ארוע הגמר של תחרות Imagin Cup ישראל בקמפוס של מכללת תל אביב

7 במאי 2012

3 תגובות

סטודנט בתחום מדעי המחשב ובכלל, שלא יודע מה זה תחרות ה Imagine Cup ( בעברית), מוזמן לשבת בפינה ולהתבייש. זו לא פעם ראשונה שאני מסתובב בתחרות הזו. בהסתכלות שלי, זו עוד תחרות שמאפשרת ליזמים צעירים להציג את עצמם לתעשיה ולהוסיף עוד שורה ל CV שלהם. זו עוד הזדמנות לכל מיני שחקנים בתחום חברות הזנק להתמקד על מטרות בשלב ה Very Early Seed. אני בא לתחרות הזו כדי לראות רעיונות מקוריים של הגיל הרך, לתרגל איתור תקלות בתנאי שטח (בשלב התכנון והאסטרטגיה) ובעיקר כדי להנות ולרוץ לספר לחברה (שזה מה שאני עושה עכשיו, באיחור אופנתי).

הארוע היה הפעם במכללת תל אביב שממוקמת באזור יפו. שילוט יפה בכניסה. על הכניסה, יבוא לארץ של האתגר המקורי של CES "קבל 100$ אם תצליח לעשות את זה עם הנייד שלך לפני Windows Phone".

Intel 149Intel 152

ביתן של מיקרוסופט במבואה, ליידו ביתן של נוקיה,

Intel 154Intel 155

וכמובן איך אפשר בלי הקינקט

Intel 156Intel 157

בקומה העליונה במסדרון המוליך לאולם, הציגו כל המתחרים שהגיעו לגמר, את הפרויקטים שלהם. עברתי ביניהם בסדר אקראי, כשאני מחלץ מכל אחד מהם את נאום המעלית. מתחרים יקרים, אני יודע שהפרויקט שלכם מאד חשוב לכם, ואני מתנצל מראש על כל אי דיוק בקטעים הבאים. זה מה שקלטתי, ואם לא קלטתי נכון או פיספסתי, אנא היו סלחנים, זה לא אתם זה אני. השתמשו בזה כמשוב לשיפור נאום המעלית שלכם. סליחה, תודה וטל"ח. אז להלן מה שקלטתי.

כשאתה מגיע לבית חולים או לרופא שאינם מכירים אותך (למשל תאונת סקי בחו"ל), איך הם יכולים לקבל את כל המידע הרפואי שלך, על מנת שיטפלו בך נכון. האם אתה סוכרתי, מה סוג הדם שלך, תרופות, וכו'. זו בעיה מוכרת, ויש לה המון פתרונות. הצוות של Identity הציע עוד וריאנט לפתרון הבעיה הזו, המבוסס על קריאת קוד אופטי מצמיד שאתה נושא עליך, שמפנה ישירות לרשומה הרפואית שלך בענן.

Intel 160

הפרויקט Real Time Pubs הוא ממש פרויקט תל-אביבי (או ניו יורקי אם אתה רוצה) ומיועד לערים שלא ישנות אף פעם. נניח שאתה באזור לא מוכר, ורוצה לדגום את אחד הפאבים בשטח. אתה לא רוצה להגיע לשם ולגלות שהמוזיקה שמנוגנת שם היא שירי ארץ ישראל הישנה או משהו כזה. אז אתה מתחבר לאתר ושומע מה מנגנים כרגע בפאב הנ"ל בזמן אמת. ואז אתה יכול לקחת החלטה מושכלת אם אופי המוזיקה מתאים לראש אותו אתה רוצה לתפוס.

Intel 163Intel 162

לתחרות הגיעו הרבה פרויקטים מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב, שכולם עוסקים בתחום הרפואי. יש לזה סיבה, המנחה של אותם קבוצות מתמחה בתחום הרפואי, מה שגרם להטיה מובנת לתחום. זה לא דבר רע, כי אם לוקחים בחשבון את ההנחיות של האומות המאוחדות למילניום הבא, שהן הבסיס לתחרות ה Imagine Cup, זה רק יכול לתת לך יתרון. פרויקט My Medical Guide, עסק בניהול תרופות לחולים עם כאבים.

Intel 166

הבעיה של שטיון (Dementia), איתור מוקדם שלה, וקבלת מדד אוביקטיבי לחמרת מצב החולה לאורך ציר הזמן. הינה בעיה שנוגעת לאוכלוסיה עולמית גדולה מאד. פרויקט SusMentia, המשתמש בצירוף של קינקט לזיהוי גבולות התנועה והדיוק, בצרוף עם Windows Phone שה Accelerometer שלו משמש למדידת רעידת הידיים, מאפשר לקבל מדדים אוביקטיביים לנושא, שעד עתה נמדד בצורה סוביקטיבית.

Intel 169Intel 171

פרויקט CHW ממש קלאסי לארצות מתפתחות, והוא מערכת תכנה לניהול משימות של איש השטח (לא רופא), שעוסק במניעה ואיתור של מחלות וגורמי מחלה באזורים כפריים נידחים. תכנית שאמנם ניהולית באופיה, אבל קריטית לקבלת תמונה לגופים המנהלים, ולטיפול נכון במאסות הגדולות של אנשים, באמצעים המאד דלים של ארצות מתפתחות.

Intel 174

פרויקט Gurdian Angle, סוג של רשת חברתית, שמאפשר לך לשאול שאלות ולבקש עזרה, בכל מקום שבו אתה נמצא, ומלאך מתנדב שנמצא באותו אזור, יתן לך משוב.

Intel 178

פרויקט Duberman, למרות השם המפחיד, נועד לתת לכל מי שרוצה, קישר ישיר לאתר התלונות, של הגוף שמטפל בבעיה שאתה נתקל בה בדרך. למשל אם אתה רואה נזילה בביוב, אתה יכול לדווח עליה ישירות למי שמטפל. דורש שיתוף פעולה הן מצידך והן מצד הגוף המטפל.

Intel 181

פרויקט CarSense, עוד וריאנט על זה שהמכונית שלך מתנגשת, והטלפון שלך (אם שרד) יתקשר לבקש עזרה בעבורך.

Intel 185

פרויקט OrientSense, מאפשר לגופים שמטפלים באנשים מוגבלים, לשלוח אותם לשטח עם משימות, לעקוב אחר תהליך ביצוע המשימות, ולאעזור להם ברגע שהם נתקלים בקשיים. כלי מאד שימושי לכל אלה שעוסקים בשילוב של אנשים עם מוגבלויות (בעיקר מנטליות אבל לא רק) בחברה.

Intel 186

פרויקט InstruMatch עוסך בשיפור השמיעה המוזיקלית, אבל לא מה שקפץ לכם, אולי, לראש. אלא במשהו קצת יותר מורכב. זה סוג של משחק, אתה שומע קטע מוזיקלי, ואחר כך אתה מקבל כל אחד מה "כלים" בנפרד, כאשר אתה צריך למצוא מה הצרוף שיתן לך את אותו קטע מוזיקלי. מה שמפתח תוך כדי משחק, את המיומנויות שלך בזיהוי תפקיד הכלים השונים במנגינה.

Intel 191

פרויקט DogVille גם כן שייך למשפחת הפרויקטים ה "תל אביב" – ים. אתה יוצא עם הכלב לסיבוב ומקבל בזמן אמת מפה עם כלבים אחרים שמסתובבים עם בעליהם, אתה יכול לקבל מידע מאיזה סוג הם, וכך תוכל לקחת החלטות מושכלות בזמן אמת לגבי מסלול ההליכה שלך. כך שתוכל להבטיח, שהכלב שלך יפגוש בדרך רק כלבים ממשפחות טובות.

Intel 195

פרויקט Meditect (שוב רפואי, תנחשו מאיפה הצוות), פותר בעיה אמיתית, של קשיים בגילוי מוקדם של זיהומים במחלקות טיפול נמרץ. הוא עושה אנליזה של המידע הרגיל שזורם בחדר טיפול נמרץ, ביחד עם תוצאות בדיקות מעבדה. ומאתר סימנים חשודים, עוד לפני שהם הופכים לסימני אזהרה בולטים. בסביבה העמוסה של חדר טיפול נמרץ, כלי כזה עוזר רבות למניעה ואיתור מוקדם של זיהומים ובכך (בעיקר בטיפול נמרץ של פגיות) מציל חיים.

