ניהול תשתיות- כל מה שחדש חשוב ו…מעניין 20130520

20 במאי 2013

המפגש הזה הינו חלק מסדרת מפגשים המוקדשת לאוכלוסיית מנהלי התשתיות. לסדרה כולה קוראים Tech Days 2013, והסיבה העיקרית שהתעוררתי מוקדם בבוקר כדי להגיע למפגש הזה, היא ששני נושאים שנוגעים ישירות לתחומי ההתמחות שלי כיכבו באירוע הזה.

את האירוע פתחה קרן רייטן במסגרת תפקידה כשמרטף של קהילות המפתחים ואנשי התשתיות. אז מי שלא מעודכן ולא יודע על מגוון הפעילויות והאירועים שמיקרוסופט עושה לאנשי התשתיות, מתבקש לעשות Like לדף ה Facebook של הקהילה, להציץ מדי פעם בבלוג של הקהילה, ולהירשם לקבלת דף המידע החודשי לקהילת התשתיות בדואל. להלן הקישור לגיליונות האחרונים של המידעון, הקישור להרשמה מופיע בצד שמאל למטה באזור של הלינקים השימושיים.

PS100 008 (600x800)

ההרצאה הראשונה הועברה על ידי קובי לוי ושחר בנד שדיברו על חידושים ב System Center Configuration Manager 2012 SP1, אני לא הולך לסכם כאן את כל ההרצאה אבל כמה נקודות שקפצו לי לראש. קודם כל למי שעוד לא תפס, כל העולם המיקרוסופטי, מנוהל כיום עם Power Shell. אם אתה לא מכיר את הכלי, הגיע זמן שתלמד אותו לעומק, אחרת אתה מעכב את הקריירה שלך וגם גורם נזק לארגון שלך. דבר נוסף שכדאי לזכור, זה שיש מסביב למוצר גם קהילה עולמית, שמייצרת כלים שכדאי לדעת עליהם כמו למשל Right Click.

PS100 028 (800x599)

האולם היה מלא מפה לפה, ההרצאה הייתה גדושה, אז דבר ראשון שעשיתי כשיצאנו להפסקה היה לארגן לעצמי עוד כוס קפה כדי להיות ערני להרצאה הבאה.

PS100 046 (800x601)

להרצאה השנייה עלו לבמה יניב שמולביץ ממיקרוסופט ושרון אברבנל מ Yside, כדי לדבר על ניפוי ואיתור תקלות בסביבת NET. באמצעות ה APM של SCOM 2012 SP1. ההרצאה התחילה בדיבורים על הזימזומילה (BuzzWord) החדשה, הלהיט התורן, הלא הוא ה DevOps. כל מה שאתה צריך כדי שמפתחים ישבו וידברו עם אנשי התשתיות זה DevOps והבעיה פתורה. כל פעם שאני שומע את המונח הזה נשרף לי הפיוז. כאילו שקונקטור שמחבר את SCOM עם TFS, ומאפשר לאנשי התשתיות לפתוח תקלות ישירות מול המפתחים ב TFS, זה כל מה שצריך, כדי שיהיה DevOps. והבעיה של התקשורת בין שני השותפים בעל כורחם האלה, תיעלם כבמטה קסם. אני מלווה את הנושא של מפתחים מול אנשי תשתיות כבר הרבה שנים, ואני גם יודע מה צריכים לעשות המפתחים כדי להכין את היישום לסביבת הייצור, וגם מה צריך לעשות מערכתית, כדי שמי שמגדיר את הדרישות לפרויקט יכלול בתוכו את ה Features הנדרשים לתפעול נכון בסביבת הייצור. אני מדבר על זה כבר שנים (כולל לפני כמה שבועות ב SDP של סלע), ולא חיבור פיזי בין TFS ל SCOM זה פתרון הקסם.

PS100 039 (800x601)

גלשתי קצת הצידה כי קפץ לי הפיוז, אבל בואו ונחזור ל APM, שהוא אחד התוצרים של רכישת חברת AviCode על ידי מיקרוסופט. יצא לי לפגוש את AviCode אצל יותר מלקוח אחד, וזה שהוא משולב כיום בכלים של מיקרוסופט גורם לי לרגשות מעורבים. נתחיל מהצד החיובי, כל כלי שמאפשר לאסוף מידע בזמן אמת ממערכות ייצור, ומסוגל להעביר אותו בפורמט נוח ולעיס למפתחים, הוא כלי טוב. וה APM עושה את זה היטב. אבל יש גם נקודת סכנה. הכלי הזה מאד רגיש לקינפוג נכון (דבר שגם הודגש בהרצאה), אם אתה אגרסיבי מדי בבחירת הפרמטרים, סביבת הייצור שלך תתחיל לזחול. אם אתה עדין מדי בפרמטרים, אתה יכול לפספס את הבעיה. זה לא כלי לטירונים ואתה צריך לעבוד איתו מאד בזהירות.

אבל מה שמפריע לי בכלי הזה (ובהרבה כלים אחרים), זה שהם באים לפתור בעיה, שהייתה צריכה להיפתר כבר בשלב ה Design של היישום. כל כלי אוטומטי גנרי, תמיד ייתן לך את הנקודה שבה קרה ה Exception, אבל הוא לא יכול לתת לך את הקונטקס של התקלה, ומה המשמעות האפליקטיבית שלה. המפתחים הם אלה שיודעים את הפרטים האלה, ובתכנון נכון של טיפול בתקלות, הם היו צריכים לדווח את זה לאנשי התשתיות, ברגע הארוע בעצמם, עם הקונטקס, ועם המשמעויות. ולא לחכות שכלי חיצוני, יאתר שיש בעיה, וידווח את מה שהוא חושב כתקלה לאנשי התשתיות, ומשם יתחיל הטלפון השבור, שעולה לתפעול השוטף כל כך הרבה זמן וכסף.

עד שהמפתחים לא יקבלו את השילוב עם SCOM ו APM כדרישה מפורטת של Feature במוצר, ועד שהם לא ישלבו Instrumentation במוצר שהם מפתחים כדרישה הכתובה במפרט, כל הדוחות היפים של ה APM, ישמשו ככלי עזר נוסף למנהלה, כדי לראות שיש להם בעיות במוצר (כאילו שהם לא ידעו את זה קודם), ויוליכו לשרשרת אינסופית של תיקונים נקודתיים של בעיות קצה, מבלי לפתור את הבעיה האמיתית, שמסתתרת מאחורי כלל הבעיות האלה. אף כלי לא יכול לפתור בעיות תקשורת, ועד שאנשי התשתיות לא יהיו חלק שווה ערך בצוות הפיתוח, הבעיה האמיתית לא תיפתר. ואתם מוזמנים להסתכל בשבלונת ה MSF של ה TFS, כדי לראות שזו דרישה, שקיימת בהנחיות של מיקרוסופט לפרויקטי תכנה, כבר עשרות שנים.

ההרצאה האחרונה היתה של בני לקונישוק, ועסקה במה חדש ב Windows 8 מבחינת יכולות, מימשק משתמש, ביצועים, וגם מעט מדי על ה WPA, שזה כלי חזק מאד שמשתמש ב ETW על מנת לתת את המידע הנדרש לאיתור תקלות מורכבות. ההרצאה קוצרה קשות על מנת להספיק ולעמוד בלוחות הזמנים שגלשו, וחבל, כי הנושאים שהוא העלה בהרצאה, הם המוטיבציה הטובה ביותר כדי לשכנע כל איש תשתיות, לעבור ל Windows 8 ול Windows server 2012 כמה שיותר מהר. מבחינתי, הנושא הכי חשוב היה הדגש, שבני שם על ETW, שהיא למי שלא יודע, תשתית תקנית שנמצאת בעולם החלונות, מאז Windows 2000, ואין כמעט מוצר במיקרוסופט, שלא משתמש בה ככלי Instrumentation.

PS100 066 (800x600)

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *