הכרזת SilverLight 4 בכנס Dev Connections בלוס וגאס

13 באפריל 2010

אין תגובות


מיקרוסופט השיקה את Silver Light 4, היום בשעה 18:00 (זמן מקומי) בכנס DevConnections שנערך השנה בלוס אנגלס. מאחר ואין לי זמן מיותר וגם לא תקציב פנוי לטיולים לארה"ב, התחברתי לארוע בצורה וירטואלית, בחסות Channel9 וצוות ה SilverLight כמובן.


היתה לי גם אג'נדה נסתרת. אחרי כל הדברים היפים שאמרתי על Smooth Streaming ו SilverLight ברשמים שלי מכנס MIX2010 שגם בו השתתפתי וירטואלית, רציתי לבדוק איך זה עובד בשידור חי בין יבשות.


אז ככה, קודם כל העניין התחיל באיחור של 12 דקות, כן היתה שקופית יפה על המסך שאמרה שהנה או טו טו זה מתחיל, והקרינית המנומסת אמרה לכולם לסגור את הסלולרים (סגרתי, מי יודע אולי יכולים לשמוע את זה מכאן) ובינתיים שידרו לי מוזיקת מעליות (למה הם תמיד משדרים את אותה מוזיקה).


ואז התחיל השידור, התמונה היתה ברזולוציה סבירה, לא ראיתי בשום שלב גליצ'ים. גם שעברתי למסך מלא, הזרימה של התמונה היתה חלקה. אני רגיל לקבל בדרך כלל בשידורים בארץ (אני מתכוון בארץ מהארץ ולא מחו"ל), קפיאות ולעצירות עם ההודעה המנומסת  Buffering וכמובן קפיצות בקול. כאן לא היו. אז לפני שכולכם תתלהבו יותר מדי, אני אספר לכם מה הטריק, וזה כמובן בפרמטר היחידי שנשאר חופשי, דהינו הרזולוציה וחדות התמונה. כשהעמסתי את המחשב ואת הרשת במקביל לצפיה, יכולתי להבחין שהחדות ירדה, והתאימה את עצמה לעומס. אין יש מאיין, אתה חייב לשלם במשהו על רוחב פס גרוע. וכאן התשלום הוא בהפרדה. אבל למרות שהתאמצתי, הקול לא קפץ ולא נפגע בשום שלב.


אחד הדברים שהיו מבחינתי ממש חידוש, זה שגיליתי שאתה יכול לחזור אחורה ולהמשיך לראות את השידור, ממש כמו ב DVD שאתה חוזר אחור כדי לראות שוב קטע. השידור פשוט ממשיך מאותה נקודה שאליה חזרת כאילו לא קרה כלום. אמנם אתה והמציאות נמצאים כרגע בפיגור מסויים, אבל אם קישור מיידי למציאות לא חשוב לך, אתה פשוט ממשיך כרגיל ושהעולם כולו יפגר קצת. אם אתה בכל אופן רוצה לחזור קדימה לזמן הנכון, אתה לוחץ על כפתור GoLive ובמחיר של אבדן מידע מסויים אתה חוזר לעולם האמיתי. זו פעם ראשונה שראיתי כזה דבר באמת עובד בשידור חי.  ואפילו צילמתי תמונה. שימו לב לכפתור האדום.


livefrom


מבחינת חומר, רוב הנושאים כבר הוזכרו בפוסטים שלי על MIX כך שלא היה פה ממש חומר חדש. על פניו סקוט נראה בדיוק כמו שנראה ב MIX, וגם הופיע בכל כך הרבה מקומות בו זמנית, כך שנשאלת השאלה אם הוא בכלל קיים או שהוא דמות וירטואלית עם חולצת פולו אדומה.


אבל בכל אופן בלי כמה פנינים אי אפשר.


אז קודם כל לא למהר. השקה, השקה, אבל המוצר והכלים הנלווים אליו יהיו מינים להורדה רק ב 15 לחודש לפי זמן ארה"ב. ובשורה מצערת לכל מי שמפתח בארץ יישומים על Windows Phone 7 (כמוני), הגירסא ל Windows phone 7 תהיה מוכנה רק עוד שבוע. מערכת ה Windows Update תעדכן אוטומטית את הגירסא לכל מי שכבר הוריד והתקין SilverLight. יש תמיכה לכל מה שמריץ חלונות וגם למקינטוש ולכל מה שמריץ סימביאן (נוקיה).


משהו חדש שלא הראו ב MIX היה היכולת של SilverLight לרוץ על Windows CE ו Windows Embeded. והודגמה על הבמה שימוש ב Set-Top box.


דרך אגב, יש אפשרות לשבץ HTML control בתוך Silverlight למי שרוצה לדרדר את הרמה.


ציטוט מאחד המדגימים (לא ממיקרוסופט) על ביצועים ב Silver Light בתרגום חופשי שלי. "אני לא רוצה להשמיץ את פלאש או משהו, סטיב ג'ובס עושה את זה מספיק, אבל פלאש לא מאפשר לעשות Multy Threading" סוף ציטוט, כל מילה נוספת מיותרת.


הנושא של Pivot הודגם שוב, זה נושא מרתק. אתה מכניס לאקסל מסד נתונים שלם כולל תמונות. מקמפל עם הכלי הנדרש, שבאותה הזדמנות גם מפרק את התמונות לכל מה שצריך כדי לעשות עליהם Deep Zoom. שופך את קובץ ה Xaml שנוצר לדפדפן או ליישום offline שמריץ SilverLight. ומקבל Pivote Table גרפי מלא, שמשחק עם התמונות כאילו הן נקודות בגרף, לפי החיתוכים שאתה עושה, על הנתונים של מסד הנתונים. מדהים בפשטות הפיתוח, ועוד יותר מדהים ביכולות תפיסת תמונת המידע שזה נותן לך.


היתה הדגמה של מיגרציה של פרויקט מורכב ב VS 2008 ל VS 2010 (כמה מאות אלפי שורות קוד) שעבר חלק. והקטע שהיה מדליק בהדגמה הזו, זה שימוש ב Intali Trace כדי לנוע עם ה debugger כאילו קדימה עם התקדמות התכנית (על ה IntelyTrace) והכי מצחיק, לנוע אחורה עם ה Debugger על התכנית. נכון שמאחר וממילא ה Debugger רץ על נתוני ההקלטה, זה שניתן לנוע אחורה, זה לא אמור להיות הפתעה, אבל זה עדיין משעשא לראות את התכנית שלך רצה אחורה.


השימוש ביכולות ה trusted applications לגבי התקנה מקומית של יישום SilverLight מוליך לישומים שיכולים לעשות הכל על המחשב. והיתה הדגמה יפה של שליטה על בקר תעשיתי מתוך יישום SilverLight שרץ Out of browser, שגם כלל בתוכו שפת PLC שלמה.


כמה נקודות טכניות ששופרו ב SilverLight 4, ה Start Up Time שופר בכ 40 אחוז, ה Jitter עובד יותר מהר ויש שילוב של כל ה API של ה Profiler כך שאתה יכול לקבל מידע על ביצועים בקלות


שידורים חיים מהארוע, ממשיכים למי שמעונין להתרשם בעצמו מאיכות השידור בקישור הבא, מה שמעניין זה שככל שיותר אנשים יצפו בשידור החי, ככה איכות השידור תשתפר, שזו אחת מהתכונות היפות של Smooth Streaming.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *