איזה MSDN אני צריך, ואיך זה חוסך לי כסף

30 ביולי 2009

אין תגובות

התקשר אלי אחד הלקוחות שלי וביקש שאקנה עבורו מנוי MSDN בשביל המפתחים שלו. כששאלתי אותו איזה מנוי בדיוק, התשובה היתה "אתה מכיר אותנו, תביא את מה שאתה חושב שמתאים". ביקשתי מהלקוח שיכין לי שעתיים פנויות ושידאג שראש צוות הפיתוח יהיה נוכח ופנוי, כדי לקבל החלטות בנושא הזה. התגובה היתה "אתה מתלוצץ, עד כמה זה כבר יכול להיות מסובך". לאחר ארבע שעות של דיונים, שבהם תפרתי לו חליפת MSDN הוא שאל אותי, למה לעזזל מיקרוסופט עשתה את זה כל כך מסובך ?

אין לי תשובה לשאלה למה מיקרוסופט עשתה את זה כל כך מסובך. אבל בחירה נכונה של מנוי MSDN יכולה להיות ההבדל בין 0$ למפתח לשנה לבין 11,000$ למפתח לשנתיים הראשונות ואחר כך 3,500$ כל שנתיים (המחירים לפי מחירי מחירון ארה"ב, בארץ העלויות יותר גבוהות בקצת). מעבר לזה יש גם תוכניות כמו Empower, שגם הן יכולות להשפיע המון על העלויות של כלי הפיתוח בארגון.

מה שעושה את העסק לכל כך מסובך זה שיש לך 11 דגמים שונים של Visual Studio מסודרים ב 5 קבוצות שונות ובנוסף יש לך בגדול, שני דגמים שונים של מנוי MSDN. מה ששם את מספר האפשרויות התיאורטיות ל 10. מאחר ויש קומבינציות מסוימות שלא הולכות ביחד, אז מסתבר שיש לנו בסך הכל 8 אפשרויות. מי שרוצה לראות את כולם מוזמן להציץ בעמוד הנ"ל. תזכרו רק שהמחירים שם הם מחירי ארה"ב ולא המחירים בארץ. אבל מבחינת סדר גודל, זה מספיק קרוב.

האופציה הראשונה היא האופציה שלא מופיעה בעמוד הזה והיא עבודה עם כלים חינמיים. כבר כתבתי על מכונת הפיתוח החינמית שלי, כיום אני כבר מתקין את ה WDK ו SDK של חלונות 7 RC אבל פרט לזה כל מה שכתוב שם נכון. זו אינה אופציה מומלצת למפתחים בסביבה ארגונית, וגם לא בחברות הזנק, אבל טוב לדעת שהאופציה הזו קיימת.

השאלה הכי חשובה מבחינת עלות וסוג המנוי היא איזה Visual Studio נדרש לך. כפי שנראה יש לשאלה הזו השפעה מהותית על תג המחיר. אז איך אתה באמת יודע מה יש בכל אחת מהגירסאות ? פשוט נורא, לך לאתר ההורדות של מיקרוסופט, ותוריד ממנו  את הטבלה המשווה בין גירסאות ה Visual Studio השונות. יש מבחר של פורמטים, בחר אחד ותוריד.

לפני שאתה פותח את טבלת ההשואה, אולי כדאי שתדע, שיש לטבלה 11 עמודות והיא באורך של 35 עמודים. אני מניח שכמו כולם תתיאש בעמוד 12 וכדאי אולי לומר, שהחלק החשוב מתחיל דווקא מעמוד 15. בכל מקרה יקח לך כמה שעות טובות, להבין מה קורה שם וגם אז תצא נבוך.

מה שעשיתי למען הלקוחות שלי, זה להכין מהטבלה הזו מסמך קצר, שמסכם את הטבלה בצורה הבאה.

א. מה אתה לא מקבל בגירסת ה Standard.

ב. מה אתה מקבל בנוסף בגיסאות ה Team השונות.

המסמך הזה מאפשר למנהל הפיתוח להחליט די מהר, מי מגרסאות ה Visual Studio הוא צריך לכל אחד מהמפתחים שלו. המסמך הוא כמובן יותר קצר וברור מהטבלה אבל הוא מספיק ארוך שלא אכניס אותו כאן.

אם יצא המזל ומספיק למפתח שלך כל מה שנמצא בגירסת ה Standart, סגרת את העסק בעלות חד פעמית של כ 350$ למפתח. תצטרך להוציא את הסכום הזה מחדש כל פעם שתחליט לעבור גירסא של VS אבל זו יחסית הוצאה קטנה למפתח.

לא יפתיע אתכם לגלות שבגירסת ה Standard חסרים המון יכולות שנמצאות בגירסת ה Professional, אבל במקרה שלי היה ללקוח כמה מפתחים שכל תפקידם היה פיתוח אלגוריתמים ב CPP, והם לא היו צריך יותר מזה. ולהזכירכם מדובר בחסכון של כמה מאות דולרים בתקציב כלי הפיתוח לשנה.

השאלה הבאה היא האם גירסת ה Professional מספיקה. בשביל זה בא החלק במסמך שעוסק במה יש בגירסאות ה Team השונות שאין בגירסת ה Professional. יש המון יכולות של המערכת, שישנם רק בגירסאות ה Team השונות. חלקם קשורות ל TFS וחלקם ליכולות אחרות. ההפרש במחיר של כמה אלפי דולרים בין גירסאות ה Team ל Professional, גורם בדרך כלל למנהלי הפיתוח, לבדוק מאד ביסודיות אם אותם יכולות באמת חיוניות, או שניתן לוותר עליהן.

בהנחה שגירסת ה Professional מתאימה לצרכים עומדות בפניך שלוש אפשרויות. לקנות את המוצר חד פעמית בעלות של כ 900$ (ותצטרך לקנות גירסא עדכנית במחיר דומה לכשתצא), או לעשות מנוי MSDN שיעלה לך בפעם הראשונה כ 1,200$ לשנתיים (וכולל עדכון לכל הגירסאות שיצאו משך השנתיים) ואחר כך תצטרך לשלם כ 800$ לחידוש כל שנתיים. ואתה גם מקבל באותה הזדמנות אפשרות להתקין על מחשבי המפתח את כל מערכות ההפעלה לצרכי פיתוח. בדרך כלל כל מי שצריך את גירסת ה Professional בוחר במנוי ה MSDN המתאים, כי ההפרש הקטן יחסית נותן הרבה יותר.

אופציה שלישית, למי שגירסת ה Professional מספיקה לו, היא לעשות מנוי MSDN מסוג Premium. מנוי כזה עולה 2,500$ במקום 1,200$ בשנתיים הראשונות והחידוש עולה 2,000$ במקום 800$ לשנתיים. אבל אתה מקבל בתמורה חבילת תוכנות נוספת של Office וגם Expression Blend ו Expression Web וגם Visio ו Project וגם כוס קפה. אם כל מה שהמפתח שלך צריך זה Word, Excel ו Power Point, אז יותר זול לך לקנות Office בנפרד. אבל אם המפתח שלך משתמש ב Visio או ב expression בנוסף ל Office, זו עיסקה כידאית.

יש לשים לב שלמנוי ה MSDN מספר כללים מגבילים. למשל המנוי הוא אישי למפתח ואינו ניתן לחלוקה בין כמה מפתחים (כן, כן, כל אלה שיש להם כמה מפתחים ועושים מנוי MSDN אחד הם עברינים). כמו כן המנוי כולל עדכונים לאורך השנתיים. ומה שיותר חשוב אולי, כאשר המנוי מסתיים התוכנות שקיבלת ניתנות לשימוש גם לאחר פג התוקף של המנוי.

כבר יצא לי ארוך מדי אז אני עוצר כאן. זה היה רק על קצה המזלג (בכלל לא דיברתי על גירסת ה Team), חלק קטן מהשיקולים של תכנון רישוי כלי הפיתוח בארגון. תכנון נכון יכול לחסוך הרבה כסף לעלות השנתית של מרכז הפיתוח בארגון. מי שמעוניין שאסיע לו לחסוך בעלויות כלי הפיתוח, מוזמן ליצור עימי קשר ישיר.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *