וכלה ברמת החפיצים (Gadgets) הסופר חכמים כמו ה Hololense, והטפשים ביותר מהמשפחה הנמוכה של ה IoT. אותו קוד ירוץ על כולם, ממש חזון אחרית הימים. כמעט שכחתי את הנושא העיסקי, כל היישומים לכל ה Devices ימכרו באותה חנות. וקחו בחשבון שברגע שאתה יוצא מעולם הטלפוניה ומרחיב אותו לכל יישומי חלונות, השוק של משתמשי חלונות גדול בסדר גודל מהשוק של כל הטלפונים המתחרים ביחד. השורה התחתונה, כתוב יישום אוניברסלי אחד והוא זמין לכל המכשירים ולכל סוגי הלקוחות השונים של סביבת חלונות לסוגיה וזה שוק עצום בהיקפו.

הקטע הבא שטרי הציג הוא מפכה של ממש. נכון, לפתח Unified application לוקח רבע מהזמן שלוקח לפתח יישום דומה במערכות המתחרות אבל יש לרובנו יש כבר יישומים קיימים מטכנולוגיות ישנות. אז הנה המהפכה. מיקרוסופט מספקת לך סט של תוכניות המרה שמאפשרות לך להמיר את היישום הקיים ל Unified Application. קח את יישום ה Web הקיים שלך והמר אותו בלחיצת כפתור ליישום מאוחד. קח את יישום ה Desk Top הדוט נטי או ה Win32 הקים שלך והמר אותו בלחיצת כפתור ליישום מאוחד (כולל C++ וסילבר לייט!) ומה שאולי לא ציפיתם לו בכלל זה שאתה יכול באותה צורה לקחת את יישום האנדרואיד ו/או ה iOS שלך ולהמיר אותו באותה צורה ל Unified Application כך שירוץ לא רק על ה Windows Phone אלא גם ב Xbox ובטבלטים החלונאים.

צריך לראות את זה כדי להאמין, ההמרה פשוטה יחסית ואם אתה רוצה להשאיר את היישום כפי שהוא זה בסדר ואם אתה רוצה באותה הזדמנות להוסיף לו יכולות שיש רק ב Unified Applications, אתה יותר ממוזמן להוסיף אותם. אם מקודם המשמעות של להמיר קוד איפוני או אנדרואידי לעולם החלונות הייתה לכתוב מחדש את היישום, עכשיו זה נעשה בלחיצת כפתור מבלי לשנות את הקוד (כמעט). למי שסקרן לדעת איך יישומי אנדרואיד ירוצו על טלפון חלונות, אז מיקרוסופט הוסיפה לחלונות 10 תמיכה, כך שלכל דבר שהאנדרואיד יודע לעשות תהיה פעולה שוות ערך במימשק היישום המאוחד. ומה שיותר מגעיל, Visual Studio יודע עכשיו לפתח ב Objective C ואתה יכול לפתח עליו את כל פרויקטי ה iOS שלך (עדיין תצטרך מקינטוש כדי לשגר אותם לחנות של אפל אבל לפחות יהיה לך יותר קל לפתח).

כאן עלה לבמה Joe Belfiore גם כן סגן נשיא לעניני טאבלטים טלפון ו PC. ודיבר על איך מוכרים לביליון משתמשי חלונות את חלונות 10 ואת כל הצעצועים שלכם. אז ככה, יש שטח ב Start Manu שבו תקבלו דיווח על יישומים חדשים בהתאם ליישומים שאתה משתמש בהם בפועל (האח הגדול יודע). גם חלון ה New Tab יכיל שטח "פרסומת" דומה וגם ה Lock Screen. כל מה שאתה צריך זה להפעיל Feature שנקרא Spot Light שייעזר גם בקורטונה (שבתור העוזרת האישית המסורה שלך יודעת עליך הכל) כדי לתת לך רמזים על יישומים מעניינים שאולי יענינו אותך במיוחד, בהתאם למה שאתה עושה בפועל. זה מה שנקרא ההתאמה האישית המוחלטת של העולם השיווקי בהתאם לפרופיל ה DNA האישי שלך ולמה שאתה עושה איתו בפועל (בניגוד לפוטנציאל שלך שהוא אבסטרקטי מדי). האח הגדול זה ילד קטן לעומת העתיד הקרוב שמחכה לכולנו כאן ועכשיו. ושלא תבינו אותי לא נכון, זה לא Windows 10 או מיקרוסופט, זה התעשייה, וזה קורה כרגע עם Facebook, עם Google, עם Appel עם Microsoft, עם ה NSA ועם הממשלות של כולנו ובטח יש עוד כמה ששכחתי להזכיר כאן. עולם חדש ואמיץ נבנה כאן.

מכאן עברנו לעולם הגלישה עם הגלשן החדש של מיקרוסופט, שם ישן Spartan, שם חדש Edge. תשכחו מ IE, זה עולם חדש עם יכולות הרחבה חזקות. הוא חושף לאתר את כל יכולות ה Unified Applications והאתר יכול לדעת את זה ולייצר למשתמש חווית משתמש חזקה יותר. הוא כתוב בעצמו כ Unified Application רק כדי להוכיח שניתן לעשות דברים גדולים עם היישומים המאוחדים.

בשלב הזה עלה לבמה Alex Kipman ולכל הגיקים שבקהל הוא הציג את משקפי ההולוגרמה של מיקרוסופט Hololens, הקהל היה יכול לקבל תמונה של מה שרואים מתוך המשקפיים באמצעות מצלמה מיוחדת שעליה "הורכבו" המשקפיים. זה קונספט חדש לגמרי של מימשק משתמש ויכולות וזה גם מימד חדש לגמרי של יכולות ואפשרויות. אתה בונה עולם וירטואלי תלת מימדי מסביב לך ויכול לשתף אותו עם אחרים וכולכם יכולים להגיב ביחד על העולם הוירטואלי הזה ולערוך בו שינויים ועדכונים בו זמנית. אי אפשר להביע את זה בכתב, אתה צריך לראות את זה בעצמך כדי להבין. החמרה עדיין לא זמינה לקהל הרחב אבל הטענה היא שהיא תהיה זמינה ב Time Frame של חלונות 10 דהיינו בשנים הקרובות.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 תגובות

  1. אלעד כץ4 במאי 2015 ב 18:42

    גדי, כרגיל, תענוג לקרוא פוסטים שלך 🙂

    הגב
  2. Pingback: יום ראשון של Ignite 2015 ורשמים מהרצאת המליאה | GadiM - Gad J. Meir www.idag.co.il