אירוע הסיום של פרויקט Windows Phone 7 במרכז הפיתוח של מיקרוסופט בהרצליה

3 במאי 2011

גם ל Windows Phone 7 יש פעילות בתחום האקדמיה (ולא רק למתחרים). הוזמנתי לשפוט באירוע הסיום של פרויקט Windows Phone 7, שריכז את התוצאות של מאמץ אקדמי בן שנה, שבו היו שותפים מעל 100 סטודנטים למדעי המחשב והנדסת חשמל, שעברו את הקורס "שימוש בטלפונים סלולריים למען הקהילה" בשלושה מרכזים אקדמיים: הטכניון בחיפה, אוניברסיטת תל אביב, ואוניברסיטת בן גוריון בנגב.

את הסיוע הטכנולוגי נתן מרכז הפיתוח של מיקרוסופט ישראל בהרצליה. כאשר את צד הקהילה נתנו ארגונים וגופים כמו נגישות ישראל, אשל (של הג'וינט) ועלם (נוער במצוקה). התוצאה של הפרויקט הזה היתה 34 פרויקטים מענינים מבוססי Windows Phone 7, שחלק מהם הוצג ביום הזה.

הארוע התנהל בצורה של תחרות, כאשר בשלב הראשון, האורחים הסתובבו בין הפרויקטים השונים, ונתנו להם כוכבים (שופטים קיבלו כוכבי זהב ששוים יותר). כאשר לשלב השני, עלו חמשת הפרויקטים שקיבלו את הכי הרבה כוכבים. בשלב הבא, כל אחד מהחמישה קיבל חמש דקות להציג את הפרויקט שלו בפני חבר השופטים וכלל המשתתפים. כאשר כאן, השופטים שפטו לפי קריטריונים מוגדרים מראש, וקבעו מי יהיו שלושת הפרויקטים שיזכו בתחרות.

לתחרות הגיעו רק 15 קבוצות מתוך ה 34. ואני רוצה לומר לכל אחת מ 19 הקבוצות שלא הגיעו, שהם ניכשלו באופן מחפיר בבחינה, עוד לפני שהם לא ניגשו אליה. לא משנה לי מה התרוץ שלכם, "לא היה לי זמן", "הייתי עסוק", "התכנה לא יפה מספיק", "התכנה לא עובדת". את זה תגידו למרצה שלכם, בשביל לשפר את הציון. הארוע הזה הוא תרגיל בסיסי מעשי ליזמות. הוא כולל בתוכו את כל האלמנטים, שכל יזם צריך לעבור, בדרך מרעיון ל Exit. זו הזדמנות נדירה לסטודנט, שחושב על יזמות אי פעם בעתיד, לתרגל תהליך מעשי כזה, בתנאי מעבדה, ועוד לקבל על זה גם ציון, וגם משוב מהעולם האמיתי. יזם אמיתי, לא נותן לפרטים טכניים זעירים, כמו מערכת שלא עובדת, או דגם אב שלא מתפקד, להרוס לו את היוזמה. אם זה לא עובד, תעשה דמו. אם אי אפשר לעשות דמו, אז תעשה וידאו. ואם גם אי אפשר לעשות וידאו, אז תעשה מצגת מהממת. אין דבר כזה לא להופיע בארוע כזה. בקיצור, פישלתם.

התחלתי את הארוע בסריקה מסודרת (נגד כיוון השעון) על כל הפרויקטים שהוצגו לתחרות. 15 פרויקטים בשעה, זה בקושי 4 דקות לפרויקט. מהצד שלי זה אומר, שיש לכל אחד מהמציגים, פחות מ 60 שניות להעביר את המסר העיקרי. זו סימולציה של מצב אמיתי, שבה היזם לא תמיד יודע, אם מי שעומד מולו זה נציג קרן הון סיכון, שאמור לאשר את הכסף, או לחילופין סתם נודניק. וכפי שהזכיר מישהו בהמשך היום, אתה יכול להיות עם הטכנולוגיה הכי טובה, אבל אם אתה לא מצליח להציג אותה נכון בפני המשקיעים, תישאר עם הטכנולוגיה אבל בלי לקוחות. לא סתם אחד מקריטריוני השיפוט היה המצגת.

בזמן שספרו את הכוכבים כדי לקבוע מי החמישה שיעלו לשלב הבא. נכנסנו כולנו לאודיטוריום, שבו עלו על הבמה נציגים של מרכז הפיתוח, האקדמיה, והארגונים החברתיים השותפים, לומר כמה מילים, עד שהספירה תסתיים.

בלי לפגוע באף אחד, הדובר הכי מרתק בקבוצה היה רס"ן אורן בליצבלאו, שפעיל גם בנגישות ישראל, שנתן לנו בכמה דקות, תמונה בהירה חדה וברורה, עד כמה דברים שנראים לנו פשוטים, הופכים למאד מסובכים, כשאתה מוגבל במשהו (במקרה שלו ראיה). משפט אחד שהוא אמר, ראוי לציטוט כמנטרה. לקרוא לחשוב ולכתוב, אפשר גם בלי עיניים.

ואז הוכרזו חמשת הפרויקטים שעלו לשלב הגמר. כל אחד מחמשת הפרויקטים, הציג מצגת של חמש דקות. ניתן זמן לשאלות מהקהל, ולאחר מכן היתה הפסקה, שבה חבר השופטים פרש למקום שקט, על מנת לתת דירוג.

הפרויקט של משחק זמן אמת, בין קבוצות, כאשר הטלפון משמש צנור תקשורת, בין העולם הוירטואלי של המשחק, עליו נעות דמויות וירטואליות (ולא וירטואליות), לבין השחקנים האמיתיים, שנעים בשטח, ונלחמים במשימות וכלי נשק (וירטואליים) קבוצה כנגד קבוצה, כאשר לכל קבוצה יש מנהל, שמניע איסטרטגית את המשחק. הפרויקט הזה, לא זכה בפרס, אבל כפי שאומרים, הפסד בקרב אינו הפסד במלחמה.

msrnd 028

הפרויקט במקום הרביעי לא היה אמור לקבל פרס, אבל מאחר והוא היה קרוב מאד למקום השלישי, אילתרו במערכת במהירות פרס למקום הרביעי, וכל אחד מחברי הצוות, קיבל עכבר פליפ. הפרויקט עסק בבעיה שיש לאנשים עם מגבלות ראיה (ואולי גם עם אצבעות שמנות), לעבוד עם לוח מקשים במסך מגע בטלפון. הפרויקט הציג מנגנון מבוסס מחוות המותאם לאנשים עם המגבלויות האלה, שמאפשר להם להכניס בקלות ועם עקומת לימוד סבירה, קלט טקסטואלי לטלפון.

msrnd 005

במקום השלישי זכה אתר שמקשר בין אנשים שרוצים לזרוק דברים שיש להם עדיין ערך (כמו ריהוט ישן או ציוד חשמלי משומש), לבין אנשים שזקוקים לציוד כזה, ומוכנים להגיע למקום שבו הוא זרוק, כדי לאסוף אותו. מעין אתר קהילתי חינמי, מבוסס GPS, שמונע זריקת פריטים שיש להם עדיין שימוש לפח. גם תרומה לקהילה, וגם חסכון במיחזור. כל אחד מהמשתתפים בפרויקט הזה קיבל מצלמה.

msrnd 007

במקום השני זכה פרויקט, שנועד לעזור לעיוורי צבעים, לראות את העולם. למי שלא יודע, ל 13 אחוז מהזכרים (תלוי באזור הגיאוגרפי) יש בעיה כלשהי של עיוורון צבעים. בעוד שלנקבות, זה בקושי חצי אחוז (ואני לא סקסיסטי אלא רק מציין עובדות). הפרויקט כלל יכולת לתרגם תמונה צבעונית, למנעד צבעים המותאם לסוג המתאים של עיוורון צבעים, שממנו המשתמש סובל. וגם אפשרות לקבל סימון על התמונה, מה הצבע שמתחתיו נמצא הסמן, למי שלא יכול להבחין בכלל בין הצבעים. ולקינח שיתוף תמונות המיועדות לעוורי צבעים בענן. כל אחד מהמשתתפים בפרויקט הזה קיבל קינקט מתנה.

msrnd 004

במקום הראשון זכה פרויקט, שהשתמש בטלפון ככלי לביצוע ולאיסוף מידע של תרגילים פיזותרפיים. מה שמאפשר למי שצריך לעבור תרגילים כאלה, לעשות את זה בדרך קצת יותר משעשעת, ואולי עם יותר הסחת דעת מהכאב הכרוך בחלק מהתרגילים. המערכת כללה משוב אוטומטי בין המטפל, שקובע את התרגילים, ובין החולה, שהביצועים שלו נמדדים.

msrnd 016

בקיצור, בילוי בוקר של כף, עם המון יזמות, יצירתיות, וטכנולוגיה.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *