מפגש הבכורה של קבוצת Windows Platform Developers Group

5 בנובמבר 2009

אומרים שרגשות מעורבים, זה כשאתה רואה את החותנת נופלת מצוק עם המכונית החדשה שלך. מפגש בכורה של קהילה, שלפי דעתי אמורה להיות הקהילה המעניינת ביותר. קהילה שעוסקת במה שקורה בפנוכו במערכת ההפעלה. קהילה שעוסקת בשפות שמזמן לא שמענו עליהם בקבוצות המשתמשים, כמו למשל שפת C++. שתי הרצאות פתיחה, אחת על מה השתנה בגרעין של מערכת ההפעלה בגירסא האחרונה. והשניה על שיפורי מימשק המשתמש של חלונות 7. מועברות על ידי שני מרצים מעולים, אלון פליס מסלע ופבל יוספוביץ ממטריקס גלובל. הצפי שלי היה ששני הדקלים יתמלאו ועדיין יהיה חסר מקום. אז ציפיות לחוד ומציאות לחוד. לארוע הגיעו 22 איש + שני מרצים. כן היה לזה יתרון, כי היה הרבה עודף בבורקסים ובעוגות. אבל התחושה האישית שלי היתה שיש פה איזה שהוא פיספוס.

קצת היסטוריה של קבוצות המשתמשים. פעם היתה קבוצת משתמשים של C++ בניהול משה רהב ושי ברלב. היתה גם קבוצת המשתמשים של VB בניהולו של ג'קי גולדשטיין שהיתה בעצם קבוצת המשתמשים הכי ותיקה בין קבוצות המשתמשים במיקרוסופט. דוט נט גרם לכך שלאט לאט שתי הקבוצות התחילו להעביר את אותם תכנים כי בעצם הכל בסופו של דבר זה MSIL ולא משנה מאיזה שפה התחלת. המעבר לעולם המנוהל של דוט נט גרם להעלמות טוטאלית של עולם ה Native ועולם ה C++ מקבוצות המשתמשים. הבעיה היא, שאולי הנושא הזה נעלם מקבוצות המשתמשים, אבל הוא לא נעלם מהעולם. מה לעשות וקריאות ה API של מערכת ההפעלה כתובות עדיין ב C ומה לעשות ושפת C++ לא רק שלא נעלמה, אלא מוציאה לפרקים תוספות ועדכונים לשפה.

אז מיקרוסופט ישבה וחשבה עם מנהלי קבוצות המשתמשים, וסוכם שקבוצות ה C# ו VB יאוחדו לקבוצה שעוסקת בדוט נט, ותוקם קבוצה חדשה, קבוצת ה Windows Platform Developers Group, שהפוקוס שלה יהיה כל מה שלא מנוהל דהינו Windows SDK, קוד לא מנוהל, ואולי אפילו עמוק יותר לתחום של Device Drivers.

אז מה היה לנו בהרצאה של אלון ? אלון סקר חלק נרחב של השינויים שנעשו בגרעין מערכת ההפעלה של חלונות 7 ו Windows Server R2. אתה לא כל כך תופס כמה עבודה הושקעה וכמה שינויים נעשו במערכת ההפעלה עד שאתה לא מנסה להכניס לשעה ורבע של הרצאה את כל הרשימה. אז מה היה לנו (רשימה חלקית):  UMS וConCRT ו Core Parking ו UBPM ו Triger Started Services וPower management ו NUMA ו Server Core ו WinMin ו Process Reflection ו Timer Coalescing ובטח שכחתי משהו. שאומרים לי שחלונות 7 זה רק שיפורים קוסמטיים לויסטה, אני לא יודע אפילו מאיפה להתחיל להסביר שזה לא נכון מרוב דברים. אלון הסביר והדגים פה ושם וגם התנצל שאין מספיק קוד כי זו הרצאת Over View והבטיח שבהרצאות הבאות יהיה יותר קוד. לומר את האמת כמעט כל אחד מהנושאים ברשימה יכול לתפוס בין חצי הרצאה להרצאה שלמה כך שלא יהיה חסר חומר למפגשים הבאים. לא צריך לומר שאלון מקצוען ושההרצאה זרמה בכף, זה מובן מאליו.

פבל התמודד בהרצאה שלו עם רשימה לא פחות קטנה של שינויים במימשק המשתמש של חלונות 7. פאבל עבר על הרשימה והדגים כל דבר החל מהשיפורים ביכולות הגרפיות (Direct2D, Direct3D, DirectWrite וגם קצת DXUA ו WIC) דרך המימשק החדש לסנסורים (מיקום, טמפרטורה, אור, וסביבה בכלל), הריבון (שלאלון יש עליו דוקטורט), כמובן Tuch ועוד המון דברים שאני כבר לא זוכר. וגם כאן, זו היתה הרצאת Overview וכל נושא הוא הרצאה שלמה בפני עצמה.

אני יודע שתשאלו אולי למה כל זה מעניין אותי, אז אני אסביר לכם. תכנה על מחשב היא משאב משותף. כמו שאתה לא סובל שנהג בא וחוסם לך את החניה, וכמו שאתה לא סובל נהג שנוסע לאט באמצע הכביש, מדבר בטלפון הסלולרי ולא נותן לעקוף אותו. ככה המשתמש סובל מתכנה שלא מנהלת נכון את ה Timer שלה ובכך גורמת לכך שהמחשב לא יכול להכנס ל Sleep. וככה בדיוק המשתמש סובל מתוכנה שלא מתאימה את עצמה אוטומטית למימשק המגע, אם למחשב יש מסך מגע. זו שאלה שנוגעת באופן העמוק ביותר למקצוענות של המפתח ושל יצרן התכנה. המקום שבו תשמע על הדברים במערכת ההפעלה שאתה צריך לדעת עליהם, על מנת לכתוב קוד נכון, תואם ומקצועי, זה בדיוק קבוצת המשתמשים הזו. מי שלא בא הפסיד שתי הרצאות טובות. ומי שלא יבוא בעתיד פשוט (בעדינות גדי, בעדינות) לא מקצוען.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת

 1. AsafShelly5 בנובמבר 2009 ב 17:49

  מיותר לומר שאם לא היה כנס בבוקר וכנס בעוד יומיים הייתי מגיע.

  נשמע כמו קבוצה חשובה מאד. איפה שהוא מיקרוסופט קצת התרחקו מהאוכלוסיה הזאת שעוסקת בשפת C++ ותשתיות, אולי אפילו קצת בכוונה בשביל להכניס את עולם הדוט נט. עכשיו מחדשים את MFC ויש רוח חדשה במפרשים.

  יקח קצת זמן לאנשים "הישנים" לחזור למיקרוסופט.

  אני בטוח שההרצאות של אלון ופבל היו באיכות PDC כמו שהם יודעים.

  מעניין אותי לדעת מה אתה מעביר ומתי.

  אסף

  הגב