חוויות מכנס ביצועים 2013 אי שם

2 באפריל 2013

גם השנה הוזמנתי להרצות בכנס הביצועים שנערך אי שם. זו לא פעם ראשונה שלי באירוע החשוב והמעניין הזה ואני תמיד שמח לקחת בו חלק. בהסתכלות שלי, יום עיון שעוסק ספציפית בנושא החשוב והמורכב של שיפור ביצועים, רק מדגיש את החשיבות שהארגון רואה בנושא החשוב הזה. ועל זה מגיע לארגון הנ"ל Kudos.

20130319_101914 (800x364)

את היום התחיל מי שאחראי על תחום ביצועים בארגון שהציג את המחלקה שלו ואת השירותים שהיא נותנת לכלל המשתתפים ודחק בהם להשתמש בהם. לאחר מכן עלה ה CIO של הארגון  והדגיש עד כמה נושא הביצועים הוא נושא חשוב ועד כמה למדוד כל דבר ולתקף כל הנחה זה אבן בסיס של תכנון מערכת שצריכה לעמוד בסף ביצועים נדרש. הקטע שהכי מצא חן בעיני בהרצאה שלו, היה התיאור החי שהוא נתן, מהניסיון האישי שלו, על מה שקורה למערכת, שמתוכננת, על פי המפרט, לטפל בכמה מאות רשומות לכל משתמש, כאשר מסתבר לפתע, שהמשתמש עובד עם כמה אלפי רשומות, ומי שכתב את הדרישות פשוט פספס בגדול. זה מהחיים.

הרצאת ה  KeyNote הבאה הייתה ההרצאה שלי שעסקה בנושא החביב עלי, הכנת היישום לסביבת הייצור. הרבה השתנה בשנים האחרונות בתחום הזה, וההרצאה שלי עברה הרבה עדכונים ונוספו לה הרבה דוגמאות. אבל העקרונות נשארו אותם העקרונות. במחשבה נכונה על סביבת הייצור כבר בשלב התכנון של המערכת, אתה יכול לגרום לכך שעלויות התפעול והתחזוקה של המערכת שלך יהיו משמעותית זולות יותר. ומה שמרגיז אותי תמיד, זה שאתה עושה את החיסכון הענק הזה, בתוספת זניחה לחלוטין לעלות הפיתוח. כלומר זה Win-Win לכולם, ועדיין, הרבה מדי גופי פיתוח, לא עושים את זה בכלל. השקפים של ההרצאה ניתנים להורדה בקישור הבא.

Program (478x640)

הרצאת ה KeyNote אחרי, עסקה בשיפור ביצועים בגישה למסד נתונים על ידי קישור באמצעות  Cache בטכנולוגיה של אורקל והועברה על ידי שחר גזיאל מאורקל. אני לא מכיר את הטכנולוגיה הספציפית הזו של אורקל אבל כן מכיר את פרויקט Velocity של מיקרוסופט והיו רגעים שבהם לא הייתי בטוח על איזו משתי המערכות המרצה מדבר (:-)).

ההרצאה הבאה (גם היא KeyNote) הועברה על ידי שמואל קרקובר ואלון איזנברג מ SAP והיא הציגה את הנסיון שלהם והתובנות שרכשו ביישום בפועל של אינטגרציה רציפה במערכת התכנה שהם פיתחו ב SAP. למי שלא מעודכן בטרנדים ובמגמות בעולם הפיתוח אז אינטגרציה רציפה (Continuous integration)זה השלב הבא אחרי בילד רציף. דהינו לאחר שאתה עושה Check In זה לא רק מקמפל ובומה את הפרויקט לבד אלא גם בודק שהכל עובד ומפיץ אותו אוטומטית ללקוחות ללא מגע יד אדם. מבחינתי זו היתה ההרצאה הכי מעניינת כי הם השתמשו בכלים זמינים וברובם חינמיים והרימו את הפרויקט המורכב הזה בעשר אצבעות והתובנות שהם הפיקו בתהליך מבחינתי שוות זהב.

image

בשלב הזה הלכתי למסלול של Java כדי לשמוע על אמיר ציפורי מאורקל מדבר על מדידת ביצועים ו Debugging ב Java. אמיר הציג את ה JVM Diagnostic של אורקל והראה במה הכלי הזה יכול לעזור כדי לדבג ולשפר ביצועים של יישומי Java. אני לא אוהב את שפת Java (ואני עוד יותר לא סובל את Java Script אבל זה בכלל לא קשור לנושא), אבל לפעמים אני נאלץ ללכלך את הידיים, והכלי הזה הוא יותר טוב מאשר לעבוד ללא כלים בכלל.

בשלב הזה חזרתי למסלול ה NET. לשמוע את אלי אופק ממיקרוסופט נותן הרצאה מעולה על PerfView. אני מכיר את הכלי ומשתמש בו, אבל למרות זאת אלי הצליח להראות לי כמה דברים שלא הכרתי, וגם סיפק לי כמה כיווני חקירה נוספים לכלי הגמיש והחזק הזה.

20130319_101940 (800x654)

בשלב הזה שוב הגיע תורי לתת הרצאה. נושא ההרצאה היה מבוא ל WinDbg. אני מאד מתלהב מהכלי החזק והגמיש הזה, שמאפשר לך לחקור את הקרביים של התכנה בכל עומק שתרצה ולהגיע לתובנות שקשה לקבל ממקורות אחרים.  כמו כל כלי חדש יש הרבה פרטים קטנים שאתה צריך לדעת כדי להשתמש בו נכון. וההרצאה הייתה מלאה בפרטים כאלה. קצת קשה להעביר את ההתלהבות כשאתה ההרצאה האחרונה של היום, אבל אני מקווה שהצלחתי. השקפים של המצגת ניתנים להורדה בקישור הבא.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 תגובות

 1. Shmuel Krakower3 באפריל 2013 ב 12:24

  תודה על המשוב החיובי, הייתי נורא קצר בזמן באותו היום ורק עכשיו אני מבין שפספתי לא רק אחת אלא שתי הרצאות שלך.
  למזלי הורדתי את המצגות והבנתי שאת המצגת על WinDbg אני כבר מכיר ואת מצגת הפתיחה אני מכיר מגרסה ישנה שלה, ככה שאני מרגיש שהפסדתי קצת פחות 🙂

  הנושאים שאתה מדבר עליהם מתחברים מאוד לכל העניין של אינטגרציה רציפה בייחוד מכיוון שהם מאפשרים שליטה קלה יותר במדידות שחוזרות על עצמן, כי הרי, כפי שאתה אומר, הפיתוח זה החלק הקצר. התפעול של המערכת לאורך זמן, זה המקום בו כמה שיותר אוטומציה, עוזרת לנו למנוע טעויות ולעקוב ביתר קלות על הבעיות החדשות שצצות.

  החדשות הטובות, יש מספיק ארגונים בארץ שיעבדו בצורה ידנית ולא יעילה עוד שנים רבות, מה שמבטיח לך עוד ועוד עבודה בכיבוי שריפות (או תיקון סתימות)

  הגב
 2. נחום5 באפריל 2013 ב 16:50

  שמתי לב שבשתי המצגות רשום SUMMERY ולא SUMMARY.

  הגב