ה MSE תפס אצלי משהו (לאחר שימוש בלחץ פיזי מתון)

5 ביולי 2009

תגובה אחת

למי שלא יודע מה זה MSE, השם המלא זה Microsoft Security Essentials או בשם ההמוני והלא כל כך מדויק, האנטי וירוס החדש (בביתא) של מיקרוסופט. פרטים על התכנה ניתן למצוא כאן. לקיומו של המוצר התוודעתי בדיווח השנתי של מרכז המחקר והפיתוח של מיקרוסופט בהרצליה ושם גם קיבלתי עותק, אותו ישר התקנתי על מחשב הפיתוח שלי. ה MSE נכנס לעבודה, ומאז לא שמעתי ממנו. בארוע של Think Next נתקלתי בו שוב. חולקו בדוכן שלו דיסקי התקנה לכל מי שרצה, ולקחתי כמה ספאר שיהיה לי לחלק לחברה, כי ההרשמה לביתא כבר נסגרה רשמית.

ואז עלה בדעתי, שאולי זה קצת מוזר, שעד לרגע זה התכנה לא השמיעה קול אצלי במחשב. נכון, אני לא מתקין אצלי תוכנות סתם ככה, ואני לא גולש לאתרים מפוקפקים, אבל לך תדע. מצד אחד No News is Good News אבל מצד שני, אולי זה פשוט לא עובד ? אז ניגשתי שוב לדוכן שלהם, ושאלתי אם הם בטוחים שהתכנה שלהם באמת עובדת, או שזה רק בכאילו. לומר את האמת, אני במקומם הייתי מעיף אגרוף, לאחד ששואל שאלה כזו. אבל הם היו מאד קורקטיים ומנומסים והבטיחו לי שהתכנה באמת מתפקדת.

אז חזרתי הביתה והחלטתי שהגיע זמן לבדוק את ה MSE בתנאי שטח קשים. אז הלכתי ועשיתי מעשה נואש והתקנתי את ה MSE על המחשב של הבנות. אתם יודעים, מחשב פנטיום 3 כזה, עם 256 מגה זכרון כזה, מריץ XP כזה. נכון, אני יודע שדרישות המינימום של ה MSE יותר גבוהות ממה שיש שם, אבל מצד שני מי קורא את דרישות החמרה לפני שהוא מתקין ? תראו את כל המטומטמים שקנו מחשבי "ויסטה" עם אינדקס משתמש 1.1 ובאו בטענות למיקרוסופט, על זה שויסטה לא בסדר, במקום לתלות את הדילר הלא מקצועי, שמכר להם את הקומבינה. אז כמו שתמיד אומרים בטלויזיה, אז אל תנסו את זה לבד בבית. התקנה לקחה כמצופה יותר זמן מהרגיל, הדיסק עשה הרבה Trashing אבל בסוף הכל היה מותקן.

כדי לעצבן את הבנות שלי עוד יותר, ביקשתי מה MSE לבצע סריקה מלאה. זה לקח כמה שעות (זה בסדר, זו אחת הדרכים שלי כהורה להגביל את זמן הגלישה שלהן). כדי להיות הוגן אני חייב לציין, שהסריקה לקחה פחות שעות מהתכנת Client החינמית של סימנטק, שבה השתמשתי עד עתה, לאותה מטרה.

למרבה ההפתעה קיבלתי בזמן הסריקה את המסך הבא:

a 

זה לא מצא חן בעיני, כי ה Client של סימנטק לא דיווח לי על כלום, בפעם הקודמת שהפעלתי אותו. אז הנה הפושע:

e

הנה הפרטים חלק א:

d

החלק התחתון של מסך הפרטים כלל את כל הנקודות בהם הוירוס השאיר סימנים:

b

ואז נפל לי האסימון. עליתי על הוירוס הזה פעם, והתחלתי להוריד אותו ידנית, ומאיזה שהיא סיבה הפסקתי באמצע. שכחתי מזה לגמרי, וגם אף אחד לא הזכיר לי, שיש לו עדיין שרידים חמים בכל מיני מקומות (בלי להזכיר שמות, נו נו נו סימנטק). אז ה MSE גילה גם שהייתי רשלן, וגם רשם לי בדיוק איפה פישלתי.

למי שלא מבין את הרשלנות המסוכנת שלי, אז להלן נקודת הכשל. אם הבנות היתה משחזרת קבצים מתוך מיכל המיחזור, או אם המערכת היתה חוזרת Restore Point אחד אחורה, הוירוס היה חוזר לתחיה, כי כל התשתית שלו היתה שם. מעבר לזה, חלקים מהוירוס עדיין תפקדו. דהינו הוירוס לא היה מת אלא רק פצוע. ווירוס פצוע לפעמים הרבה יותר מסוכן מוירוס בריא.

בשלב הבא הייתי סקרן לדעת קצתיותר על הוירוס הזה, לחצתי על הקישור וקיבלתי את ההודעה הבאה:

c

מוזר, כנראה Bug.

העתקתי את ה URL ידנית והכנסתי אותו לדפדפן וקיבלתי:

j

וכמובן גם את:

 k

טוב אז חזרתי למסך של ה MSE וביקשתי Clean

f

וקיבלתי מסך ירוק (אני רגיל דווקא למסכים כחולים).

g

יש, המחשב של הבנות נקי.

h

ויש אפילו הסטוריה למזכרת:

i

סיכום ביניים.

זה כבר עובד די הרבה זמן אצל הבנות, והבנות לא מדווחות על האטה בביצועים (מעבר למה שהם רגילות). אז אני יכול לומר באופן גס, וללא אסמכתאות מדעיות, אבל עם משוב חזק וקולני מהשטח, שה MSE איננו צרכן גדול של משאבים. זו גם ההתרשמות שלי ממכונת הפיתוח שלי (Windows 7 64 bit), זה פשוט שם, לא רואים, לא שומעים, עד שקורה משהו ואז הוא פותח את הפה. נכון לרגע זה, ה MSE מוצא חן בעיני יותר משוה הערך שלו של Symantec, ולו רק בגלל זה שהוא יסודי יותר ומגלה גם וירוסים פצועים, וגם חלקים של וירוסים.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגובה אחת

  1. pd5 ביולי 2009 ב 15:03

    שלום גדי ותודה על הסקירה.

    הייתי שמח לשמוע את דעתך על האנטי וירוס המקביל (החינמי) של AVG, הן מצד עצמו והן בהשוואה לMSE

    תודה

    הגב