בוקר על שרת חלונות 2008R2 למקצועני IT

24 בספטמבר 2009

שמיקרוסופט כותבת IT היא מתכוונת למה שנקרא בפי העם מנהלי מערכת. מפתחים זה Developers. יום העיון נערך על ידי חברת Dario.  ולמי שאין כוח לקרוא כל החומר והמצגות נמצא בבלוג שלהם וגם באתר המצגות מארועים קודמים של מיקרוסופט.

באולם דקל יש 123 מושבי קולנוע, 13 מושבי השלמה לחורים חסרים בשורות, 10 מושבים על יד הקירות במדרדות ועוד 25 מושבים מאחורה ליד החלונות. כלומר 171 איש בישיבה, בתפוסה מלאה, כאשר בעיתות לחץ ניתן יהיה לדחוס עוד כמה מושבים פה ושם. ולמה אני מספר לכם את זה, כי שיטת הרישום של מיקרוסופט, שבה אנשים נרשמים בעצם ללא כל מחויבות להופעה, גורמת תמיד לכך שאתה אף פעם לא יודע כמה אנשים באמת יגיעו. לארוע הזה נרשמו מעל ל 300 איש וברגע האמת (תחילת ההרצאות באיחור לא אופנתי של 15 דקות) היו באולם בקושי 100. מצד אחד זה טוב כי היו המון עודפים של בורקס ועוגות אבל מצד שני זה לא נעים לראות את דקל במלוא הדרו (שני האולמות מחוברים) שליש ריק.

ההקרנה של החצי הימני של האולם לא עבדה. וחלק מהעיכוב בפתיחה נבע מזה. וגם מהזמן שלקח להביא מדונה וכמה שטויות כאלה. אני לא יודע מה ולמה, וכלקוח זה לא אמור בדיוק לעניין אותי. אבל אולי הגיע זמן שמישהו יקח בידיים את הדקלים ויעשה להם תחזוקה שוטפת ותחזוקה מונעת. לא שאני, אבל רצוי לבדוק שהכל עובד בערב שלפני ארוע גדול ולא בבוקר של יום הארוע.

את היום פתח פתח גור פרופר מנהל שיווק שרתים ווירטואליזציה במיקרוסופט ישראל. הוא סקר את לוחות הזמנים, המוצרים הנלוים, וקצת על מה שחדש במערכת (תמיכה ל PHP ב IIS 7.5, וגם Direct access) וקינח בחסכון בעלויות לעומת העולמות האחרים. המסר העיקרי, המערכת כבר זמינה בערוצים השונים, אז קדימה להתקין ואל תשכחו למלא משובים.

msrds 032 msrds 033

לאחריו עלה לפודיום עמית גטניו, הוא התחיל עם הנקודה שהיא אולי הכי חשובה לדעתי. שהמערכת קימת רק בגירסת 64 ביט. עולם ה 64 ביט לא חוסם יישומים של 32 ביט אבל יש כאן מסר ברור שהעולם עובר ל 64 ביט. אני לא רוצה לטחון שוב על זה שכבר כמה וכמה שנים, אתה לא יכול לקנות חמרה שתומכת ב 32 ביט, אבל מצד שני אתה מסרס את החמרה, בזה שאתה מריץ עליה מערכת הפעלה של 32 ביט. אצלי על הנייד, אני מזכיר למי שלא יודע, רצה ויסטה 64 ביט. אני גם מזכיר שנאלצתי לקנות את המחשב שלי עם מערכת ההפעלה בחו"ל, כי אף ספק בארץ לא היה מוכן להביא לי מחשב, עם מערכת מותקנת על ידי היצרן, של 64 ביט.

אז רשימת חידושים בסדר אקראי. וירטואליזציה, וירטואליזציה של שרתים עם ה Hyper-V. השתפרות משמעותית (או סגירת פערים) יחסית למתחרים עם ספינת הדגל של Live Migration. וירטואליזציה של התצוגה (RDS,VDI) שמי שיצא לו לראות מסך Aero דרך ה Virtual PC החדש, ראה אותה בפעולה. שהמסר שם זה גם וירטואליזציה של ישומים ולא רק Remote Terminal. היכולת לעשות את זה דרך HTTP ו HTTPS היא נקודנ חשובה כי זה נותן לך חיבור רציף דרך כל חומות האש אל המשרד והוא עולם חדש של אפשרויות. הנושא של VHD והיכולת לבצע Boot מ VHD פותח המון כיוונים מענינים של ניהול דיסקים. וכמובן איך אפשר בלי Power Shell.

לאחר מכן קובי עקיבא הצטרף כדי להדגים כל מיני דברים שעמית הסביר כמו Power shell, חידושים ב AD, בקרה שוטפת, כלי  ניהול, זיהוי תקלות אוטומטי ותיקונם. IIS, ביצועים. גדילות (Scalability), צריכת אנרגיה ועוד ועוד. הסיום של החלק הזה היה שחלונות 7 יחד עם R2 נותן מכפלת כוח.

הנושא הבא היה Microsoft Operations Manager והשילוב שלו עם כל נושא הוירטואליזציה למתן תגובה אוטומטית גם לבעיות וגם לעומסים. אין לי כוח לכתוב את כל הפרטים הקטנים והחשובים שעלו שם ואתם מוזמנים לחטט לבד בשקפים.

לאחר ההפסקה עמית ביחד עם אודי לוטשי חפרו על למה חלונות 7 מהווה מכפלת כוח ביחג עם R2, אז להלן תקציר. חידושים ב Group Policy שנותנים יכולת התעללות טובה יותר של אנשי ה IT (מה מותר ומה אסור להריץ) במשתמש הפשוט. התחברות יותר טובה של חלונות 7 למערכת התנומה (NAP). הצפנה של דיסקים חיצוניים. כל הנושא של RDS ן VDI על HTTPS. הקטע של היכולת להריץ תערובת של יישום מקומי ויישום מה Web וגם הקטע שיש תמיכה ב Aero דרך ה RDS, תמיכה בכמה מסכים וגם שילוב ב Start Menu והרצה של סרטים (דוגמא שימוש במעבד הגרפי של המחשב המקומי לגרפיקה) מאפשר יכולות מענינות מאד. גם Bracnh caching הוזכר. דווקא השיפור הכי חשוב של העתקת קבצים יותר מהירה משמעותית דרך הרשת, לא הוזכר משום מה.

בשלב זה התחלנו לגלוש בזמנים אז המשובים וההגרלה הוקדמו (לא זכיתי) וחלק מהאנשיפ פרשו. היום הסתיים במעבר על הפרטים הקטנים של ה Hiper-V והחידושים הקשורים לזה בגרעין מערכת ההפעלה. תמיכה במעבר לסוגי מעבדים שונים דינמית (וירטואליזציה של ה CPU עצמו) ושיפור בנושא הטיפול בכרטיס הרשת. תמיכה ב 64 מעבדים לוגיים כאשר כל מכונה יכולה לקחת עד 4 מעבדים וירטואליים. נוהול טוב יותר של הליבות ועוד הרבה דברים.

לסיום אסף נקש נתן תהליך איפיון מלא של פרויקט וירטואלזציה מקצה לקצה (עם קצת פרסומת עצמית לחברת Dario). הקטע של עלויות המיזוג והחשמל (900$ לשרת לשנה פרטים בבלוג של דריו) וה ROI היה מרתק. ואז חזר עמית לבמה ודיבר על מחירי רישוי שהשורה התחתונה זה שגירסת ה Hyper-V Server 2008 R2 יוצאת הכי זולה למערכות עם הרבה מחשבים וירטואליים. להזכירכם, כל השקפים באתר מצגות מארועים קודמים של מיקרוסופט ובבלוג של דריו.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 תגובות

 1. Shlomo24 בספטמבר 2009 ב 13:32

  באמת ספרת את המושבים ?

  הגב
 2. GadiM24 בספטמבר 2009 ב 14:32

  הגעתי מוקדם ולא היה לי מה לעשות אז ספרתי אחד אחד עם האצבע. זה היה לפני ששתיתי את הקפה של הבוקר כך שיכולה להיות סטיה של פלוס מינוס אחד.

  הגב
 3. netanelb24 בספטמבר 2009 ב 21:46

  אהבתי את הסיקור, אוהב את הצורה שבה אתה כותב (ומסביר בע"פ דברים. וזו לא פעם ראשונה שאני קורא), תודה :)!

  הגב
 4. משה25 בספטמבר 2009 ב 14:14

  מרתק. הבעיה היא שרוב המפתחים שנתקלתי בהם בכלל לא יודעים מה אפשר לעשות עם כל מה שהדבר הזה יודע לעשות.

  מדהים שבשנת 2009 עדיין מפתחים אתרים בסביבת ASP.

  הגב