מפגש קבוצת ALM בנושא Team System 2010

14 ביולי 2009

מפגש קבוצת ALM אמש היה משהו מיוחד. קודם כל נושא המפגש היה בלתי אפשרי, סקירה על כל התכונות החדשות של Team Syatem 2010 במפגש אחד. אחר כך, לא היה רק מרצה אחד, אלא משהו כמו שישה מרצים, כולם מ SRL. חשבתי לעצמי שזו הזדמנות לפגוש שוב את ליאון לינגליבן וגם לראות אם פיספסתי משהו ברשימת הקניות של ה TFS החדש.

אז הגעתי וקודם כל היה אולם דקל 1 היה מלא. כנראה שהרבה חשבו כמוני, שזה הזדמנות טובה לראות מה צפוי בכלי החדש. בזנב מצלמה, יעני הקלטה חיה של הארוע למי שלא בא (שזה מסתבר מסורת בקבוצה הזו).

Alm 067Alm 071

ליד הפודיום מהומה רבתי, והרבה רחש בחש. ליאון בתנוחה האהובה עליו (רכון על המחשב) עוד כמה חולצות שחורות (SRL) מקיפים אותו. וחולצה לבנה אחת (אחד משני ראשי הקבוצה והאחראי על המצלמה בזנב), מקריבים קורבן לאלוהי הדמו שהכל ילך טוב.

Alm 061Alm 062

Alm 063

ושלא תזלזלו בחלק הטכני. אמנם ניתן לקבל במיקרוסופוט חיבור רשת אלחוטי למרצה, אבל הוא חסום דווקא בפורטים החשובים להדגמות. החברה מ SRL עבדו עם מודם טלפוני, ב Remore terminal, אל מול שרת שנמצא אצלם במשרדים. וכל ההדגמה היתה תלויה בהצלחת החיבור הזה.

ראשי הקבוצה פתחו חגיגית את הארוע

 Alm 065Alm 066

ואז הוצג השקף הראשון של המצגת, שבהתנצלות מסויימת הוסבר, שהוא בעצם השקף היחידי, כשכל הארוע יהיה מורכב מהדגמות בלבד. תאמינו לי, הרצאה שמורכבת רק מהדגמות, זה הרבה יותר קשה מהרצאה של נפנופי ידיים אל מול שקף. כי אם משהו לא מצליח בהדגמות, אתה צריך להוכיח מעבר לנפנופי ידיים, גם כישורי סטפס ויכולת לרקוד על שולחנות.

החברה מ SRL הכינו סיפור מעשה סטייל TechEd כזה, שבו כל בעל תפקיד במערכת, עלה בתורו והסביר מה חדש מנקודת המבט שלו.

ליאון פתח כארכיטקט, ואחר כך עלה ראש צוות, מפתח, QA, וגם Build Manager ובטח שכחתי מישהו בדרך.

   Alm 068 Alm 069

Alm 070 

 Alm 073 Alm 074

Alm 075  Alm 077

Alm 078  Alm 079

זה היה צפוף ויעיל, הקצב היה מהיר, שאלות מהקהל נענו מיידית ברוב המקרים, שאלות ארוכות מדי מהקהל נחתכו, כדי להספיק את החומר בזמן. הסקירה היתה מקיפה וכיסתה כמעט את כל החידושים.

היה ברור לכל מי שהיה נוכח שם, שזו היתה חתיכת השקעה רצינית של כל חברי הצוות של SRL שהציגו את הדמו. לא היו כמעט תקלות, והמעטות שהבחנתי בהן, תוקנו בזריזות ומבלי שרוב הקהל בכלל הרגיש שהיתה בעיה.

ביררתי בהפסקה עם ליאון מה הסיפור, והסתבר לי שהחברה של SRL מעורבים די עמוק עם צוותי הפיתוח של ה TFS החדש, ברמה של ביצוע Early Deployment וקשר ישיר. אין הרבה גופים בארץ שיכולים להתפאר בהישג כזה אז מגיע להם שאפוו.

החלק שהכי מצא חן בעיני (ואני מודה שיש לי בנושא הזה הטיה מסוימת), זה הקטע הבא:

Alm 076

למי שלא יודע על מה מדובר, אחד מהיכולות החדשות של איש ה QA והטסטר, היא היכולת לבצע בזמן הריצה Trace על התכנית שרצה, ולאסוף מידע ברמה של מיני דמפים, ואפילו וידאו. כך שאתה יכול לעשות משהו, שהיה החלום הרטוב שלי, כבר הרבה שנים, בתור מי שעוסק הרבה ב Production Debugging. אתה יכול ללכת אחורה בזמן, ולהסתכל על ארועים מענינים שהיו לאורך חיי התכנית, ולקבל לכל אחד מהם Stack Trace ואפילו Memory Dump שלם. ככה אתה יכול לנתח אחורה, מאיפה התחילה בעיה, ולא רק לטפל בנקודה אחת בזמן, שבו נלקח ה Dump של הבעיה. זה נושא מרתק, אין לו השפעה לגבי Production Debugging אבל יש לו השפעה מהותית לגבי QA. ואני אשתדל לכתוב עליו פעם לעומק איל"ז.

אני נהניתי ומי שלא בא הפסיד.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 תגובות

  1. עופר זיסמן28 באוקטובר 2009 ב 14:08

    האם ניתן להוריד מצגת של היארוע?

    הגב
  2. GadiM3 בנובמבר 2009 ב 15:10

    הי עופר, אני לא זוכר שהיו שם שקפים כי הכל היו הדגמות. בכל אופן, שאל את שרית, באתר הקבוצה (הקישור למעלה)

    הגב