כנס HUB 2009 על Windows Embeded חלק ראשון

5 בנובמבר 2009

אין תגובות

הבוקר השתתפתי בכנס Hub 2009 שנערך במלון דן אכדיה בהרצליה. הכנס אורגן על ידי מיקרוסופט EMEA ועסק ב Windows Embeded לסוגיו. אני לא יודע כמה מכם מכירים את קבוצת המוצרים הללו במיקרוסופט, כך שאולי יש פה מקום להסבר קצת יותר בסיסי.

נניח שאתה מפתח ציוד כלשהו. זה יכול להיות נגן מוזיקה כמו ה Zune, נווט GPS, יחידת איסוף מידע ניידת, PDA, מסך מגע שמדליק ומכבה את האורות בבית, קופה רושמת, שעון נוכחות, או סתם חפיץ (Gadget). הדבר היחידי שחשוב לצורך העניין הוא שבתוך הדבר הזה יש יע"מ (CPU).

בהנחה שלא נדובר על משהו טרויאלי, אתה תהיה זקוק לאיזה שהוא סוג של מערכת הפעלה שמפעילה את היע"מ שלך. אז מה האפשרויות שעומדות בפניך:

אפשרות אחת לכתוב את כל התכנה על הברזלים בעצמך, כולל את מערכת ההפעלה. זה יכול להיות פרויקט מרתק מבחינה טכנולוגית אבל יש להניח שהוא ידרוש כוח אדם עם יכולות לכתוב ולתחזק מערכת הפעלה, יקח הרבה מאד זמן ויעלה המון כסף.

אפשרות שניה זה להשתמש בגרעין מערכת הפעלה חופשי כבסיס, ועליו להוסיף את התכנה היעודית. זה בטח עולה פחות אבל עדיין זה ידרוש מתכנתים עם ידע באותה מערכת הפעלה ברמת גרעין מערכת ההפעלה ו Device Drivers להתאמת הגרעין וכמובן מפתחים עם מיומנות גבוהה לפיתוח הישום עצמו. עלות הפיתוח היא בהתאם, וגם זמן הפיתוח.

הפתרון של מיקרוסופט הוא להשתמש באחד מהצעות ה Windows Embeded שלה. המחיר, אתה משלם "תמלוגים" על השימוש בגרעין מערכת ההפעלה. היתרונות, יש לך גרעין מערכת הפעלה מוכר וידוע, תמיכה בהמון סוגי חמרה. עלויות מאד נמוכות (עד כדי אפס) להתאמת מערכת ההפעלה לחמרה היעודית שלך. והסוכריה, כל תכנת שעבד אי פעם על פיתוח בחלונות, יכול לפתח ולתחזק את הקוד שלך (אפילו ב VB אם אתה מתעקש). מה שאומר עלויות פיתוח ישום נמוכות משמעותית. מעבר לעלויות יש כאן באותה הזדמנות Time to market קצר יותר שנובע ממבחר ה API ועושר הטכנולוגיות שכבר קימות במערכות ההפעלה של מיקרוסופט.

אני לא רוצה בכלל להיכנס לדיון הדתי של מערכת הפעלה חופשית אל מול מערכת הפעלה Proprietry. זו בכלל לא הנקודה, וזה בכלל לא משהו דתי. בנקודה הזו צריך להחליט כלכלן, שמכמת את החסכון בעבודה בפיתוח, בתחזוקה וב Time to market, לעומת עלות השימוש בהון האינטלקטואלי של מיקרוסופט במערכות ההפעלה שלה. אם המשואה המתמטית/כלכלית מראה שהכיוון של Windows Embeded מתאים, לך על זה ואם לא, בחר בפתרון אחר. מה שאסור לך לעשות בשוק הזה, זה לקחת החלטות על סמך מלחמת דתות.

כדאי אולי לציין בנקודה הזו, שישנם בעולם המיקרוסופט פתרונות רישוי נוספים כמו Windows Mobile שלא שייך לקבוצת ה Embeded וגם מסלול OEM ועוד מסלולים יעודיים. כך שהסקאלה לא נגמרת כאן.

אז מה היה לנו בכנס.

אז קודם כל, מה לא היה לנו בכנס, לא היה אף נציג של מיקרוסופט ישראל. למה ? כי כל נושא ה Embeded מנוהל ישירות באזור שלנו ממיקרוסופט EMEA. זה גרם לכמה קטעים קצת הזויים. מתי בפעם האחרונה במדינת ישראל, היתם בכנס, שבפתיחה של הרצאת המליאה, ניתן הסבר על מיקום פתחי החילוץ במקרה של שריפה ? נכון, צריך לעשות את זה, אבל דחילק. או למשל, מתי הגעתם בפעם הראשונה לכנס חופשי, שאם לא נרשמת מראש, היה צורך באישור מנהל, על מנת להכניס אתכם ? חשוב להבין שאני לא אומר את זה חס וחלילה בשלילה, הכנס תוקתק כמו שעון, עבד לפי לוח זמנים ברזולוציה של 10 דקות ובדיוק מעורר קינאה (ראה כנס היעילות החדשה יום קודם, שהתחיל בפיגור של 45 דקות). אבל יכולת לחוש את ההבדלים במנטליות, בטח אם אתה רגיש לנושא כמוני. לדעתי, אחת הסיבות שהנושא של Windows Embeded לא נפוץ מדי בארצנו, למרות שלדעתי האישית, יש לו שוק פוטנציאלי עצום. זה בין השאר, שאין פה מישהו במיקרוסופט ישראל, שהנושא הזה נמצא תחת הכובע שלו. אי אפשר למכור מוצר כזה ב Remte Control מאירופה. המשפט The man on the spot knows best מאד רלונטי בתחום השיווק והמכירות.

מה כן היה בכנס, היתה תערוכת שותפים, לא הרבה, סך הכל חמישה. שני יצרני חומרה TI ו FreeScale, גוף הדרכה שהוא גם גוף פיתוח Paciphic Soft, נציגות חברת Tenasys בארץ שהציגה מוצר היפרויזור (ששורשיו ב RMX), שמספק יכולות זמן אמת לחלונות (לא בטוח אם זה היה בדיוק מתאים לארוע) וחברת NGSoft שעוסקת בפיתוח בתחום. בהתחשב בזה שיש רק 12 שותפים רשומים של מיקרוסופט בתחום הזה בישראל, זה לא רע, אבל זה מחזיר אותנו לפוטנציאל הלא ממומש של התחום. בלטה בהעדרה נוכחות המפיצים של מיקרוסופט בארץ בתחום הזה.

היו בכנס שלושה מסלולים, מסלול הרצאות ושתי מסלולי מעבדה. חלק מהמעבדות הועברו על ידי אנשי מיקרוסופט וחלק על ידי כוחות מקומיים כמו אבי כחולי, שהוא הגורו של הנושא הזה בארץ (ואפילו יצא לנו לכתוב ביחד מאמר משותף) ואסף שלי, שגם הוא מוכר בקהילה. בכל מעבדה היו 25 עמדות מחשב עם יכולת לטפל בחמישים משתתפים. לאורך היום הועברו במעבדות חמישה תרגולים שונים (אחד מהם פעמיים). כמו שאתם מבינים הלוגיסטיקה של הארוע לא היתה פשוטה, והיא נוהלה ביעילות ובמקצועיות שדי נדירה במקומותינו.

אני ריכזתי את מירב הזמן שלי במסלול ההרצאות בעיקר כדי ללמוד מה חדש ולקבל את התמונה הגדולה (לתרגל אני מעדיף לעשות במעבדה שלי במרתף ולא בסביבה רועשת). אבל אני רואה שכבר כתבתי ארוך מדי, אז תאור הרפתקאותי בהרצאות המרתקות, יאלץ לחכות לפוסט הבא.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *