אני וה – Defenfer או מיקרוסופט נגד לנובו

2 ביולי 2009

אין תגובות

מרוב שיש כל כך הרבה איומים של זדונה (Malware), אנשים יוצאים מבולבלים מכל העסק. ההסתכלות התמימה של הכל זדונה, זו הסתכלות כללית מדי. וכאשר אתה מתחיל להכנס פנימה ולעשות קטגוריות, אתה מגלה שמרוב קטגוריות לא רואים את היער. הערת אגב ששמעתי בתדוך השנתי של מרכז המחקר ופיתוח של מיקרוסופט שבו הוצג בין השאר ה MSE, שעליו אכתוב פעם פוסט איל"ז, הדליקה לי מנורה. אמר שם אחד מהמשתתפים, שהרבה משתמשי חלונות חושבים שה Defender זה תוכנת אניט וירוס. חשבתי לעצמי שזו בטח הגזמה, אבל שאלתי על הנושא כמה מומחים לדבר (כלומר לא מומחים לדבר) והסתבר לי שיש להרבה סלט מונחים בראש.

אז בוא נעשה סדר. קודם כל ה Defeenfer זה תכנה נגד רוגלות או Spyware בלע"ז. רוגלה זה דבר רע מפני שהיא אוספת עליך מידע ושולחת אותו למישהו מבלי שאתה מודע לזה. רוגלה יכולה להיות מאד ספציפית ועם נזק מוגבל, כמו הרוגלה שאציג מיד. אבל רוגלה גם יכולה לאסוף את הסיסמא של חשבון הבנק שלך ולאפשר למישהו לרושש אותך.

אני מאד מקפיד במה שאני מתקין על מחשבי העבודה שלי, ואני מאד נזהר לא לגלוש בחברה רעה. אני לא רץ כאדמיניסטרטור. ואצלי במחשב ה UAC נמצא על הרמה הגבוהה ביותר. אז תארו לעצמכם את ההפתעה שלי שפתאום קיבלתי מהדיפנדר את ההודעה הבאה:

warning01

כפי שניחשתם המחשב שלי הוא Lenovo מדגם T500, שנאלצתי לקנות אותו בחו"ל, בגלל שאף דילר של לנובו בארץ, לא היה מסוגל לספק לי מחשב, מותקן מהיצרן, עם Vista 64 Bit. זה סיפור ארוך, שעד עכשיו כואב לי, ומי שרוצה לחטט בו מוזמן. השורה התחתונה היא שהמחשב שקניתי, היה פי כמה וכמה יותר טוב מהמחשב הכי טוב שהציעו לי בארץ, ובמחיר זול יותר ב 30%. וכמובן עם ויסטה 64 ביט מותקן מהיצרן.

כמובן שלחצתי על כפור ה Review וקיבלתי:

warning02

לחיץה על הקישור הביאה לי את:

warning03

שני דברים מענינים במסך הזה. בחלק העליון מופיעה בקשה ממיקרוסופט להצטרף לרשת ציידי תוכנות רעות, ואני אחזור לזה מיד. בחלק התחתון יש הפניה למידע נוסף.

לומר לכם את האמת, המידע הנוסף מאד עניין אותי. זה לא דבר פשוט, שחברת ענק בתחום התכנה כמו מיקרוסופט, מאשימה חברת ענק בתחום החמרה כמו לנובו בהפצת רוגלות. אז לחיצה על הקישור הביאה אותי לאנציקלופדיה:

warning04

וכמו שאתם רואים, לנובו משתמשת בכלי הזה, שנועד במקורו לדווח לך שיש עדכונים קרטייים שאתה צריך לעדכן במחשב שלך, כדי לשלוח לך פרסומת ממוקדת.

אני לא אוהב את לנובו. יש לי בטן מלאה על השרות שלהם ועל היחס שלהם ללקוחות. אני מסכים בהחלט עם מיקרוסופט שערוץ שמשמש לדיווח על מקרי חירום, לא אמור לשמש לפרסומות. יש כאן חציית סף של אמון הלקוח בספק שלו. אבל יש ללנובו לעזזל מכונות טובות, ועל הבטן המלאה שלי עליהם אני אכתוב איל"ז.

אז מה נשאר לנו כדי לסכם את הסיפור. קודם כל ביקשתי מהמערכת שתתעלם כי אני עדיין רוצה לדעת על עדכונים קריטיים (למרות שבכל פעם שהתקנתי אותם המחשב הפסיק לתפקד טוב, ותודה ל Restore point שהציל אותי, אבל זה שוב שייך לבטן המלאה שלי על לנובו).

הנקודה האחרונה היא הבקשה של מיקרוסופט ממני להצטרף לרשת ציידי התוכנות הרעות. לחצתי על הקישור וקיבלתי

warning05

והצטרפתי לרשת במוד advanced. כל אחד יכול לעשות את זה. לכו ללוח הבקרה וב Defender תבחרו את Tools ושם את Spy Net. זו גם הזדמנות ללכת ל Options ולקנפג את המערכת, במידה ואתם רוצם לשנות את ברירות המחדל, שהן די אנמיות לטעמי.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *