למה פרויקטים נכשלים, למה מערכות מתמוטטות ומה ניתן לעשות כדי למנוע את זה

18 במאי 2009

תגיות: ,
אין תגובות

כששואלים אותי מה אני עושה למחייתי, אני מסביר שאני עוסק בעיקר באינסטלציה ובהשמדת מזיקים, כאשר זה הולך טוב ביחד עם ניתוח לאחר המוות של הגוויות, שאני מוצא בזמן שאני מנקה סתימות וחסימות בצנרת. כך גם נראה כרטיס הביקור שלי.

החלק המתסכל בעיסוק שלי, הוא שבדרך כלל קוראים לי לטפל במערכות, בשלב מאד מאוחר בתהליך. לאחר שהמערכת כבר מותקנת אצל הלקוח או ברצפת הייצור. אבל הבעיות שמתעוררות ברצפת הייצור, לא נולדו שם. למעשה הם הוכנסו לפרויקט כבר בשלב התכנון הראשוני, על ידי הארכיטקט, או הושתלו במערכת די מוקדם בתהליך הפיתוח, על ידי מנהל הפרויקט וצוות הפיתוח. יש קו ישיר בין הבעיה שמתגלת ברצפת היצור, אל ה Root cause of failure, או בעברית "שורש הבעיה". אני מניח שלא יפתיע אף אחד אם אגלה לכם שזה לעיתים נדירות ה "ש.ג" (או המתכנת לצורך העניין).

כשיוסי לוי מקבוצת הארכיטקטים אמר לי, שכבר מזמן לא דיברתי בקבוצה שלו. שאלתי אותו אם הוא חושב שיעניין את הקבוצה שלו לשמוע, למה מערכות נופלות ומה אפשר לעשות כדי למנוע את זה, אבל הפעם ממבט של Down Top. כלומר לא מהסתכלות יפה מלמעלה, במבט על, מגובה של 10 קילומטר. אלא מלמטה, מהשטח, מאלה שצריכים לפתוח את הסתימות ולהוציא את החרא מהצנרת. יוסי חשב שזה רעיון טוב, אבל התעקש שאת התקציר להרצאה אני אכין באנגלית (לא יודע למה), למרות שההרצאה תהיה בלשון הקודש.

אז מי שרוצה לבוא ולשמוע, סיפורי קרבות ולקחים, מניתוחים לאחר המוות, על דברים שכדאי לעשות כבר בשלב התכנון, כדי להקטין את כמות הנפילות בפרויקט הנוכחי או הבא שלך. מוזמן להגיע לאולם דקל, בבית מיקרוסופט ברעננה, ביום ראשון הקרוב 24/5/09 בשעה 17:15. הכניסה חופשית, אבל רצוי להירשם בקישור הזה (מאחר ואנחנו בישראל, אין בעיה להגיע גם בלי להירשם).

הוסף תגובה
facebook linkedin twitter email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *