מה יש לאינסטלטור ומשמיד חרקים לעשות ב ALM ובארכיטקטורה ?

26 בנובמבר 2010

הרבה תוהים אולי מה הקשר שלי ל Application Lifetime management בכלל ולארכיטקטורה בפרט. הרי כולם יודעים שאני משמיד חרקים ואינסטלטור. ותחום ההתמחות שלי זה production Debugging וזה אפילו מופיע בצורה הכי ברורה בכרטיס הביקור שלי.

gmsdd150[6]

אז למה בכל זאת אני מרצה השנה ב טק אד באילת על כלי הארכיטקט החדשים ב Visual Studio 2010 כחלק ממסלול Application Lifetime management ?מה לי ול ALM ? מה לי ולארכיטקטורה ?

כאשר קוראים לי לאתר בעיות במערכות, החל ממסכים כחולים, דרך סתם נפילות לא מוסברות וכלה בביצועים. סביבת העבודה שבה אני אוסף את המידע לאיתור התקלה הינה בדרך כלל סביבת הייצור, דהינו סביבת הלקוח, סביבת שרתי התפעול או לייד המכונה אליה מחוברת התכנה. זה בדרך כלל המקום הכי לא נוח לאסוף מידע. זה גם השלב הכי רחוק בתהליך ה ALM, שבו היכולת שלך לתקן בעיות היא המצומצמת ביותר כי למעשה בשלב הזה הכל כבר חצוב בבטון. וכבר קיטרטי על הנושא הזה מספיק כאן.

אפשר בשלב הזה פשוט למצוא את מקור התקלה ולעשות עקיפה, ואני כבר מספיק שנים בעסק (מאז 1975 לפחות) כדי להכיר המון טכניקות עקיפה (למרות שעדיין אני לומד טכניקות וטריקים חדשים מכל קריאה). אבל לומר את האמת, לא בשביל זה הלקוח משלם לי. כי השאלה האמיתית שמעניינת את הלקוחות שקוראים לי, זה לא איך לפתור את הבעיה, אלא למה הבעיה בכלל הצליחה להגיע לפס הייצור, מבלי שגילו אותה קודם. זה בדיוק ההבדל בין להתרכז בדחוף לבין להתמקד בחשוב.

ואני רוצה לספר לכם משהו מהנסיון שלי בתחום הזה. קל נורא להאשים את הש.ג. (דהינו המתכנת), אבל שורש הבעיה האמיתי הוא תמיד משהו עמוק יותר. ואני מחלק את השורשים הללו לשלוש קטגוריות, ארכיטקטורה, תהליך וביזוי של הטכנולוגיה.

אומרים שלמי שיש פטיש ביד כל העולם נראה כמו מסמרים. מי שמכיר טכנולוגיה אחת טוב, תהיה לו נטיה להשתמש בה בכל מקום גם אם היא לא מתאימה. ולמי שלא מכיר מספיק טוב את המרחב הטכנולוגי, תהיה נטיה לבחור תמיד את הטכנולוגיה הלא נכונה לשימוש הלא נכון, מתוך ההנחה ששתי מינוסים תמיד נותנים פלוס (והם לא). הרבה פעמים אני מוצא את עצמי מורט את השערות שלי (לא סתם אני קרח) ושואל את הלקוח, למה לעזזל השתמשתם ב XXX במקום להשתמש ב YYY כשהתשובה הנפוצה היא לא ידעתי ש YYY בכלל קיים. אני אמשיך לקטר על הנושא הזה בפוסט נפרד.

השאלה איך התקלה הצליחה להגיע לייצור מבלי שתפסו אותה בדרך הינה שאלה תהליכית קלאסית, למי שחושב שהמילה Process בכרטיס הביקור שלי באה מ Process & Threads, אז היא לא. היא באה מעולם ניהול הפרויקטים ומעולם תהליכי התכנון, הפיתוח, הבדיקה, ההטמעה והתפעול. והמינוח שרברב של תהליכים הוא תאור מאד מדוייק של מי שמסתובב עם מפתח ברגים גדול ונותן מכות בכל מקום שיש סתימה, מרכיב צינור חדש בכל מקום שחסר צנרת ומכוון את כל השסתומים והברזים שבדרך. אני אחד משני המדריכים המוסמכים רשמית על ידי מיקרוסופט העולמית לתחום MSF במזרח התיכון (השני זה ערן קולבר למי ששאל). ו MSF זה לא רק שבלונה ב TFS אלא מסגרת עבודה שמאתרת בצורה מהירה ויעילה בעיות וחסמים בתהליכי פיתוח והטמעה. חשוב אולי לציין בהקשר הזה שה TFS הינה כלי חזק מאד בניהול נכון של תהליכים ובאיתור מוקדם של כשלים בתהליכים ואני ארחיב על הנושא הזה בפוסט נפרד.

ואם קיטרתי מקודם על ביזוי הטכנולוגיה, הקטגוריה של הטעויות שהכי כואבת לי (ועוד יותר ללקוח) היא הטעויות בתחום הארכיטקטורה. יש מעט מאד (ומעט מדי) ארכיטקטים טובים בארץ. הבעיה העיקרית בתחום הארכיטקטורה כפי ש Juval אומר, היא שאין סילבוס מסודר ומסלול הסמכה מסודר למקצוע הארכיטקט. התהליך הנפוץ ביותר הוא לקחת מפתח טוב ולקדם אותו לתפקיד ארכיטקט ולסמוך על זה שהוא כבר ילמד איך לעשות את זה לבד. מסתבר שזה לא עובד ככה, יש Body of Knowladge שארכיטקט צריך לדעת, ויש נסיון חיים מסויים שהוא צריך לצבור. נושאים אלה, הם הנושאים ש Juval דן בהם לעומק בסדנת ה Architect's Master Class שלו, וטעימה מזה קיבלו אלה שבאו לשמוע אותו במפגש קבוצת המשתמשים שנערך בחודש יוני השנה. ולהזכירם Juval מעביר את הסדנה הזו בארץ בסוף דצמבר השנה.

כלי הארכיטקט החדשים ב Visual Studio 2010 הם כלים חזקים מאד באיתור של בעיות שארכיטקטים נתקלים בהם רבות. בהרצאה שלי על הנושא בטק אד אני אסביר מדוע אני רואה בכלים הללו קפיצת מדרגה בתחום היכולות של הארכיטקט וכיצד ניתן להשתמש בהם בצורה פרקטית כדי למנוע טעויות שנובעות מארכיטקטורה בפרויקט. אני יודע שלקום בבוקר כדי לבוא ולשמוע אותי זה קשה (בעיקר אחרי המסיבה), אבל מצד שני אם אתה מקצוען ולא משנה אם אתה ארכיטקט, ראש צוות או מפתח בכיר, אני מבטיח לך שמה שתשמע בהרצאה שלי, יצדיק את ההשכמה המוקדמת ואת הכמות הגדולה של הקפה שתזדוקק לה, כדי לעקוב אחר שינוי הפרדיגמה המהפכני, שכלי הארכיטקט החדשים ב Visual Studio 2010 נותנים לך.

להתראות באילת.

לכל הפוסטים שלי בנושא TechEd 2010 Eilat.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *