רשמים מהרצאת הפתיחה של כנס MIX 2011 בלאס וגאס חלק II

17 באפריל 2011

אין תגובות


להלן הרשמים שלי מהחלק השני של הרצאת הפתיחה של כנס MIX 2011, שהחל ביום שני ה 11/4, בלאס וגאס. ואני מצרף כאן קישור ישיר להרצאת הפתיחה, על מנת שמי שרוצה, יוכל לעקוב אחרי מה שאני כותב ב Live.


את הפוסט הקודם סיימתי בנקודה שבה דין סיים לדבר על צד ה Client (ב 36:40) והעביר את השרביט ל Scott Guthrie, שנושא בתואר סגן נשיא לפיתוח בדוט נט (התואר חשוב ועל כך בהמשך). סקוט, כמו תמיד, בחולצת פולו אדומה, שהפכה למזהה המיתוגי שלו, העביר את הדגש מ IE9 ו HTML5, למה שמיקרוסופט עשתה בתחום הפיתוח בצד השרת. כי, להזכירכם, כדי להריץ את כל האתרים הנפלאים, שמשתמשים ב HTML5 ובכל שאר היכולות הנפלאות, אתה צריך קודם כל לפתח את האתר שעושה את זה, ולשים אותו אי שם, אצל אחד מה Hosters.


כמובן שכדי לעשות את זה, אתה צריך סביבת פיתוח, שמאפשרת לך לייצר את כל האתרים הנפלאים האלה, עם האינסוף Features שלהם. ואתה צריך כמובן להכין את האתר במהירות, כך שהוא יהיה אצל הלקוח מוכן כבר אתמול. ולא לשכוח שאתה גם נדרש לעשות את זה באפס תקציב. על הציר הזה, נעה כל ההרצאה שסקוט גטרי הנחה (ואני לא סתם אומר הנחה, הוא כמעט ולא היה על הבמה), כאשר הוא מראה את הפתרון המיקרוסופט לשיפור והאצת הביצועים של צוותי הפיתוח, כמעט מכל זוית אפשרית.


סקוט סקר לאורך ההרצאה את החידושים והתוספות שיצאו לשוק מאז השקתו של Visual Studio 2010, ועד לרגע זה כולל כל מה שהוכרז בכנס. כדאי לציין בהקשר הזה, שרק לפני כמה ימים (ב 10/4 למען הדיוק) העביר גיא בורשטיין הרצאה, במפגש קבוצת המשתמשים של מפתחי ה Web, שכללה כמעט את כל רשימת המכולת שסקוט גטרי הציג. וכפי שכבר כתבתי כאן, ההרצאה של גיא מוקלטת באיכות גבוהה, היא בעברית, והיא פחות שיווקית ויותר טכנית ממה שהציג סקוט, כך שההמלצה שלי היא שתעצרו כאן, תעברו לגיא ותחזרו אחר כך לשמוע את סקוט ושותפיו לקינוח.


סקוט גטרי הדגיש את האתר להפצה והתקנה של ספריות קוד פתוח (כן, קוד פתוח) למפתחי Visual Studio ששמו Nuget (נ' בחולם ולא בפתח), ולא שכח להזכיר, שמיקרוסופט תרמה כמה אלפי שורות קוד לפרויקט הקוד הפתוח של JQuery (בשנה שעברה עמד על הבמה ג'ון רזניק, מי שהקים את JQuery, ושיבח (בפרצוף המום קימעה) את מיקרוסופט, על התרומה שלה לפרויקט). כבר התיחסתי לנושא השינוי שעברה מיקרוסופט בעשור האחרון בתחום השקיפות והפתיחות לקהילת המפתחים בפוסט הקודם שלי, ואין לי בעיה לשפוך עוד קצת שמן, למדורת הטוקבקיסטים, שונאי המיקרוסופט, הלא מעודכנים, ולהזכיר באותה הזדמנות, שמיקרוסופט גם תרמה כמה עשרות אלפי שורות קוד ללינוקס.


בקיצור, לאחר שנתן את כל רשימת המכולת של כל הדברים שהוכרזו בארוע (ואני לא אחזור עליה כרגע) הוא הזמין את Scott Hanselman להדגים את כל החידושים הללו (החל מ 40:47), סקוט הנסלמן התחיל בהדגמה של בניית ה Back End של אתר פודקסטים, כשהוא משתמש בכל הצעצועים החדשים, כדי לגמור את העבודה בפחות מ 10 דקות. ואתם מוזמנים לצפות ולהנות מדמו מקצועי שמוצג על ידי איש מקצוע (כולל שימוש ב Scriptlets). ואז סקוט גטרי חזר לבמה (ב 51:39) לכמה שניות, כדי לסכם את הדמו של סקוט הנסלמן, וכדי להציג את Web Matrix, שהוא כלי שנועד לייצירה מהירה של אתרים, ומיד החזיר את השרביט לסקוט הנסלמן, כדי שידגים (החל מ 52:39) את החלק השני של אתר הפודקסטים שלו, ה Front End, שגם אותו הוא סיים (כולל הטמעה) במהירות האור. הנסלמן "קצת רימה" אפילו מעבר למה שמקובל בהדגמות, וקיצר עוד יותר את התהליך, בזה שהשתמש בשבלונה מוכנה, שהוא רכש Online באינטרנט מ Template monster, ובכך גם הדגים Eco System שנבנה מסביב ל Web Matrix.


בסיום ההדגמה (1:03:47) סקוט גטרי חזר לבמה, עם רשימת מקורות לקבלת קוד מוכן הן בחינם והן בתשלום.


 webmatrixhelper


webecho


משם (1:04:40) עבל סקוט לתאר את ה Orchard Project שהוא עוד פרויקט "קוד פתוח" שזמין להורדה ב Web Gallery של ה Web Matrix (ביחד עם עוד מגוון רחב של דוגמאות קוד פתוח אחרות). ומאפשר לשלב יכולות CMS עם בלוג. ומיד הזמין את  Drew Robbins להציג את היכולות הללו, ונעלם שוב מהבמה. גם דרו בנה אתר מורכב ומלא פונקציונאליות של ניהול תוכן תוך כמה דקות (צריך לראות את הדמו כדי להאמין כמה זה היה מהיר, כולל סל קניות מלא). דרו הראה באותה הזדמנות עוד שרות של ה Eco System, חברה שתעצב לך את האתר ותשלח לך את כל ה CSS – ים מוכנים לשימוש (תמורת סכום סמלי).


ושוב סקוט גטרי חזר לבמה (ב 1:18:00) על מנת לדבר על איך Azure מתקשר לכל הנושא, כלומר שאתה גם לא צריך לדאוג למחלקת IT אלא לתת למישהו אחר לסבול מהכאב ראש הזה, וגם לקבל במתנה Scalability ותשלום על פי שימוש. ומיד (ב 1:19:00) הזמין לבמה את Niels Hartvic מחברת Umbraco שהיא חברה מאד גדולה (מעל 85,000 אתרים), שמספקת תשתית חינמית לבניה מהירה של אתרי תוכן, כדי להסביר איך החברה שלו משלבת את תשתית בניית האתרים שלה בענן, בעיקר בנושא של Automatic Scaling בעיתות לחץ והעברה חלקה של אתר קיים לענן.


סקוט חזר לבמה (ב 01:23:37) לסיום, על מנת לספר מה מכריזים היום חדש ב Azure, שזה פחות או יותר ACS, Caching, CDN ו Traffic Manager. ואם אתם לא יודעים מה כל הזימזומילים הללו אומרים, זה סימן שאתם לא בענ(י)נים. וכמובן, סקוט לא שכח להודות לכולנו, המפתחים ואלה שמשתמשים בטכנולוגיות מיקרוסופט ובעיקר לאלה שנותנים משוב ועוזרים ל Web להתקדם לדור הבא.


אז לפני שאני מסכם, משהו שהתחלק לי בהרצאה של גיא, וכמעט התחלק לי גם פה. אני מדבר על צעצוע שנקרא Modernizer. הוא אולי אחד משעשועי ה Java Library החשובים ביותר, בתקופת המעבר מהעולם הישן ל HTML5. זה כלי, שמאפשר לך יחסית בקלות, לנצל HTML5 איפא שאתה יכול, מבלי לפגוע בתאימות אחורה של דפדפנים ישנים יותר.


לסיכום, בתחילת הפוסט אמרתי מה סקוט גטרי רצה להוכיח בהדגמה, דהינו, שבאמצעות הכלים והטכנולוגיות של מיקרוספט, מפתח יכול לספק פרויקט מורכב ב"אפס" זמן וב"אפס" תקציב. המוטיבציה היא ברורה, באילוצים שחלים על גופי פיתוח כיום, שיפור משמעותי בקצב הפיתוח זה סיבה טובה ללכת בגדול על טכנולוגיות מיקרוסופט. השאלה היא האם הוא שיכנע אותי.


התשובה היא (כמובן) כן ולא. עקבתי אחר כך ההדגמות (וגם אחר רשימת המלאי העצומה של הכלים) בעיון רב. בידיים של מתכנת/ראש צוות מקצוען, הכלים הללו יכולים לחסוף זמן רב ואין לי ספק שמי ששיך לעשירון העליום של מקצועני התכנה יוציא לכלים הללו את המיץ וכל מה שהם מבטיחים הוא יקיים (ואפילו יותר). אבל מצד שני, בתחום העיסוק שלי (מערכות מתמוטטות), אני נתקל גם במתכנתים, ששיכים לעשירון התחתון, כאלה שאין להם מושג בסיסי בעקרונות של הנדסת קוד, שלא לדבר על זה שהם מעולם לא חשו צורך, ללכת ולו למפגש אחד של קבוצת ה Software Craftmenship על מנת לשפר את המקצוענות שלהם. לתת למתכנתים כאלה את הכלים הללו, זה לתת נשק קטלני בידיים של תינוק, שאוהב ללחוץ על כל הכפתורים בצעצוע שלו (והתוצאות בהתאם).


אז כמה נקודות לתשומת לב, למי שרוצים באמת לשפר משמעותית ה velocity שלהם עם הכלים החזקים האלה.


קודם כל אתם צריכים להכיר את הטכנולוגיה שבה משתמש הכלי על בוריה, ולהבין לא רק מה היא עושה, אלא גם איך היא עושה את זה, ומה העקרונות התיאורטיים שמאחוריה. לדוגמא, מה אומר ה Design Pattern שמאחורי MVC, מתי משתמשים בו ומתי לא, ואיך בדיוק הוא משתלב עם TDD.


דבר שני, אתם צריכים לזכור, שקוד חינמי (או קוד שמיוצר אוטומטית על ידי גנרטור), לא משחרר אותך מהצורך לקבל Ownership על הקוד. דהינו, אתה צריך להיות מסוגל לדעת מה כל שורה בקוד עושה, ולהיות מסוגל לתקן כל שורה בקוד, מתוך ידיעה על מה היא משפיעה, כאילו אתה כתבת את הקוד בעצמך.


בנוסף, חייב להיות באיזה שהוא מקום בצוות (או בארגון) "מבוגר אחראי", שלא רק מבין את הכלים ואת הטכנולוגיות לעומק, אלא גם רואה איך כל הדברים הללו משתלבים ביחד (ומה שיותר חשוב, איפה הם לא משתלבים). ורואה את זה מראש ולא בדיעבד. ובשביל זה הוא חייב להכיר את הטכנולוגיות הללו היטב.


אני אכתוב פעם, איל"ז, פוסט יותר מסודר על נושאי הנדסת תכנה, והקשר שלהם להצלחה של פרויקטים. אבל בגדול, אם הארגון לא מכניס את נושא ההכשרה של הצוותים בטכנולוגיות עתידיות, כחלק מתכנית העבודה שלו, חבל"ז. בנימה אופטימת זו אסיים את הדיון על הרצאת הפתיחה של כנס Mix 2010.


הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *