רשמים מהרצאת הפתיחה של היום השני ב Mix 2011 על הפוטנציאל העיסקי ועל מה חדש טכנית בגירסא הבאה של Windows Phone 7

21 באפריל 2011

5 תגובות


להלן הקישור להרצאה למי שרוצה לעקוב תוך כדי קריאה. את הפוסט הקודם סיימתי בשלב שבו התחילו להראות לנו את העתיד (Mango) שהוא העדכון הבא למערכת ההפעלה של Windows Phone 7, שיצא בסתיו הקרוב. וכאן משך קרוב ל 38 דקות (12:16-50:34) נתן ג'ו את רשימת היכולות שנוספו לנו המפתחים בגירסת העדכון הקרובה של מערכת ההפעלה Windows Phone 7. את הרשימה חילק ג'ו לשלושה, הזדמנות עיסקית, שיפורים ביכולות ושיפורים בכלי הפיתוח.


בתחום ההזדמנות העיסקית, גם גארטנר וגם IDC, הוציאו בשבועות האחרונים דו"חות, שעד 2015 ה EcoSystem של Windows Phone 7 יהיה השני בגודלו בתחום הטלפוניה. אם יורשה לי להיות סופר ציני כאן, אז יש להם גם סיכוי להגיע למקום ראשון, אם חס וחלילה יקרה משהו לכריזמה של אדם אחד בלבד. שני ענקי החיזוי הללו, כמוני, מתיחסים לבעיות שהיו בתהליך ה Update, שהסברתי אותם בהרחבה בפוסט הקודם, כמחלות ילדות זניחות.


אחד הפרמטרים שמציבים את מיקרוסופט בעמדה טובה כל כך בעיני החזאים, זה שיתוף הפעולה של מיקרוסופט עם Nokia. ל Nokia יש רשת ענפה של קשרים עם מפעילים בהמון ארצות, רשת חזקה של סוכנים, וגם תשתיות טכנולוגיות שמאפשרות למשל Mobile Billing. ועל מנת להדגיש את הנקודה הזו, עלה לבמה (מ 14:38) מר Marco Argenti מ Nokia, שהוא זה שאחראי בנוקיה על Developers Experience והסביר בשפה מאד ברורה, ש Nokia שמה הרבה זטונים בהימור על מיקרוסופט, ושלמתכנתי ה Simbian וה QT כדאי להתחיל ללמוד איך לפתח עם Windows Phone 7.


על מנת להרחיב את התפוצה, הגירסא החדשה תכלול תמיכה בעוד 16 שפות. למי שלא יודע, עד עתה תמכה המערכת באנגלית, צרפתית איטלקית גרמנית וספרדית בלבד.


Languages


חדי העין שביניכם ישימו בוודא לב, שעל השקף יש ייצוג גרפי רק ל 14 שפות למרות שהכותרת אומרת 16. אלה שיותר חדי עין, יזהו את הנוכחות הבולטת של שפות מהמזרח הרחוק/אסיה. אלה עם עיני נץ, יבחינו בעדיפות הבלתי הוגנת בעליל שקיבלה פינלנד (נחשו למה). אבל גם מי שהראיה שלו לא מי יודע מה, בטח יבחין שאין זכר לעברית (ואם זו נחמה למישהו, גם לא לערבית). עד כאן מזרח תיכון חדש. מבחינת הכבוד הלאומי יש פה כמובן פגיעה חזקה באגו שלנו (ושל כל מדינות ערב). אבל מבחינה מסחרית, חייבים להודות שיש יותר לקוחות פוטנציאליים ליישומים של Windows Phone 7 באסיה ובמזרח הרחוק מאשר קרוב לבית שלנו. ובסופו של דבר, כפי שאמר ידידינו דון קורליאונה לסאני It's not personal, Sonny. It's strictly business.


מספר המדינות שבהן ניתן לייצר תכנה גדל מ 30 ל 38. הירוק זה מה שהיה והצהוב זה מה שנוסף.


countriescreate


ולא אתם לא טועים, גם כאן אין כתם צהוב אצלנו ו/או בסביבתינו. וזה כבר באמת מרגיז. תיקון: מסתבר שזו טעות בשקף, ואני סתם התרגזתי, וישראל כן נמצאת ברשימת המדינות שמהן ניתן לשגר יישומים, ותודה לאריאל על התיקון, אז תתעלמו מהקטע הבא מילא, ניתן להבין  שרוצים לטפל קודם כל במימשק המשתמש המורכב של המזרח הרחוק, לפני שמטפלים במימשק המורכב של RTL (זה לא רק ימין שמאל, גם האותיות המחוברות בערבית זה אתגר לא קטן). אפשר להבין את ההגיון המסחרי שמאחורי ההחלטה. אבל מה ההגיון המסחרי בלחסום את היכולת של מפתח מישראל, לכתוב יישומים לשוק הבינלאומי ? יש לנו פה בארץ מספיק יזמים בתחום הסלולרי, שלא מסתכלים רק על השוק המקומי, אלא בעיקר (או רק) על השוק העולמי. מסתתרת מאחורי ההחלטה הזו איזו שהיא הנחה מוטעית, שעד שאתה לא יכול לכתוב יישומים בשפת האם שלך, אין טעם לצרף אותך למועדון המפתחים. ואין הנחה יותר רחוקה מזו, לתאר את היזמים במדינה שלנו. שמה שמאפיין אותם, זה דווקא היציאה מחוץ לאזור הגיאוגרפי המוגבל שלנו. אז יודעים מה, הפעם באמת התעצבנתי. ובתור נקמה אני אפרט באחד מהפוסטים הבאים (איל"ז), את כל הדרכים שמאפשרות לך להפוך למפתח רשמי של Windows Phone 7, למרות שאתה לא נמצא באחת מהארצות הרשמיות.


השיפור הבא הוא הגדלת מספר המדינות שבהם כל משתמש יכול לקנות ישום מ 16 ל 35.


Salesfromsalesto


מצד אחד, יש הגיון בכך, שאם אתה לא נתמך רשמית, אתה לא יכול לקנות. ואני בהחלט יכול להבין את הנושא של הכנת ערוצי המכירה המקומיים בצורה מסודרת, לפני פתיחת השוק. אבל מצד שני, בעולם הגלובלי של היום, יש כאן מידה רבה של צדקנות והתחסדות, בזה שהאח הגדול, אוסר עליך לקנות יישומים, בחלק מהארצות. הגישה צריכה להיות (לדעתי), אם אתה רוצה, תקנה, ולא משנה לנו איפה אתה נמצא, ואיך בדיוק הצלחת להשיג טלפון כזה באזור שלך. אבל פרקטית, פרט לזה שזה סתם מעצבן, זו לא בעיה אמיתית. זה מסוג הבעיות שכל שישראלי ממוצע מקמבן, אפילו בלי להרגיש שזו היתה קומבינה (ותשאלו את כל אלה שהביאו את ה"מתחרה העיקרי", ביום שהוא יצא בחו"ל).


בהמשך (מ 18:50) הוצגו כמה הדגמות, שכל המטרה שלהן היתה להראות, עד כמה קל לך לדחוף את עצמך שיווקית, ולהציג את היישום שלך לקונה הפוטנציאלי. הוצג למשל כיצד המימשק של ה App List עוזר להגיע מהר ליישומים מותקנים (Jump list, Search) וגם שיש שילוב שקוף בתוכו של חיפוש ב Market Place עם ממימשק חיפוש. הודגם שדרך הפעלת היישום, אתה יכול לקבל ולחפש יישומים קשורים, באותה צורה בה אתה מחפש, למשל, מוזיקה. כולל קישורים ב Related Apps וקישור דרך קונספט ה Hub. והוצגה אפילו אפשרות של היישום שלך, להתחבר לתוצאות חיפוש דרך ה Search Extras וה Deep Link החדש, ישירות לתוך המקום בתכנה שלך, שמתיחס לתוצאות החיפוש של המשתמש. זה מסוג הדברים שאנשי מכירות חולמים עליהם, ומפתחים אף פעם לא מבינים למה צריך אותם.


ואז (מ 27:37) עבר ג'ו מתחום השיווק והמכירות לתחום הטכני. קודם כל הוצג IE9, וחשוב לציין בנקודה הזו שזה אותו קוד של ה IE9 שרץ אצלך במחשב (אם הורדת אותו) רק על Arm. מהנושא של Windows על ARM התפעלתי מספיק באחד מהפוסטים הקודמים שלי על הארוע (לקראת הסוף) ולא אחזור על זה כאן.


נקודת החוזקה הראשונה של IE9 היא כמובן השימוש ב GPU על מנת לשפר ביצועים גרפיים (וגם שימוש בליבות פנויות כדי לעשות Pre Compilation לקוד של ה Script). אמנם GPU של טלפון זה לא אותו דבר כמו GPU ב PC אבל זה בהחלט מספיק כדי לשים בצד את כל המתחרים.


Speed


וכמו שביום הקודם נהנה סקוט להתעלל בחסרי הישע בנקודות החולשה שלהם. גם כאן היה קל מאד לג'ו להראות, ש Windows Phone 7 הגיע לקצב של 26 Frames per Second, בעוד שהאנדרואיד עשה רק 11 FPS ואילו המתחרה העיקרי, הסתפק בקצב של 2 FPS.


תרשו לי להיות ציני בנקודה הזו לכל הכיוונים. קודם כל, כל הכבוד למתחרה העיקרי, על זה שבאופן קבוע, הוא מצליח למתג חמרה נחותה במחיר גבוה. ישנם בשוק הרבה טלפונים סלולריים, שמבחינת מיפרט טכני, שמים בכיס הקטן את המתחרה העיקרי. אבל זה לא מפריע למתחרה העיקרי, למכור את הסחורה הנחותה שלו (מבחינה טכנית), פי כמה וכמה, מכל המתחרים שלו ביחד, ובמחיר גבוה יותר.


וכאן אני רוצה ממש לזרוק צלם בהיכל. כולם נורא מתלהבים ממימשק המשתמש של המתחרה העיקרי, וטוענים שהוא טוב יותר מכל האחרים, ורק בשביל זה שווה לשלם את תוספת המחיר. אני נורא מצטער להרוס לכם את החלום, אבל מימשק המשתמש של ה Windows Phone 7, מה שנקרא Metro, עם קונספט ה Hub שלו, לדעתי, הרבה יותר נוח ופונקציונאלי למשתמש הקצה, מזה של המתחרה העיקרי.


אבל כאן אנחנו נכנסים כבר לתחום הדת, ולא לתחום הטכני. ובתחום הדת, המתחרה העיקרי שם את כל האחרים הרחק הרחק מאחוריו. לא סתם אמרו ענקי החיזוי (גארטנר ו IDC) שמיקרוסופט תהיה ב 2015 במקום השני (המכובד). כי כל עוד התופעה הסינגולרית הזו קיימת, אין לאף אחד סיכוי, לצאת מהמערה ולראות את העולם כפי שהוא.


חשוב לציין ש IE9 ב Windows Phone 7 תומך בצורה מרשימה ב HTML5 כולל Audio ו Video. לנו כמפתחי אתרים, יש לזה משמעות רבה. כי אמנם זה לא אומר שאותו אתר ישרת גם דפדפן של PC וגם את זה של ה WP7, כי צריך עדין להתאים את האתר ל FF הקטן יותר, ואולי גם להתחשב בזה שה GPU חלש יותר, אבל פרט לזה, כל השאר יעבוד אותו דבר, וזה אומר הרבה פחות עבודה למפתח האתר.


 html5html52


לאחר מכן הוצגו המון שיפורי ביצועים ב Metro Control UI ובעיקר ב Panorama וב Pivote, שיפורים ב Live Tiles כולל גישה אליו מה background, גישה של היישום ל Ring Tons. אבל זה עוד כלום יחסית למש שנוסף בתשתית. יש תמיכה ב Sockets, יש SQL DB מובנה לשימוש הציבור, יש עוד Lunchers ו Choosers וגם גישה ישירה מהישום ל Calander ולאנשי הקשר. אחד השיפורים המשמעותיים הוא שיש גישה טובה יותר לאביזרי החמרה השונים בטלפון. יש גישה ישירה למצלמה המובנית (מאפשר למשל לקרוא Barcodes וגם לשחק עם Augmented Reality). יש גישה ישירה למצפן ולג'ירו (אם ישנם), כולל ספריות מתמטיות מוכנות שמאפשרות להוציא מה Raw Data את התוצר הסופי שמעניין אותך, מבלי לעשות דוקטורט במתמטיקה ופיזיקה ומה שיותר חשוב, לעשות את זה חסכוני במיוחד לבטריה וזה נקרא Motion Sensore.


וכאן עבר ג'ו למה שהוא אולי הדבר החשוב ביותר בעדכון מערכת ההפעלה והוא היכולת לבצע Multi Tasking. זה לא הכרזה באמת חדשה, זה כבר הוכרז בכנס Mobile World Cogress בפברואר השנה, וגם הודגם שם. וזה בכלל לא פשוט כפי שזה נשמע כי לעשות Multi Tasking על טלפון נייד זה אתגר. הסיבה שזה אתגר כל כך קשה היא בגלל שאתה צריל לוודא, שהיישומים ב Background, לא אוכלים את הבטריה. ומצד שני אתה צריך לתת לאותם יישומים מספיק חיים כדי לשמר להם את היכולת לעשות משהו, בזמן שהם ב background. כמו למשל לשלוח Events אם קורה משהו מעניין. זו בעיה ארכיטקטונית קשה, והפתרון שבחרה מיקרוסופט שתתקתו בו באחד מהשמות Background Agents ו Live Agents, משלב את שתי הדרישות הסותרות האלה בצורה שגם מאפשרת למשתמש של הטלפון להחליט מה סדרי העדיפויות שלו בניהול צריכת האנרגיה של היישומים שלו.


חלק מיכולות ה Multi Tasking למשימות ידועות הוכנסו כבר לתוך הגרעין של מערכת ההפעלה כך שכל נושא הטיפול במעבר ממשימה למשימה תוך כדי שמיעת מוזיקה מובנה במערכת ההפעלה ואתה יכול לעבור על ה Emails שלך מבלי להפסיק לשמוע את המוזיקה שאתה אוהב. כל הנושא של לבצע Downliad של קובץ ברקע הוא שירות של מערכת ההפעלה וכמובן כל מה שקשור לקבלת Alerts והפעלה אוטומטת של ישומים.


כמה זוטות קטנות. קודם כל Angry Birds יהיה זמין להורדה ב 25 למאי, ומה שהרבה יותר מעניין SkyPe יהיה זמין למי שרוצה בגירסה הבאה (למגינת ליבם של המפעילים). כלי הפיתוח יהיו זמינים לכולנו בחודש הבא (הכל תלוי כמובן, כפי שאומר Brandon Watson בזמינות של דמעות של חד קרן, ועל כך בהמשך).


להלן שקף מסכם עם רשימת כל הזימזומילים שהוזכרו בהרצאה עד כה. החלק העליון שיווקי והתחתון טכני.


summery


וכאן (ב 50:34) ג'ו העביר את הפיקוד לסקוט גטרי, ואני הגעתי לגבול כמות המילים שאני כותב בפוסט אחד. המשך יבוא איל"ז.הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

5 תגובות

 1. Ariel Ben Horesh21 באפריל 2011 ב 10:09

  אני לא מעוניין להוציא לך את הרוח מהגישה הלוחמנית אך בשקף שהוצג ב-Keynote נפלה טעות וישראל הושמטה והיא כן אמורה להיות בירוק, כלומר מפתחים יוכלו לפתח למרקטפלייס אפליקציות בלי ה-YALLA PROXY.

  השקף המתוקן נמצא בהרצאה הזאת :

  channel9.msdn.com/…/DVC05

  וגם וידאתי זאת בשיחה עם הבחור שאחראי על הנושא הזה במסגרת של FOCUS GROUP.

  חג שמח

  אריאל

  הגב
 2. GadiM21 באפריל 2011 ב 17:25

  הי אריאל,
  תודה על המשוב, ועל תיקון הטעות.
  אכן, מסתבר שישראל נמצאת ברשימת המדינות שיכולות לשגר יישומים ישירות ל Market Place.
  נו נו נו לג'ו, על שהשתמש בשקף לא עדכני, הטעה אותי, וחימם אותי סתם ככה.

  הגב
 3. Adi22 באפריל 2011 ב 15:48

  Did they mention anything about tablets using W7 instead of WP7 (which is bad for apps developers)?

  הגב
 4. עדי1 במאי 2011 ב 16:44

  עם כל הכבוד לחידושים והשיפורים, הרי שבברור MS נוטה לפעול בדיוק כמו "המתחרה העיקרי" על כל המגבלות והאילוצים שהוא כופה על משתמשיו/רוכשי פתוחיו ואם הלקוח הממוצע רוצה, מדוע לא יפנה למקור אלא ל-"מעתיק"?

  MS איבדה בכך את כל מי שרכש WM בגלל הגמישות הרבה שלו וחוסר המגבלות שהוטלו על המשתמש!

  אנא MS תסירו את כל המגבלות, תשאירו את המערכת המשופרת אבל בגישה של WM 6.XX!!!

  הגישה הדורסנית של "המתחרה" רק מרחיקה את מי שרוצה חופש לעשות במכשיר כבשלו (הרי הוא באמת שלו) ואימוץ גישה זו איננו מוצלח לפחות לדעתי.

  הגב
 5. לב1 במאי 2011 ב 16:48

  השאלה מתי תהיה תמיכה בעברית? 🙂

  הגב