ארוע השקה Project 2010 במיקרוסופט

6 במאי 2010

אין תגובות

אני יודע שבעולם התכנה לא מקובל לנהל פרויקטים, למעשה התזה המקובלת בעולם התכנה היא שהפרויקט מנהל את עצמו והולך לאן שבא לו. הרי כל הבסיס של Agile זה "תעשה משהו, אם זה נראה טוב תגדיר את זה כ Feature, ואם לא, אז תמחוק ותנעשה משהו אחר". אבל מנסיוני, כמי שעוסק הרבה במערכות מתמוטטות, וכאחד משני המוסמכים במדינת ישראל לתחום MSF, אני יכול להבטיח, לכם שאם אתה לא מנהל את הפרויק כמו שצריך, בסופו של דבר, תהיה לקוח של שרותי ההצלה של מערכות מתמוטטות של חברת האם שלי.

הארוע נפתח בארוחת בוקר קלה (לא אכלתי, אני בדיאטה) עם תערוכת שותפים. היו ארבעה שותפים להשקה, חברת P. Z. Projects (הטמעה מוקדמת במשרד המשפטים), חברת Matan (הטמעה מוקדמת בחברת חשמל), חברת Orantech (הטמעה מוקדמת באמדוקס) וחברת Neway. שלושה מהם פתחו דוכן ואילו הרביעי בחר להיות אינקוגניטו.

pj01 009pj01 010

pj01 012 pj01 013

את היום פתח סער רוזנברג, אחראי המוצר במיקרוסופט, שסיפר על החידושים העיקריים. מימשק משתמש יותר קל ופשוט לתפעול לכל מי שמעורב בפרויקט (ובעיקר למנהל הפרויקט). מימשק ה Web המשופר. נושא ה Portfolio management שהוא חולם חדש ומעניין. התחברות קלה יותר למערכות אחרות של מיקרוסופט, וכאלה שאינן מיקרוסופט. והמון יכולות דיווח וניתוח עם BI מובנה. מי שמעורב כמוני בעולם פרויקטי הפיתוח (שזו רק תת מחלקה אחת בעולם הענק של ניהול פרויקטים), נתקל הרבה במשתמשי TFS, שלא מנצלים אפילו שבב, מהיכולות דיווח של הכלי. אני מניח די בוודאות, שגם כאן, בעולם ניהול הפרויקטים, יקח זמן עד שהמשתמשים יפנימו את היכולות המובנות של ה BI במערכת ה Project 2010 החדשה.

pj01 015

פנינה זינגר מ P.Z. Projects עלתה ראשונה, ודיברה על יכולות ה Portfolio של המערכת. הנושא של ניהול Portfolio הוא אחד מהחידושים המענינים במוצר והוא עליית שלב ביכולות של ניהול אוסף פרויקטים ובנושא של ניהול דרישות עם כל הנלוים לתהליך עבודה כזה, כמו הגדרת יעדים עיסקיים, קביעת סדרי עדיפויות וכו, כאשר יכולות ה BI המובנות מאד עוזרות לתהליך קבלת ההחלטות והתיעדוף.

pj01 023 

אחר כך עלה עידו שטיין מחברת מתן, ודיבר על כלי התכנון, הנוחיות הרבה יותר של שימוש ב web Access לתכנון תוכניו העבודה. ה Client הלא Web –י הוא ה Project Profesionl ועידו כיסה גם אותו. כוסו גם שיקולי תכנון של עובדים מול פעילויות, ושיקולי עומס וחלוקת עומס, לא נשכחו גם תקליכי ביצוע ודיווח. ההדגמה כיסתה איתור חכם של משאבים, והתמקדה המון בנוחית הרבה של ה UI בכל המשימות השונות, UI שמתאים את עצמו למה שאתה עושה. אני נתקל עוד הרבה בשטח באנשים שמשתמשים ב Visual Studio 2010 כאילו הוא Visual Studio 6, וזה תמיד מרתיח לי את הדם. אין טעם בכל היכולות היפות הללו, אם המשתמשים לא משתמשים בהם. זה האתגר החשוב ביותר לדעתי למטמיעים של המערכות הללו. זה דורש קודם כל הכרה מצד הלקוח, שהיכולות הללו חוסכותת לו כסף, ולכן כדאי לו להקדיש את הזמן הנדרש ללימוד שלהם.

 kj05 001

הפסקה, אוכל (בוקרסים ועוגות ואני בדיאטה), תערוכת שותפים.

לאחר ההפסקה עלה שמוליק בר מנואי, שדיבר על השילוב של המערכת ב SharePoint, ועד כמה התשתית הזו נותנת כלים חזקים למשתמש. יש לציין בהקשר הזה, שהמון מהיכולות החזקות של TFS, נובעות מהיכולות של ה Share Point שעליו הוא מבוסס. כך שלא הופתעתי יורת מדי לגלות ששילוב כלים ותוכנות קימים הופכים למשהו קל, כשאתה משתמש בתשתית המתאימה. יכולות התשתית מקלות על המון דברים: תהליכי Workflow, התחברות למימשק דואל, ניהול רשימות, טפסים, דפי משתמש וכל שאר הדברים, שהם טרויאליים כאשר WSS עומד מאחוריהם. כמובן שהתחברות ל Office היא חלקה לחלוטין (אפילו ל Visio), ה Outlook (אם יש Exchange) מקבל מכפלות כוח. וכמובן יש קישור (שישתפר) ל TFS וגם למערכת Dynamics שעוד לא נפוצה עדיין בארץ. וכמובן מימשק מפתחים נוח אם מה שבא מהקופסא לא מספיק לך (או אם אתה חבר בארגון עם שגעון שליטה).

kj05 006

ולסיום הסקירה עלה יונתן אולינסקי מאורנטק שדיבר על יכולות ה BI של המערכת. מהנסיון שלי כל המערכות החכמות האלה תלויות בצורה מפחידה באיכות הקלט שעליו אחראים (לצערנו) המשתמשים הפשוטים של המערכת. בהנחה שאתה לא משנה יותר מדי את מימשק המשתמש (המעולה) של המערכת. ובמידה והנהלת הארגון כופה ומפקחת שהדיווח יהיה בצורה הנכונה ועם תקורה מינימלית. יש כבר בתוך המערכת המון וודו של BI שמוציא מהנתונים תובנות, שלא חלמת שהמערכת יכולה להוציא מהן. דיוק, שקיפות, איתור מוקדם של קוי מגמה, והמון ידע (בניגוד למידע). היכולת להוציא את התובנות ה BI-יות לעולם ה Office הופכות את הידע לזמין גם לאוכלוסיות שלא מדברות BI-ית וגם לא שולטות ברזי הגאנט (דהינו מנהלים בכירים). היה מרשים כמצופה.

 kj05 017

סער סיכם ואמר תודה.

סך הכל היום כיסה בצורה מסודרת וממוקדת את כל החידושים במוצר. כמעט אפס נושאים שיווקיים ובעיקר (הודות לזה לצוות המרצים שכולו שותפים) תכלס ממוקד. השתתפו כשמונים איש (שישים אחרי ההפסקה) וזה מספר נמוך מדי לטעמי. מי שמקצועו הוא ניהול פרויקטים, חשוב מאד שיקח קצת זמן ויבדוק מה הגירסא החדשה של Project יכולה לתת לו (הרבה). ההשקה הרשמית של המוצר היא ב 12/05/2010. ומה שהכי חשוב, מי שפספס את הארוע ועדיין רוצה לקבל את כל החידושים בזריקה מרוכזת וממוקדת אחת, יש לו (או לה)הזדמנות נוספת. יש השקה נוספת בשבוע הבא (עם אותם תכנים), פרטים באתר הארועים של מיקרוסופט ישראל. מי שעוסק בעולם הפרויקטים ולא היה בארוע הזה ולא יגיע לסיבוב הבא, פשוט מפסיד. כל דרך אחרת לדעת מה חדש, פשוט תיקח לו יותר זמן. אה וגם קיבלנו עותק של הספר החדש של פנינה על Project 2010.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *