בוקר על פיתוח יישומים מורכבים במיקרוסופט עם ליאון ועוד כמה SRL – ים

16 במאי 2010

אין תגובות

פיתוח של ישום מורכב, וכשאני מדבר על מורכב, אני מתכוון למשהו ברמת ה Enterprize, שמיועד לגופים גדולים, עם תהליכים עיסקיים מורכבים, והרבה מערכות ותת מערכות, זה לא משהו פשוט. ניתוח המערכת הוא בדרך כלל החלק הרגיש ביותר במערכת, כאשר הארכיטקט נושא במירב האחריות, לתרגום הנכון של מרחב הבעיה המורכב, לארכיטקטורה שמשרתת את דרישות המערכת.

כל מי שעוסק בפיתוח, הוא בדרך זו או אחרת ארכיטקט. גם החלטה איך לחלק את היישום לשגרות ותת שגרות, היא בסופו של דבר החלטה ארכיטקטונית. ההבדל הוא שפה מדובר בארכיטקטורה של מערכות ענקיות, עם המון תת מערכות, מה שמוליך בסופו של דבר לקוביות יותר גדולות, שכל קוביה מכילה יותר פונקציונאליות, והחיבור בין הקוביות נהיה הרבה יותר מורכב.

זה האזור שבו SOA (ולא משנה איך אתה מפרש את המונח) חוגג, ומונחים כמו Service Bus, שרתי יישומים, מימשקי חיבור בין מערכות (WCF), כלי ניהול תהליכים (Visio, Biztalk, Sharepoint), ענן, ושאר מונחים יפים כמו WD, Dublin, MSE ועוד כמה חוגגים.

מאד מעניין בהקשר הזה הוא הגישות השונות של החברות שמספקות פתרונות בתחום הזה. כל החברות מספקות בעצם חלום. הסיבה שזה חלום היא שבמערכות מספיק גדולות, הסיכוי שתהיה על המדף מערכת, שעונה בדיוק לדרישות הארגון, שואפת לאפס. כי כל ארגון הוא עולם משל עצמו, עם תהליכים משלו ועם מאפינים שונים. ולא משנה איך תציג את זה ללקוח, אתה צריך לבצע תהליך של התאמה ללקוח שלפעמים משמעותו כתיבה מחדש של קטעים נרחבים של המערכת. לפעמים מדובר ממש בכתיבת קוד ולפעמים זה כתיבה מחדש של קבצי קונפיגורציה, שלפעמים הרבה יותר מסובכת, ודורשת הרבה יותר זמן, מכתיבת קוד.

זו נקודה שחשוב אולי להדגיש. אם התוכנה כל כך גמישה, שכל מה שאתה צריך כדי לקבל ממנה את מה שאתה רוצה, זה לשנות משהו בקובץ הקונפיגורציה. האמת המרה המסתתרת מאחורי המשפט היפה הזה היא, שאתה הופך למתכנת קונפיגורציה, עם שפת תכנות חדשה ובדרך כלל לא קלה ללימוד, שבה אתה צריך לשלוט בצורה מלאה כדי שזה באמת יעבוד. כפי שאמרתי, לא בטוח מה לוקח יותר זמן ומה דורש יותר מאמץ, בעיקר כאשר אתה נתקל בבעיות, וצריך לעשות Production Time Debugging. 

אז כולם (Microsoft, IBM, Oracle, SAP ועוד כמה קטנים) אומרים שיש להם את כדור הבדולח שפותר ל Enterprize את כל הבעיות, כולם בסופו של דבר מייפים את המציאות. אי אפשר להכניס מערכת לארגון גדול בלי דם יזע ודמעות, הן מצד המטמיע והן בצד הלקוח.

אז במי לבחור לפתרון הבעיה בארגון שלך ? הבעיה היא שכל מי שיבו לדבר איתך בסופו של דבר יהיה מוטה לאחד הכיוונים. אף ארגון לא יעשה את המעשה הנכון ויקח יועץ בלתי תלוי (מה זה) על מנת שיבחר בין האלטרנטיבות. מה שאומר שאולי הדרך הטובה ביותר לקחת החלטה עת עתיד תשתית המיחשוב של הארגון שלך היא לזרוק מטבע.

אז אם נעזוב לרגע את הקיטורים על חוסר הצדק בעולם ונתמקד בעיקר. אז מיקרוסופט היא שחקן במגרש הזה כמו כל אחד מהשחקנים הגדולים האחרים בזירה. היתרון שלה מבחינתי, הוא שמיקרוסופט לפחות לא מנסה להסתיר, את העובדה שאתה צריך לכתוב קוד כדי לממש את המטרה שלך. מיקרוסופט נותנת לך את כל הקוביות למשחק, את כלי הפיתוח, את תת המערכות, ואת התשתית. כל הקוביות ניתנות להרחבה, וכל המערכות פתוחות לשילוב של Add Ons. המימשקים פתוחים ואתה יכול לשלב במערכת קוביות של יצרנים אחרים. בקיצור, תשתית לגו מושלמת, ומהנקודה הזו אתה מוזמן לחבר את כל הקוביות בעצמך, להוסיף מה שחסר ולסגור מערכת התפורה לצרכי הלקוח. זה לא יקטין את כמות הדם יזע ודמעות, אבל זה בהחלט יהפוך את היאוש ליותר נוח.

את היום ניהל רונן עינבר מ SRL, שתפקידו העיקרי היה להציג את המרצים, פה ושם למקד אותם, ולנסות למנוע מהם לחרוג מלוחות הזמנים. ההרצאה הראשונה היתה של ליאון לינגליבן. הוא מיפה את מרחב הבעיה, והראה את מפת הפתרונות של מיקרוסופט. השקף הכי מעניין היה כמובן השקף של המיפוי.

 2010051601 093 2010051601 097

אחריו עלה יניב לוי והציג את המוצר (הלא מיקרוסופטי) Agile Point, כדוגמא לקוביה שמשתלבת יפה בעולם המיקרוסופטי, ונותנת יכולות ניהול של הקוביות השונות וקישור שלהם לתהליכים. הוא עירבב שם SharePoint עם Excel ועם InfoPath, ויצר תהליך עיסקי לדוגמא, כולל שינויים בזמן אמת לתהליכים עובדים. יניב היה מלא התלהבות וקצת גלש בזמנים.

 2010051601 101

לאחר ההפסקה עלה לבמה יובל בירנבאום, ודיבר על ארכיטקטורה של מערכות של ארגונים גדולים. השקף הכי מעניין מבחינתי, היה על עלות מערך המיחשוב, כפונקציה של מספר מערכות ליבה בארגון. השקף הציף מזוית אחרת, את זה שרוב עלות מערכות ה IT הולכת על תחזוקה במקום על מענה לדרישות הארגון החדשות. משם יובל התרכז ב BizTalk ESB ToolKit 2.0, ומה ניתן לעשות איתו בעולם ה Composite Services. השימוש ב Sharepoint למימשק משתמש מהאספקט של Reusability וכמובן AgilePoint. בקיצור להלן שקף המפתח. 

 2010051601 108 2010051601 112

ולסיום עלה נציג לקוח, ניר אברהמי מ HP, שסיפר על פרויקט אמיתי מהשטח והוביל את כל הדיון לעולם האמיתי. המסר העיקרי כאן היה ביכולת לנתק בנית כל מודול מהתשתית מה שנותן את הגמישות הנדרשת לפיתוח מהיר ויעיל תוך שימוש במה שכבר קיים בארגון.

2010051602 003 

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *