מפגש מנהלי פרויקטים עם כבשים שעדיין לא על האש

9 בספטמבר 2009

4 תגובות

מה למנהל פרויקטים ולרא(ע)ית כבשים (הסוגריים במקור). מיכל וטורי חברה בצוות Relationsheep. סיפקה תשובות מענינות לשאלה. מעל 100 משתתפים, שהגיעו למפגש של קבוצת מנהלי הפרויקטים, שמנוהלת על ידי פנינה זינגר, היו שם להקשיב.

למרות שעיקר הפעילות שלי, מתבצעת בסופו של דבר, במרחב המחיה של מנהל הפרויקט. אני לא מבקר קבוע בקבוצת המשתמשים הזו. אבל הפעם, הנושא משך את עיני במיוחד. הסיבה לרגישות שלי לנושא הספציפי הזה. נובעת מזה, שעוד לא הצלחתי לגלות, כיצד להתגבר על התיסכול. התיסכול שאני חוטף, כל פעם שאני רואה מערכת הולכת לקראת כשלון, ולמרות שאני מנסה להסביר ולהתריע בפני מי שיכול לפעול בזמן כדי למזער נזקים, הגורם האנושי חוסם את העזרה. ואז, כל מה שאני יכול לעשות, זה לזוז הצידה, לעצום את העיניים ולחכות לפיצוץ. ותאמינו לי זה מתסכל. קוראים לזה בספרות המקצועית תסביך קסנדרה ומי שרוצה פרטים נוספים, שיחפש את שתים עשרה הקופים בספריית הוידאו הקרובה למקום מגוריו.

מה לעשות והגורם האנושי משפיע על כולנו. לא סתם אחד מהמודלים הראשיים של MSF עוסק בצוות. אין ספק שהרבה מנהלי פרויקטים מודעים לנקודה הזו, ולא סתם הארוע היה צפוף. טוב עושה פנינה שמביאה הרצאות בתחום הזה, כן ירבו.

בתור איש טכני, שהרבה יותר קל לו לטפל במחשב (תמיד אפשר לקחת פטיש ולשבור אותו) מאשר באדם (ניתן להשתמש באותו פטיש אבל בניגוד למחשב הוא צורח). ישבתי ונהניתי לשמוע את ההרצאה וגם למדתי (כמו תמיד) כמה דברים חדשים.

אני לא רוצה להישמע ביקורתי וזו לא ביקורת, אבל בזמן האחרון יש הצפה של מנטוריזציה ותיאוריות חברתיות בשוק. יש הרבה סדנאות לשיפור אישי החל בתחום של איך לגדל ילדים וכלה במסע להימליה לגיבוש צוות ההנהלה. כמו בכל מוצר מדף, החל מתפוחי עץ וכלה ברפואה מקצועית, בסופו של דבר אתה, הצרכן צריך להיות זה שמחליט, אם המוצר מתאים לטעמך ואם המחיר מצדיק את העלות. אין בתחום יחסי האנוש כדור בדולח שפותר את כל הבעיות ואין גם (לדעתי) אף תיאוריה שמכסה את כל המצבים של יצורי הפחמן. התיאוריה של הכבשים, לטעמי האיישי, מספיק טובה כדי להביא תועלת. אם כי היא לא מתאימה לכל אחד.

אני לא הולך להכנס כאן לכל התיאוריה. תמיד שאתה נותן תקציר, אתה הורס. אז בכל אופן, למי שרוצה את כל התאוריה בפחות מ 30 שניות אז זה ככה.כבשה שחורה, לא טוב, אתה נהיה שחור מבפנים, פרטים נוספים בספר דמעות ורודות. כבשה אדומה, לא טוב, החלסטרה עולה לראש ואתה נהרס והורס, פרטים נוספים אצל מיכאל קולהס. כבשה לבנה זה כל הדברים הטובים שעוזרים לך לחסל את הכבשים האדומות והשחורות והיא מאד חסרה בארץ. הכבשה הסגולה, מיועדת רק למי שמגיע לשכבת ההביסייד, פרטים נוספים בספר החתולים השימושי של ט.ס. אליוט ואצל גריזבלדה. אני מניח בוודאות די גבוהה שרחי ורטהימר תרצח אותי בדם קר, על התקציר הזה. אבל מה לעשות, אני איש טכני, ולא מבין הרבה בתחום.

אם נעזוב לרגע את הכבשים ונתרכז בעיקר, אז השורה התחתונה (והיא נכונה לא רק לניהול פרויקטים) היא שלאדם, יש נטיה, לפרש ברוב המקרים, לא נכון את המסרים שהוא מקבל. יש לו גם נטיה, ברוב המקרים, להגיב מהבטן. מה שמוליך למערכת עם משוב חיובי, שמתבדרת מהר מאד, ומביאה לפיצוץ.

הפתרון בית ספר לבעיה, הולך בשלבים. קודם כל תקשיב למה שנאמר לך ולא למה שחשבת שאמרו לך. אם אתה לא בטוח תשאל. כשאתה חש שאתה מתקרב לחלסטרה עצור לפני וספור עד 10 לפני שאתה מגיב. כשאתה מגיב, תגיב בצורה נבונה ובלי לגרום להסלמה. אם אתה מצליח תמיד לעשות את כל מה שנאמר כאן, אתה ממילא לא צריך את כל התיאוריות הללו, כי אתה מושלם או חיזר.

בקיצור, שווה להזמין הרצאה כזו, אצלך בעבודה. כי אני מניח, שאם זה היה טוב לי, זה גם יהיה טוב להרבה אנשים אחרים, שכמוני, סובלים מעודף ידע טכנולוגי, ופחות מדי ידע ביחסי אנוש.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 תגובות

 1. Pnina Zinger9 בספטמבר 2009 ב 21:41

  גד היקר,

  היה לי לעונג רב לארח אותך במפגש קהילה.

  תודה רבה על הפירגון ואשמח לראותך גם במפגשים

  הבאים כצופה ומרצה.

  פנינה זינגר

  הגב
 2. Ella Maschiach10 בספטמבר 2009 ב 9:13

  אהבתי את סגנון התימצות שלך 🙂

  הגב
 3. ליאור13 בספטמבר 2009 ב 7:46

  יש מצב ללינק לאתר הקבוצה?
  או לפרטי קשר אחרים?

  תודה

  הגב
 4. GadiM13 בספטמבר 2009 ב 8:48

  הקהילה מנוהלת על ידי פנינה זינגר. פרטים נוספים בקישור http://www.microsoft.com/israel/communities/usergroups/msproject.mspx

  הגב