מפגש אוקטובר של TechAviv ועולם חברות ההזנק

20 באוקטובר 2012

תגיות: , , ,
אין תגובות

אחד מידידי המליץ לי לבוא ולבקר במפגש מעניין של חברות הזנק. הוא לא סיפק לי יותר מדי פרטים רק מיקום ושעה. כך מצאתי את עצמי צועד בסביבה פסטורלית אי שם במרכז הארץ, בדרך לאודיטוריום הגדול שבו נערך המפגש. הגעתי מוקדם, בכניסה היה שולחן עם מדבקות עם שמות של כל מיני אנשים, חלקם עם תמונות, חיפשתי את השם שלי ומשום מה לא מצאתי אותו, אז לא עשיתי מזה עניין, ופשוט נכנסתי פנימה והתמקמתי לי אי שם בשורות האחרונות.

אם מישהו חושב שיש לנו בארץ סצנה של מועדונים, זה כלום לעומת הסצנה של חברות ההזנק. יש פה כזה ים של פעילות, שצריך צוות של כמה עשרות אנשים רק כדי לדעת מה קורה. פתאום מתברר לי שכמעט כל מי שאני מכיר, יש לו איזה שהיא חברת הזנק, שהוא מריץ בחשאי או בגלוי. ואם אין לו חברת הזנק אז הוא יועץ לחברת הזנק, או שהוא מלאך, מנהל בקרן הון סיכון, או סתם בחממה (של חברות הזנק כמובן).

במפגש הזה נחשפתי לראשונה ל TechAviv, ואני חייב לומר שזו הייתה חוויה חיובית ונהניתי מכל רגע.  הנושא המרכזי של המפגש היה הרצאה של Jon Medved, עם הכותרת הפרובוקטיבית "אומת חברות ההזנק, האם המסיבה נגמרה או שזו רק ההתחלה" (התשובה בגוף הפוסט). אבל לפני שהתחילה ההרצאה היו כמה קטעי מנהלה בדרך.

לאחר המבוא שבו הוצגה הקבוצה ומטרותיה לחדשים שביננו, עלה לבמה David Mirchin מ Meitar, שהיא אחת הקבוצות שנותנת חסות לארוע. בשתי דקות מרוכזות, דן דיויד בנושא של "למי שייכת התכנה שאתה כותב עבור מישהו אחר" דיויד הציג את הנושא כמו כל עורך דין טוב משני הצדדים, הצד שלך והצד של הלקוח. והראה מה הטיעונים של כל צד וגם מה התשובות לטיעונים. היה קצר, ממוקד, ונתן לי כמה נקודות טובות למחשבה עבור הפרויקטים העתידיים (וחלק מהנוכחיים) שלי. היה כל כך מרתק, ששכחתי לקחת תמונה של דיויד (סליחה דיויד) אז לפחות צילמתי את השקף האחרון.

נציג  אחר של נותן חסות היה ממיקרוסופט. מיקרוסופט משקיעה המון בסצנה של חברות ההזנק, ואולי אני אכתוב פעם פוסט על כל הדברים החינמיים שמיקרוסופט נותנת לחברות בתחילת דרכם. לא הרבה מכירים גם את הפעילות של מיקרוסופט בנושא הקוד הפתוח, וגם על זה שווה לכתוב פעם פוסט. אבל מאחר והנושא הלוהט כרגע במיקרוסופט הוא המאיץ הטכנולוגי לענן, היה טבעי שהנושא הזה יעלה בהרצאה. והוא משך המון אש. הקונספט, שמיקרוסופט נותנת חממה של ארבעה חודשים לחברות הזנק, כולל ליווי של מומחים מהטובים בתחום, ללא תשלום, ללא אופציות וללא שום מגבלה על ה IP, נשמע ממש לא הגיוני, למי שרגיל לשלם בדם האופציות שלו, על כל שרות שהוא מקבל. רוב השאלות התמקדו בניסיונות של השואלים למצוא איפה האלמנט (שאיננו, ולכן קשה כל כך למצוא אותו).

לאחר  שכולם נרגעו מהפצצה של מיקרוסופט, הגיע תורו של Jon להפציץ. והוא אכן הפציץ. רמת ההתלהבות של Jon כשהוא מדבר על הנושא של חברות ההזנק מדהימה, הוא ממש סחף את הקבל. אבל התלהבות זה לא מספיק. הוא פרש לפני השומעים גרפים, מספרים, ורשימות של גופים עולמיים בכל תחום אפשרי כמעט. Jon הציג באותה הזדמנות את הפרויקט הבא שלו, OurCrowd, שמאפשר לקשר בין משקיעים לחברות הזנק במודל שיתופי.

אז למי ששאל, המסיבה לא נגמרה, והיא כנראה הולכת להמשך עוד הרבה זמן, אנחנו, הישראלים, נמצאים במקום טוב בחגיגה הזו, בעיקר כספקי חברות הזנק חדשות, לשוק הצמא של משקיעים מכל הסוגים. יש לנו בסיס טוב של הצלחות ומוניטין להתבסס עליו, בתקווה שלא נקלקל אותו יותר מדי בהמשך. ולהלן כמה נקודות שליקטתי מההרצאה של גון. נראה שיותר נשים משתלבות בתחום חברות ההזנק מאשר בתחומים אחרים וטוב שכך. מסתבר אנחנו לא דוגמא לשום מקום (גם שירה אבל אמרה את זה). ויש מעל 300 מרכזי מו"פ של חברות זרות בארץ, ולא כולם בתחום המחשבים.

יש נקודה שהזכיר ג'ון שקצת הקפיצה אותי, הוא אמר שאנחנו אולי לא מצליחים במבחני פיזה (המיצב העולמי) אבל מצטיינים בהזנקים. כן, אבל זו לא הסתכלות נכונה לדעתי, כי אם לא נשקיע בחינוך טכנולוגי עכשיו, אז כשהדור שנכשל בלימודים יגיע לשלב שבו הוא ירצה לעשות חברת הזנק, לא יהיה לו עם מי.

הניתוח של ג'ון למה אנחנו כל כך מצליחים, הכניס לקערה אחת את חברת המהגרים, המלחמות, רמת הסיכון היומיומית, תאונות הדרכים, האמא היהודיה, הנפיצות שלנו בעולם, זה שכולם מכירים את כולם, וזה שאין סודות והכל מופיע בסופו של דבר בעיתון, וכמובן גם קצת מזל. התערובת היתה ממש מוזרה, אבל לאחר שהסביר לנו כל מרכיב ומרכיב, ועירבב הכל ביחד, ושם בתנור לחצי שעה, יצא מזה משהו ממש טוב.

ג'ון העביר ביקורת (מאד מנומסת ועדינה) על חלק מהחברות הבינלאומיות, שקונות חברה ומעבירות אותה אליהן לחו"ל. לטענתו (ואני וגם הרמב"ם מסכימים איתו) הם מאבדות בכך כמה תבלינים חיוניים להצלחה. ובפועל, אלה שמשאירות את האנשים כאן (ואם צריך פותחות לצורך זה מרכז מו"פ), מרויחות יותר מהעיסקה, וכבר ניכרת מגמה של "חזרה למקורות" בנושא הזה.

תעקבו אחר ג'ון, ואם יצא לכם ליירט הרצאה שלו, שווה לבוא ולשמוע. לאחר ההרצאה של ג'ון עלו לבמה שתי חברות הזנק שנתנו לקהל את "נאום המעלית" + המצגת שלהם. אלה היו UppSite, שהציגה תרגום מיידי של אתר ליישום טלפוני קל ופשוט. ו folloyu, שהציגו מערכת שמאפשרת לך לעבור ממכשיר למכשיר באמצע הגלישה מבלי לאבד את ה Context.

לפני שיצאנו לפיצות שהגיעו (לא אכלתי כי אני בדיאטה), הספיקו עוד לעשות שידוך מהיר קצר בין כמה חברות הזנק שחיפשו מישהו עם תכונות ספציפיות, לכאלה שיש להם את התכונות הללו ו/או יודעים איפה יש אחד כזה. לאחר ההפסקה הוקרן הסרט Design & Thinking, אבל רוב האנשים נשארו בלובי, שם התבצע האקשן האמיתי.

בקיצור, אם אתם חלק מאומת חברות ההזנק, תגישו מועמדות ל TechAviv.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *