מפגש קבוצת משתמשי VmWare במלון שרתון בתל אביב

4 בפברואר 2012

תגובה אחת

משוגע מי שקם בבוקר הגשום הזה כדי להגיע למלון שרתון בתל אביב על מנת להשתתף בארוע קבוצת המשתמשים של VmWare ישראל. אבל מה לעשות ותחום ה VmWare שייך לרשימת התחומים שאני חייב להתעדכן בהם לצורך מחייתי. אז קמתי מוקדם, ויצאתי אל הגשם והסערה והפקקים בכניסה תל אביב.

אני אישית מעדיף מפגשי קבוצות משתמשים שנערכים מחוץ לשעות העבודה. ככה אתה יכול להגיע למפגש מבלי לאבד שעות עבודה יקרות. אבל זו כמובן ההשקפה האישית שלי. לעומתי יש אחרים, שעבורם מפגש כזה, הוא הזדמנות להמיר יום משעמם בעבודה, שבו אתה לא עושה כלום, בארוע חברתי, שבו אתה סופג קצת ידע, ומה שיותר חשוב, פוגש את כל החברים, מתעדכן ברכילות האחרונה ומקבל כבונוס ארוחת צהריים חינם. יש אפילו אתר סודי (שאת כתובתו לא אסגיר פה) שמדווח למי שמנוי עליו, על כל יום עיון ו/או ארוע חינמי, כשהארועים מדורגים לפי סוג הכיבוד. בכל אופן, להלן תמונה שבה ניתן לראות את הגשם דרך החלון ותמונה אחרת שבה ניתן לראות את הכיבוד. פרט לזה שמלון שרתון נמצא בתל אביב ולהגיע אליו בבוקר זה צפוף (שבזה המלון באמת לא אשם), יש לי רק מילים טובות לומר על המלון, על הארגון ועל המנהלה של הארוע.

vmware 123vmware 126

בכניסה לארוע התמקמו כמה גופים שמספקים מוצרים נלווים ו/או שרותים נלווים למוצרי VmWare כמו  Veeam ו HP כאשר מי ששילם על האוכל הוא ספונסר הזהב של הארוע, Hitachi Data Systems, שגם קיבל חצי שעה הרצאה בסוף היום. 

vmware 133vmware 136

את הארוע פתח ברק קורן שהוא הראש הנבחר של קבוצת המשתמשים. ולאחר כמה מילות ברכה הזמין את דרג הניהול הבכיר של VmWare בארץ שאמר כמה מילים קצרות ומיד הזמין לבמה את אורח הכבוד של הארוע, דוקטור Stephen Alan Herrod ה CTO וגם ה SVP R&D של VmWare.

vmware 143

סטיב כיסה הרבה נושאים מענינים ולמעשה רק בשביל ההרצאה שלו היה שווה לי להגיע. כמה פנינים ששלפתי מההרצאה שלו (לאו דווקא לפי סדר החשיבות). יש ל VmWare צוות של 4,00 מהנדסים. הם עוסקים לא רק בוירטואליזציה, חצי מהכוח עוסק בתחום העננים (בעיקר הענן הפרטי). מעל 60 אחוז מהשרתים בעולם רצים על תשתית וירטואלית של VmWare. כל 6 שניות נולדת מכונה וירטואלית על התשתית שלהם וכל 5 שניות מכונה וירטואלת עוברת משרת לשרת עם vMotion (בערך כמו כמות המטוסים שזזה ממקום למקום בעולם) עד כאן שעשועים. הגירסה החדשה של התשתיות (גירסה 5) תומכת ב 32 CPU – ים, טרה (טרה!!) זכרון, יותר מ 36 כרטיסי רשת ומליון IOPS (ואאוו!).

vmware 151

בשולי הדברים הוזכר משהו, שלפי דעתי מיתפספס לרוב אלה שעוסקים בעולם הוירטואליזציה. יש כאן שינוי פרדיגמה לגבי הדרך שבה אתה מתכנן יישומים ומערכות. להיות ארכיטקט יישומי בעולם של וירטואליזציה, נותן מימד שונה לגמרי למושג של תכנון יישומי Enterprise. קוביה בתכנון האכיטקטוני יכולה להיות לא רק Service אלא מכונה וירטואלית שלמה שעושה פונקציה יעודית. ואם Juval אומר ש Every Class is a Service מה דעתכם על  Every Class is a VM ? רמז לזה ניתן לראות בחלק העליון של המשולש שמראה "תשתיות" שזמינות לשימוש דהינו Frameware as a service (עוד ראשי תיבות למשפחה, FaaS).

סטיב חזר יותר מפעם אחת בהרצאה שלו על האבחנה, שישראל מאד מתקדמת בשימוש בטכנולוגיות. כמות  הידיים שהורמו כששאל פה ושם את הקהל על שימוש בכל מיני כלים וצעצועים חדשים יחסית, היתה גבוהה ממה שהוא רגיל לראות במקומות אחרים בעולם.

משפט שחיבבתי במיוחד היה שאם תשתית ה IT שלך רעה (לא מתוכננת נכון ולא מתוחזקת נכון) היא תהיה עוד יותר רעה ברגע שתעשה לה וירטואליזציה ומעבר לענן רק יחמיר את הבעיה. זה משפט מאד חכם ונכון. זה הולך ביחד עם זה שהתהליך אותו אתה הולך למחשב רע, מיחשוב שלו רק ירע את המצב וזה מסתדר טוב עם המשפט שכשהארכיטקטורה דפוקה המתכנת הכי טוב בעולם לא יוכל לעזור.

ניהול של מרכז מחשבים עם כמה מאות/אלפים של מכונות וירטואליות שחלקם אצלך וחלקם בענן דורש כלי ניהול מתאימים הוצג ה VCOps לניהול בענן הוצגו מבטי מנהלים עם Dash Board ותצוגות והקונספט של יצירת Virtual Data Center שהם Private ו/או Public ו/או Hibrid עם רשימת שותפי ענן (כן, גם בזק בינלאומי ו Triple Cloud היו על השקף כשותפי ענן)

הוצגה מגמה שאופינית לארה"ב, שבה מחלקות IT מתחילות להיות מרכזי רווח והופכות לספקי שרות בענן עם דוגמא של בית חולים רב סניפי, שמערך מיחשוב חדרי המיון שלו היה כל כך טוב, שמתחרים ביקשו להתחבר אליו (נורא אמריקאי) הוצגו כמה חידושים כמו למשל VXLAN. דובר על ה Cloud Foundry שזו פלטפורמת חישובי ענן Open Source. שימו לב שיש שניים כאלה, יש  Org ויש COM וכל הקוד זמין ב GitHub. הוצג פתרון מנוהל IT לשרות בנוסח Drop Box באמצעות Project octepus.  מסתבר שהשאיפה של ה IT להתעלל במשתמשים שלהם ולהגביל אותם בכל צעד היא דבר גלובלי ואינה מאפינת רק את ארצנו הקטנה.

הפנינה של העתיד היתה וירטואלזציה של טלפונים מבוססי ARM כך שנוצרים בהם שתי מכונות וירטואליות מבודדות אחת מהשניה. האחת הסביבה הביתית שבה המשתמש עושה מה שהוא רוצה והשניה הסביבה של העבודה שמנוהלת לחלוטין על ידי מחלקת ה IT. כך שהמשתמש בוחר פחות או יותר איזה טלפון שהוא רוצה (כולם כמעט זה ARM) ומקבל שני טלפונים נפרדים בטלפון אחד. זה של העבודה וזה של הבית, שהם מבודדים אחד מהשני. ממש חלום רטוב של כל ארגון עם IT למערכות ניידות.

vmware 154

לאחר סטיב עלה לבמה אביב וייס שדיבר על תפעול עם vCenter. ואין עושים Monitoring ו Optimization ו Resource Management. כפי שכבר ציינתי, ניהול מושכל זה אולי החלק החשוב ביותר במערכת שכוללת הרבה מכונות וירטואליות ואוטומטיזציה של המערכת ככל האפשר מורידה עומס ממחלקת ה IT. רק שאוטומטיזציה צריכה להתבסס על כל מיני PKI – ים שדורשים מידע ברור על מה שקורה בכל רגע ורגע במערכת, מהי ההתנהגות הנורמאלית של המכונה, מה זה התנהגות חריגה, מתי יש עומס מתי אין. יש גם חישוב קוי מגמה, מציאת סדרות התנהגותיות, בקיצור המון BI. ולאחר שיש תובנות צריך גם להציג אותם נכון. התרעות מצד שני יוצרות לפעמים בעיה אם מגזימים איתם ומקבלים את תופעת ה "זאב זאב" שמביאה לזה שמתעלמים דווקא מההתרעה שיכולה היתה להציל את המערכת.

vmware 173

יצאנו להפסקה כשלאחריה עלה לבמה בן חגי ודיבר על Vcloud Director עם ספקי מיחשוב ענן שמספקים עננים למערכות של VmWare עם היכולת לייצר שכבת הפשטה מעל הכלי באמצעות Service Manager תוך הוספת Orcastration לקבלת Governance נדרש תוך שימוש במנוע WorkFlow.

vmware 187

חגי העביר פיקוד ליניב וינברג שדיבר בעיקר על יכולות ה Scripting של המערכת שבאמצעותה ניתן לעשות הכל החל מאוטומציה של תהליכים, שליטה ובקרה, וכמובן Complince. כשיניב שאל כמה עושים Script – ים על הכלי רק 2 מתוך 150 משתתפים הרימו ידיים וזה דבר איום ונורא לדעתי.

מעניין של VmWare יש בתחום הזה בעיה דומה לבעיה שיש למיקרוסופט. לא מספיק אנשי IT משתמשים בשפות ה Script לניהול שוטף.מקורות הבעיה נובעות מזה שכיום, כל איש IT רציני חייב לדעת תכנות. בעוד שבתהליך ההכשרה של אנשי IT בדרך כלל תכנות אינו חלק מתכנית הלימודים, ויש ממנו אפילו רתיעה כי זה שייל ל"מפתחים". משעשעת האבחנה שאין כמעט Admin ב Unix שלא מכיר תכנות ב Shell Script וחלקם הגדול מכיר גם שפות תכנות אחרות כמו Perl. בשעה שמעט מאד (יחסית) אנשי IT בעולם המיקרוסופטי יודעים  VbScript ו/או PowerShell. הפתרון ה VmWare – י לבעיה מאד דומה לזה של מיקרוסופט. Script Center עם מאגר Script – ים מוכנים וכלים שמקלים על תהליך הכתיבה.

vmware 201

בשלב הבא עלתה לבמה מורן ממחלקת הפיתוח של VmWare בישראל והציגה את ה Infrastructure Navigator שהוא פיתוח כחול לבן ונמצא בשלב הביתא. הכלי נותן מבט על של מיפוי ותלויות של Services במערכות הוירטואליות על מנת לקחת החלטות נבונות על ההשפעות שיש לפעולה שנעשית על מקונה וירטואלית אחת על מכונות אחרות הקשורות אליה.

vmware 210

לסיןם עלה לבמה עידו גרון מהיטאצי והציג את מורכבות הבעיה של גיבוי מערך של מכונות וירטואליות. תחשבו רק על זה שאתה מגבה ברזל אחד ובעצם בתוכו יש 30 מכונות שונות שכל אחת מהן יכולה להיות DataBase ו/או Exchange שלכל אחת מהן יש דרישות קונסיסטנטיות ושלמות שונות ואם אתה לא מתחשב בכל הפרטים הללו אתה בעצם לא מגבה כלום. או בניסוח יותר מדוייק, אתה חושב שאתה מגבה ובעצם אתה לא. תוסיפו לזה את הבעיה ההפוכה, איך מהגיבוי הבינרי הזה מוציאים למשל DataBase אחד בלבד שאותו אתה רוצה לשחזר ואתה מגיע לבעיה מאד מורכבת. השימוש ב Agents לכל מכונה לצורך הגיבוי זה פרתון שכבר מזמן פשט את הרגל ב Large Scale. תוסיפו לזה שגיבוי צריך להכיל מנגנונים לביצוע Deduplication, להתבצע כך שעומס הגיבוי לא יעצור את הייצור ועוד מליון דברים שהמוצר גיבוי של היטאצי עושה. מי שרוצה לקבל מושג על המורכבות שיתחיל ב VADP (שמחליף את VCB).

זה היה השלב שבו כולם הלכו לאכול ארוחת צהריים, שאין לי משהו מיוחד לספר עליה, פרט לזה שהיתה טובה מאד, כמצופה מהאכסניה, ושלא נהניתי ממנה בצורה מלאה, כי אני בדיאטה. התפוקה העיקרית שלי מהיום היתה מההרצאה הפותחת של סטייב ה CTO שפרס היטב את המצב הנוכחי ובעיקר את מפת הדרכים. ההרצאה המסיימת של היטאצי, חידדה לי את הבעיתיות של נושא הגיבוי, והדליקה לי מנורה אדומה לגבי חלק מהלקוחות שלי, שאני די חושש ששיכים למשפחת "אלה שחושבים שיש להם גיבוי", ושאני הולך לבדוק את הנושא הזה ביסודיות אצלם בשבוע הקרוב. השאר היה תזכורת ורענון לדברים שאני כבר מכיר.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת

  1. דוד אתגר31 במרץ 2012 ב 9:36

    כנס מיוחד ומרתק. תודה על הסקירה המקיפה.

    הגב