שי פרידמן על Ruby on Rails בקבוצת משתמשי ה Web

2 בנובמבר 2009

תגובה אחת

המפגש החודשי של קבוצת מפתחי Web (שמנוהלת על ידי נועם קינג) עסקה בשפת Ruby וב Ruby on Rails. שי פרידמן שכתב את הספר על IronRuby, הסביר והדגים את שפת Ruby ואת התשתית הנפוצה מאד שלה בפיתוח אתרים Ruby on Rails.

ugweb 026

קשה להסביר מה זה שפה דינמית גמישה וקולית, למי שכל חייו סובבים סביב שפות מדויקות וקשוחות כמו C++ או C#. אבל למי שבהיסטוריה שלו נמצאות שפות גמישות כמו Perl, Smalltalk, Eiffel, Ada, Lisp או Python (כן, אני יודע ש ADA לא בדיוק גמישה), שפת Ruby היא סך הכל עוד צעצוע חביב ומוכר שיכול לעשות עבורך דברים נפלאים, אם רק תקדיש לו קצת זמן וראש פתוח.

כמו כל אחת מהשפות הללו, מסתתר מאחוריה משוגע לדבר. ומאחורי Ruby מסתתר בחור יפני בשם יוקיהירי מטסומוטו, שלמען הפשטות נקרא מטץ'. הוא יצר את השפה בסביבות 1995 מתערובת של כל השפות שהזכרתי בפיסקא הקודמת. השפה החדשה לא היתה הצלחה מי יודע מה, ובטח היתה נקברת בפח הזבל של המהדירים והמפרשים, ביחד עם שפות רבות וטובות כמו forth או APL. אך איתרא מזלו של מטץ', ומשוגע לדבר אחר, הנושא את השם דיויד הינמאייר הנסון, מדניה, השתמש ב Ruby כשפת הבסיס, לתשתית ליצירת אתרים, בשם Ruby on Rails, שזכתה להצלחה רבה, ובכך נתן לשפת Ruby חיי נצח זמניים.

אז נתחיל דוקא ב Ruby on Rails. זו תשתית MVC כזו, שבכמה שורות קוד, אתה מייצר אתר מתפקד ושלם, בצורה כל כך קולית ומהירה, עד שהתשתית הזו נמצאת במקום טוב, ברשימת הכלים המקובלים בעולם לפיתוח אתרים. הצלחת התשתית הזו היתה אחד מהסיבות שמיקרוסופט פיתחה תשתית MVC משלה. מאחר והמטרה של מפתחי IIS היא להמיר כמה שיותר כופרים שמשתמשים ב Apache ל IIS. אז כמו שהם הפכו את PHP לאזרח חוקי ב IIS, היה להם ברור שהם לא יכולים להתעלם מ Ruby on Rails. אבל לצורך זה, הם היו צריכים תמיכה בשפת Ruby, וכאן נכנס למשחק IronRuby, שהוא המימוש הדוט נטי של Ruby. והשאר, כמו שאומרים, שייך להיסטוריה.

אז לאחר כל הרקע ההיסטורי הזה אתם בטח תוהים למה אני מספר לכם את כל זה. אז הסיפור הוא כזה. שפות מהסוג הזה, הן שפות שאני קורא להם שפות אמוציונאליות. כמו שאין הגיון לאהבה, ככה גם אין סיכוי להסביר לכם את הדברים האלה בצורה הגיונית. מה שאתם צריכים לעשות זה לתפוס כמה שעות שקטות, ללא שום הפרעה שקשורה לעבודה או לחיים, לנעול את עצמכם בחדר, עם המחשב הנייד שלכם, שעליו תורידו ןתתקינו את IronRuby מהאתר של IronRuby. תנקו את הראש מכל מה שאתם מכירים על שפות קשיחות ותחביר קשיח, ופשוט תתחילו לשחק עם השפה, רצוי עם אחד מהתרגולים הבסיסיים שמפוזרים בשפע באינטרנט (כתבו Ruby Tutorial במנוע החיפוש האהוב עליכם). לאחר שתתפסו את הראש של Ruby, ותחליטו שזה מספיק Cool, אתם מוזמנים לעשות את אותו הדבר עם Ruby on Rails. או שתאהבו את זה, או שתחליטו שזה לא בשבילכם. אבל בלי לנסות ולראות את הלבן בעיניים של הכלי הזה, אתם לעולם לא תדעו. זה לא משהו שניתן להבין מקריאה של בלוג.

אלה שהצעצוע ימצא חן בעיניהם, יגלו ש Ruby היא שפה חזקה וגמישה מאד, עם אוסף ספריות שרות שמכסות המון תחומים, ושניתנת להרחבה לכל כיוון שתרצו. מה שהופך את Ruby לכלי אידאלי ליצירת DSL – ים, לכתיבת תסריטי בדיקות מורכבים ולעוד המון שימושים, כולל כתיבת אתרים (שמשם בעצם התחלנו את הסיפור שלנו).

שי אמר בהרצאה המצוינת שלו, שאחת המטרות של מטץ', היתה לכתוב שפה שאנשים יהנו לפתח בה. אז תנסו, תהנו, ותספרו חוויות לחברה.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת

  1. שי פרידמן2 בנובמבר 2009 ב 7:25

    תודה שבאת ואני שמח שנהנת!

    הגב