למה לעבור לחלונות 7, יעילות המשתמש ואחריות הדרג המקצועי.

11 בינואר 2010

אני יושב לתומי בבוקר העיון על תאימות בחלונות 7 שמועבר על ידי יוחאי קרייתי ממיקרוסופט רדמונד (שקפץ לביקור מולדת בארצנו הקטנה) ואלון פלייס מסלע. למי ששואל מה אני עושה שם ? אני כמו תמיד מקשיב לנקודות מבט שונת משלי, ומחפש עוד דברים שאולי פיספסתי, בתחום הידע החשוב הזה.

משפט אחד של אלון, התניע לי את כל הפוסט הזה. הוא שאל את הקהל כמה משתמשים כבר בחלונות 7 ורק קומץ משתתפים הרים את היד. הקהל של היום הזה הוא אנשי מקצוע, והדבר האחרון שהייתי מצפה זה לכמות כזו קטנה של משתמשים בחלונות 7. זה היה הקש ששבר את גב הגמל, בשרשרת ארוכה של גמלים. אז בואו ונטפל בקש הזה צעד אחר צעד.

אני לא חושב שהרבה אנשים מסוגלים להעריך כמוני, את כמות העבודה העצומה והסיזיפית, שהצוות של יוחאי (עם סיוע מסלע) עשו. ראשית, להוציא ספר בפרק זמן כל כך קצר זה כבר הישג מרשים, תוסיפו לזה את כל חומרי העזר, התרגול והמעבדות ותקבלו הרבה לילות ללא שינה והמון שעות אדם.

השורה התחתונה של כל המאמץ הזה, היא שאין לאף מפתח כיום תרוץ, שלא להשתמש בכל מה שחלונות 7 נותן, כי החומר הטכני פרוש ופתוח ולעוס, ברמה של כפית מזון לתינוקות, לכל מי שרק מעוניין להשתמש בו.

אז יופי שאם נרצה להשתמש בכל החידושים של חלונות 7 (ו Windows Server 2008 R2) יש לנו את כל הידע הנדרש, אבל למה שבכלל נרצה לעשות את זה.

התשובה הרבה יותר מסובכת ממה שנראה במבט ראשון. והיא מתקשרת למושג אבסטרקטי משהו, שנקרא חווית משתמש. אני לא מדבר פה על iPhone ועל גאדג'טים ועל Wow, שזה מה שכולם בדרך כלל מדגישים בחלונות 7. לא מעניין אותי שהריבון חמוד, ושניתן לנער חלונות כדי שינקו את המסך. גם שאר הצעצועים של לא מרשימים אותי. מה שחשוב מכל הרעש הזה, זה פרמטר אחד בלבד, שנקרא יעילות המשתמש.

יעילות המשתמש זה מה שמודדים במעבדות ה Usability, וזה הנתון החשוב ביותר למדידת טיב של מערכת שיש בה משתמשים. זה פרמטר טכני, מדעי, מדיד, שנמדד בזמן, ועונה לשאלה כמה זמן לוקח למשתמש לבצע את המטלה באמצעות הכלי (התכנה).

אז קבלו משפט מדעי, המבוסס על מדידות, וניתן להוכחה. תכנה שמשתמשת ביכולות מימשק המשתמש של חלונות 7, תיתן תכנה שהיא יותר יעילה מבחינת המשתמש.

למה יעילות משתמש זה דבר כל כך חשוב ? כאן נכנס לתמונה חוק המספרים הגדולים. חסכון של עשר דקות ביום לאדם, הוא חסכון של שעה בשבוע, 52 שעות בשנה, ואם יש לך 1,000 עובדים זה חסכון של 52,000 שעות בשנה, שזה לפי שכר המינימום, בערך מליון שקל בשנה. ועכשיו תחשבו מה קורה אם אני חוסך יותר מ 10 דקות ליום ? ומה קורה אם יש לי כמה מאות מליוני משתמשים במערכת ?

אז אם אתה מנהל בחברה שמזמינה תכנה, ואם יעילות העובדים שלך חשובה, אתה צריך לדרוש מספק התכנה שלך, שהתכנה לא רק תעבוד תחת חלונות 7, אלא גם שתשתמש בכל מה שחלונות 7 יודע לתת לה. אם אתה משתמש ביתי, אתה צריך לדרוש, שעל המחשב שאתה קונה תהיה חלונות 7 ושהתוכנות שאתה קונה (או גונב) כדי להריץ עליה, ישתמשו ביכולות של חלונות 7.

וכמובן שזה מוליך לשאלה מה בא קודם הביצה או התרנגולת. האם הלקוח צריך לדחוף את בית התכנה, או שבית התכנה צריך לדחוף את הלקוח ? בהסתכלות שלי, בית התכנה הוא הסמכות המקצועית, הוא זה שצריך להסביר ללקוח מה היתרונות של השימוש בחלונות 7. מצד שני, בגופים ארגוניים גדולים, יש פונקמיה טכנית (CTO בדרך כלל), שאמורה להסביר לארגון את המשמעויות, ולדרוש שתוכנות חדשות של הארגון ישתמשו במה שחלונות 7 יודע לתת.

גילוי נאות: אני משתמש על המחשב הנייד שלי, עדיין בויסטה 64 ביט כי אני ממתין שיצרן המחשב, ישלח לי הצעה לעשות Upgrade לחלונות 7 (64 ביט כמובן). אבל מצד שני, כל מחשבי המנהלה והפיתוח אצלי בארגון עובדים כבר עם חלונות 7 (64 ביט לחמרה חדשה ו 32 ביט לחמרה שלא תומכת ב 64 ביט).

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 תגובות

 1. איזו יעילות משתמש?11 בינואר 2010 ב 15:50

  אם לוקח למשתמש 5 דקות למצוא את ה-add remove programs שעבר להיות programs and features.

  ואם לוקח למשתמש חצי שעה להבין שהודעת השגיאה שהוא מקבל כשהוא מנסה להתקין תוכנה נגרמת בגלל בעיית הרשאות שלא היתה ב-windows xp ועכשיו צריך עוד שלושת רבעי שעה כדי למצוא איך משנים את ההרשאות.

  ואם הגרירה של קובץ מתוכנה לתוכנה לא עובדת בגלל שתוכנה אחת רצה במצב administrator והשניה לא.

  ואם המפתח מנסה להתקין אפליקציה על iis ומבזבז חצי יום עבודה כדי להבין איך לקנפג את iis 7.5 להריץ אפליקציה שעבדה קודם ב-iis 6.

  אפשר למנות הרבה יתרונות בשדרוג של תוכנה, אבל חסכון בזמן של המשתמש זה לא אחד מהם. יתכן שלטווח הארוך זה נכון, אבל בקצב של התחלפות הטכנולוגיות, מהרגע שלמדת והתרגלת למשהו, כבר יוצא הדבר הבא.

  הגב
 2. GadiM11 בינואר 2010 ב 16:54

  הי אלמוני,
  התגובה שלך היתה כל כך צפויה שאפשר לחשוב שהזמנתי אותה.
  כן, מעבר למערכת חדשה דורש זמן לימוד. עקומת הלימוד כמעט תמיד קצרה יותר מרווח הזמן המושג מהתפעול השוטף. הסיבה לכך היא שהלימוד מתבצע פעם אחת ואילו השימוש השוטף מתבצע כל הזמן.
  אני אתיחס לשאר הדברים שהעלית, שאינם קשורים למימשק המשתמש של חלונות 7, בהזדמנות אחרת.

  הגב
 3. ליאור11 בינואר 2010 ב 17:17

  בסופו של יום (כנראה השנה) XP הולכת למות. לא כי היא רעה או משהוא בסגנון. פשוט כי זה המצב.

  ואז תרצה או לא, תצטרך להתמודד עם כל הדברים שאתה מתאר.

  אולי, אבל אולי עדיף לעשות את זה כבר עכשיו וכן להרויח את כל הדברים שמתוארים פה.

  ודרך אגב לפי מה שאתה מתאר, הפעם האחרונה שבה למדת מערכת הפעלה חדשה היתה בתחילת שנות ה2000. אז פעם ב5-6 שנים כדאי לחדש קצת.

  הגב