אם אתה עובד עם ה Proces Guidelines של TFS, בלי להכיר את העקרונות התיאורטיים שמאחורי MSF, רוב הסיכויים שאתה לא משתמש נכון בשבלונות

30 במאי 2009

תגיות: , , , ,
אין תגובות

את המשפט הזה אמרתי לשרית במפגש האחרון של קבוצת ALM שעסק דווקא ב Testing של IIS. המשפט הזה עלה לי ביוקר, כי שרית לא ביזבזה שניה, ומיד החתימה אותי על התחיבות להופיע במפגש הבא של הקבוצה ולהסביר לקבוצה שלה, מה התיאוריה שמאחורי MSF ואיך זה מתקשר ל TFS. יופי נחמה, פעם הבאה אני אבדוק היטב מי נמצא לידי לפני שאני פותח את הפה.

MSF זה נושא שאני עוסק בו כבר שנים רבות. העקרונות של MSF עוזרים לי רבות שאני בא לנתח בעיות בפרויקטים שמוליכים לבעיות ברצפת הייצור. יש שני מקומיים שעברו את התהליך הקשה של קבלת ההסמכה של MSF ממיקרוסופט העולמית במזרח התיכון, ערן קולבר ואנוכי. באיזה שהוא שלב מיקרוסופט לקחה את כל הידע ה MSF – י שלה, עשתה לו "מוצריזציה" והפכה אותו למוצר מדף בתוך ה TFS.

אני מאד בעד התהליך הזה. כלי ה MSF והתיאוריות שמאחוריהם יכולים לתרום רבות להצלחה של פרויקט, ולא משנה לי אם מכניסים אותם בדלת הקדמית או דרך החלון. אבל כמו בכל מעבר מיצור בודד לייצור המוני, הלכו לאיבוד התיאוריות ונשאר רק התהליך. וזה דבר רע מאד.

כדי להסביר למה זה לא טוב, להלן שקף אחד מההרצאה שלי לקבוצת הארכיטקטים, על למה פרויקטים נכשלים. השקף מציג שלוש שאלות תמימות (השאר מוסתר) והן: מה מפתח עושה בעבודה כל יום, מה בודק עושה בעבודה כל יום, ומה ראש צוות עושה בעבודה כל יום.

לאחר שעובר מספיק זמן למחשבה, באה הטענה הבאה: אם התשובה שעלתה לכם בראש היא "כותב קוד", "בודק תכנה", ו"מנהל צוות", בהתאמה, אתם מבלבלים בין מטרה לתהליך. כי המטרה של כל האנשים האלה היא לא לכתוב קוד, לבדוק אותו או לנהל צוות. כל האנשים האלה נמצאים שם כדי להביא ללקוח מוצר, שעונה למפרט, בזמן בתקציב ובאיכות.

לכן אני טוען (וגם יכול להוכיח את זה), שאם אתה משתמש בכל הדברים שמופיעים ב Process Guidelines של ה TFS, מבלי שיש לך מושג ירוק על איזה עקרונות תיאורטיים ומעשיים MSF מבוסס, בסופו של דבר, תשתמש בכלי בצורה לא נכונה. ובעולם שלי, שימוש לא נכון בכלי, מוליך בסופו של דבר להתעופפות של המערכת בשטח. אני חושב שרוב האנשים שאזכיר להם עבודה עם נוהל מפתח או עם ISO 9000 יבינו בדיוק על מה אני מדבר, ויסכימו איתי שהדרך לגיהנום מלאה בכוונות טובות.

אז מי שרוצה לשמוע על הקשר בין MSF ו TFS, ומה מסתתר מאחורי כל ההנחיות היבשות ב Process Guidelines, מוזמן להתיצב ביום חמישי ה 18/6/09, בשעה 17:30, באולם דקל במשרדי מיקרוסופט ברעננה. רצוי להרשם בקישור הבא, מי שרוצה לבוא בהפתעה, אני מניח שלא יגרשו אותו, אבל אולי לא ישארו בורקסים ועוגות עבורו.

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *