מגמות בתחום ה Production Time Debugging ויום הדרכה על ה Windows Performance ToolKit

24 בנובמבר 2013

אין תגובות

ExpertDays2013 לפני לא הרבה זמן, מומחיותו של איש ה Production Time Debugging הייתה ביכולת שלו להוציא Dump – ים מסביבת הייצור ומניתוח מעמיק שלהם. ל Dump יש הרבה יתרונות אבל החיסרון העיקרי שלו הוא שהוא נותן את תמונת הזיכרון של היישום בנקודה אחת בזמן. תופעות דינמיות כמו זליגה, דורשות כבר השוואה בין Dump – ים וגם אם מצאת מה הזליגה, אתה לא תמיד יכול להוציא מה Dump איך היא נוצרה. העובדה של Dump אין זיכרון היסטורי היא בעצם נקודת החולשה העיקרית שלו.

מעקב דינמי אחר התנהגות היישום כדי לאתר את המסלול שדרכו נוצרת הבעיה, כרוך תמיד בפשרות כואבות. ככל שאתה דוגם את המערכת ברזולוציה יותר גבוהה, ככה ההתערבות שלך במערכת מורגשת יותר וככה גם גדלה כמות האינפורמציה שאתה צריך לעבד על מנת לקבל תובנות משמעותיות על הבעיה. זה לא משהו חדש, התופעה של ה Observer effect מוכרת וידועה כבר שנים בספרות המקצועית וכל מי שעבד עם Profiler – ים מכיר אותה היטב.

אחת מהתשתיות החזקות ביותר שמיקרוסופט בנתה לתוך מערכת ההפעלה שלה היא תשתית ה Event Tracing for Windows או בקיצור ETW. התשתית הזו שזמינה לכל מי שרק רוצה להשתמש בה' מאפשרת לאסוף ביעילות מדהימה כמויות עתק של מידע, בקצב עצום, כאשר יש למפעיל שליטה מדויקת מאד על התקורה שאיסוף המידע הזה מעמיס בה את המערכת. לדוגמא, איסוף של 20,000 נקודות דגימה לשנייה, יכול להתבצע בעומס של פחות משלושה אחוז של ה CPU. הבעיה מתעוררת בשלב הבא, כאשר לאחר כמה דקות אתה מקבל קובץ ענק עם ג'יגות של מידע ואתה צריך עכשיו לנתח את כל הנקודות הללו כדי קבל תובנות.

מיקרוסופט מספקת עם ה SDK את ה Windows Performance Toolkit או WPT בקיצור. הכלי הזה מאפשר לכל מי שמעוניין, לאסוף מידע ממערכת חיה, תוך שליטה טובה על פרמטרי האיסוף והתקורה. ומה שיותר חשוב, יש בחבילה גם כלי ניתוח, המאפשרים לקבל תמונה גרפית ומספרית ברורה של האירועים, כאשר הם ניתנים לקיבוץ וסיכום  על פי פרמטרים שונים, לפי רמת העניין והעומק של החוקר. מאחר והמערכת יכולה לאסוף גם Call Stacks של היישומים הפועלים, אתה יכול לקבל באמצעותה מידע מעמיק על התנהגות היישום הבעייתי ועל הצורה שבה היישום הזה משפיע ומושפע מהיישומים האחרים שרצים במערכת באותו זמן וגם לחקור באמצעותה באותה הזדמנות קשרי גומלין.

הסיבה שאני מספר לכם את כל זה, היא שאני מעביר ביום א' ה 8/12/13, יום שלם על WPT ב Expert Days 2013, ומי שמעוניין ללמוד יותר לעומק על הכלי והיכולות מוזמן להירשם.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *