משהו על תהליך המעבר ל VS2010 ועל הצורך בהדרכה

28 באוקטובר 2009

אין תגובות

מעבר גירסא של מערכת פיתוח הוא תהליך ארגוני לא פשוט. זה אף פעם לא מסתיים רק בהתקנה. להלן רשימה ממש חלקית של נושאים לטיפול: הסבת כל ה Solutions למערכת החדשה, תיקון הטעויות החדשות שהיו קבורות שנים בקוד ומתגלות בגלל שהכלי החדש מאתר אותם, עדכון תהליך ה Build, בדיקות QA לתוצרים החדשים כדי לוודא שהכל עובד כמו קודם, עדכונים נדרשים במערכת ה Source control ועוד נושאי טיפול רבים.

בדרך כלל ברעש ובמהומה של המעבר, יש נטיה לשכוח פרט מאד חשוב, והוא להדריך את הצוות על המערכת החדשה. כן, אני יודע מה קופץ לכם בראש,. אני מכיר את Visual Studio עוד מגירסא 6, אז למה אני צריך לבזבז את הזמן שלי בקורס על משהו שאני יודע כל כך טוב. אבל כאן בדיוק טמונה הבעיה, מי שעובד על VS2010 כמו שהוא עבד על VS6, עובד לא נכון ולא יעיל. כל גירסא באה עם החידושים שלה, וכל גירסא באה עם ה"ראש" שלה. זה שינוי פרדיגמה, שמחייב הסתגלות, ויש לו עקומת לימוד. דברים שהיית רגיל לעשות בצורה מסוימת, וקל ופשוט לך לעשות אותם ככה כבר 20 שנה, נעשים במערכת החדשה אחרת.

וסביבת העבודה היא לא הדבר היחיד שדורש הדרכה, יש גם API חדשים, וספריות שרות חדשות, ששימוש בהם יכול לחסוך זמן פיתוח. חלק מהיכולות החדשות, יכולות להחליף קוד קיים, שכבר נכתב, ובכך להקטין את עלויות התחזוקה של הקוד. כך שלא מדובר כאן רק על טיפים וטריקים ב UI החדש, אלא בתהליך הרבה יותר עמוק, שיכול גם להשפיע אפילו על שיקולי הארכיטקטורה.

הסיבה שאתה צריך להשקיע בהדרכה על כל הנושאים הללו, היא שאם לא תעשה את זה, אנשים ימשיכו לעשות את הדברים כמו שהם נעשו קודם, ובעצם איבדת את אחד היתרונות החשובים ביותר של המעבר למערכת החדשה, והוא תוספת היעילות שהיא נותנת.

הנקודה הזו של הזזת המשתמש מנקודה קודמת לנקודה חדשה, מה שנקרא עקומת ההתרגלות, היא אחד מחסמי היעילות הגדולים ביותר, לתפוקה של המשתמש. ניתן למדוד ולהראות שזמן ביצוע המטלות הרוטיניות, שאתה מבצע עם הכלי כל יום, יתקצר משמעותית, אם אתה משתמש נכון בכלים של המערכת החדשה. ניתן להראות, שכמות כתיבת הקוד, תוך שימוש בספריות החדשות, תהיה קטנה יותר מזו שתייצר עם הספריות הישנות. אבל החסם הפסיכולוגי, של הצורך להתמודד עם השינוי, פועל כאן לרעת המערכת. הדרכה ממוקדת, היא אחת הדרכים היעילות ביותר לעזור בתהליך, ולחולל את השינוי, שבסופו של דבר משפר בצורה משמעותית, את יעילות צוות הפיתוח (שזה בסופו של דבר המון כסף).

כן, אני יודע שכל אחד מאיתנו, מסוגל ללמוד את כל השינויים האלה בעצמו. סך הכל, לא נולדנו אתמול. אבל מבחינה מערכתית, עדיף להתגלח על זקן של מישהו אחר, מאשר שכולם יתגלחו בעצמם. זה פשוט יותר יעיל, וחוסך בסופו של דבר גם זמן וגם כסף.

אז אם יש לך בארגון מישהו, שלא רק מכיר את הכלים ואת הטכנולוגיות, אלא גם מבין מספיק בתהליכים, ומסוגל לרכז את השינוי, וגם להעביר אותו בצורת הדרכה לצוותים, זה הזמן לנתב אותו לפרויקט ההסבה. הבעיה היא שבדרך כלל אין בארגונים מישהו כזה, כי כולם עסוקים בשוטף.ואין להם זמן ללמוד ברצינות מה חדש בטכנולוגיה. הפתרון כמובן זה לקחת סיוע מבחוץ, אבל תזכור בזמן שאתה בוחר את היועץ, שאתה רוצה לקבל ממנו לא רק אתה ה "הוא הא" אלא גם את ההשלכות על תהליך הפיתוח והארכיטקטורה..לכן עדיף שתשתמש ב"מבוגר אחראי" ולא ב"ילד מתלהב".

לא משנה באיזה מסלול הדרכה תבחר, פנימי או חיצוני, הכי חשוב זה שלא תדלג על הדרכת הצוותים שלך, על השימוש הנכון והיעיל בכלים וביכולות החדשים. זה יתבטא בסופו של דבר, בחסכון של המון כסף בהוצאות הפיתוח שלך

לכל הפוסטים שלי על VS2010 Beta 2.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *