רשמים מהרצאת הפתיחה של כנס MIX 2011 בלאס וגאס חלק I

14 באפריל 2011

4 תגובות


אין טעם שתתחילו להזמין כרטיסי טיסה, הכנס כבר התחיל ביום שני ב 11/4, ביום של Boot Camps על נושאים שונים, כאשר הכנס "הרשמי" התחיל ביום שלישי ב 9:00 בבוקר (19:00 שלנו). אני מצרף כאן קישור ישיר להרצאת הפתיחה של היום הראשון, על מנת שמי שרוצה יוכל לעקוב אחרי מה שאני כותב ב Live.


סרטון הפתיחה (00:00-00:45 ו 00:46-02:43) מראה אתרים שחלקם על סף המדע הבדיוני מבחינת הגרפיקה כאשר הכוכב הראשי הוא כמובן IE9 ו HTML5. למי שיש סבלנות וחוש אסטטי מפותח, שיעצור את הסרטון כל פעם שמתחלפת תמונה, או שמישהו אחר אומר משפט בנוסח "לקחת את האנשים למקום שלא היו בו קודם", או "תמיד חשבנו שניתן להוציא מה Web יותר, רק הוגבלנו על ידי הטכנולוגיה", על מנת להעריך את היופי. אין כמו סרט הפתיחה, כדי להזכיר לכל מי שלא יודע, ש Mix פונה יותר לקהל המעצבים, מאשר לקהל הרגיל של מפתחים ואנשי IT, שאליהם מיקרוסופט פונה בדרך כלל, בכנסים של TechEd ו/או PDC. דרך אגב, אם תחטטו לעומק בסרטון הפתיחה, תגלו שה Preview הראשון של IE9 יצא ב 16/3/10 והמוצר הסופי ב 14/3/11 שזה זמן מרשים לפרויקט בסדר גולד כזה.


את הכנס פתח (02:44-36:40) Dean Hachamovitch שנושא בתואר סגן נשיא לנושא IE, התואר אומר משהו על החשיבות שמיקרוסופט נותנת לנושא ה IE (על זה בהמשך). דין הגיע ל HTML5 תוך פחות מ 45 שניות מתחילת הנאום שלו. הדגיש את היכולת של HTML5 להריץ קוד בתוך הדפדפן, והדגיש שהשילוב של windows7 עם IE9 הוא הפתרון הטוב ביותר שקיים כיום בשוק לגבי HTML5 וחווית משתמש ולא שכח להזכיר את היתרון היחסי שיש למיקרוסופט בשימוש במשאבי חמרה גרפיים להאצת היכולות הגרפיות של HTML5. סדרת ההדגמות הראשונה (החל מ 06:45) הראתה יכולות יישומיות, שכדי לעשות אותם בעולם הישן, היית צריך AddIn, וכיום הם מובנים ב HTML5. מי שרוצה לראות כל מיני דוגמאות מוזמן להציץ באתר הבא (שים לב שלקבלת התוצאות האוטימליות עדיך לעשות את זה עם IE9 על Windows 7).


כשאתה רואה את כל הדוגמאות הללו כמובן שמיד אתה רואה בעיניים את SilverLight, ותוהה אם HTML5 לא הולך להחליף אותו באיזה שהוא שלב. התשובה בגדול היא לא, אבל ההסבר הוא קצת יותר מורכב. יש כמה דברים שאתה בדרך כלל זקוק להם ביישום, שבשלב הזה לא נמצאים בתקן של HTML5 וכנראה גם לא יהיו בו אף פעם. קחו לדוגמא צורך יישומי כמו גישה חופשית למשאבי המכונה שמריצה את הדפדפן. רק תחשבו על המשמעויות מבחינת אבטחה, לכך שתיתן לכל אתר, לגשת חופשי לדיסק הקשיח שלך, וברור לך שיש כאן בעיה. יכולות כאלה חשובות ביישומי Enterprise, אבל לא רק. יכולות כאלה אתה יכול לקבל די בקלות ב SilverLight, אם אתה משתמש, למשל, ב Out Of Browser Experience. מש שאומר ששעדיין לא את כל מה שאתה צריך לצורך כתיבת יישום, אתה יכול לקבל מ HTML5. ולגבי השאלה המתבקשת, מתי כן תוכל לקבל את זה ? תוסיפו למשוואה את קצב ההתקדמות האיטי של התקינה של HTML5, ותקבלו, שלפחות בחמש שנים הבאות (אם לא יותר), HTML5 לא הולך להחליף את ה CLR, כסביבת הריצה ליישומים ארגוניים ו/או מורכבים.


ובהמשך (החל מ 12:48), זנח דין את היכולות היישומיות, והתרכז בהדגמות העוסקות בביצועי המהירות של IE9 (כתוצאה מהשימוש המאסיבי שלו בהאצת חמרה), כאשר הוא משווה את הביצועים, לשק החבטות הרגיל של מיקרוסופט במקרה הזה, הלא הוא הגירסא האחרונה של הדפדפן כרום. אני מניח שברור לכל מי שקורא את השורות הללו, שלכרום לא היה סיכוי, עוד לפני שהוא עלה על המסך. לא בביצועים ולא במהירות (ומה שיותר גרוע כפי שהודגם בהמשך, גם לא בתאימות לתקן). 


גילוי נאות: התקנתי את IE9 על מכונת ה Vista 64 bit שלי (ואל תשאלו אותי למה אני עדיין על Vista), ונאלצתי לשנמך חזרה ל IE8 בגלל Ynet. מסתבר שברגע שאתה פותח יותר מדי לשוניות של אתר Ynet ב IE9, הדפדפן פשוט קופא מרוב פרסומות ו PopUps. מהבחינה הזו, Ynet נותן Good Fight לכל אותם אתרים, שברגע שאתה נכנס אליהם, הדרך היחידה לצאת מהם, זה לכבות את המחשב. וזה לא אומר משהו טוב על Ynet. אבל לא על Ynet רציתי לדבר, אלא על זה שבגלל Ynet, הורדתי למחשב שלי את כל הדפדפנים (כולל כרום) ודווקא הכרום, עם תוסף חסימת הפרסומות שלו, התמודד יפה מאד עם Ynet. אבל מצד שני, למען ההגינות, כדאי לציין, שבאתר IOL, הכרום הדפיס את העברית של התפריטים, משמאל לימין במקום מימין לשמאל, אז לך תדע.


בשלב הבא (החל מ 13:30) דין הציג בצורה מאד ברורה וחדה, את הדילמה, שלפניה עומד כל ראש צוות פיתוח תכנה, שרוצה להשתמש עכשיו ב HTML5 ביישום החדש (או בגירסא הבאה של היישום) שהוא מפתח. מצד אחד, HTML5 הוא כל כך חזק ועוצמתי, שאתה יכול לכתוב איתו יישומים מלאים, עם מימשק משתמש מדהים, וחווית משתמש מטלטלת, בפרק זמן קצר. בכובע הזה HTML5 שם בכיס הקטן את הגישות והכלים המסורתיים לכתיבת יישומים. אבל מצד שני, התקן עצמו עוד לא סגור סופית ומשתנה כל הזמן. ומצד שלישי כל אחד מהדפדפנים בשוק נמצא במקום אחר מבחינת מימוש ותאימות לתקן, מה שאומר שיש צורך להתאים את התכנה לכל דפדפן.


הסיוט הכי גדול של כל Early Adopter ושל כל ראש צוות פיתוח, השוקל שימוש בטכנולוגיה חדשה. הוא, שלאחר שהוא החליט להשתמש ב Feature חדש שפותר לו את כל הבעיות בשורה אחת של קוד, דווקא ה Feature הזה ימות או ישתנה משמעותית, כשיגיעו משלב הביתא למוצר הסופי, וישאיר אותו קרח מכל הצדדים. ולא רק זאת, הוא צריך לקחת בחשבון, שככל שהביתא מתקדמת, הוא יצטרך לעדכון את הקוד שלו, בהתאם לשינויים בגירסאות לכל אורך הדרך. מה שמחייב הקצאת זמן מראש וגם התארגנות מתאימה מבחינה ארכיטקטונית ומבחינת Contingency planning.


בסרטון קצר (החל מ 17:41) הוצגה הדילמה הזו בצורה חדה וברורה, תוך כדי ירידה קשה על אחד מהמתחרים של מיקרוסופט (לא נזכיר את שמו) ותוך התעלמות ברורה מארועים דומים שקרו אי פעם בעבר גם במיקרוסופט. אבל זה רק מוכיח את הנקודה, שאי אפשר לסמוך על אף אחד. לכן בשלב הזה, עבר דין למתמטיקה ולהגיון, (מה שאומר שהוא נטש את קהל המעצבים) ועבר לדבר לקהל המפתחים, בשפה היחידה שהם אולי מבינים.


ברור לדין ולמיקרוסופט שיש פה Eco system, ואם המפתחים לא יאמצו את הטכנולוגיה, היא תהפוך לפיל לבן שאף אחד לא משתמש בו, וכמה מיליאדי דולרים של R&D ילכו לטימיון. והקרב פה הוא לא רק על קבלת HTML5 כטכנולוגיה מקובלת על המפתחים, אלא גם על מיקומה של Windows 8 ו IE 10 בשוק המחשבים העתידי.


הטיעונים הלוגיים של דין התחילו ברשימה של הדרישות, שאם מיקרוסופט תעמוד בהן, המפתחים יאמצו את IE9 עם HTML5.


webprogres


השלב הבא בדיון עסק במחויבות של מיקרוסופט לסטנדרטים (בניגוד לגישת ה Proprietary של חלק מהמתחרים שלא נזכיר כאן את שמם). כדאי לציין כאן במאמר מוסגר בנקודה הזו, שתאימות לתקנים הינה דבר שקל יותר לעמוד בו, אם אתה אחד מהחברים הפעילים בוועדות התקינה (נחשו על מי אני מדבר).


Patterns


הנושא של שיתוף פעולה הדוק מול קהילת המפתחים והקשבה רבה לצרכים שלהם, הוא אולי הנדבך החשוב ביותר, בתהליך השכנוע של מפתחים, לאמץ את הטכנולוגיה החדשה. בואו לא נשלה את עצמנו. מיקרוסופט לא הפכה לגוף פילנטרופי, שכל מה שחשוב לו זה תרומה לקהילה. כסף זה עדיין שם המשחק במיקרוסופט. אבל מצד שני, הפתיחות והשקיפות שלהם, לא רק שהיא הפוכה לחלוטין מהגישה שהיתה מקובלת במיקרוסופט לפני הרבה שנים, אלא שהיא מתקרבת בהרבה נקודות, לגישה המקובלת בעולם הקוד הפתוח. נקודה שבטח בולטת עוד יותר, מול ההתנהגות של המתחרות שלה בתחום ה Enterprise והחפיצים. זו דרך אגב נקודה, ששונאי המיקרוסופט למיניהם, משום מה מפספסים חזור ופספס בטוקבקים שלהם.


דין שיתף את הצופים בחלק מההחלטות הקשות שהיו למיקרוסופט בפיתוח של IE9. למשל ההחלטה שלא לתמוך בכל מערכות ההפעלה (הכוונה בעיקר כמובן ל XP ול Linux). נכון שכמות המשתמשים ב windows7 סוף סוף עברה את כמות המשתמשים ב XP ברוב הארצות המתועשות, והמגמה הזו נמשכת. אבל מצד שני, החלטה כזו יכול לגרום לחלק ממנהלי הפיתוח לנטוש את היתרונות המוספים של IE9, על מנת לשמור על תאימות לדפדפנים ישנים יותר. הטענה של דין, שכתיבת מערכת עם שכבות אבסטרקציה, על מנת שתוכל לרץ על כל מערכת הפעלה, פוגעת בביצועים. היא הטענה שאני תומך בה בשתי ידיים מבחינה טכנית, אבל יש בה הימור שיווקי רב.


פתרון הקסם לנושא של השתנות הספציפיקציות וההתנהגות של המערכת, לאורך תהליך הפיתוח ותהליך ייצוב התקינה, הוא הקשבה רבה למפתחים. ומנגנון ה HTML5 Labs נועד לתת לכך ביטוי. זה אומנם לא מבטיח פתרון מלא, אבל זה יותר טוב מלדבר אל הקיר. חשוב לציין בהקשר הזה, שמהניסיון שלי, למיקרוסופט יש רגישות לתחום ה Eco System, והיא באמת מקשיבה לבעיות שמעלים המפתחים. אבל מצד שני, הקשבה, לא מבטיחה עדיין שלכל בעיה יהיה פתרון זמין לתאריך ההגשה של הפרויקט. מה שמחייב גם ריווח מסויים בין הגירסאות של ה Preview, על מנת לתת למערכת זמן להגיב ולעכל את התגובות.


וכאן נתן לנו דין מבט לעתיד כשהוא חושף לראשונה את IE10, כפי שהוא נראה כרגע, בתום שלושה שבועות לתחילת הפיתוח שלו. לצורך זה הוא הזמין לבמה את Steven Sinofsky, שנושא בתואר נשיא חטיבת ה Windows and Windows Live (נשיא זה יותר מ VP, ונדבר על זה בהמשך). סטיבן, כבכיר יותר, קיבל את הזכות להדגים את IE10, כאשר למולו, דין נאלץ להסתפק בכרום. כאשר שניהם מדגימים בו זמנית דוגמאות מהאתר TestDrive. אני מקווה שברור לכולם שלכרום לא היה סיכוי, לא במהירות ולא בתאימות, מול ה IE10. אבל זה לא חדש, כי הכרום מפסיד בהליכה, בתחומים האלה, גם מול IE9. אז מי שנהנה לראות התעללות בגוויות, מוזמן להציץ מה קורה בארוע מהדקה ה 21:28 ואילך ולהנות או אם הוא לא מאמין, שיבדוק בעצמו באתר ה TestDrive, שכל מילה אמת.


אני משום מה לא כל כך התענינתי בקרב שתוצאותיו ידועות מראש, אלא יותר בכמה פרטים קטנים שמשכו את עיני. קודם כל למה לעזזל הקדיש סטיבן זמן הרצאה יקר, על מנת להראות את מחשב ה Samsung 900 החדש, ולמה הוא הזכיר שזה 10 שנים למותו של קליפי, והביך את דין בפומבי בזה שגילה שדין היה אחד ממפתחיו. אבל הקטע היותר מעניין היה, כשסטיבן הראה ש IE10 רץ יותר מהר מכרום על ARM !!??.


ARM


לעזזל זה ש IE10 רץ על ARM, אבל על מה רץ המחשב שעליו הריץ סטיבן את ההדגמה ? על פניו זה נראה כמו Windows 7 רגיל !!?? אז מסתבר שזה שחלונות רץ על ARM זה לא באמת משהו חדש. למי שזה מעניין אותו, אני ממליץ לגשת לקישור הזה והזה לקבלת פרטים נוספים (אני באמת צריך להרחיב קצת בהזדמנות על הנושא של ה ARM). מי שרוצה להתחיל לשחק עם IE10 (תזכרו שזה Preview) מוזמן להוריד אותו מאתר ה TestDrive.


זה השלב שבו דין העביר את הבמה למרצה הבא (סקוט גטרי) וזה גם השלב שבו עברתי את כמות המילים שאני כותב בפוסט אחד. המשך יבוא  איל"ז.


הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 תגובות

 1. Ido Flatow15 באפריל 2011 ב 1:59

  הלוואי לוס אנג'לס, אבל לצערי הכנס בלאס וגאס, המקום הכי משעמם עלי אדמות.

  הגב
 2. GadiM15 באפריל 2011 ב 3:57

  תודה עידו, תיקנתי.

  הגב
 3. גיזי בן-טובים19 באפריל 2011 ב 20:43

  תודה על העדכונים , מאוד מאלף ומועיל

  הגב