Intel 201

פרויקט Dev4Me הציג מימשק משתמש מבוסס מחקרים קוגנטיביים, שמאפשר לאנשים ללא רקע בתכנות, לכתוב יישומים לטלפון שלהם, ללא צורך בלימוד של שפת תכנות.

Intel 204

פרויקט I-Buy Smart, עוד וריאנט למערכת ניהול מצרכים ביתית, בתוספת קישוריות, המאפשרת, בין השאר לאשה, להוסיף לרשימת הקניות של הבעל, פריטים לקניה, תוך כדי זה שהוא מסתובב בסופר (שימו לב לשוביניסטיות המובנית שלי).

Intel 209

פרויקט Keep Your Pace בא לפתור בעיה שלא ידענו שאנחנו סובלים ממנה. אם אתה עוסק בריצה, ואוהב להאזין למוזיקה בזמן שאתה רץ, המערכת מתאימה לך מוזיקה לקצב הריצה הרצוי, כדי למנוע מצב שבו קצב המוזיקה שאתה שומע, יהיה שונה מהקץב שבו אתר רץ. המערכת גם תאותת לך מתי קצב הריצה שלך לא מתאים למה שקבעת.

Intel 222

בפרויקט Eye Catch נעשה שימוש בטכנולוגיה של זיהוי לוחיות רישוי. אתה שם את הטלפון בצורה שהוא מצלם את האזור הקדמי של האוטו, ותוך כדי נסיעה, המערכת מלקטת מספרי לוחיות רישוי, ומשווה אותם עם מסד הנתונים (החופשי לציבור) של הרכבים הגנובים של משטרת ישראל. במידה והיא מגלה רכב גנוב, נשלחת הודעה ישירות למשטרה, עם התרעה לכל הרכבים שבסביבה. מה שמוסיף עיניים נוספות לאיתור רכב גנוב.

Intel 214

פרויקט Gait Keeper שוב רפואי, משתמש ביכולת של הקינקט לזהות שלד, כדי למדוד את צורת ההליכה שלך, ולאתר על פי פרמטרים שונים, מצב של בעיות אורטופדיות. מסייע לקבלת החלטות על MRI, ניתוח או טיפול רפואי אחר.

Intel 220

על בטוח פיספסתי מישהו או טעיתי במשהו (אבל לפחות אחד מהפיספוסים שלי, הופיע במצגות בהמשך, כך שהוא לא נעלם לגמרי מהסריקה שלי). במקביל אלי הסתובבו בשטח גם השופטים

את שלב השפיטה המצגות והפרסים הנחה ערן שוסט ממיקרוסופט, שפתח בהסבר על תחרות ה Imagine Cup, הראה את סרט התדמית העתידני של חטיבת המחקר במיקרוסופט, ולאחריו הציג את רשימת ההטבות שזכאים לה סטודנטים ומוסדות אקדמיים.

Intel 235

ניר טנצר, סמנכ"ל ומנהל חטיבת פיתוח עיסקי וקידום טכנולוגיות במיקרוסופט, הציג את החוזקות של מיקרוסופט בתחום המחקר והפיתוח.

Intel 253

אופירה אבישי נציגת Nokia אמרה כמה מילים על נוקיה ו Windows Phone.

Intel 261

בני אלון מנכ"ל המכללה האקדמית תל אביב יפו עלה לבמה לברך את ברכת המארח.

Intel 279

שישה פרויקטים מכל אלה שהוצגו, נבחרו לעלות לבמה ולהציג את הפרויקטים שלהם בפני צוות השופטים. צוות השופטים קיבל הנחיות ברורות לגבי כמה אחוז לתת לכל מרכיב בפרויקט.

Intel 286

קבוצת LiteraSense (שאותה פיספסתי במבואה) הציגה ספר אינטראקטיבי מונחה קינקט.

Intel 294Intel 316

קבוצת Gait Keeper הציגה את הפרויקט שלה לאיתור בעיות הליכה.

Intel 330Intel 349

אחריה הציגה את קבוצת MedDetect את הפרויקט שלה לאיתור זהומים במחלקות טיפול נמרץ.

Intel 366Intel 377

ואז הגיע תורו של הצוות של InstruMatch שהדגימו את המשחק המוזיקלי המלמד.

Intel 406Intel 394

המצגת הבאה היתה של הצוות של EyeCatch כולל סרט הדגמה של זיהוי לוחיות מזויפת.

Intel 423Intel 460

את ההרצאה האחרונה נתנה הקבוצה של פרויקט SusMentia זו עם השטיון.

Intel 478Intel 508

המצגות אפשרו לי ללמוד יותר לעומק את המוטיבציות העיסקיות ואת האסטרטגיה השיווקית המוצעת. וגם פרטים נוספים על הפתרונות הטכנולוגיים שנבחרו. כמי שעוסק רבות בתחום של איתור כשלים במערכות (ולא רק של חמרה ותכנה), נדרשתי בשלב הזה לנטרל את הציניות הבסיסית שלי, ולהשתיק את המומחיות שלי באיתור נקודות כשל, ולהתרכז באיכות המצגת. אני חייב לציין שכולם נתנו Good Fight, ונראה שהושקעה עבודה רבה בהכנת המצגת וההדגמות. בסוף שלב המצגות השופטים יצאו להפסקה, על מנת להצביע, ולאחר שנספרו הקולות, חזרנו לאולם כדי לשמוע מי זכה.

פרס חביב השופטים ניתן השנה (בפעם הראשונה) לצוות שעשה משהו Cool שהרשים את השופטים אבל לא היה מספיק טוב על מנת לעלות לגמר. והוא ניתן לצוות של CHW. ואם יורשה לי לחזור לרגע לציניות הרגילה שלי, התכנה הזו יכולה להיות שימושית לא רק בכפרים נידחים באפריקה, אלא גם בכמה אזורים בפריפריה של ארצנו הקטנה.

Intel 528

במקום השלישי זכו החברה מ Instrumatch שקיבלו כל אחד מסך ומקלדת.

Intel 535

במקום השני זכו החברה עם Eye Catch וקיבלו כל אחד טלפון של נוקיה (עם Windows phone כמובן).

Intel 543

במקום הראשון זכו החברה עם Gait keeper, שקיבלו מילגות לימודים מלאות לתואר ראשון ועלו לשלב המכריע שבו מצטרפות לתוצאות השופטים התוצאות Online העולמיות. ואם יצליחו לעבור את המשוכה האחרונה הזו, יזכו לכרטיס טיסה לאוסטרליה לגמר תחרות ה Imagine Cup העולמית. הבחור שמצלם אותם משמאל הוא המנחה שלהם, שבבגללו הגיעו, עד כמה שספרתי, חמש קבוצות שונות, מאוניברסיטת באר שבע, כולם בתחומי הרפואה.

Intel 562

את חוות הדעת המקצועית המסכמת בסוף הארוע, נתן לי אחד מהחתולים המקומיים, שתפסתי איתו שיחה אינטימית בדרך החוצה. לאחר שהוא שמע את כל מה שהיה לי לספר על הארוע, הוא פיהק ושאל, תגיד לי, בשביל כל זה היה באמת שווה לוותר על יום שמש כזה יפה ? אמרתי לו שהוא לא מבין כלום בטכנולוגיה, והוא אמר שהוא מסכים איתי לחלוטין.

Intel 567

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 תגובות

 1. moragos8 במאי 2012 ב 20:02

  עכשיו אני מצטער שפיספתי, למרות שהייתי באותו בוקר במכללה.

  נשמע שהיה מפגש מאד מעניין

  תיקון קטן, האירוע התקיים במכללה האקדמית תל-אביב יפו. מכללת תל-אביב זו מכללה אחרת

  הגב
 2. Yehonatan Bitton10 במאי 2012 ב 20:26

  Hi i think that the competition was great we all gave a good fight , i just entered to correct you about two things .

  1. the phons that eyecatch was given were samsung omnia 7

  2. the gait keeper team got 2nd degree scholarship and nokia lumia 800 with windows phone.

  הגב
 3. GadiM10 במאי 2012 ב 20:56

  הי יונתן,
  כפי שכבר כתבתי ט.ל.ח.
  תודה על התיקון

  הגב