מפגש מספר 3 של קבוצת ה Software Craftmanshipt

15 בספטמבר 2010

אין תגובות

לא הייתי במפגש הראשון והשני, לא יצא לי, חבל. אבל מצד שני למפגש הזה הצלחתי להגיע למרות הפקק המוגזם שהיה באילון. זה די מצחיק שדווקא בשעות שכולם יוצאים מתל אביב, אי אפשר להגיע למרכז תל אביב במהירות. אה, כן המפגש היה הפעם במשרדי CheckPoint, ממש ליד תחנת רכבת השלום בתל אביב. במחשבה שניה, אולי הייתי צריך להשאיר את האוטו בהרצליה ולהגיע ברכבת, היה עולה לי פחות, גם דלק וגם הייתי יכול לעבוד קצת על המחשב בדרך.

כללי המשחק של הקבוצה לא מסובכים אבל יש בהם קצת אתגר. החלק הראשון מוקדש להרצאה או משהו כזה, ואילו החלק השני הוא עם השם המפחיד Coding Dojo, שמה שמסתתר מאחוריו שה עבודה בקבוצות מתחלפות על בעיית קוד, כך שבתהליך יש גם הפריה הדדית וגם לימוד. נשמע מפחיד, כי אני מאלה שכותבים תמיד קוד מכוער, אבל מהסוג שעובד שנים ללא תחזוקה. אבל מצד שני אין דרך יותר טובה ללמוד את אומנות כתיבת הקוד הנקי.

20100915 02120100915 013

20100915 01420100915 020

לאחר מילות הפתיחה של מנחה הקבוצה אורי לביא עלה על הבמה אורי ה CTO של OutBrain ובאמצעות מצגת שכתובה ה Flash (מרענן לגלות שיש אנשים שלא משתמשים ב Power Point), דיבר על "יש עם מי לדבר ?" והציג את www.iltechtalks.org.il, שבעקרון מיועד לקשר בין אנשי מקצוע שיש להם שאלות, לבין מומחים מהתעשיה שיש להם את הידע.

20100915 016

אחרין עלה לבמה ליאור פרידמן והעביר מצגת על Writting better code (נשמע מרשים באנגלית) וכן, הוא דווקא השתמש ב PowerPoint. ליאור הזהיר שהוא הולך רק לתת טעימות ושהוא לא יוכל לכסות הכל, וזה היה ממש טוב בשבילי, כי זה בדיוק מה שרציתי. ליאור התחיל מהמוטיבציה, למה זה חשוב. דיבר על הדרישות התיאורטיות מקוד טוב (כל המילים שמסתימים ב – bility). ומשם עבר לרשימה מצומצמת יותר. התכנון האידאלי מסתבר הוא תלוי הקשר, ומאחר וזה אומנות, אין תכנון אחד מושלם.

20100915 02820100915 025

אחר כך הוא ירד לפרטים ודיבר על כתיבת מתודות קטנות, בחירת שמות טובה, שימוש במעט פרמטרים, מיקוד בדבר אחד רבל לכסות אותו בצורה מלאה, רמת אבסטרקציה אחת, בלי תופעות לוואי (לך תתרגם Side effecys) וכו'. לא שתמיד אפשר לעשות את זה, אבל לפחות ניתן לנסות לשאוף לזה. לאחר מכן ליאור עבר לדוגמא מעשית של קוד ספגטי מפחיד, שאותו הוא שיפר לאט לאט, עד שהגיע למשהו שהיה הכי קרוב לעקרונות של קוד נקי.

לאורך כל הקטע הזה היתה השתתפות ערה מהקהל. היתה המון התלהבות והרבה רגשות. לומר את האמת מאד שמחתי על הנקודה הזו, כי הנושא של כתיבת קוד מקצועי הוא נושא מאד אמוציונאלי. כבר אמרתי באיזה שהוא מקום, שמי ש"קודו אומנותו" לא יכול שלא להיות אמוציונאלי בנושא הזה, כי כשהוא רואה קוד לא נקי, זה ממש כואב לו בבטן. כמובן שהיתה גלישה בלוחות הזמנים,אבל היה מעניין בלי כל קשר. ליאור העביר את הנושא בצורה מעולה (כרגיל) וניהל היטב את הקהל הפעיל והמגיב.       

בשלב הזה היתה הפסקה והלכנו כולם ל Dojo, שזה היה מבחינתי תערובת בלתי אפשרית של Pair Programming כאשר עשרים איש נמצאים לך מאחורי הכתף ומעירים הערות. מאחר וכל פרק זמן, הזוג על המוקד מתחלף ועובר לאחרי הכתף של הזוג התורן הבא, יש לכולם סיכוי טוב, גם לתת ביקורת בונה, וגם לקבל ביקורת בונה.

 20100915 033 20100915 036

אני עברתי בין הקבוצות והקשבתי ודיברתי עם המון אנשים שהרבה זמן לא פגשתי אותם. הסתבר לי שפיספסתי ארוע של Alt.Net, וזה חבל כי אני מאד אוהב להשתתף בארועי Alt.Net. חלק מאלה שפגשתי קיטרו על זה שכבר מזמן לא כתבתי בבלוג, אז הנה אני כותב.

אם אתם רואים בכתיבת קוד תחום מקצועי שבו עליכם להתמקצע ולהצטיין, אל תחמיצו את המפגשים של הקבוצה. ניתן בדרך כלל למצוא עליהם פרטים בקבוצת ה LinkedIn שלה או בבלוג של  אורי. את השקפים של המצגת (למרות שהם לא משקפים את החוויה של הנוכחות האישית) ניתן למצוא כאן.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *