ארוע IBM Symposium 2001 לרגל 100 שנה לחברת IBM

26 בספטמבר 2011

אין תגובות

למי ששואל מה לי ול IBM, אז התשובה היא הרבה. אני נתקל בהם אצל כל מיני לקוחות. ולמרות הדעה הרווחת, לא רק במערכות מיקרוסופט יש תקלות שדורשות התערבות של שרברב מקצועי לפתרון הבעיות. על אחת כמה וכמה נכון הדבר, כאשר מחברים מערכות מיקרוסופט למערכות IBM כי ראו בדמו איך זה עובד חלק. בקיצור, עולם ה IBM אינו זר לי וההיסטוריה שלי מגיעה אפילו עד התקופה בה התקינו VSE אם זה חשוב למישהו. אז שקיבלתי הזמנה להשתתף בארוע, הסתכלתי על המיקום, ונאנחתי.

יש לי הרבה דברים טובים לומר על Avenu בקריית שדה התעופה (מערך אולמות גמיש מאד, ארגון) אבל הדבר הכי גרוע אצלם זה המיקום. להגיע אליהם בבוקר זה ממש סיוט, כבישים צרים, תחבורה עמוסה, והמון בזבוז זמן בדרך לשם. מארגני הארוע ב IBM נהגו בחכמה רבה שקבעו את התחלת הארוע (התכנסות הרשמה ותערוכת שותפים) ל 8:45 ואת הרצאת המליאה ל 9:45.

החניה גם כן זה נושא מעצבן, אתה משלם 15 ש"ח על חניה בשדה ענק של חול מאחורי המתקן. ומהנסיון שלי בארועי מיקרוסופט, בסוף שהארוע נגמר, אי שם ב 17:00, אין אף אחד שיבדוק ביציאה אם באמת שילמת, ואתה מרגיש פראייר. מצד שני, שעת הסיום של הארוע הנוכחי היא 13:30, אז לך תדע.

אז הפעם, בהשפעת מחאת האוהלים, החלטתי לתרום את התרומה הקטנה שלי למהפכה, ולנקום בבעלי ההון. עקפתי את התור, פניתי בכיכר שמאלה, המשכתי עוד שתי כיכרות ופניתי שוב שמאלה, ומשם למגרש החול החינמי שליד מירס. ובהרגשה שעשיתי משהו למען המהפכה, חציתי את מרכז הקניות שנולד שם, ונכנסתי בשערי הארוע, כשאני מעיף מבט נצחון פירוז על הדוכן לתשלום על החניה. הראיתי להם לבעלי ההון, יחי המהפכה.

IBM 381IBM 383IBM 385

בכניסה לארוע היתה תערוכת תדמית על ההיסטוריה של IBM.

IBM 388IBM 396IBM 397IBM 398IBM 389IBM 390IBM 391IBM 392IBM 394IBM 395

מי שלמד את החומר היה יכול לנסות לשחק במשחק טריויה על ההיסטוריה של IBM, שהפרס הוא משהו. ניסיתי את מזלי, ופיספסתי שתי שאלות (משהו שקשור להיסטוריה של הברקוד, ומשהו שקשור ל"במה בדיוק עסק העסק המשפחתי של  משפחת ווטסון (CTR) לפני שנהיה רציני והפך ל IBM". למרות זאת הגעתי למקום שביעי (התוצאות נכונות למוקדם בבוקר, ואני לא אחראי להמשך), ואני סקרן לדעת מי זה לעזזל "טסט" שנמצא במקום השלישי, ולמה הוא לא הכניס את שם המשפחה שלו.

IBM 399IBM 402

בפועל התחילו לקרוא לקהל פנימה ב 10:10 והרצאת המליאה התחילה בסופו של דבר ב 10:25 כי (כמו תמיד) היו פקקים, והרבה לא הספיקו להגיע בזמן. זה איפשר לי לעשות סיבוב מהיר בין הדוכנים כדי לנסות לחפש מכרים.

כשאתה מחפש מה המסרים שמנסים להעביר לך באירוע מהסוג הזה, קודם כל תסתכל על מה המארח (IBM) מציג בדוכנים שלו.

להלן המסרים החשובים, כולם תחת הכותרת Smarter (נחזור לנושא הזה בהרצאת המליאה).

IBM 409IBM 411IBM 414IBM 412

מערכות

IBM 415IBM 416

כלים

IBM 419IBM 420IBM 418IBM 417

IBM 432IBM 433IBM 434IBM 435

ועוד 23 ספקים שונים (אם לא פיספסתי מישהו) שמספקים שרותים.

IBM 421IBM 422IBM 423IBM 424IBM 425IBM 426IBM 427IBM 428IBM 429IBM 430IBM 431IBM 436IBM 437IBM 438IBM 439IBM 440IBM 441IBM 442IBM 443IBM 444IBM 445IBM 446IBM 447

הארוע התחיל כמקובל במקומותינו בזמן האחרון בחזיון אורקולי, שהציג את ההיסטוריה של חברת IBM מאז הקמתה. אתם מתבקשים לתת כבוד, אין הרבה חברות בעולם שיכולות לחגוג יום הולדת 100. מבחינה ארגונית ומוסדית, IBM הינה הארגון שנמצא במקום השני בעולם מבחינת אורך חיי הארגון (במקום הראשון נמצאת הכנסיה הקתולית). 

IBM 448IBM 449IBM 454IBM 455

IBM 450IBM 451IBM 452IBM 453

מעניין שעם כל הבינלאומיות והגלובאליות, IBM הינה עדיין חברה עם נשמה אמריקאית ומנטליות אמריקאית, והמופע, בהתאמה, היה מאד "אמריקאי".

לאחר המופע עלה לבמה מנחה הארוע הלא הוא מיודעינו נמרוד הראל. תפקידו העיקרי היה לעשות לקהל כל מיני סוגים של בדיקות עירנות ולהראות לנו כלמיני תרגילי טלפטיה ושתילת מחשבות, שמשאירים אותך עם תחושה מדאיגה, שאולי באמת יש אנשים שמסוגלים להחדיר לך לראש כל מיני דברים ושה Metrix ו Inception, הם בעצם לא יותר מתאור עובדתי של המציאות.

 IBM 460IBM 467IBM 468IBM 456

לאחר שכולם הפסיקו להאמין במציאות, הזמין נמרוד לבמה את מאיר ניסנזון מנכל י.ב.מ. ישראל לפתוח רשמית את הארוע.

IBM 480IBM 473IBM 474

זו לא פעם ראשונה שאני שומע את מאיר מדבר בארועים כאלה, יש לו חוש הומור, שנשמע יבש בשמיעה ראשונה, אבל מסתיר מאחוריו המון חכמת חיים, מהסוג שגורם לפעמים לילדים לפספס את העוקץ. בכלל מעניין לציין בהקשר הזה, שקובצת הגיל והאוכלוסיה בכנסים של IBM, די מובחנת ושונה, מסוג האוכלוסיה וקבוצת הגיל של הכנסים של מיקרוסופט.

בהרצאה שלו דיבר מאיר על 40 השנה שבהם IBM פעילה בארץ (תחשבו על זה, IBM נמצאת בארץ הרבה לפני שזה הפך להיות לטרנד אופנתי בעולם). הוא חילק את התקופה ל 20 השנים הראשונות שבהם התרכזה IBM במכירת ברזלים ול 20 השנים שבאו אחריהם, שבהם שינתה IBM את המודל העיסקי שלה, והפכה מחברה של ברזלים, לחברה של פתרונות (כן, גם ברזלים, אבל גם ובעיקר כל השאר), שכיום 50% מההכנסות שלה באות לא מהברזלים. המהפך הזה, שהחל להתרחש לפני עשרים שנה, המהפך, שבו IBM המציאה את עצמה מחדש, והפכה לחברה ממוקדת פתרונות לקוח, הינה הסיבה העיקרית לכך ש IBM לא נכחדה מהעולם לפני 20, שנה, כשהעולם עבר מקונספט ה MainFrame, לסוג המיחשוב הנפוץ כיום.

כמה מהלקחים שמאיר הזכיר ממה שלמד בגן משך 40 שנה שווים ציטוט: במקום הראשון, הלקוח וצרכי הלקוח במרכז, מי שלא מבין את זה לא ישרוד לאורך זמן. הערת אגב, אתה לא יכול לעשות הכל לבד, שותפים עיסקיים זה חשוב. ומה שאולי התובנה הכי חשובה, בארגון כזה גדול, אין מקום לקבלת החלטות אסטרטגיות, על סמך תחושות בטן. אתה חייב לקחת החלטות מבוססות מידע אמיתי על מה שקורה בשטח. וכדי להיות מסוגל לקחת החלטות כאלה, אתה צריך לחקור, לאסוף מודיעין, ובקיצור לדעת על מה אתה מדבר, ומה הנתונים בשטח, לפני שאתה מקבל את ההחלטה האסטרטגית.

את הלקח הזה, שהחלטות אסטרטגיות בארגון גדול לא לוקחים על סמך תחושות בטן, עוד לא הטמיעו במדינה שלנו. ואנחנו כל פעם מתפלאים מחדש, למה אף אחד לא יודע לאן המדינה שלנו זזה. במחשבה שניה, זה די מדכא, שעוד לא הפנימו אצלנו קברניטי המדינה, שעברנו את תקופת החלוציות, ובממלכה, החלטות אסטרטגיות (בניגוד לטקטיות), צריכות להתבסס על מידע, מודיעין, ונתונים, ועל המצב האמיתי בשטח. אבל יש תקווה, המדינה שלנו רק בת שישים ומשהו.

בשלב הזה מאיר הזמין לבמה את Craig Hayman שנושא בתפקיד המכובד של GM Industry Solutions כדי להרצות לנו על Smarter Commerce.

IBM 488IBM 490IBM 502IBM 518

המסר העיקרי של ההרצאה, היה ש IBM השקיע בשנתיים האחרונות הון כסף (מיליארדים של דולארים), על מנת לחקור וללמוד לעומק את נושא המסחר. כולל קניית כל חברה שיש לה מוצר תכנה, שמתאים לכלים וליכולות הנדרשים ונובעים מתוצאות המחקר הנ"ל. וכיום IBM בנויה לתת לך פלטפורמה מלאה וכוללת לכל מה שאתה צריך, על מנת לעשות Commerce כמו שצריך. בקיצור, קרייג מכר לנו את הפלטפורמה של IBM למכירות, והסביר לנו איך צריך למכור בעולם מודרני. היה שם הכל, מהלקוח במרכז, דרך הלקוח של הלקוח במרכז, שרשרת האספקה, ניהול המוצר, BI על המוצר, בקיצור הכל. כמובן היו כמה סיפורי לקוח בינלאומיים, עם כמה כסף (במיליונים ובמיליארדים) חסך כל אחד מהם, ואפילו כמה מילים בסוף על ישראל.

בשלב הבא עלה לבמה לכמה דקות סיני ברקת מאינטל על מנת לברך את IBM לרגל חגיגות ה 100. הסיבה העיקרית היא שאינטל נתנה חסות לארוע וזה נתן לה הצדקה מלאה להעביר כמה מסרים במליאה. היה קצר, לא היו שקפים, וחבל.

IBM 527IBM 529

המרצה הבא היה Mark Frazier שהוא לא פחות ולא יותר מאשר ה Chief Architect של AFMC בחיל האויר האמריקאי (USAF). מי שלא יודע מה זה AFMC (ולמה שתדעו) זה Air Force Materiel Command, או בעברית, מנהלת החומרים של חיל האויר האמריקאי, שהמוטו שלה הוא: War-Winning Capabilities …On Time, On Cost. שימו לב שזה לא On Time, On Target, שזה הג'וב של הכוחות הלוחמים, אלא On Time, On Cost, שזה הגוב של מחלקת הלוגיסטיקה, שמספקת את הכלים ללוחמים (כולל תכנון ופיתוח אם צריך).

IBM 556IBM 546

IBM 575IBM 558

ההרצאה של מרק התמקדה ב Enterprise Architecture (שזה נושא שמעניין מאד ארגונים מעל סדר גודל מסויים). ובפרויקט שהם עשו ב AFCM על מנת ל הגדיר את ה EA של הארגון שלהם ועל התוצרים והתובנות של הפרויקט הזה. היתה הרצאה מרתקת, לכל מי שיודע מה זה EA. הנושא הזה הינו נושא שיש לו משמעות קריטית, לניהול נכון של תשתית עיבוד הנתונים של ארגונים (מעבר לסדר גודל מסויים). והתעלמות ממנו גורמת לנזקים כספיים ניכרים. הפרויקט מיפה, בין השאר, את כל התהליכים, וכל המימשקים לתהליכים, של הארגון. וכפי שניתן לראות בשקף, מדובר פה על מערך כמעט בלתי ניתן לניהול, של מדיניות, תהליכים, ונוהלים. העבודה שנעשתה איפשרה לכל משתמש רלונטי (וכיום יש עשרות אלפים כאלה במימשל ומחוצה לו), לראות את התלויות בין התהליכים השונים, לאתר כפילויות, ולדעת במדויק מי יושפע כתוצאה משינוי מדיניות מסויים, או תהליך מסויים. מדהים ומרשים מבחינת EA ולא רק.

בפשטות אמריקאית בלתי ניתנת להבנה בארצנו, מסביר מרק, שהמוטיבציה לפרויקט היתה: לחסוך כסף למשלם המיסים (האמריקאי). זה היה השלב שבו נכנסתי ממש לדכאון. מתי בפעם האחרונה, ראיתם גוף ממשלתי אצלנו, שעושה פרויקט התיעלות אסטרטגי רב שנתי, שכל מטרתו היא לחסוך כסף למשלם המיסים ? שימו לב כמה מילים בלתי אפשריות, ולא מוכרות, במימשל שלנו, יש כאן: תכנון אסטרטגי לטווח רחוק, התייעלות, פרויקט רב שנתי, ושיא השיאים "לחסוך כסף למשלם המיסים". לארצות הברית יש מסורת דמוקרטית של מאתיים ומשהו שנים, אנחנו פה רק שישים ומשהו שנים, אולי יש תקווה.

בשלב הזה לאחר עוד כמה תרגילי ערנות של נמרוד הראל (ששולבו גם בין ההרצאות) יצאנו להפסקת קפה, שבה זרקו את כולנו מהאולם של המליאה, ותוך פרק זמן קצר, הפכו אותו לשלושה אולמות נפרדים, שכל אחד מהם נועד למסלול אחר.

IBM 599IBM 597IBM 598

כמובן שלוח הזמנים בשלב הזה כבר זז קדימה בצורה משמעותית, ובמקום ב 12:00, הוזזו התחלת הרצאות המסלולים ל 13:10.

מכל המסלולים בחרתי דווקא במסלול של ה Infrastructure. מה לעשות ונושא ה Big Data וגם נושא ה ALM היו לי גם מוכרים, וגם פחות מעניינים. לעומת זאת תחום התשתיות, משך אותי יותר.

המסלול נוהל על ידי דודי כרמי מנהל יחידת השרותים הטכנולוגיים ב IBM.

IBM 600IBM 604

ההרצאה הראשונה הוגשה על ידי אילן הוכמן, מנהל פיתוח עיסקי באינטל ישראל, שדיבר בעיקר על יכולות מובנות של מערכות אינטל בתחום הוירטואליזציה. הוא דיבר על שיפורים משמעותיים באבטחה בשלב ה BOOT של המחשב הוירטואלי (TXT) , על האבסטרקציה של ה CPU עבור מערכות הפעלה וירטואליות שונות, ועל שיפורים בתחום כרטיסי הרשת, שמאפשרים תת חלוקה של כרטיסי 10GB, בין מכונות וירטואליות, ללא הפסד בביצועים. וכמובן (איך לא) הוא הזכיר את ה Cloud Inovation Center שהוקם במשותף עם IBM, למי שרוצה לחקור את הנושא בואריאנט ה IBM – י שלו.

IBM 609IBM 621IBM 623IBM 624IBM 627IBM 615

לאחר מכן עלה לבמה עופר קריצ'מן מישראכרט, שהציג את ההקמה ואת המעבר לפעילות מבצעית, של פרויקט אתר הגיבוי החדש שלהם. זו ההרצאה שהייתי שם במקום השני מבחינת עניין וחשיבות, מיד לאחר ההרצאה של הבחור מחיל האויר האמריקאי. עופר הציג את כל תהליך ה BPM שעמד מאחורי תהליך ה BCP, ואת כל עבודת ה EA שהתבצעה במקביל. השורה התחתונה היתה, שלאחר עבודת הכנה מקיפה (שלקחה את הזמן שלה), בוצע המעבר כולו, תוך פחות מיום עבודה אחד, ובהצלחה. ובתור מומחה לאיתור תקלות במערכות ובתהליכים, אני חייב לתת פה ח"ח (חיזוק חיובי) לצוות ומה שיותר חשוב למנהלים הבכירים יותר בישראכרט, שנתנו לעופר לעשות את זה כמו שצריך באמת לעשות פרויקט כזה.

 IBM 634IBM 636IBM 637

אחר כל עלה לבמה Bertrand Raillard, שהוא ארכיטקט ענן של IBM. ברטרנד הוא זה שהיה גם הארכיטקט וגם זה שליוה את המעבר של בנק ING בכל התהליך של הקמת הענן הפרטי שלהם. ההרצאה היתה באנגלית עם מבטא צרפתי, אבל החומר היה מעניין מאד, והציג מגוון מרשים של בעיות ארכיטקטוניות, הנובעות בין השאר מכך שהבנק ביצע כמה מיזוגים בימי חייו, ולכן היו בו כמה וכמה איים של טכנולוגיות שונות, של יצרנים שונים ואיים רבים של תהליכים שונים. 

IBM 667IBM 678

ההרצאה האחרונה היתה של עדי גלוון מנהל קבוצת האיחסון של IBM. לעדי היה ברור שהוא במצב בלתי אפשרי, גם לו"ז באיחור עצום, גם חבורת אנשים שכל מה שבראש שלה זה ארוחת הצהריים, שבאה מיד אחרי שהוא גומר את ההרצאה. הוא תקף את זה בכך, שהציג שקף ממחקר שנערך בארה"ב, והראה ששופטים נוטים להחמיר את פסקי הדין שלהם, ככל שמתקרבת שעת ארוחת הצהריים (לתשומת לב עוכרי דין). לאחר מכן, במהירות האור, אבל מבלי להחסיר אף שקף, הציג את מוצרי האיכסון של IBM, כולל סקירה היסטורית (שעליה לדעתי האישית ניתן היה לדלג בלחץ הזמן, תמורת הרחבה נוספת על המוצרים החדשים).

IBM 694IBM 695IBM 697

משם יצאו כולם לאוכל, אין לי משהו מעניין לספר לכם על האוכל, ארוחה בסגנון מזנון. אחר כך יצאתי אל האוטו ונכנסתי לפקק הארוך של כל היוצאים מהארוע לכיוון הבית. היה מעניין כמובן, אחרת לא הייתי כותב על זה.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *