לקראת המחזור השני של ה Accelerator של מיקרוסופט

20 בספטמבר 2012

להרבה אנשים יש את החלום הרטוב של לפתוח חברת הזנק, ולכבוש איתה את העולם, ואם לא את העולם, אז לפחות לעשות אקזיט של כמה מאות מיליוני דולרים. במציאות לכל חברת הזנק מוצלחת שעושה את זה בגדול, יש כמה מאות (או אלפי) חברות הזנק, שמתות בדרך אל המטרה, או מדשדשות כמה שנים טובות, או יוצאות בקושי עם ההשקעה שלהם.

אני מעורב בעולם הזה כחלק מהמטלות השוטפות של שרברב שעוסק בתיקון של תהליכים המוליכים לכשל של מערכות וחברת הזנק היא מערכת כמו כל מערכת אחרת, וגם בחברת הזנק, טעויות בתהליך מביאות לכשל של המערכת (דהינו הצטרפות לרשימת אלה שלא עשו את זה).

הדבר שהכי יכול לעזור לחברת הזנק הנמצאת בשלב החיתולים זה נסיון בהקמת ותפעול חברת הזנק. ודווקא המשאב הזה בדרך כלל חסר, והרבה מהמיזמים נכשלים כבר בשלבים מוקדמים, בגלל טעויות שהיה אפשר למנוע. אני יכול לכתוב ספר על כל הדרכים האפשריות לא להצליח עם חברת הזנק, ואני כמובן מספיק צנוע, ובעיקר מספיק מודע, כדי לומר שאת הספר ההפוך (איך להצליח עם חברת הזנק) אני לא יכול לכתוב (ולדעתי אף אחד לא יכול). אבל הנקודה החשובה מכל הדיון התיאורטי הזה היא, שהסיכוי שלך להצליח בחברת הזנק, גדל (בסדרי גודל), ככל שתעשה פחות טעויות.

ולמה אני מספר לכם את כל זה, בגלל שאמש הלכתי לשמוע את חנן לביא, מנהל תכנית ה-"מאיץ" של מרכז המחקר והפיתוח של מיקרוסופט, בהרצליה פיתוח מדבר על מה צריך לעשות כדי להרשם למחזור השני של ה"מאיץ", שהולך להיפתח לקראת סוף השנה. להלן כמה נקודות שליקטתי מתוך ההרצאה.

WP_000441WP_000452

מי יכול להרשם ? כמעט כל הזנק, בכל שלב, בתנאי שיש לו איזה שהוא קשר לענן (לא חייב להיות ענן של מיקרוסופט). הכוונה היא להזנקים שיכולים להפיק ערך מתכנית המאיץ. אם אתה כבר הזנק שגייס מעל חצי מליון דולר, כנראה שאתה כבר  מעל הסף הנדרש. בכיוון ההפוך אין חסמים, גם אם עוד לא הקמת חברה ואתה בשלב הרעיון, זה בסדר.

מי יתקבל ? 15 (נכון לרגע זה) מאלה שירשמו, שיקבלו את הניקוד הגבוה ביותר בתהליך המיון. למחזור הקודם נרשמו כ 100 חברות והתקבלו בסופו של דבר 11. במחזור הזה הרשמה עדיין פתוחה (עד ה 15 לנובמבר), והוועדה מתכנסת לדיון האחרון ב 2 לדצמבר, כאשר המחזור לימודים מתחיל ב 16 לדצמבר.

כמה זה עולה ? כלום. אתה לא משלם כסף, לא מוכר מניות עתידיות ולא ממשכן את ההון האינטלקטואלי שלך (כן כן, כלום).

מה אתה מקבל ? אתה מקבל למשך ארבעה חודשים מקום לשבת בו עם הצוות שלך, בסביבה תומכת וידידותית. מנטורים מהטובים שבתעשיה הן בתחום העיסקי והן בתחום הטכני-טכנולוגי שמלווים אותך ואת הצוות שלך לאורך כל הארבעה חודשים. מומחה UI שילווה את תכנון וביצוע מימשק המשתמש שלך. הדרכות וקורסים בתחומים הטכנולוגיים הרלונטיים להזנק שלך. רשת קשרים ענפה שמאפשרת לך להגיע אל מקבלי ההחלטות המשפיעים בארגונים שהם קהל היעד של המוצר שלך. תוכנות חינם לשימושך ולשימוש הצוות שלך במשך שלוש שנים. חשבון פתוח של כ 60,000 דולר לשרותי הענן של מיקרוסופט. ובטח שכחתי עוד כמה הטבות שה Business Insider כימת בשווי של בין 150 ל 200 אלף דולר.

אתה עובד עלי ? בטח מחייבים אותי להשתמש בתוכנות ובטכנולוגיות של מיקרוסופט ? אז זהו, שלא, תעשה את זה באיזה טכנולוגיה שאתה רוצה, רק שיהיה להזנק איזה שהוא קשר לענן, והענן גם לא חייב להיות זה של מיקרוסופט, קח את מי שאתה רוצה רק שיהיה שם ענן.

למה שמיקרוסופט תעשה כזה דבר ? ממתי הם כל כך אלטרואיסטים ? התשובה קשורה בעיקר לעובדה שבעולם חברות ההזנק, כמעט ולא סופרים את מיקרוסופט. תמצא בחברות הזנק המון טכנולוגיות, אבל מיקרוסופט משום מה לא תהיה בשיח שלהם. ומיקרוסופט רוצה להיות בשיח של חברות ההזנק, ומוכנה להשקיע כדי שאנשים בתחום הזה יתחילו להתיחס אליה בעיקר בתחום האז'ור. מצד שני, מיקרוסופט גם רוצה להבין בדיוק למה היא לא בשיח, ומה החסמים שמפריעים ליזמים להשתמש בטכנולוגיות שלה. והדרך הכי טובה ללמוד את זה היא לעשות את זה בחיים האמיתיים, על ידי ליווי צמוד של חברות הזנק, שמתלבטת בדיוק בשאלות האלה.

בקיצור, אם אתם בעניין, אל תחכו ל 15 בנובמבר, גשו לאתר www.msaccelerator.com, קראו את כל הפרטים והאותיות הקטנות, ואם זה מתאים לכם הגישו בקשה להצטרף.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *